Sari la conținut

Finala sezonului - 8.11 - GP de Europa + 15.11 Valencia + 22.11 Portimao


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 267
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 18 minute, apriliacluj a spus:

are ce sa inmoaie in ciorba...., poate sa stea linistit....

oricum mai prinde niste titluri....

 

daca sezonu viitor o balbaie baietii ca sezonu asta, si daca revine la jumatatea sezonului o sa aibe sanse la campionat :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, apriliacluj a spus:

are ce sa inmoaie in ciorba...., poate sa stea linistit....

oricum mai prinde niste titluri....

Da, dar uite cum a ratat 1.

Anu asta castiga sigur cu dif de 200 de puncte.

Acum 16 ore, Cavaleru a spus:

 

daca sezonu viitor o balbaie baietii ca sezonu asta, si daca revine la jumatatea sezonului o sa aibe sanse la campionat :))

Si asta e adev. Dar din nou, sa forteze? Sau..la el mers normal e blanah.

Acum 15 ore, cuki a spus:

pauza...sa intri intr-un campionat dupa 6-7 curse si sa tragi la titlu, mi se pare imposibil.

Cineva n-a fost atent la sezonul de s-a-ncheiat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, thesaw a spus:

Uite cum un gest tampit din Iulie cand s-a intors dupa 5 zile pe circuit poate sa ii puna cariera in pericol...

Gestul tampit a fost in cursa,disperarea aia care nu avea cum sa se termine bine.

A vrut sa fie un payback dupa Sepang 2019 dar s-a terminat tot cam la fel.

Acum 16 ore, Cavaleru a spus:

daca sezonu viitor o balbaie baietii ca sezonu asta, si daca revine la jumatatea sezonului o sa aibe sanse la campionat :))

CLAR.

Acum 15 ore, cuki a spus:

Daca se opereaza si intradevar va avea nevoie de 6 luni de recuperare, cred ca va rata tot sezonul 2021. Imi este greu de crezut ca Honda va accepta sa revina in mijlocul sezonului, dupa 0 km pe o motocicleta de motogp intr-un an. Chiar si daca ar primit unda verde, dupa 1 an de pauza...sa intri intr-un campionat dupa 6-7 curse si sa tragi la titlu, mi se pare imposibil.

Baietii astia sunt atat de inconstanti (si nu din vina motoretelor cum tot incearca unii din ei s-o dea) incat si un MM la 80% venit dupa 6 runde ii va bate relaxat.

Honda va accepta ORICE de la MM,cu atat mai mult o revenire...oricand oriunde oricum.Pt ca Honda iata,a invatat in 2020 ca poti sa aduci o motoreta destul de buna,clar printre cele mai bune de pe grila,ca aici nu e F1 - daca n-are cine sa ti-o calareasca cum trebuie,totul e in van.

Degeaba s-au chinuit inginerii aia au scos un nou sasiu mai rideable,de l-am vazut si pe Bradl "performand" (ba chiar surclasandu-l pe mult talentatul,extrem de fantasticul si mult-apreciatul mini-Marquez in vreo 2 randuri atat in quali cat si in cursa),degeaba merea Naka tare (pana o troznea de emotii),ca fara Marquez,Honda are performante demne de...aprilia?

So...Honda va accepta orice revenire in orice conditii din partea lui MM...doar sa revina.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, cuki a spus:

Grea decizie are baiatu de luat.

Daca se opereaza si intradevar va avea nevoie de 6 luni de recuperare, cred ca va rata tot sezonul 2021. Imi este greu de crezut ca Honda va accepta sa revina in mijlocul sezonului, dupa 0 km pe o motocicleta de motogp intr-un an. Chiar si daca ar primit unda verde, dupa 1 an de pauza...sa intri intr-un campionat dupa 6-7 curse si sa tragi la titlu, mi se pare imposibil.

 

Varianta fara operatie, probabil ca ii aduce si ceva limitare locomotorie a bratului, dar se va putea urca in saua motocicletei din primavara anului viitor. 

Orice decizie ia, MM nu va fi in 2021 nici pe departe la 100%.

 

Honda o sa faca orice vrea MM nu o sa il tina pe bara indiferent de conditia lui fizica.

te-ai uitat la sezonu 2020? n-ai vazut ce inconstanta a fost in lupta la titlu, o cursa victorie si urmatoarea cursa in ultimele locuri..

o sa se opereze si o sa ia 6 luni de pauza. nu stiu daca o sa existe alta solutie medicala, sau o sa faca o alegere tampita si o sa ramana cu sechele poate pe viata..

