Sari la conținut

Recomandare motocicleta adv/dual sport


Postări Recomandate

17 minutes ago, einstein1984 said:

suntem in 2020, nu s-au mai facut mobre cu carbelitor peste 125 cmc de vreo  15 ani in europa si unii tot zic ca e mai bun....

 

Se fac, drăguță, doar că nu ești la curent cu asta. Mă refer la cele street legal, adică EURO 4. Primul exemplu care-mi vine în minte este Beța Alp. 

 

Scuze pentru off-topic... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 95
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 26 minute, einstein1984 a spus:

suntem in 2020, nu s-au mai facut mobre cu carbelitor peste 125 cmc de vreo  15 ani in europa si unii tot zic ca e mai bun....

Te contrazic,Beta face si azi Beta Alp 4.0 pe carburator(motor Suzuki DR 350),toba este euro 4:

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, einstein1984 a spus:

ok, ai dreptate. Il fac cu carburator ca e mai bun sau ca nu merita volumele vandute sa faca o injectie? 

Din cate stiu asa vine "pachetul" de la Suzuki,motor + carburator Mikuni BST-33.

Asa mi-a spus dealer-ul Beta cu care tin eu legatura.

Motivul nu mi l-a spus.

O fi vreo clauza contractuala,ma gandesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 hours ago, einstein1984 said:

Foarte relevant, chiar daca adevarat. 

 

M-ai băgat în ceață cu această cugetare. Poți dezvolta, pentru cineva care are o imaginație mai puțin productivă? Tot suntem off-topic. 

 

 

6 hours ago, einstein1984 said:

ok, ai dreptate. Il fac cu carburator ca e mai bun sau ca nu merita volumele vandute sa faca o injectie? 

 

Nu trebuie să facă ei injecția, pot cumpăra sistemul așa cum fac acum cu carburatorul. Dacă într-adevăr ești inginer ar trebui să fie ușor de găsit răspunsul la întrebarea pe care i-ai adresat-o lui @Christian 1. Și, în același timp, ar trebui să realizezi cu ușurință că fiecare tip de motor are avantajele și dezavantajele sale. Sper să nu îți vadă @superbec postările astea, îi ridici mingea la fileu să facă bășcălie de injineri.

 

Numai bine!

 

OP și ceilalți, vă cer scuze din nou pentru off-topic.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa revenim on-topic, am fost azi si am vazut motorul: e ca si un motor nou din showroom, am ramas uimit, chiar n-am ce sa comentez sau sa bag de vina. Propietarul e un pasionat in adevaratul sens al cuvantului, am povestit multe despre multe si mai puteam continua :). Din cauza seii nu ajung pe jos cu calcaiele, doar cu talpa flexata jumatate, dar e ok, e usurica. Asta se intampla din cauza ca am 73kg si saua nu e cea stock, fiind schimbata din cauza rezervorului marit. Proprietarul fiind mai greu ca mine, dar de aceeasi inaltime, ajunge mai bine putin.

 

 

Mai jos gasiti o poza:

 

 

image0.jpeg

Editat de RaulM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, vis-a-vis a spus:

Păi și ce mai stai pe gânduri? Asta-i ocazie 1:10000

 

N-am stat :D La sfarsitul saptamanii o aduc acasa, sa se opreasca ploaia :D

Acum 3 minute, RaulM a spus:

N-am stat :D La sfarsitul saptamanii o aduc acasa, sa se opreasca ploaia :D

@danutu_m Mersi de pont si tuturor celorlalti de sfaturi :D revin cu poze de acasa :) Seara faina tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur daca te-am ajutat cu ceva din cele scrise si sa ai parte de tot ce-ti doresti alaturi de ea! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
La 16.11.2020 la 12:15, danutu_m a spus:

Nu stiu personal motocicleta din link, nu este E ci este S, dar din poze arata al naibii de bine si mai e si din zona ta. https://www.olx.ro/oferta/motocicleta-suzuki-drz-400-2007-IDegesk.html#55a1dec72b

 

Acum 33 minute, RaulM a spus:

