Sari la conținut

Ce fel de porc ești...


Postări Recomandate

Weekendul ce a trecut ne-am pus o întrebare existențială: Ce fel de porc ești tu dacă nu mănânci jir? 

Era o problemă de timp până când ajungeam, blocați în vreo pădure, să scormonim dupa jir. De foame, bineînțeles.
Cum s-a întâmplat, în video-ul de mai jos:
 

 

https://www.youtube.com/watch?v=z5BZCvv_vVg


Enjoy!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu am râs tare când s-a cabrat DR-ul 🤣

Diferența a fost de presiune în roți. Dacă te uiți bine la alea de enduro, zici că au pană, merg aproape pe jantă. Fiecare 0.1 bar în minus face diferența. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, vis-a-vis a spus:

Eu am râs tare când s-a cabrat DR-ul 🤣

Diferența a fost de presiune în roți. Dacă te uiți bine la alea de enduro, zici că au pană, merg aproape pe jantă. Fiecare 0.1 bar în minus face diferența. 

Chiar asa, ia sa pun eu o intrebare din categoria, ce ulei sa pun :)))

Ce presiune se baga la enduro? 1? 1,5?  Sunt paralel cu fenomenul, am fost la un curs o data, a fost cu bune si rele, momentan sunt in dubii legate de subiect. Ma tot bate gandul la o moto dual sport simpla si usurica, inmatriculata, cu care sa poti iesi asa, soft, pe coclauri. Dar sunt antitalent, cred :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 minutes ago, Adrian M. said:

Ce presiune se baga la enduro? 1? 1,5? 

depinde de mobra. pentru astea de enduro dedicate e-asa cum zice @vis-a-vis:

 

3 minutes ago, vis-a-vis said:

0.4 cu 2 rimlock sau tubliss


Daar, la vite mari (Transalp, 990 sau la 650-uri fara rimlock) daca lasi presiunea prea mult se poate dejanta sau sa iti alunece anvelopa pe janta si sa rupi valva la camera. Alta problema la astea grele e ca daca lasi presiunea prea mult si se uita urat un bolovan la tine, ti se-ndoaie janta de emotie.

In teren noi coboram presiunea intre 1 si 1.3 - n-avem niciunul rimlock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, bursyllac a spus:

depinde de mobra. pentru astea de enduro dedicate e-asa cum zice @vis-a-vis:

 


Daar, la vite mari (Transalp, 990 sau la 650-uri fara rimlock) daca lasi presiunea prea mult se poate dejanta sau sa iti alunece anvelopa pe janta si sa rupi valva la camera. Alta problema la astea grele e ca daca lasi presiunea prea mult si se uita urat un bolovan la tine, ti se-ndoaie janta de emotie.

In teren noi coboram presiunea intre 1 si 1.3 - n-avem niciunul rimlock

Aha, intuiam eu ceva. Kit tubeless pentru transalp, nu merita? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, bursyllac a spus:

la tubeless de obicei nu poti lasa presiunea la fel de mult ca la una cu camera. deci din punctul asta de vedere, e mai bine de ramas cu camera.

aha, am mai invatat ceva , multam de raspuns :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 5 minute, bursyllac a spus:

la tubeless de obicei nu poti lasa presiunea la fel de mult ca la una cu camera. deci din punctul asta de vedere, e mai bine de ramas cu camera.

Și da, și nu... La bicicletă merg cu tubeless de vreo 10 ani. Presiuni d-alea nesimțite, subunitare. O singură dată am reușit un mic "burp" pe coborârea de la cabana Curmătura, într-un S foarte strâns la viteză. Cauciucul nu a dejantat, doar a prins niște pietricele între el și jantă. La V-strom cu E09 Dakar am mers de multe ori cu 0.8 pe spate și 0.6 pe față. Avantajul este că roata pentru tubeless are umerii ăia mari și ține cauciucul ferm pe poziție. Chiar a fost chinul dracu' să îl dau jos când l-am schimbat... Dacă mergi mai încet iei și bolovanii mai ușor, dar aici deja trebuie să faci echilibristică. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, vis-a-vis a spus:

 

Și da, și nu... La bicicletă merg cu tubeless de vreo 10 ani. Presiuni d-alea nesimțite, subunitare. O singură dată am reușit un mic "burp" pe coborârea de la cabana Curmătura, într-un S foarte strâns la viteză. Cauciucul nu a dejantat, doar a prins niște pietricele între el și jantă. La V-strom cu E09 Dakar am mers de multe ori cu 0.8 pe spate și 0.6 pe față. Avantajul este că roata pentru tubeless are umerii ăia mari și ține cauciucul ferm pe poziție. Chiar a fost chinul dracu' să îl dau jos când l-am schimbat... Dacă mergi mai încet iei și bolovanii mai ușor, dar aici deja trebuie să faci echilibristică. 

la strom ai si kit de ala antidejantare? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simpatici! Frumos traseul făcut de voi și mai ales făcut cu voie bună..pare atât de simplu că îmi face o poftă să încerc și eu, știu că doar pare și realitatea presupune printre altele mușchi, efort și moral ridicat..pentru voi pare o joacă dar dacă aș fi fost acolo sigur strigam după mama.😅

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-am gasit rima potrivita pentru a include si strigatele noastre in video. nu dupa mama, dar au fost :))
suficient sa precizez ca noi estimam ca in 2 ore facem trecerea asa ca planuiam sa ne aprovizionam in satul urmator :D apusul ne-a prins tot in padure, iar unul din noi nici nu apucase sa manance de dimineata. 

Editat de bursyllac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 minutes ago, Flower-Power said:

pare atât de simplu că îmi face o poftă să încerc și eu

stiu pe cineva care a facut transalpina cu un sv 650, singur, pe vremea cand nu era asfaltata. ce conteaza ca a facut pana, ca a ramas peste noapte la o stana si a coborat in aro ziua urmatoare... s-a incapatanat si a mai mers o data sa o faca toata fara intrerupere :D 

5 minutes ago, Adrian M. said:

A rezolvat o raw vegan, cu jir :))))

cica atunci cand nu ai mijloacele, dezvolti aptitudinile :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...