1 oră în urmă, Method a spus:

Honda va accepta ORICE de la MM,cu atat mai mult o revenire...oricand oriunde oricum.Pt ca Honda iata,a invatat in 2020 ca poti sa aduci o motoreta destul de buna,clar printre cele mai bune de pe grila,ca aici nu e F1 - daca n-are cine sa ti-o calareasca cum trebuie,totul e in van.

Degeaba s-au chinuit inginerii aia au scos un nou sasiu mai rideable,de l-am vazut si pe Bradl "performand" (ba chiar surclasandu-l pe mult talentatul,extrem de fantasticul si mult-apreciatul mini-Marquez in vreo 2 randuri atat in quali cat si in cursa),degeaba merea Naka tare (pana o troznea de emotii),ca fara Marquez,Honda are performante demne de...aprilia?

So...Honda va accepta orice revenire in orice conditii din partea lui MM...doar sa revina.

 

 

100% de acord cu tine.

 

HONDA fara MM a fost aproape mediocra sezonul asta, doar peste aprilia, fara victorie sezonu asta. nu stiu cand a fost ultimul sezon in care nu a luat o victorie..

 

Si aici echipa de client a avut mai multe puncte ca cea de uzina..

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Method a spus:

Honda va accepta orice revenire in orice conditii din partea lui MM...doar sa revina.

nu cred.

ce vrei, o victorie de etapa sau un campionat?

trebuie atentie mare cu baiatul asta.

 

asa, si rateaza si juma de '21?

 

si ce? cand revine ii bate pe toti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, frigider a spus:

Da, dar uite cum a ratat 1.

Anu asta castiga sigur cu dif de 200 de puncte.

Si asta e adev. Dar din nou, sa forteze? Sau..la el mers normal e blanah.

Cineva n-a fost atent la sezonul de s-a-ncheiat.

Asta cu castiga sigur e tare de tot.

Pai si de ce nu a castigat?

Eu nu am uitat dar poate ai uitat tu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, cuki a spus:

Intrebare pentru cei care stiu: A mai fost in motogp vreo revenire dupa 1 an de pauza incununata cu titlu? 

Lol fix la din astea se pricepe MM

Acum 9 ore, P T R a spus:

Asta cu castiga sigur e tare de tot.

Pai si de ce nu a castigat?

Eu nu am uitat dar poate ai uitat tu

Intelegi ce vreau sa zic.

La cat de haotici au fost baietii..

Cand ai vazut la MM o cursa sus si 2-3 curse loc 6-7-8-14-17?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea, indiferent de momentul revenirii si/sau numarul de operatii, intrebarea este cat si cum ii va afecta psihicul toata tarasenia asta. Fizicul se poate recupera destul de usor la nivelul asta. Reacomodarea tehnica cu mobra si competitia la fel, mai ales la talentul lui MM. Dar creierul e ciudatenia dreaqului, indiferent ce consultanti ai avea in domeniu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din perioada in care faceam sport de (semi)performanta, retin ca o pauza de doua saptamani impusa de examene sau cauze externe, altele decat accidentari! ma afecta pentru o perioada egala cu perioada de pauza. La accidentari, situatia se complica si mai mult!

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 26.11.2020 la 10:32, frigider a spus:

nu cred.

ce vrei, o victorie de etapa sau un campionat?

trebuie atentie mare cu baiatul asta.

Ce vreau sa zic e faptul ca Honda va astepta si va face tot ce zice MM,si va accepta orice din partea lui.Si bine face ca procedeaza asa.

Mai ales acum dupa ce a vazut ce inseamna sa scoti din ecuatia Honda-MM pe MM...catastrofa.

La 26.11.2020 la 10:44, cuki a spus:

Eu imi mentin parerea ca dupa 1 an de pauza, fara niciun minut in saua unui motociclete de motogp...plus accidentarea si eventualele blocaje psihologice care sigur le va avea, MM nu va reusi mare branza in 2021.

Bine spui ca nu e ca in F1...in motogp ai nevoie de calitatiile, de pregatirea fizica dar si psihica a pilotului...fix alea care sunt cele mai afectate dupa atata pauza.

Eu sunt ferm convins ca daca vine in 2021 si bratul e ok'ish,si se tempereaza sa nu o mai ia razna,ii rupe pe micutzi.Este 3 clase peste ce e la ora actuala in mtoogp.Si asta o spun nu ca fan al lui,pt ca nu sunt,chiar ma plictiseste si as vrea sa mai castige iata,si cate un copil,fie ca e Mir fie ca e Quarta la anul?fie ca e Morbi...dar MM e cam de neatins.

