Sari la conținut

Fac ocolul pamantului - si nu se termina


Constantin
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 122
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 Dan Olaru : Say

 

..esentialul este evident..

in lumea civilizata o seama de oameni cu motociclete de tot soiul au rulat o suta de mii km si peste..

astept cu nerabdare momentul cand ideea se va materializa si la noi.. unde.. deocamdata..

unii se remarca doar prin lipsa acuta de caracter..

motiv pentru care.. parafraza dupa jonathan swift este foarte potrivita:

 

"De câte ori apare un om inteligent îl poți recunoaste după faptul că in preajma lui..

toți tâmpiții se simt obligati sa arunce cu piatra in balta."

 

Parerea mea este ca o societate evoluata da in primul rand dovada de maturitate.

Maturitate care s-a format in conditiile valorilor adevarate, ca oameni si tehnica.

Sa nu uitam: revista "Motorrad" ... apare din anul 1903 !

 

Paradoxal, acolo unde motocicletele se cumpara cu zecile de mii anual...

faptul ca un individ reuseste la viata lui cu o singura motocicleta sa ruleze sute de mii de km...

pentru romanul de tastatura este o simpla aberatie...

 

Multi dintre noi sunt azi in situatia putzoilor care au tras si ei cu ochii la pi**a...

si se lauda acum in gura mare ca le-au "facut" pe toate...

Exceptie: "veteranii" autohtoni... care "pluseaza" la scor cu Bardot, Loren sau Similea...

 

Trista realitate este că România nu reprezintă nimic în lumea moto.
La nici un capitol!
Producători, nema... putere de cumpărare, canci... campioni mondiali, oha!

 

În schimb, conform sindromului caracteristic secular Păcală și Tândală...

ne străduim mereu asiduu și alerți să punem carul înaintea boilor,

să urcăm vaca în fâneață sau porcu' în copac...

așteptând să cânte mai abitir ca privighetoarea!


 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumuri bune!

 

Recunosc ca nu inteleg de ce asa. Ma gandesc si la cata benzina arsa in conditile in care planeta nu o duce tocmai bine.

Pasiunea e pasiune dar ma gandesc ca si virusul trece si benzina asta ar putea fi folosita spre Asia sau alte destinatii nevazute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

........

"Si uite așa apare invidia 🦍"

Desigur m-am referit la mine, personal.

Imi amintesc de basmul , Făt Frumos bătut de gânduri a lui Ispirescu  prin care personajul cauta acel sâmbure de adevăr pe care mulți dintre noi ni-l dorim 

Acel Făt Frumos călătorea prin stele, noi avem pe domn profesor călător peste vămi cărora sa le zicem în această perioadă de rastriste județe de tara . Desigur domnia sa va continua (dacă nu vor fi restricții) peste vămi și mai departe.

 Ceva, ceva știu mai mult decât domniile voastre despre aceste peregrinari ale profesorului dar păstrez legea omertei.

Important și poate mai mult decât important este faptul ca ne da un impuls tuturor. Nu mai vorbim de numărul kilometrilor parcurși acum când este și cam frigulet.

 

Felicitări seniore și tot înainte.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu de ce, dar pe mine mă întristează topicul ăsta, pe bune. Nu îl invidiez de loc pe inițiator, sa facă mii de kilometri pe unele dintre cele mai monotone trasee din țară într-o perioadă în care nici vremea nu e prea prielnică, mi se pare mai degrabă de compătimit... 

Am mari dubii că se bucură de așa zisa aventură, cred că aproape de fiecare data de-abia așteaptă să ajungă, dă Doamne, teafăr acasă și să facă o baie fierbinte. Bucuria este, poate, la sfârșitul zilei, in care mai contabilizează niște kilometri.

Domnule Constantin, eu sunt convins că puteți face cei 40.000 km. Nu transformați o pasiune, un stil de viață poate, la motociclism mă refer, într-o obligație. Riscați să pierdeti esența, adică placerea, și ar fi păcat... Nu e un sfat, nu-mi permit, ci, mai degrabă o rugăminte din partea cuiva care vă stimează chiar și fără să vă cunoască personal. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, nicon a spus:

Mare grijă când coborâți de pe motocicletă. 🤣

 

 

 

Acum 12 ore, Bart Bz a spus:

... cred că aproape de fiecare data de-abia așteaptă să ajungă, dă Doamne, teafăr acasă și să facă o baie fierbinte. Bucuria este, poate, la sfârșitul zilei,...

