Sari la conținut

Fac ocolul pamantului - si nu se termina


Constantin
 Share

Postări Recomandate

Fac ocolul pamantului - si nu se termina

Motto: Experiment privind preceptele vietii sanatoase

Ca motociclist de cursa lunga mi-am dorit, cum au realizat cei din grupul lui Bernd Tesch, ocolul pamantului sau strabaterea unui continent.

M-am antrenat. Bucuresti Gibraltar si retur, Parisul de doua ori, Suedia, Alpii, etc

Dar asa ceva cere timp si resurse. Si cand acestea au aparut, a aparut si covidul, cu inchiderea granitelor.

Ce sa mai astept. Fac ocolul pamantului si nu se termina!

Pana se rezolva, ma rezolv si eu!

.Astfel ca precum este la moda lucrul online, m-am gandit la parcurgerea celor 40.000 km, perimetrul la ecuator, prin Romania.

Motoarele: CRF 250 L in principal pentru drumuri comunale si de pamant

                  X Max 300 pentru orase si nationale

                  CB 500 X pentru nationale si europene

                  Africa Twin 1000 automata pentru autostrazi si similar

Evidenta: Adunarea  deplasarilor cu totalizare  lunara a km reali, nu echivalenti functie de categoria de drum.

Modalitate; Motopribeag (mers independent)

Durata estimata: Circa un an. Poate da Domnul sa fie deajuns si se termina!.

Startul:  20 Noiembrie 2020.

IMG_4973.JPG

1 Gibraltar .JPG

IMG_0303.JPG

20170708_144012.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 122
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La multi Kilometri frumosi, Profesor Constantin!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca singurul scop este sa faceti 40.000 km intr un an. Nu conteaza efectiv calatoria, oamenii, nimic.

Atunci e simplu, faceti 88,12  drumuri dus intors BUcuresti  Constanta Bucuresti, si gata.

Sau, mergeti pe toate drumurile din Romania care au asfalt. Dar nu insumeaza 40.000, ci doar vreo 38.000.  Deci raman 2000 si pentru crf 250.

Reţeaua rutieră a României numără în acest moment circa 86.000 de kilometri de drumuri. România are peste 9.000 de kilometri de drumuri de pământ şi aproape 18.000 de kilometri de drumuri naţionale, judeţene şi comunale de drumuri pietruite. Drumurile modernizate (circa 38.000 de kilometri) înseamnă 44% din totalul drumurilor publice din România.

Sursa:

https://www.zf.ro/zf-transporturi/situatia-zi-infrastructurii-rutiere-romania-889-km-autostrada-dintre-19738443

 

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersul cu motocicleta este o placere si nu are rost scurtarea sa! Cei care au intreprins ocolul pamantului pe motor si-au luat 2 ani liber de la munca. Traseele fiind in Romania se poate continua serviciul; asa ca weekend-urile vor fi baza. Suprapuneri la trasee - evident!

Si multi km pe zi, au fost erori de tinerete. In urma cu cca 10 ani am venit Bruxelles – Arad, 1600 km, in o zi, cu FJR 1300. Cand m-am dat jos de pe motor la Arad, mergeam impleticindu-ma. Acum 3 ani am venit de la Viena la Bucuresti, 1100 km, dintr-una, cu Burgmanul 400. Cand am ajuns seara pa Ramnicu Valcea – Pitesti, cu orbiri de faruri din fata, mi-am promis ca “ nu mai fac”.

Deci durata va fi pana spre terminarea Covidului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domn Profesor,

ma roade curiozitatea 

de ce ati chetui timp si bani sa va invartiti’ in wkend in Ro pret de 40000 km?

cei 40000 km in jurul lumii reprezinta suma experientelor cu N religii, culturi, culori, arome, fiinte, animale ....

IN 40000 km intalnesti in romania ...cat in 10 km de mers prin BUCURESTI 😂😂😂

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Constantin a spus:

Ianachim, studentule, nu ai citit cu atentie enuntul!

