Sari la conținut

Finala sezonului - 8.11 - GP de Europa + 15.11 Valencia + 22.11 Portimao


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 267
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Due to an internal oversight, Yamaha Motor Company failed to respect the protocol which requires them to obtain unanimous approval from MSMA for technical changes.

For this reason, Yamaha Motor Company have had 50 World Championship Constructor points withdrawn. This is double the points earned whilst not respecting the protocol required for technical changes.

Monster Energy Yamaha MotoGP have had 20 World Championship Team points withdrawn. This is the points earned whilst not respecting the protocol.

Petronas Yamaha SRT have had 37 World Championship Team points withdrawn. This is also the points earned whilst not respecting the protocol.

This means the respective Championships now look like this:

CONSTRUCTOR CHAMPIONSHIP:
Ducati - 171
Suzuki - 163
Yamaha - 158
KTM - 143
Honda - 117
Aprilia - 36

TEAM CHAMPIONSHIP: 
Team Suzuki Ecstar - 242
Petronas Yamaha SRT - 198
Ducati Team - 180
Red Bull KTM Factory Racing - 157
Monster Energy Yamaha MotoGP - 156
Pramac Racing - 128

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just for fun, se baga careva la un pronostic legat de numele viitorului campion mondial GP? 

 

Eu merg pe mana lui Morbi, dar numai pentru ca nu-l vad pe Mir castigand o cursa, si nu as vrea sa iasa un campion fara macar o victorie intr-un sezon. 

NU se poate atasa topicului asta si un poll?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, TETEA. a spus:

NU se poate atasa topicului asta si un poll?

 

eu nu pot da edit, poate un admin sa-l adauge?

Acum 3 ore, danypop a spus:

Eu cred ca 4raro

 

 

daca ploo si merga ca si in FP1 e grav 🙃

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ioio_viola a spus:

 

eu nu pot da edit, poate un admin sa-l adauge?

 

daca ploo si merga ca si in FP1 e grav 🙃

Da, am uitat sa menționez ca în nici un caz dacă ploua. 

Dacă nu i se aliniază toate planetele, băiatul asta e praf, da praf praf nu glumă🙈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FP1:

1Jack MillerAUSPramac Ducati (GP20)

2Franco MorbidelliITAPetronas Yamaha (YZR-M1)

3Stefan BradlGERRepsol Honda (RC213V)

4Johann ZarcoFRAReale Avintia Ducati (GP19)

5Alex MarquezSPARepsol Honda (RC213V)

6Danilo PetrucciITADucati Team (GP20)

7Pol EspargaroSPARed Bull KTM Factory (RC16)

8Miguel OliveiraPORRed Bull KTM Tech3 (RC16)

9Andrea DoviziosoITADucati Team (GP20)

10Maverick ViñalesSPAMonster Yamaha (YZR-M1)

11Takaaki NakagamiJPNLCR Honda (RC213V)

12Aleix EspargaroITAFactory Aprilia Gresini (RS-GP)

13Alex RinsSPASuzuki Ecstar (GSX-RR)

14Francesco BagnaiaITAPramac Ducati (GP20)

15Brad BinderRSARed Bull KTM Factory (RC16)

16Garrett GerloffUSAMonster Yamaha (YZR-M1)

17Joan MirSPASuzuki Ecstar (GSX-RR)

18Cal CrutchlowGBRLCR Honda (RC213V)

19Tito RabatSPAReale Avintia Ducati (GP19)

20Lorenzo SavadoriITAAprilia Test Rider (RS-GP)

21Fabio QuartararoFRAPetronas Yamaha (YZR-M1)

 

Americanul a mers bine pentru prima tura pe o moto de GP.

 

 

After obtaining a negative test result on Thursday, Rossi made his way to Spain. This morning (Friday) he took another PCR test as per FIM requirements and is currently waiting for the result, which is expected later this evening.

Should he test negative, Rossi - who missed both Aragon rounds after a Covid diagnosis - will take part in the European MotoGP from Saturday onwards.

But in the meantime, Gerloff will take the Italian's place for the (currently wet) Friday sessions.

 

+ reactia Yamaha la penalizari 

 

STATEMENT FROM YAMAHA MOTOR CO., LTD. FOLLOWING THE SANCTION OF THE FIM

Following the FIM statement regarding the sanction for failing to respect the protocol requiring prior unanimous approval of the MSMA when using valves from two different manufacturers in the engines of the Monster Energy Yamaha MotoGP and Petronas Yamaha Sepang Racing Team bikes in the 2020 season, Yamaha Motor Co., Ltd. shares its position.

Yamaha Motor Co., Ltd. acknowledges, respects, and accepts the decision of the FIM about the incorrect protocols that were followed. It will not appeal against the FIM‘s sanctions.