Sa revenim on-topic, am fost azi si am vazut motorul: e ca si un motor nou din showroom, am ramas uimit, chiar n-am ce sa comentez sau sa bag de vina. Propietarul e un pasionat in adevaratul sens al cuvantului, am povestit multe despre multe si mai puteam continua :). Din cauza seii nu ajung pe jos cu calcaiele, doar cu talpa flexata jumatate, dar e ok, e usurica. Asta se intampla din cauza ca am 73kg si saua nu e cea stock, fiind schimbata din cauza rezervorului marit. Proprietarul fiind mai greu ca mine, dar de aceeasi inaltime, ajunge mai bine putin.

Mai jos gasiti o poza:

image0.jpeg

 

Super pont si super motor. 

Foarte foarte fain. Nu am mai vazut un exemplar atat de ingrijit pe Olx de acum vreo 3-4 ani (era unul galben la GL).

Sa il stapanesti cu placere si sa aveti parte de multe momente faine impreuna!

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, RaulM a spus:

 

@danutu_m Mersi de pont si tuturor celorlalti de sfaturi :D revin cu poze de acasa :) Seara faina tuturor!

Cu plăcere, sa o stapanesti sănătos! Poate pe viitor te intorci pe-aici cu ceva poze si impresii despre motoreta, dupa ce bagi cateva ture pe coclauri. 😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, RaulM a spus:

N-am stat :D La sfarsitul saptamanii o aduc acasa, sa se opreasca ploaia :D

Felicitari pentru achizitie!

 

Daca vrei, intr-un WE cu vreme buna, putem organiza o iesire pe langa cluj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu vrei sa faci pe capra neagra sau sa concurezi la Red Bull Romaniacs Hard Enduro Rally,

baga o geana si de un Royal Enfield Himalayan, an de productie dupa 2018.

Pt cumparare tre sa cauti pe site-urile din Germania un SH pt bugetul tau. Majoritatea sunt inca in garantie.

Eu am unul si sunt multumit.

In Romania, cei de la URAL asigura suport in caz de probleme. Consumabilele sunt ieftine in comparatie cu alte branduri.

Pe asfalt poti sa-i dai lejer cu 110km/h, si o sa ai cu un consum de 3.8L. Rezervorul are 15L, iar greutatea este de cam 200kg cu toate fluidele incluse. Pe curbe se lasa frumos, si este iertator. Hymalayan vine stoc cu ABS.

Motorul nu are plastice, deci la cazaturi nu prea ai ce sa strici, mai ales daca ii pui pe parcurs niste crash bar-uri.

Daca zici ca esti la inceput, iti recomand sa cercetezi bine si acest model. 

Pt alte intrebari iti stau la dispozitie in privat.

 

uite aici un site unde poti sa vezi toate specificatiile si unde poti sa verifici si alte modele recomandate mai sus

https://bikez.com/motorcycles/enfield_himalayan_2018.php

 

Spor!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 16.11.2020 la 17:25, bursyllac a spus:

ma refeream la faptul ca la 800 de turatii, carburatia te mai impinge oleaca. La momentul ala, motorul pe injectie e mort. Testat Transalp vs Vstrom sau 990 (toate bicilindre in V)

 

Inteleg ce vrei sa spui , dar cred ca e comparatie unfair, intrucat injectia de la KTM era in copilarie si pana la scoaterea din fabricatie a modelului 990 tot nu au  reusit sa ii dea de cap.

In alta ordine de idei , motoarele de la KTM chiar si cele moderne care au injectia ok , au aceasta caracteristica, adica nu trag in ture joase. 790 incepe sa traga de la 4000 dar altfel e super mobra, din ce mi-a explicat cineva care e mult mai in tema decat mine, au mers pe aceasta varianta pentru ca fac motoare foarte performante, adica multi cai raportat la cilindree, ceea ce in cazul Transalpului e exact in cealalta directie.

 

 

In alta ordine de idei , mai lasati naibi carbelitoarele , sa se odihneasca in pace. A fost odata o solutie ca si focul in vatra acum avem centrale de apartament si injectie.

