Sari la conținut

Bec cu led in locul becului vechi cu filament? Se poate?


mark922
 Share

Postări Recomandate

Raspunsul la intrebarea:  "Why do most modern vehicles with LED lighting (brake, running, interior, headlight, etc.) still use incandescent (filament) bulbs in the turn signals?"

Vezi AICI de ce masini bengoase de zeci de mii de euro inca folosesc bec cu filament. Le-ar fi asa greu sa puna un led?

 

Vezi raspunsul al treilea, cel al lui Harri K. Hiltunen.

 

Ce parere aveti?

 

 

 

 

 

Editat de mark922
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Şi eu prefer efectul ăla "remanent" al becului(pt semnalizare). Dar cum zic şi ei, ultimele modele au led chiar şi la semnalizare.

Apoi un simplu condensator la becul cu led ar fi suficient să apropie graficele însă nu există o legătură strînsă între producătorii de becuri led PY21W care stau ciorchine în CN şi proiectanţii cu ifose din vestul european.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va mai dau un motiv ca Led-urile nu-s tot timpul cele mai bune. La masina personala, la stopurile din spate exista doar leduri, pe dreapta o intra apa in tripla, au decis s-o inlocuiesc, prima data cu ceva sh din dezmembrari, normal n-am gasit, asa ca am luat nou pe un producator mai ieftin. Dupa doua saptamani constat ca mai multe leduri nu mai functioneaza, ma adresez magazinului de unde am achizionat ca doar trebuie sa exista ceva garantie. De 6 luni inca nu au reusit sa-l inlociasca. Daca era ceva clasic pe bec, il schimbam si scapam de aceasta problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU stiu unde ati mai vazut voi vehicule  noi cu becuri pe filament .

Acum 27 minute, secbiker a spus:

Va mai dau un motiv ca Led-urile nu-s tot timpul cele mai bune. La masina personala, la stopurile din spate exista doar leduri, pe dreapta o intra apa in tripla, au decis s-o inlocuiesc, prima data cu ceva sh din dezmembrari, normal n-am gasit, asa ca am luat nou pe un producator mai ieftin. Dupa doua saptamani constat ca mai multe leduri nu mai functioneaza, ma adresez magazinului de unde am achizionat ca doar trebuie sa exista ceva garantie. De 6 luni inca nu au reusit sa-l inlociasca. Daca era ceva clasic pe bec, il schimbam si scapam de aceasta problema.

ASta pentru ca ai luat cea mai ieftina chinezarie .  Nu prea am vazut de ex stopuri led de fabrica , stricate! . De ex , majoritatea mobrelor facute dupa 2010 au stopurile spate pe led ...si nu am vazut sa se planga lumea de ele . 

Evident ca se pot strica , doar sunt consumabile , dar incidenta este foarte mica . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 hours ago, Georgica_Popescu said:

NU stiu unde ati mai vazut voi vehicule  noi cu becuri pe filament .

ASta pentru ca ai luat cea mai ieftina chinezarie .  Nu prea am vazut de ex stopuri led de fabrica , stricate! . De ex , majoritatea mobrelor facute dupa 2010 au stopurile spate pe led ...si nu am vazut sa se planga lumea de ele . 

Evident ca se pot strica , doar sunt consumabile , dar incidenta este foarte mica . 

Sunt multe vehicule noi cu becuri pe filament, in special semnalizarile au ramas pe filament. Stopul de frana e pe led, dar semnalizarile au ramas pe filament, asta chiar la masini de multe zeci de mii de euro care se produc in prezent.

 

Cand RAR-ul nu accepta  decat becul pe care l-a pus producatorul si refuza bec cu led zicem ca sunt prosti, ca "e tehnologie  mai noua si mai buna iar ei  au ramas inapoiati si prosti", dar realitatea e ca noi habar n-avem ce facem.

Punem led  ca suntem mai "smecheri" si apoi ne miram ca am semnalizat dar conservarul "prost" n-a vazut...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faci contuzie mare intre cele de firma si chinezariile ordinare 

 

Faci contuzie mare intre cele de firma si chinezariile ordinare 

Si cand cauti articole de gen , ...ia si tu unele de actualitate , nu de cand era bunica fata ! 