Due to an internal oversight and an incorrect understanding of the current regulation, Yamaha omitted to give prior notification to and gain approval from the MSMA for the use of valves by two manufacturers.

Yamaha would like to clarify that there was no malintent in using the valves of two different suppliers that were manufactured according to one common design specification.

Following the sanction given by FIM on Thursday 5th November, Yamaha remains fully committed to supporting its MotoGP riders and the two teams in their title quest. It will make extraordinary efforts to still compete for the 2020 MotoGP Constructor and Rider World Championship trophies.

 

+ a fratelui care se plictiseste acasa:

 

Now it turns out that we riders do not benefit from the mechanical advantages. Tricky! Marc tweeted, branding FIM/Dorna umpteenth questionable decision with an ironic smiley face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, ioio_viola a spus:

FP1:

1Jack MillerAUSPramac Ducati (GP20)

2Franco MorbidelliITAPetronas Yamaha (YZR-M1)

3Stefan BradlGERRepsol Honda (RC213V)

4Johann ZarcoFRAReale Avintia Ducati (GP19)

5Alex MarquezSPARepsol Honda (RC213V)

6Danilo PetrucciITADucati Team (GP20)

7Pol EspargaroSPARed Bull KTM Factory (RC16)

8Miguel OliveiraPORRed Bull KTM Tech3 (RC16)

9Andrea DoviziosoITADucati Team (GP20)

10Maverick ViñalesSPAMonster Yamaha (YZR-M1)

11Takaaki NakagamiJPNLCR Honda (RC213V)

12Aleix EspargaroITAFactory Aprilia Gresini (RS-GP)

13Alex RinsSPASuzuki Ecstar (GSX-RR)

14Francesco BagnaiaITAPramac Ducati (GP20)

15Brad BinderRSARed Bull KTM Factory (RC16)

16Garrett GerloffUSAMonster Yamaha (YZR-M1)

17Joan MirSPASuzuki Ecstar (GSX-RR)

18Cal CrutchlowGBRLCR Honda (RC213V)

19Tito RabatSPAReale Avintia Ducati (GP19)

20Lorenzo SavadoriITAAprilia Test Rider (RS-GP)

21Fabio QuartararoFRAPetronas Yamaha (YZR-M1)

Mda,e cam albastra situatia.

Sunt pe niciunde toti.Oricum nu sunt concludenti timpii pe ploaie.

Duminica da vreme ok si 20 de grade,deci FP1 e useless as zice eu.

 

Yamaha ar fi putut fi penalizata rau aici,a scapat ca prin urechile acului.Probabil au zis ca sa nu distruga campionatul acum.

 

Morbi mere bine,are sanse.Quarta la fel.Damn toata lumea are sanse.

 

Cum vad eu situatia - cred ca acest campionat e al lui Mir,si daca il pierde,il pierde pe mana lui.A zis el bine in conferinta de presa ceva in genul "i don't care about the others",ceilalti nu prea conteaza.Mir stie bine circuitul a avut rezultate bune aici,deci daca va merge in nota'i obisnuita,nu va avea nimeni cum sa-l bata daca face podium sau pe aproape.Totul depinde de fapt de el,nu de ceilalti.

Daca se imprastie sau face prostii ca altii.nu dam nume,au si ceilalti o sansa.Daca nu,pot ei sa mearga racheta ca nu schimba nimic.

Acum 4 ore, TETEA. a spus:

...dar numai pentru ca nu-l vad pe Mir castigand o cursa, si nu as vrea sa iasa un campion fara macar o victorie intr-un sezon.

Mir are o victorie morala dar mie mi se pare clara acolo - Austria.

Daca nu intrerupeau cursa,Mir era imbatabil,toti de pe podium au zis ca acea cursa era a lui.Faptul ca li se permite sa schimbe gumele mid-race samd a influentat toata treaba.

Dar Mir ar fi luat clar victoria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda.. faine calificari, interesanta grila. KkTM in Pol(e), echipele de uzina Yamaha si Ducati pe niciunde,... va fi o cursa interesanta.

 

Pt colegul @FLORIN DIGI:  Zarco nu a facut timpul ala, din Q1, cu slick pe spate.. ;) A avut pneu de ploaie, asa cum s-a vazut si cand a ajuns la boxe. Ar fi fost sinucidere sa puna slick, in conditiile in care unele portiuni ale circuitului erau inca pline de apa. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, ioio_viola a spus:

2 ani ca are contract :P

Vinales asta iar vorbeste mult prost si fara rost.El aproape ca nu exista cursa sa nu faca vreo greseala (ultima bomba cea cu startul fara LC ca l-a vazut el pe Pedrosa cum face a fost "geniala"),iar cand vede o greseala din partea Yamaha abia asteapta sa arunce vina pe ei.Zici ca e echipa adveersarilor nu a lui. :moron:

 

Calendarul pe anul viitor...ei viseaza frumos.