Editat de ERU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, unulupu a spus:

Daca nu vrei sa faci pe capra neagra sau sa concurezi la Red Bull Romaniacs Hard Enduro Rally,

baga o geana si de un Royal Enfield Himalayan, an de productie dupa 2018.

 

Achizitia se pare ca a fost facuta deja. Nu ma leg de fiabilitatea Royal Enfield-ului sau de disponibilitatea pieselor, pentru ca nu stiu cum sta la acest capitol, dar totusi cele aprox. 50kg in minus in cazul drz-ului inseamna foarte mult pentru deplasarile in afara asfaltului si aici nu vorbesc de trasee foarte dificile.  E destul sa vrei sa faci un drum forestier (poate chiar marcat cu DJ pe harta) care pare practicabil si lejer atunci cand intri pe el, apoi dupa cativa km te trezesti cu ceva zone unde apa balteste si e noroi si nu ai pe unde sa ocolesti. Ei bine, de aici se cam termina distractia cand esti cu o motocicleta mai grea, mai ales daca esti singur. La fel, la capitolul putere si suspensii (cel putin din specificatiile de pe hartie) nu exista comparatie intre ele. In rest recunosc, Himalayan chiar este o motocicleta frumoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, pepsi a spus:

Felicitari pentru achizitie!

 

Daca vrei, intr-un WE cu vreme buna, putem organiza o iesire pe langa cluj.

Cred ca sezonul viitor ma vor rezuma cel mult la un forestier lat si usor. Vreau sa o iau incet, sa o invat, sa-mi dezvolt niste skilluri si dup-aia o sa trec la alte lucruri :D

Acum 16 minute, einstein1984 a spus:

Am uotata sa zic :arata tipla motoreta, sa te bucuuri de ea multi km

Mersi mult!

Acum 6 ore, unulupu a spus:

Daca nu vrei sa faci pe capra neagra sau sa concurezi la Red Bull Romaniacs Hard Enduro Rally,

baga o geana si de un Royal Enfield Himalayan, an de productie dupa 2018.

Pt cumparare tre sa cauti pe site-urile din Germania un SH pt bugetul tau. Majoritatea sunt inca in garantie.

Eu am unul si sunt multumit.

In Romania, cei de la URAL asigura suport in caz de probleme. Consumabilele sunt ieftine in comparatie cu alte branduri.

Pe asfalt poti sa-i dai lejer cu 110km/h, si o sa ai cu un consum de 3.8L. Rezervorul are 15L, iar greutatea este de cam 200kg cu toate fluidele incluse. Pe curbe se lasa frumos, si este iertator. Hymalayan vine stoc cu ABS.

Motorul nu are plastice, deci la cazaturi nu prea ai ce sa strici, mai ales daca ii pui pe parcurs niste crash bar-uri.

Daca zici ca esti la inceput, iti recomand sa cercetezi bine si acest model. 

Pt alte intrebari iti stau la dispozitie in privat.

 

uite aici un site unde poti sa vezi toate specificatiile si unde poti sa verifici si alte modele recomandate mai sus

https://bikez.com/motorcycles/enfield_himalayan_2018.php

 

Spor!

 

Le-am studiat destul de mult si imi place foarte mult cum arata. Am vazut ca s-au facut ture lungi cu ele si sunt la adv rentals peste tot in Astia Centrala. Ce m-a oprit sa le iau in considerare au fost greutatea, puterea si faptul ca nu stiam nimic despre disponibilitatea pieselor in RO. Dar in continuare mi se par foarte frumoase :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, RaulM a spus:

...