 

Pfff..diar din curiozitate , acu m-am uitat si pe articol ....bah ...esti ori analfabet functional ori inteligent asimptomatic 

 

Ar trebui inchis topicul ...pfff

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am pus eu led Osram pe semnalizari si parca tot alea pe filament is mai de efect. In oglinzi am led stock.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Octavia mea din 2007 are LED in semnalele din oglindă. Mă rog, avea, că s-au ars, e 170 bucata, pe original (lampa cu totul). Cu câțiva lei pun led-uri noi.

Pe față și pe spate e bec normal, se vede bine, puternic. Tata are pe Jetta led pe poziție, frână, semnal. Niste mizerii, dacă bate soarele, te faci afiș pe portbagaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza cat de vechi este articolul, legile fizicii nu s-au schimbat. Acum, in 2020 se produc masini care pe semnal au fie bec cu filament, fie sistem pleoapa cu arindere/stingere progresiva. Ce crezi, producatorii n-au descoperit ledul in 2020? Adevarat, din ce in ce mai multe masini au led, dar treaba nu e asa simpla, altfel toti producatorii renuntau la becul clasic, infiletau unul cu led si gata. Ma refer la becurile de semnal, nu la faruri, unde e mai complicat.

 

Articolul explica bine, vehiculele cu led pe semnalizare, in general au sistemul similar cu pleoapa care se aprinde/stinge progresiv sau au alt sistem de compensare. Si cu toate astea nu totdeauna sunt 'perfecte'.

 

Simpla instalare a becului cu led, acolo unde farul a fost proiectat pentru filament, nu este acceptata nici in alte tari ...iar asta dintr-un motiv.

 

La inlocuire apar si alte probleme, trebuie pusa rezistenta in paralel  sa mearga releul (dar releul are si rol de martor cand se arde becul, deci se pierde martorul). Oglinda farului are un anumit unghi, a fost calculata pentru un anumit tip de bec, daca pui led modifici si geometria razelor, sunt mai multe aspecte pe care omul obisnuit nu le  cunoaste.

 

Probabil in viitor totul va fi pe led, si vor fi becuri cu led gandite sa elimine aceste neajunsuri, deocamdata din cate stiu nu e cazul.

Editat de mark922
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre colegu @mark922 ...iar le amesteci de le ia dracu .

Ce treaba are un vehicul nou  cu unul sh la care vrea muschiul tau sa faca modificari ? 

Daca a mai ramas ceva pe filament ...a ramas strict dpdv economic , altfel tot ce nou e proiectat cu led . 

Ca sa faci trecerea de la filament la led la un model de masina, pp reproiectarea calculatorului , cablajului , farului , ceea ce implica costuri mari ....de aia apar pe led urmatoarele modele noi , care vin din start reproiectate . 

Led-ul se vede absolut la fel ca filamentul sau chiar mai bine , si -i poti da si diferite forme de design . La filament esti limitat .

Lasa fizica si copy/paste din articole vechi ca nu te avantajeaza . 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

John, în spate la Jetta stai relax, LED-urile alea îs slabe de tot. Stopuri de neam prost au Aveo cu 5 uși, la semafor trăgeam frâna de mână, dacă aș fi stat cu piciorul pe pedala, radiografiat minim două mașini în spate. Și asta cu becurile standard.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Lucian_M a spus:

John, în spate la Jetta stai relax, LED-urile alea îs slabe de tot. Stopuri de neam prost au Aveo cu 5 uși, la semafor trăgeam frâna de mână, dacă aș fi stat cu piciorul pe pedala, radiografiat minim două mașini în spate. Și asta cu becurile standard.

Daca e o generatie veche de LED, ai toate sansele sa fie slabe. Erau scumpe rau, mai putin eficiente si puternice, si din considerente economice, le puneau si mai rar-ca numar. 