 

La Valencia e soare si se preconizeaza 20 de grade in ziua cursei asa ca ploaia nu va amesteca cartile.Mir iarasi un loc bun de start.Pretendentii la titlu sunt toti in primii 10 (11),deci va fi interesant.

 

Se pare ca acel salt in performanta al lui AM de la LeMans are o explicatie logica - Honda are un sasiu nou care se pare ca ofera mai mult flex lateral si reactioneaza mult mai bine la schimbarea directiei :

Austria - cadrul vechi :

124016826-10159485875590769-213024297136

 

Le Mans - cadrul nou :

124239544-10159485875595769-824698775308

Diferentele vizibile dintre cele 2 cadre sunt lipsa orificiului de prindere a cadrului spate? (vizibil la cel vechi deasupra cizmei lui AM,unde cadrul se curbeaza),si lipsa tesiturii tot in acea zona a cizmei lui AM,prezenta la cel vechi insa la cel nou suprafata cadrului e plana.Meanwhile,la Aragon Bradl mergea tot pe versiunea veche insa testa CF reinforcements,pe care probabil vor sa le introduca si pe vers noua :

124153605-10159485890355769-870773925618

Daca la AM s-a simtit un asa plus de performanta,sunt curios ce parere va avea the big brother si cum va merge el pe asa ceva :)  Daca se recupereaza ala,cred ca la anul iarasi vom asista la un viol prelungit,Honda a vazut ca are probleme fara MM si a reactionat as zice exemplar.Spre deosebire de alti constructori....care pun supape de la supplieri diferiti si se mira ca sunt penalizati ,nici nu prea au fost penalizati de fapt,a fost hilara penalizarea aia - "va luam punctele de la constructori....pilotii sunt baieti de treaba ei n-au stiut,punctele lor nu le luam" :crack: .....asta e ca injuraturile alea intre frati din fata blocului "p....zda matii - partea ta !"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

40 minutes ago, Method said:

... va fi interesant.

 Să te audă Dumnezeu!

 

Având în vedere că pleacă de pe patru, sper ca tâmplaru' să nu lase din nou ambiția să-i depășească skill-ul și astfel să o comită și să îl dărâme pe vreunul. Mă tem de asta, pentru că a stat prea cuminte câteva curse...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Kagemusha a spus:

 Să te audă Dumnezeu!

 

Având în vedere că pleacă de pe patru, sper ca tâmplaru' să nu lase din nou ambiția să-i depășească skill-ul și astfel să o comită și să îl dărâme pe vreunul. Mă tem de asta, pentru că a stat prea cuminte câteva curse...

 

e langa mir, sper sa se tina bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, prafrau a spus:

 

e langa mir, sper sa se tina bine

Tâmplaru' poate relansa campionatu'! 😜

Apropo, zarcoi e tâmplar tot cum e Petru polițist? 🤔 Să nu-l întrebăm pe aiogura zic... 🤬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

26 minutes ago, john17 said:

Apropo, zarcoi e tâmplar tot cum e Petru polițist? 🤔 Să nu-l întrebăm pe aiogura zic... 🤬

 

Acum vreo câțiva ani, cineva a zis pe aici că are față de tâmplar... 😂

 

aiogura s-a prins în sfârșit, la finele FP4, că #20 are probleme cu pneul față. Quartararo se plângea de vineri de că motocicleta face ca dracu' pe viraje... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Method a spus:

Honda a vazut ca are probleme fara MM si a reactionat as zice exemplar.Spre deosebire de alti constructori....care pun supape de la supplieri diferiti si se mira ca sunt penalizati 

Da, Honda a reactionat excelent. Ne place, nu ne place, "Onda e Onda".

 

Chiar ai luat in serios declaratia aia cu supapele de la doi supplieri? Mai degraba este o iesire eleganta din situatie si ofera posibilitatea schimbarii supapelor pe motoarele din sezonul viitor, cand, pun pariu, ;);) vor avea supape de la un singur furnizor. Alea care trebuie. De altfel am dubii ca Yamaha nu isi face supaapele in casa.. :D 

 

Sunt foarte curios daca MM va mai fi cel pe care il stim, dupa accidentarea asta. Tare ma tem ca situatia sa nu fie mai grava, decat lasa Puig sa se inteleaga... 

 

Ce s-a intamplat, de l-au descalificat pe Arenas? Nu am vazut faza. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...