Sari la conținut

Ce fel de porc ești...


Postări Recomandate

Cred că singur dar cu ceva skilluri de mecanică, nu ca mine care nu știu cum arată o cheie de 14 sau la ce folosește 😄 

Acum 41 minute, bursyllac a spus:

stiu pe cineva care a facut transalpina cu un sv 650, singur, pe vremea cand nu era asfaltata. ce conteaza ca a facut pana, ca a ramas peste noapte la o stana si a coborat in aro ziua urmatoare... s-a incapatanat si a mai mers o data sa o faca toata fara intrerupere :D 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Bravo baieti, super treaba!
N-am avut curaj sa ma bag inca din doua motive:

- am o vaca de GS de 1200 cmc;

- si nu doar ca este grea, stiu omuleti ce n-au nicio treaba sa se avante cu ea pe coclauri. treaba e ca pt mine a cam inalta si fiindca nu ajung bine cu picioarele jos, i-am cam luat frica pe off;

- sa nu mai vorbim de lipsa de experienta in off;

Sfaturi? 
Probabil sa uit de vaca si sa-mi iau ceva dedicat?

Toate bune si la mai multe trasee frumoase!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi erati cu valva rupta in benzinarie in Campina duminica seara?!

Acum 4 ore, FlipperCo a spus:

Bravo baieti, super treaba!
N-am avut curaj sa ma bag inca din doua motive:

- am o vaca de GS de 1200 cmc;

- si nu doar ca este grea, stiu omuleti ce n-au nicio treaba sa se avante cu ea pe coclauri. treaba e ca pt mine a cam inalta si fiindca nu ajung bine cu picioarele jos, i-am cam luat frica pe off;

- sa nu mai vorbim de lipsa de experienta in off;

Sfaturi? 
Probabil sa uit de vaca si sa-mi iau ceva dedicat?

Toate bune si la mai multe trasee frumoase!

 

N-ai ce sa cauti cu monstrul ala pe acolo decat daca esti supermeserias cu ea in off si i-ai pus ceva crampoane. Dar poti ajunge supermeserias daca o iei usor, usor pe neasfaltate din ce in ce mai grele. In niciun caz singur. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, io eram. Fusesm cu junioru de 2 ani la pnsionareala si baleam la noroaiele de pe voi.

Oricum hard ce ati executat cu vacile alea. Stiu cam toate drumurile de pe toata valea, avem o casuta in zona, dar p-asta nu l-am probat. Drept urmare am ruta pregatita in caz ca mai prind un weekend frumos cu mobra in zona toamna asta sau, daca nu, deschiderea off de sezon de la anu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea e ala drum de deschidere de sezon. o sa fie cu multa noroiala. asta e traseu de vara, inceput de toamna

3 minutes ago, Speedy.K said:

baleam la noroaiele de pe voi.

abia incepe sezonul de noroaie. pana da inghetul ai tot timpul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, bursyllac a spus:

nu prea e ala drum de deschidere de sezon. o sa fie cu multa noroiala. asta e traseu de vara, inceput de toamna

abia incepe sezonul de noroaie. pana da inghetul ai tot timpul

Da, tre sa prind ceva zile fara ploaie inainte, ca am gume mixte si am si juma de metru inaltime si vreo 20 de kile cu tot cu casca si cizme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Speedy.K a spus:

Da, tre sa prind ceva zile fara ploaie inainte, ca am gume mixte si am si juma de metru inaltime si vreo 20 de kile cu tot cu casca si cizme.

tinand cont de aceste date, cu ce moto te dai pe coclauri? :)

Acum 16 ore, bursyllac a spus:

cica atunci cand nu ai mijloacele, dezvolti aptitudinile :D

sau...faci foamea :))))

Acum 15 ore, FlipperCo a spus:

Sfaturi? 
Probabil sa uit de vaca si sa-mi iau ceva dedicat?

 

Vezi ca se face curs de off pentru motorete adventure, la rams, cauta curs moto rams mx school pe iutub, postarea de la cei de la motoroute:

https://scoala.rams21.ro/curs-pilotaj-moto-off-road-bmw-gs-yamaha-tenere-ktm-adventure/

sau alte cursuri similare:

https://romanianadventure.com/magazinul-de-aventura/scoala-de-enduro/

pe forum aici iar iar un topic cu asa ceva

Ma tot gandesc si eu la off, dar inca nu sunt decis ce cum.

Legat de inaltime, cauta o sa pentru gs ul tau, low seat. Daca nu gasesti, o poti modifica sa fie mai joasa putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.11.2020 la 23:24, bursyllac a spus:

Weekendul ce a trecut ne-am pus o întrebare existențială: Ce fel de porc ești tu dacă nu mănânci jir? 

Era o problemă de timp până când ajungeam, blocați în vreo pădure, să scormonim dupa jir. De foame, bineînțeles.
Cum s-a întâmplat, în video-ul de mai jos:
 

 

https://www.youtube.com/watch?v=z5BZCvv_vVg


Enjoy!

 

Foarte frumoasa tura! Felicitari!

M-am tot tinut toamna asta sa fac din nou Lutu Rosu - Grohotis dar nu mi-a iesit... 