Dar generatia noua de masini iti prajeste ochii, pe frane. Pom de craciun, vezi rosu in fata ochilor de zici ca ti-ai luat una in freza :)) 

Si daca ajungi sa mergi in spatele unuia , cum a facut John, esti mancat. El se pare ca nu stie ca trebuie sa depaseasca cu orice pret :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e un trolaj foarte dubios

iti faci cont pe un forum de motociclism sa iti versi naduful despre leduri dand un raspuns aiurea de pe quora?

daca o ia pe aratura de nazisti eu zic ca e a 4-a clona a lui nguyen

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, prafrau a spus:

daca o ia pe aratura de nazisti eu zic ca e a 4-a clona a lui nguyen

Pare stilul lui :))))

Acum 18 ore, Lucian_M a spus:

Preferi să le facă băjetzii cu folie fumurie? 😁

tiuning mai :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Se poate orice ...problema la leduri va fi ca lumina nu va mai bate in oglinda unde a fost proiectat sa bata ...adica o sa vezi mai ciuciu asa si o sa chiorăsti colegii de trafic de pe contrasens .

Daca gaseti omologate pt un anumit tip de mobra , este alta poveste , dar si alti bani ...si sigur nu o sa mai vrei 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-a agitat un user nou care bagă linkuri, căpitani, plm... 

Vreau și eu UN exemplu de bec LED înlocuitor de halogen omologat pe un anume vehicul! UNUL SINGUR! Că eu n-am vz... 

În schimb pot spune că sunt becuri din astea care au sursele în poziția filamentului și care luminează decent, fără să orbească. Dar tot neomologate. 

În schimb sunt dezamăgit de farurile led care echipează le cric kadjar (Hella ele) și nissan qashai, clio 2 cu becuri +x% no name are lumină mai bună... Nu știu cum or fi mobrele cu far led din fabrică. Primul vehicul echipat cu faruri led pe care l-am condus a fost bmw și senzația WOW! Credeam că tot ce vine cu așa ceva trebuie să fie cam pe acolo, nu să lumineze doar ca un halogen mai răsărit... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu-s omologate, probabil nici nu vor fi. Sunt niste baieti prin Sibiu sau CLuj (Retrowerkz ii cheama) care monteaza lupe Morimoto si LEDuri in orice far. Lumina e fantastica si nu e imprastiata deloc, cutout-ul e perfect. Eram tentat sa-mi montez si eu la masina (LEDuri Philips originale) dar nu merita, tot HIDul bate mai bine deocamdata. Sau poate merita, dar deja imi luasem o pereche de Osram Cool Blue Boost D3S de 900 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 09.11.2020 la 7:56, john17 a spus:

N-ai văzut lămpi spate de bmw! 

Cele mai tari! 3 linii fiecare cu 5 leduri oranj, fiecare led e dublu (parcă doi anozi şi un catod). Tot corpul de iluminat este capsulat.

Cînd crapă un led trece totul în avarie şi se aprinde dim (abia se vede). L-am tăiat cu pistolul de lipit şi am pus un led roşu dintr-o cască BT

Mi se pare incredibil ca idee, extrem de periculos, la fel cum Ford Kuga nu mai cuplează spatele dacă ai probleme ce pot afecta poluarea (turbo, egr)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, john17 a spus:

V-a agitat un user nou care bagă linkuri, căpitani, plm... 

Vreau și eu UN exemplu de bec LED înlocuitor de halogen omologat pe un anume vehicul! UNUL SINGUR! Că eu n-am vz... 

În schimb pot spune că sunt becuri din astea care au sursele în poziția filamentului și care luminează decent, fără să orbească. Dar tot neomologate. 

În schimb sunt dezamăgit de farurile led care echipează le cric kadjar (Hella ele) și nissan qashai, clio 2 cu becuri +x% no name are lumină mai bună... Nu știu cum or fi mobrele cu far led din fabrică. Primul vehicul echipat cu faruri led pe care l-am condus a fost bmw și senzația WOW! Credeam că tot ce vine cu așa ceva trebuie să fie cam pe acolo, nu să lumineze doar ca un halogen mai răsărit... 

https://www.ledsmagazine.com/specialty-ssl/article/14184819/osram-adds-an-led-bulb-replacement-for-headlights-but-theres-a-price  e omologat, da doar in germania. Si nu afce lumina ca un led MAtrix

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...