 

 

Acum 14 ore, nicon a spus:

 ...............Ceva, ceva știu mai mult decât domniile voastre despre aceste peregrinari ale profesorului ...

 

 

 

Totusi motocicleta este si ramane o pasiune care da o stare de eliberare , de  deconectare . Un exercitiu fizic , test de abilitate si rezistenta .

Un amatorism cronic care din ce in ce mai mult isi pune amprenta .

Pe timpul lui Ceausescu era si profesie in cazul motoscuterelor care transportau  prajituri si alte produse alimentare  , sau in alte activitati , spre exemplu in activiatea de service electrocasnice  la reprezentantele tehnice ...

 

Am intalnit in Japonia si in zona rurala si aglomeratia din Tokio motoretistul si motocilistul profesionist pe domenii de activitati diferite postal , curierat, alimentatie publica .

Noi oare unde ne situam  ?

De la confortul unei masini moderne cu aer conditionat si scaun cofortabil ,  cu frane mult mai eficiente decat cele ale motocicletelor pana la  bâzâiala pe o motocicletă in trafic vara sau pe frig iarna , desigur marea majoritate  prefera masina .

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ocolul lumii implică un pic mai mult decât 88 de ture București-Constanța.

E departe de fiorul pe care ți-l dă parcurgerea unei țări cu o limbă și cultură necunoscută.

Nu îți creează neliniștea specifică ( unde dorm la noapte? unde și ce mănânc ?) nu îți stimulează abilitatea de a te descurca în fața unei situații neprevăzute,

de a aștepta nesigur prelucrarea unor documente într-o vamă obscură sau pur și simplu de a te lovi de o problemă tehnică/mecanică.

Nu riști nimic dacă te rătăcești greșind indicatoarele. Știi întotdeauna unde te afli.

La orice necaz ai un telefon și vei fi salvat în scurt timp de un prieten.

Iar la capătul zilei te așteaptă mereu un duș fierbinte și un pat confortabil.

E doar altceva, pur și simplu.

Altfel, în afară de veșnica întrebare cu cuiul (cui prodest) nu pot decât să mă înclin și să-mi scot pălăria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Foarte corecte observațiile! 

 

Pentru mine rămâne însă faptul că un om la vârsta dumnealui își propune și mai ales pleacă în astfel de drumeții. 

Restul - motivație, timp, cheltuieli - chiar nu contează. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, Muretto Grundieg a spus:

Ocolul lumii implică un pic mai mult decât 88 de ture București-Constanța.

E departe de fiorul pe care ți-l dă parcurgerea unei țări cu o limbă și cultură necunoscută.

Nu îți creează neliniștea specifică ( unde dorm la noapte? unde și ce mănânc ?) nu îți stimulează abilitatea de a te descurca în fața unei situații neprevăzute,

de a aștepta nesigur prelucrarea unor documente într-o vamă obscură sau pur și simplu de a te lovi de o problemă tehnică/mecanică.

Nu riști nimic dacă te rătăcești greșind indicatoarele. Știi întotdeauna unde te afli.

La orice necaz ai un telefon și vei fi salvat în scurt timp de un prieten.

Iar la capătul zilei te așteaptă mereu un duș fierbinte și un pat confortabil.

E doar altceva, pur și simplu.

Altfel, în afară de veșnica întrebare cu cuiul (cui prodest) nu pot decât să mă înclin și să-mi scot pălăria.

 

Acum 4 minute, l.u.v a spus:

 

 

Pentru mine rămâne însă faptul că un om la vârsta dumnealui își propune și mai ales pleacă în astfel de drumeții. 

Restul - motivație, timp, cheltuieli - chiar nu contează. 

 

Ar fi minunat daca s-ar mai umbla putin la detaliile legate de partea artistica (ma refer la senior Constantin care vad ca si-a inoculat in minte termenul de "Longevivii Moto" ) astfel incat la aceste ture care pana la urma  vor cumula in total distanta Ocolul Pamantului  , cu diverse etape in zone diferite , tari diferite  , cu poze , comentarii si neaparat cu ducere spre original .....

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjR_sSQz6ftAhUnlYsKHSWPBXQQFjAAegQIAhAC&url=https%3A%2F%2Fro.wikipedia.org%2Fwiki%2FOcolul_P%C4%83m%C3%A2ntului_%C3%AEn_80_de_zile&usg=AOvVaw2gkwAxFD-4RrUGzgxZpvId

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am criticat degeaba pe Ianachim. Vad ca la fel, nu s-a citit prima postare. Motto-ul!