Apropo, daca in golul alpin o luati la dreapta in loc de stanga, ajungeati in dn1A/Cheia, la parcarea de unde pleaca traseul spre Ciucas. Se mai lungea putin distractia.

 

Si nu in ultimul rand, duminica ies cu 1-2 amici la o joaca pe Arges sau Dunare. Stii ca ti-am promis pe PM ca te anunt. E, daca vrei, esti binevenit. Dai un PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, zigzag said:

Apropo, daca in golul alpin o luati la dreapta

Da, am facut vara asta si bucata aia, dar era deja tarziu si urlau niste stomacuri.

 

3 minutes ago, zigzag said:

E, daca vrei, esti binevenit. Dai un PM.

Multam de invitatie. Inca nu stiu sigur daca pot, dar vorbim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Adrian M. a spus:

tinand cont de aceste date, cu ce moto te dai pe coclauri? :)

sau...faci foamea :))))

 

Vezi ca se face curs de off pentru motorete adventure, la rams, cauta curs moto rams mx school pe iutub, postarea de la cei de la motoroute:

https://scoala.rams21.ro/curs-pilotaj-moto-off-road-bmw-gs-yamaha-tenere-ktm-adventure/

sau alte cursuri similare:

https://romanianadventure.com/magazinul-de-aventura/scoala-de-enduro/

pe forum aici iar iar un topic cu asa ceva

Ma tot gandesc si eu la off, dar inca nu sunt decis ce cum.

Legat de inaltime, cauta o sa pentru gs ul tau, low seat. Daca nu gasesti, o poti modifica sa fie mai joasa putin.

Am sa joasa dar tot nu pun decat varfurile jos. Bine, pe asfalt pun doar un picior si e ok. Pe coclauri, e naspa sa nu poti marii stabilitatea cu picioarele. 
Culmea, am luat motorul nou dar nu stiam ca exista optiunea de low din fabrica 😱🤦🏻‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, FlipperCo said:

Pe coclauri, e naspa sa nu poti marii stabilitatea cu picioarele.

Pe coclauri nu prea e bine sa maresti stabilitatea cu picioarele. Desi ai vazut si la noi in filmare ca o facem prea des, nu e bine.

 

ideal e de mers si stabilizat din picioare.  Asta se poate invata pe drumuri mai simple, sau chiar pe strada.

 

in plus, putini sunt cei care ar putea ajunge cu ambele picioare pe jos la mobre din astea. Cu timpul ajungi sa folosesti un picior pe o scarita si celalalt pe jos, daca e musai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, bursyllac a spus:

Pe coclauri nu prea e bine sa maresti stabilitatea cu picioarele. Desi ai vazut si la noi in filmare ca o facem prea des, nu e bine.

 

ideal e de mers si stabilizat din picioare.  Asta se poate invata pe drumuri mai simple, sau chiar pe strada.

 

in plus, putini sunt cei care ar putea ajunge cu ambele picioare pe jos la mobre din astea. Cu timpul ajungi sa folosesti un picior pe o scarita si celalalt pe jos, daca e musai.

Asta spuneam ca fac pe asfalt, dar prin noroaie cand fuge de sub tine, e grea si nici nu ajungi jos, e cam complicat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, bursyllac a spus:

daca e grea si fuge de sub tine, o sa ajungi jos cu certitudine. mai devreme sau mai tarziu :D 

Clar, daca e noroi mai ales. La asta ma refeream. Si daca nici nu ajung cu picioarele bine jos, noroiul e al meu 🤷‍♂️🤪

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trecand peste gluma, se poate invata sa o stapanesti. numa' ca trebuie sa te hotarasti daca esti dispus sa sacrifici niste plastice / fiare / oase in cel mai rau caz in procesul asta.

Varianta pedagogica, metodica: iei ceva mic, dedicat pentru enduro si inveti pe aia. majoritatea celor de ii vezi zburand cu de-astea mari (Chris Birch, Pol Tares, endurak si restul) n-au inceput direct pe vacile astea.

Varianta mai inceata: iesi pe drumuri usoare si cresti dificultatea pe masura ce incepi sa o stapanesti mai bine, si trebuie sa iti cauti cumva o gasca cu care sa faci din astea. fie sa te astepte, fie sa invatati impreuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 49 minute, bursyllac a spus:

trecand peste gluma, se poate invata sa o stapanesti. numa' ca trebuie sa te hotarasti daca esti dispus sa sacrifici niste plastice / fiare / oase in cel mai rau caz in procesul asta.

Varianta pedagogica, metodica: iei ceva mic, dedicat pentru enduro si inveti pe aia. majoritatea celor de ii vezi zburand cu de-astea mari (Chris Birch, Pol Tares, endurak si restul) n-au inceput direct pe vacile astea.

Varianta mai inceata: iesi pe drumuri usoare si cresti dificultatea pe masura ce incepi sa o stapanesti mai bine, si trebuie sa iti cauti cumva o gasca cu care sa faci din astea. fie sa te astepte, fie sa invatati impreuna.

Da, corect. Asta cu gasca insa, m-am convins de mult ca este intotdeauna dificil de realizat (iar eu chiar sunt un tip sociabil). 
Multam’ pentru parerile pertinente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...