Vroiam sa spun ca in F1 de ex sunt piloti briliant care pot face diferenta,dar aportul pilotului e infim fata de motogp,plus ca profesionalismul in gp e mult mai low,si asta se vede.De aia pot veni copii gen Lando Norris si mere exceptional in F1 - pilotul conteaza mult mai putin.Iar daca ai o masina de top,te poti bate la titlu,tu fiind chiar noob (Hamilton 2007 da?),in timp ce in motogp iata ca nu tine asta - motoreta e buna punem un pilot bun pe ea si se bate la victorii - nu functioneaza ca in F1.

La 26.11.2020 la 10:44, cuki a spus:

Acuma eu nu fac nimic altceva decat sa-mi dau cu parerea necunoscand nici 5% din dedesubturi. Nu stiu ce contract are baiatu asta, daca ia banii din contract stand acasa, nu stiu ce dealuri are cu sponsorii...nu stiu ce limitari ar putea avea daca nu se opereaza acuma.

Plus ca operatia numarul 3 inseamna automat succes 100%? Nici asta nu stim. Nu stim daca recuperarea dureaza 6 luni, sau poate 8-9 luni...sau 1 an. 

Omu cred trebuie sa aleaga raul mai mic, iar noi vom vedea care va fi acela. 

Intrebare pentru cei care stiu: A mai fost in motogp vreo revenire dupa 1 an de pauza incununata cu titlu?

TOTI facem fix asta aici,ne dam cu parerea.Crezi ca eu sau altul de pe aici stim mai mult decat tine?E ok,toti suntem la fel de necunoscatori :P

Parca Mick Doohan?Or mai fi da nu imi aduc aminte.

La 26.11.2020 la 10:44, cuki a spus:

ntradevar a fost mare inconstanta, dar poate asta se datoreaza in mare parte sezonului atipic cu multe curse noi si curse duble. Oricum si eu m-am mirat pe parcursul sezonului de inconstanta pilotiilor dar si a echipelor. Azi castigau, saptamana viitoare erau lanterna rosie.

Eu nu as lua 2020 ca si an de referinta in motogp, iar 2021 teoretic inseamna trecerea la normalitate

O cursa dubla ar fi trebuit sa ii ajute,pt ca dispar problemele gasirii setupului.Ei insa mergeau bine prima cursa si la a2a le dadea cu virgula.Multi din ei ratau total tyre choice samd samd (si acum imi aduc aminte de prostul de Vinales cum baiguie la sf campionatului - "3 mistakes done by the team,3 wrong tyre choices,i didn't do any mistakes...idiot e ma,pai asa vorbesti fara tine?In primul rand echipa e echipa cu toti castiga cu toti pierd,nu te dezici,in al2lea rand cate greseli a facut Vinales m-am plictisit eu sa enumar,sa taca naibii din gura ca e ultima rapandula)

Da,clar 2020 nu a fost un an de referinta.

Acum 4 ore, Speedy.K a spus:

Dupa parerea mea, indiferent de momentul revenirii si/sau numarul de operatii, intrebarea este cat si cum ii va afecta psihicul toata tarasenia asta. Fizicul se poate recupera destul de usor la nivelul asta. Reacomodarea tehnica cu mobra si competitia la fel, mai ales la talentul lui MM. Dar creierul e ciudatenia dreaqului, indiferent ce consultanti ai avea in domeniu.

Fizicul e o mare problema la el acum.Mult mai mare decat psihicul.

MM a stat tot timpul beton pe psihic.Si eu "am toata increderea" ca va fi la fel....sta cam mult prea bine pe ambitie si pe  psihic si asta e o problema...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Method Cred ca e clar pt toti cat e de bun Maverick. e genu de pilot care daca are motoreta setata perfect stie sa mearga blana, daca nu ..e in balarii.. Imi lasa impresia ca el habar n-are sa seteze motoreta sau sa comunice un feedback clar catre ingineri. Nu stiu pe ce ratiuni se face alegerea cauciucurilor dar intotdeauna am avut impresia ca pilotul are ultimul cuvant de spus..

 

Si eu cred ca la MM fizicul o sa fie drawbackul. nici decum psihicul. nu poti castiga atatea campionate cu un psihic slab, la polu opus, Maverick, cum ii sufla careva in ceafa pare ca se pierde. 