Indicatie ajutatoare: ce concluzie vei trage daca dupa 80 de ani vei face 40.000 km pe motor?

 Domn Profesor .... pe mine ma intereseaza ce pot face DOAR pana in 50 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 Kilometrajul mobrelor la data de 19 nov 2020:

CRF 250 L: 7.820 km

X Max 300: 2.959 km

CB 500X: 13.197 km

Africa Twin 1000: 32.165 km

Vineri 20 nov. 2020 ora 10,00 plec de la Petrom Militari spre Curtea de Arges si la 13.00 sunt la Manastire de unde iau STARTUL.

 

In lunile de iarna rulez rezonabil. Vedem peste o luna impresiile!

IMG_20201119_080033.jpg

IMG_20201119_073546.jpg

IMG_20201119_073233.jpg

IMG_20201119_073335.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 minutes ago, l.u.v said:

Personal, mi-aș dori ca la vârsta dvs.să ma pot da jos din pat!

Si pe mine ma mira, in sensul bun, ca are atat incredere si determinare. Eu imi pun, acum, problema cat o sa mai stau pe mobra si sint departe de anii dumnealui. Merita, macar, respectul motociclistilor.

 

@JCDenton Acum gandesti la fel ca la 20 de ani, de stii si cum o s-o faci la 80? Sau tre sa gandim toti uniform?

 

@ianachim Te grabesti sa umpli bucket list-ul cat ai timp, sau dupa 50 planuiesti doar sa stai cu paiul in gura? Cine iti garanteaza 50, de ce n-o face pt si mai multi? In alta ordine de idei, daca omul (care pare ca are resurse suficiente, in afara de timp) deci nu e ca si cum ai vorbi de la inaltimea ta, sa zicem cu mine; dar s-a hotarat sa faca km astia local, care ar fi baiul dvs? Sau poate la 80, nu i-a dat prin cap ce ii sugerati dvs, care aveti pana in 50? Bine ca l-ai lamurit, daca Doamne feri, murea prost?!

BA... romanii "aia" de care ne ie scarba, sintem noi.

@Constantin mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 56 minute, VyXxer a spus:

Si pe mine ma mira, in sensul bun, ca are atat incredere si determinare.

Lucrurile astea sunt apanajul oamenilor inteligenți. Pentru că ei sunt conștienți că o minte limpede se ține doar cu exerciții de genul. Altfel, partea întunecată din creier generează tot felul de gânduri negre, care te pun la pământ. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, VyXxer a spus:

Si pe mine ma mira, in sensul bun, ca are atat incredere si determinare. Eu imi pun, acum, problema cat o sa mai stau pe mobra si sint departe de anii dumnealui. Merita, macar, respectul motociclistilor.

 

@JCDenton Acum gandesti la fel ca la 20 de ani, de stii si cum o s-o faci la 80? Sau tre sa gandim toti uniform?

 

@ianachim Te grabesti sa umpli bucket list-ul cat ai timp, sau dupa 50 planuiesti doar sa stai cu paiul in gura? Cine iti garanteaza 50, de ce n-o face pt si mai multi? In alta ordine de idei, daca omul (care pare ca are resurse suficiente, in afara de timp) deci nu e ca si cum ai vorbi de la inaltimea ta, sa zicem cu mine; dar s-a hotarat sa faca km astia local, care ar fi baiul dvs? Sau poate la 80, nu i-a dat prin cap ce ii sugerati dvs, care aveti pana in 50? Bine ca l-ai lamurit, daca Doamne feri, murea prost?!

BA... romanii "aia" de care ne ie scarba, sintem noi.

@Constantin mult succes!

‘Suntem..... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, john17 a spus:

Nu înțeleg, e pt vreun record sau? :huh: Pt că nu mi se pare nici o plăcere plimbarea cu moto pe A2 sau E85... 

eu inteleg ca i pentru palmares. Uite ca pot, la x ani, sa fac 40.000 km. Inteleg intentia. la cati km se doresc, n-ai unde in ro, doar asa poti aduna km multi repede....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...