Iar in privinta optiunilor, fiti siguri ca se schimba cu trecerea vremii. La Nisa, vezi o aglomeratie tip horeca, la Paris sau Viena revarsare de civilizatie de care un tanar este avid.

Dar acum, dacat o metropola sau o catedrala, pestera - cum zice Spinoza, prefer vederea unei plaje pustii, sau niste dealuri prin Moldova, caci natura este minunata. Cand cobor un deal cu mnotocicleta, departe de civilizatie, imi spun " ce frumoasa este planeta Pamant".

Pentru baiatul cu economia la benzina: am 65 ani in campul muncii si merg in continuare la serviciu, sa ma pot plimba cu motocicleta. Si da, am colegi care au iesit de 30 de ani la pensie si duc o viata vegetativa. Ca o vegetala!

Pentru cel ce-si face griji: am pus la punct echipamentul si dispozitivele care permit circulatia iarna. La serviciu, iarna - vara, numai cu motorul!

Pe total topicul cam " irita" astfel ca voi afisa periodic km, si cam atat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, Constantin a spus:

L-am criticat degeaba pe Ianachim. Vad ca la fel, nu s-a citit prima postare. Motto-ul!

Iar in privinta optiunilor, fiti siguri ca se schimba cu trecerea vremii. La Nisa, vezi o aglomeratie tip horeca, la Paris sau Viena revarsare de civilizatie de care un tanar este avid.

Dar acum, dacat o metropola sau o catedrala, pestera - cum zice Spinoza, prefer vederea unei plaje pustii, sau niste dealuri prin Moldova, caci natura este minunata. Cand cobor un deal cu mnotocicleta, departe de civilizatie, imi spun " ce frumoasa este planeta Pamant".

Pentru baiatul cu economia la benzina: am 65 ani in campul muncii si merg in continuare la serviciu, sa ma pot plimba cu motocicleta. Si da, am colegi care au iesit de 30 de ani la pensie si duc o viata vegetativa. Ca o vegetala!

Pentru cel ce-si face griji: am pus la punct echipamentul si dispozitivele care permit circulatia iarna. La serviciu, iarna - vara, numai cu motorul!

Pe total topicul cam " irita" astfel ca voi afisa periodic km, si cam atat!

Domn profesor

nu ma simt criticat atat timp cat spun ceea ce gandesc si pana la urma de aceea este bine ca suntem diferiti pe planeta asta...

cum ar fi sa f..em doar blondele😂😂😂

 

atat timp cat postam ...la liber....trebuie sa ne asumam si alte PARERI...opinii....

eu unul nu am judecat’ ....prea aspru ci doar mi am exprimat liber modul de a gandi

 

si pe mine ma judeca unii ca de ce merg cu scuterul prin oras sau la iesiri scurte si nu mai scot vacile....

in rest ...asfalt uscat si pliculete termice pe unde este nevoie😂😂😂

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, Constantin a spus:

...... La Nisa, vezi o aglomeratie tip horeca, la Paris sau Viena revarsare de civilizatie de care un tanar este avid.

Dar acum, dacat o metropola sau o catedrala, pestera - cum zice Spinoza, prefer vederea unei plaje pustii, sau niste dealuri prin Moldova, caci natura este minunata. Cand cobor un deal cu mnotocicleta, departe de civilizatie, imi spun " ce frumoasa este planeta Pamant".

Pentru baiatul cu economia la benzina: am 65 ani in campul muncii si merg in continuare la serviciu, sa ma pot plimba cu motocicleta. Si da, am colegi care au iesit de 30 de ani la pensie si duc o viata vegetativa. Ca o vegetala!

Pentru cel ce-si face griji: am pus la punct echipamentul si dispozitivele care permit circulatia iarna. La serviciu, iarna - vara, numai cu motorul!

Pe total topicul cam " irita" astfel ca voi afisa periodic km, si cam atat!

Știam eu ca ne ve-ti spune și noua pana la urma trăiri, impresii și experiente in cei peste cincizeci de ani de ghidonare.

 

Personal garantez ca toate postările cu traseele prezentate sunt corecte.

Poate ca mulți îsi pun întrebarea :

—Oare chiar se ține bine în șea la vârsta pe care o are? 

Spre exemplu numai anul trecut când  avea venerabila vârstă de 79 de ani , am fost pe motociclete în Muntii Alpi. Dupa cei 3000 de kilometri parcurși era neobosit.

.........

Acum 40 minute, Constantin a spus:

Pe total topicul cam " irita" astfel ca voi afisa periodic km, si cam atat!

