Sari la conținut

Finala sezonului - 8.11 - GP de Europa + 15.11 Valencia + 22.11 Portimao


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

1 oră în urmă, frigider a spus:

Nu inteleg, ce-i cu Chel, o sa fie pilot de teste pt piane?

Daa,e peste tot stirea.Lorenzo out,Chel in.E un lucru f bun pt ca nea Chel e rapid si capabil.

1 oră în urmă, ioio_viola a spus:

Franco would have been our rider this year, but we hope he will be with us again in 2022.

Da,asta n-am vazut-o,am citit doar pasajul de jos.My bad.

Ii dorim succes desigur,si as crede ca promite mult mai mult decat un anume pilot foarte guraliv de la Yamaha care nu stie de ce e rapid  :bounce:

Se trezeste si Jarvis usor usor....dupa ce da cu capul de 2 ori in tocul usii.

 

Dar vorba colegului - e complicata treaba,pt ca Morbi e al lui VR46 si poate Rossi il va dori la VR46 cu orice pret langa el...desi Morbi ar fi mult mai castigat pe o Yamaha factory fata de o Suzuki chiar si spec A dar de client.

Morbi a mers foarte bine anul asta,jos palaria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 267
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Rossi cred ca vorbeste acolo despre era de dinainte de unif sotftware,nu?ca interviul e vechi,pre 2016 nu?

Acum nu mai e deloc asa.

Nici prin gand si prin vise nu se poate compara ce se intampla in F1 ca si electronica cu ce se intampla in motogp.Cred ca e diferenta de 30-40 de ani intre ei....motogp'ul e unde era F1 in 1985 gen.Am exagerat putin dar intelegi ideea.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, cuki a spus:

 

In acelasi interviu mai spune tot Mr. Dottore: "Having the traction control system makes riding the motorcycle much easier, and allows me to open the throttle more rapidly without launching me into a highside. Unfortunately, it takes away from the rider's natural ability and feel for the motorcycle, and makes it easier for people to compete with those who they couldn't before having this rider aide. It is basically cheating.

 

Daca ar fi dupa el: "Then, I would remove a lot of electronics and many tricks that help guiding the bike. It might take a little traction control, a little help, because the bikes would be powerful, but I would like a quarter of electronics we use now. You know, we can now set the power, gas and traction control at every corner, for each gear. The bike knows exactly where it is on track. When taking advantage of the electronics, you can adapt it so that it takes every curve perfectly. I would keep the traction control but it should be fixed, not adaptable to any type of curve.And no anti-surge control, no control on the brakes: so we would see beautiful overtakes, large drifts in the braking zone and good battles during the races. For me, the championship would be better that way (Cope)."

 

Deci pana la urma same shit ca in F1, prea multa electronica, prea multa strategie si set up. 

Iar argumentul accidentariilor este intradevar valid, dar nu e ca si cum nu avem si acuma atatia piloti care si-au pus cariera pe butuci sau deadreptul si-au incheiat cariera din cauza accidentelor, cu tot cu TC. 

Bine spune Brad Pitt in documentarul ala despre motogp...sunt gladiotorii erei noastre, daca vrei safety joci sah

beau pentru asta.

din pacate GP se duce doar in sus, tech o sa evolueze si mai multe etc.

 

la o cursa pe ud lore avea setup de uscat iar TC-ul a invatat tur dupa tur circuitul si apoi a fost ok, o balarie din asta, nu mai tin minte exact...

sau era pe uscat cu setup de ud??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, cuki a spus:

 

In acelasi interviu mai spune tot Mr. Dottore: "Having the traction control system makes riding the motorcycle much easier, and allows me to open the throttle more rapidly without launching me into a highside. Unfortunately, it takes away from the rider's natural ability and feel for the motorcycle, and makes it easier for people to compete with those who they couldn't before having this rider aide. It is basically cheating.

 

Daca ar fi dupa el: "Then, I would remove a lot of electronics and many tricks that help guiding the bike. It might take a little traction control, a little help, because the bikes would be powerful, but I would like a quarter of electronics we use now. You know, we can now set the power, gas and traction control at every corner, for each gear. The bike knows exactly where it is on track. When taking advantage of the electronics, you can adapt it so that it takes every curve perfectly. I would keep the traction control but it should be fixed, not adaptable to any type of curve.And no anti-surge control, no control on the brakes: so we would see beautiful overtakes, large drifts in the braking zone and good battles during the races. For me, the championship would be better that way (Cope)."

 

Deci pana la urma same shit ca in F1, prea multa electronica, prea multa strategie si set up. 

Iar argumentul accidentariilor este intradevar valid, dar nu e ca si cum nu avem si acuma atatia piloti care si-au pus cariera pe butuci sau deadreptul si-au incheiat cariera din cauza accidentelor, cu tot cu TC. 

Bine spune Brad Pitt in documentarul ala despre motogp...sunt gladiotorii erei noastre, daca vrei safety joci sah

Asta suneam si eu inca de acum 5-6 sezoane. Prea multa electronica, care transforma pilotul intr-un simplu operator de playstation.

Ultima cursa pentru Cal... https://www.gpone.com/en/2020/11/20/motogp/cal-crutchlow-thanks-motogp-i-was-sincere-honest-and-authentic.html?refresh_ce

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, john17 a spus:

Sau era el ud... 

Exact.

Lorenzo era si bun al draq pe ud :crack:

Acum 4 ore, xt600 a spus:

Pilot solid.Din toate punctele de vedere.Pacat ca gresea atat de mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, Method a spus:

 

Pilot solid.Din toate punctele de vedere.Pacat ca gresea atat de mult.

Da. Un pilot fara jumatati de masura. Gresea, pentru ca incerca sa scoata totul dintr-o motocicleta extrema, croita pentru MM only... Imi pare rau ca este nevoit sa se retraga... putea sa mai mearga inca vreo doua sezoane, fara probleme, insa viata nu e dreapta. A fost dat la  o parte, dupa ani de munca, ca sa i se faca loc fratiorului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, john17 a spus:

Mă, da' tâmplaru' ăla e redus mintal? Unde plm se grăbea, sesiunea era oricum gata, ce i-o fi trebuit să traverseze pista după ce se și uitase cum îi ies pistoanele pe evacuare?!? :moron:

ce se intampla?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

ce se intampla?

 

I-a puscat motorul si in loc sa iasa afara a traversat pista spre boxe. A intarziat Q2 din cauza lui.

 

Pe de alta parte, daca, cazi dupa deal e nasol 🙈

 

https://www.instagram.com/p/CH3R8piK4V5/?igshid=m62mp2qw36mt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, john17 a spus:

Ăla a fost Canet, zarcoi a văzut doar trâmbe de fum din eșapament, nu era în nici o stare de șoc! 🤬

Da,am vazut azi.Si lui Zarco cica-i curgea lichid de racire.Dar si asa a fost cam dobitoc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 minutes ago, Djenavar said:

Raul Fernandez a venit cu un prototip MGP la ce diferenta face😱

 

Incredibil!

Nu-mi amintesc de vreo cursă la clasa mică dominată astfel. E măcel, pur și simplu. 

 

 

Extraordinar de frumos gestul lui Rins! 

Chapeau bas!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Kagemusha a spus:

Frumoasă și cursa de la clasa mijlocie, ne-a ținut în suspans până în ultimele două tururi. 

Da, frumoasa cursa, frumos sezon ,am tinut cu 10 dar ma bucur si ca a castigat Basti💥

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...