 

Poate 2020 nu ar trebui luat ca referinta, dar totusi a fost un sezon, curse repetitive pe acelasi circuit, loc de imbanatatire de la cursa la cursa. Dar prea putini au fost constanti, vezi si cazul lui Mir.. chiar daca a luat campionatul. L-a luat cu o singura victorie, dar a fost cel mai constant..

Teoretic in conditiile imperfecte poti vedea pilotii care au potential, si care in conditii ideale ar trebui sa straluceasca daca si materialul de concurs e la nivelul asteptarilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Method a spus:

Ce vreau sa zic e faptul ca Honda va astepta si va face tot ce zice MM,si va accepta orice din partea lui.Si bine face ca procedeaza asa.

Mai ales acum dupa ce a vazut ce inseamna sa scoti din ecuatia Honda-MM pe MM...catastrofa.

Eu sunt ferm convins ca daca vine in 2021 si bratul e ok'ish,si se tempereaza sa nu o mai ia razna,ii rupe pe micutzi.Este 3 clase peste ce e la ora actuala in mtoogp.Si asta o spun nu ca fan al lui,pt ca nu sunt,chiar ma plictiseste si as vrea sa mai castige iata,si cate un copil,fie ca e Mir fie ca e Quarta la anul?fie ca e Morbi...dar MM e cam de neatins.

Vroiam sa spun ca in F1 de ex sunt piloti briliant care pot face diferenta,dar aportul pilotului e infim fata de motogp,plus ca profesionalismul in gp e mult mai low,si asta se vede.De aia pot veni copii gen Lando Norris si mere exceptional in F1 - pilotul conteaza mult mai putin.Iar daca ai o masina de top,te poti bate la titlu,tu fiind chiar noob (Hamilton 2007 da?),in timp ce in motogp iata ca nu tine asta - motoreta e buna punem un pilot bun pe ea si se bate la victorii - nu functioneaza ca in F1.

TOTI facem fix asta aici,ne dam cu parerea.Crezi ca eu sau altul de pe aici stim mai mult decat tine?E ok,toti suntem la fel de necunoscatori :P

Parca Mick Doohan?Or mai fi da nu imi aduc aminte.

O cursa dubla ar fi trebuit sa ii ajute,pt ca dispar problemele gasirii setupului.Ei insa mergeau bine prima cursa si la a2a le dadea cu virgula.Multi din ei ratau total tyre choice samd samd (si acum imi aduc aminte de prostul de Vinales cum baiguie la sf campionatului - "3 mistakes done by the team,3 wrong tyre choices,i didn't do any mistakes...idiot e ma,pai asa vorbesti fara tine?In primul rand echipa e echipa cu toti castiga cu toti pierd,nu te dezici,in al2lea rand cate greseli a facut Vinales m-am plictisit eu sa enumar,sa taca naibii din gura ca e ultima rapandula)

Da,clar 2020 nu a fost un an de referinta.

Fizicul e o mare problema la el acum.Mult mai mare decat psihicul.

MM a stat tot timpul beton pe psihic.Si eu "am toata increderea" ca va fi la fel....sta cam mult prea bine pe ambitie si pe  psihic si asta e o problema...

Vezi, e greu de inteles psihicul. MM a stat bine pe psihic cat i-a mers totul struna. Acum e prima buba majora si s-ar putea sa-l zdruncine. Nu se stie, vom vedea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, Cavaleru a spus:

@Method Cred ca e clar pt toti cat e de bun Maverick. e genu de pilot care daca are motoreta setata perfect stie sa mearga blana, daca nu ..e in balarii.. Imi lasa impresia ca el habar n-are sa seteze motoreta sau sa comunice un feedback clar catre ingineri. Nu stiu pe ce ratiuni se face alegerea cauciucurilor dar intotdeauna am avut impresia ca pilotul are ultimul cuvant de spus..

 

Si eu cred ca la MM fizicul o sa fie drawbackul. nici decum psihicul. nu poti castiga atatea campionate cu un psihic slab, la polu opus, Maverick, cum ii sufla careva in ceafa pare ca se pierde. 

 

Poate 2020 nu ar trebui luat ca referinta, dar totusi a fost un sezon, curse repetitive pe acelasi circuit, loc de imbanatatire de la cursa la cursa. Dar prea putini au fost constanti, vezi si cazul lui Mir.. chiar daca a luat campionatul. L-a luat cu o singura victorie, dar a fost cel mai constant..

Teoretic in conditiile imperfecte poti vedea pilotii care au potential, si care in conditii ideale ar trebui sa straluceasca daca si materialul de concurs e la nivelul asteptarilor.