... nu irita deloc acest topic.

Continuați prezentările și dezvoltați puțin subiectul spre partea artistica. Pana la urma noi ne dorim o dezbatere nu numai parcurgerea celor 40000 de kilometri.

 

P. S.

Așa m-a provocat domn profesor ca am scos o endurista din garaj și am dat o ștearsă prin păduri undeva pe aproape de zero grade . 😄

 

 

IMG_20201129_173755.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, nicon a spus:

 

Știam eu ca ne ve-ti spune și noua pana la urma trăiri, impresii și experiente in cei peste cincizeci de ani de ghidonare.

 

Personal garantez ca toate postările cu traseele prezentate sunt corecte.

Poate ca mulți îsi pun întrebarea :

—Oare chiar se ține bine în șea la vârsta pe care o are? 

Spre exemplu numai anul trecut când  avea venerabila vârstă de 79 de ani , am fost pe motociclete în Muntii Alpi. Dupa cei 3000 de kilometri parcurși era neobosit.

.........

... nu irita deloc acest topic.

Continuați prezentările și dezvoltați puțin subiectul spre partea artistica. Pana la urma noi ne dorim o dezbatere nu numai parcurgerea celor 40000 de kilometri.

 

P. S.

Așa m-a provocat domn profesor ca am scos o endurista din garaj și am dat o ștearsă prin păduri undeva pe aproape de zero grade . 😄

 

 

IMG_20201129_173755.jpg

.....pai nu fu singur?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, ianachim a spus:

.....pai nu fu singur?

Au fost câteva interacțiuni și  ultima oară ne-am întâlnit la Deva, am mers împreună pana spre Sibiu și de acolo ne-am separat  .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Muretto Grundieg a spus:

Ocolul lumii implică un pic mai mult decât 88 de ture București-Constanța.

E departe de fiorul pe care ți-l dă parcurgerea unei țări cu o limbă și cultură necunoscută.

Nu îți creează neliniștea specifică ( unde dorm la noapte? unde și ce mănânc ?) nu îți stimulează abilitatea de a te descurca în fața unei situații neprevăzute,

de a aștepta nesigur prelucrarea unor documente într-o vamă obscură sau pur și simplu de a te lovi de o problemă tehnică/mecanică.

Nu riști nimic dacă te rătăcești greșind indicatoarele. Știi întotdeauna unde te afli.

La orice necaz ai un telefon și vei fi salvat în scurt timp de un prieten.

Iar la capătul zilei te așteaptă mereu un duș fierbinte și un pat confortabil.

E doar altceva, pur și simplu.

Altfel, în afară de veșnica întrebare cu cuiul (cui prodest) nu pot decât să mă înclin și să-mi scot pălăria.

In viata este important sa calatoresti, nu sa faci drumuri. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, florinelu07 a spus:

In viata este important sa calatoresti, nu sa faci drumuri. :)

Si care ar fi diferenta intre una si alta, daca nu deranjez ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, florinelu07 a spus:

In viata este important sa calatoresti, nu sa faci drumuri

În același timp pentru unii viața este o călătorie iar pentru alții doar un drum.

 

'Drumurile' pe care le execută acum 'domn profesor' îl cam încadrează în prima categorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, robert23mg a spus:

În același timp pentru unii viața este o călătorie iar pentru alții doar un drum.

 

'Drumurile' pe care le execută acum 'domn profesor' îl cam încadrează în prima categorie.

 

Si eu pledez pe prima categorie .

Sunt convins ca nu are de demonstrat nimic nimănui . ... "motocicleta este si ramane o pasiune care da o stare de eliberare , de  deconectare " .

 

Spre exemplu la deschiderea acestui  ...Ocol al Pământului  ,  a venit la Curtea de Arges de la Bucuresti , a trecut pe la mine ,apoi  am mers impreuna pana la Satul  de Vacanta Brăduleț si  a plecat inapoi către casa si toate stea intro singura jumătate de zi  . Aproape 400 de kilometri la câteva grade de zero  .

Sincer sa fiu eu nu m-asi fi băgat la o tura dintr-asta .

 

IMG_20201120_130052.jpg

IMG_20201120_133418.jpg

IMG_20201120_143554.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 30.11.2020 la 20:30, unulupu a spus:

 

Eram și eu pe acolo. Mamă, mamă ce bine se mai dădea Mobra mea {GN 250} pe curbele alea de la Brăduleț în jos 😄😄😄😄😄😄😄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...