Ca sa faci trecerea de la scuter la motocicleta si sa-ti dezvolti skill-urile e foarte buna motocicleta asta(cu carbuartorul ala...),nu-ti trebuie mai mult.Ai sa vezi. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Christian 1 a spus:

Ca sa faci trecerea de la scuter la motocicleta si sa-ti dezvolti skill-urile e foarte buna motocicleta asta(cu carbuartorul ala...),nu-ti trebuie mai mult.Ai sa vezi. :)

Sunt convins ca nu ma voi plictisi de ea curand si ca voi avea ce invata o vreme. :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, RaulM a spus:

Sunt convins ca nu ma voi plictisi de ea curand si ca voi avea ce invata o vreme. :D 

Vezi sa nu uiti, ca la asta,trebuie sa schimbi vitezele... 😄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Christian 1 a spus:

Vezi sa nu uiti, ca la asta,trebuie sa schimbi vitezele... 😄

:)) nu, nu 

 

 

Putin off topic, mi-am luat acum o luna geaca si pantalonii:

 

- Geaca Revit Safari 3, inclusiv protectie de coloana

- Pantalonii Revit Sand 3

 

Urmeaza casca, manusi si cizme.

 

revit.thumb.jpg.9f4dfd05d89ecbd2a3cacb0fddb8c26a.jpg

Editat de RaulM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru achizitie si distractie sa fie!

Ne uitam toti din gașcă la cat de misto e DRZ-ul ala, mai ales ca fiecare din noi a cautat un din ala la un moment dat. A fost o ocazie rara. Am fost sigur ca nu prinde saptamana la vanzare. Daca-l intretii bine, cand te plictisesti de el si vrei sa treci la altceva, o sa plece la fel de usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, RaulM a spus:

 

revit.thumb.jpg.9f4dfd05d89ecbd2a3cacb0fddb8c26a.jpg

 

interesanta bucataria, foarte clasica, merge cu faianta

posibil sa-ti fie cald in pantalonii aia vara, mai ales ca ar merge niste orteze cu drz-ul ala daca o sa mai prinzi curaj

in general cu genul ala de motor se merge mai fizic, pe trasee pe care muncesti mai mult la viteze mai mici ca sa ajungi in locuri frumoase si nepopulate, asa ca echipamentul trebuie sa fie mai bine ventilat si ploaia e o problema mai mica decat caldura

 

ca la casti, sunt alea foarte bine ventilate pe off, dar ploua in ele

sau iti vinzi sufletul la klim pe un krios pro, ala cu koroyd

 

cizme la fel, alea de cross au cea mai buna protectie dar o sa fie incomode la inceput si nu sunt facute sa mergi in ele

adventure sunt compromisul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 18.11.2020 la 11:13, bursyllac a spus:

Felicitari pentru achizitie si distractie sa fie!

Ne uitam toti din gașcă la cat de misto e DRZ-ul ala, mai ales ca fiecare din noi a cautat un din ala la un moment dat. A fost o ocazie rara. Am fost sigur ca nu prinde saptamana la vanzare. Daca-l intretii bine, cand te plictisesti de el si vrei sa treci la altceva, o sa plece la fel de usor.

Mersi mult!

La 18.11.2020 la 11:15, prafrau a spus:

 

interesanta bucataria, foarte clasica, merge cu faianta

posibil sa-ti fie cald in pantalonii aia vara, mai ales ca ar merge niste orteze cu drz-ul ala daca o sa mai prinzi curaj

in general cu genul ala de motor se merge mai fizic, pe trasee pe care muncesti mai mult la viteze mai mici ca sa ajungi in locuri frumoase si nepopulate, asa ca echipamentul trebuie sa fie mai bine ventilat si ploaia e o problema mai mica decat caldura

 

ca la casti, sunt alea foarte bine ventilate pe off, dar ploua in ele

sau iti vinzi sufletul la klim pe un krios pro, ala cu koroyd

 

cizme la fel, alea de cross au cea mai buna protectie dar o sa fie incomode la inceput si nu sunt facute sa mergi in ele

adventure sunt compromisul

Mersi :) la casca cred ca raman la Shoei Hornet ADV, iar legat de cizme, tot pe ceva ADV o sa raman, mai ales ca la inceput nu am planuri mari de "coclauri".

 

 

La 18.11.2020 la 11:54, Adrian M. a spus:

Doamneee, cat de fain e DRZ ul gasit! Practic e nou! SUPPPPEEER PONT!

Sa te bucuri de ea, ca tare frumoasa e!

 

Intr-adevar asa arata :) Mersi mult!

Editat de RaulM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...