+1

Referitor la Mav,intradevar e ff rapid - Lorenzo fast - dar bine ai spus trebuie sa ii seteze cineva motoreta inainte,el stie numai s-o incalece.Si pe deasupra face fff multe greseli personale chiar si in conditii bune,si mai are si problema cu suflatul in ceafa intradevar.Si acum tin minte Cota...2018? cand era mai rapid decat MM dar l-a jucat MM ca pe un copil - a pus presiune pe el pana Mav a cedat in primele tururi din cursa.Imi pare rau dar asta nu e pilot de bataie la campionat.Si plus ca are asa o gura proasta...declaratii peste declaratii absolut fara nici un sens : el iata nu stie nici ce gume sa aleaga,ii face echipa tot dar isi da cu parerea despre materialul tehnic,e critic.Spune ca echipa greseste,nu el - mai nu stiu,o fi gresind si echipa,dar nu spui pe gura asa ceva,mai ales cand pe el l-am vazut live cum a gresit de enspe ori.Asta ma face sa cred ca inteligenta lui e zero,ori un pilot tantalau nu va lua niciodata un campionat oricat de rapid ar sti sa mearga,e vorba de foarte multa inteligenta in luarea unui campionat,iar el e duda.

Nu mi se pare ca a fost o greseala cand l-a luat Jarvis in 2017,era promitator,dar acum e clar mana moarta si Jarvis greseste ca insista cu el.Morbi are mult mai mult potential.

Acum 11 ore, Speedy.K a spus:

MM a stat bine pe psihic cat i-a mers totul struna. Acum e prima buba majora si s-ar putea sa-l zdruncine.

De acord cu prima propozitie.Cu a 2a nu.

MM tot timpul a avut problema de a gestiona -  de ex daca stie ca pe un circuit el e rapid si se poate bate la locul 1-2 nu e nici o problema - dar daca se intampla ceva (greseala personala sau probleme la start etc etc) si brusc se vede ajuns pe 7-8,explodeaza,pt ca asta nu era in plan.La fel si pe un circuit unde Honda e dezavantajata - isi face un plan cu Xavi - "suntem de locul 3-4-5",e totul ok atata timp cat predictiile lor se respecta,insa daca cade mult in spatele planului,ia foc.Sau la fel,daca se intampla ceva si se iveste vreo oportunitate a unui castig neasteptat - ia foc nu mai stie de nimic si e orbit de posibilitatea unei victorii nesperate.

Aici e singurul lui defect si de fecare data cand a facut prostii de la asa ceva a plecat - o situatie neprevazuta ce i-a dat planul peste cap si l-a facut sa intre in modul racheta pt ca vroia cu tot dinadinsul sa respecte planul initial.Si mai ales cand situatia neprevazuta e creata de el,e o greseala personala,face spume,probabil atata presiune pune singur pe el incat o ia razna.

Jerez a fost textbook - ok,Quarta a mers stas,dar nu cred ca ar fi avut nici o sansa iar MM si Xavi stiau ca au superioritate pe acel circuit mic si intortocheat si mai ales la 60+? grade la asfalt.Si-au pus clar in cap "ne batem la victorie".Ori cand a gresit-o din vina de a ajuns la coada plutonului,si mai ales ca nu mai avea ce pierde - a intrat in modul racheta,pe stilul Argentina..2017?Era extrem de rapid si ceilalti erau jaloane in calea lui pe care ori le ocolea ori le lovea sa treaca.Era perfect cand a ajuns in spatele lui Quarta,insa atunci a intervenit mind game'ul "trebuie sa il umilesc sa ii arat ca il pot bate oricum,chiar si cand gresesc",vroia sa si castige sa il si umileasca pe Quarta,si de aici a plecat totul.

 

In concluzie,eu cred ca ambitia lui MM e nemasurata si niciodata nu va avea o problema de psihic,alta decat aceea de a se tempera,dar nu de a da inapoi sau a nu performa la maxim.

Nu il va zdruncina nimic,este extrem de inteligent,gandeste foarte bine (cand nu se excita in timpul cursei),si stie clar ca e mai bun decat oricine din actualul lot.Singura lui limitare e cea fizica acum.

Cred ca dimpotriva,aceasta accidentare ,dimpreuna cu problemele la clavicule survenite tot in urma multelor lowside'uri caracteristice,il vor tempera pe viitor si nu va mai risca aiurea,probabil ii va face  bine,pt ca un Marquez calculat si temperat chiar si cand nu merge totul cf planului facut inainte de cursa,e imbatabil.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...