Sari la conținut

Probleme consum ulei Suzuki SV650


Postări Recomandate

Detin un suzuki sv650s din 2001! motocicleta a fost cumparat in iunie 2020. Am luat permisul pe 15 septembrie 2020.In tot acest timp din iunie pana in septembrie am mers cu el 200km pe strada,prin cartier.I am facut schimbul de ulei cu ulei motul 5100 15w50 si filtru de ulei champion,asa a zis mecanicul.Am iesit cu el 3 zile si am facut in jur de 500km,iar in ultima zi cand eram aproape de casa,motorul s-a oprit in mers si si a luat bataie! MOTIVUL:LIPSA ULEI! A fost greseala mea ca nu am verificat uleiul dar in tot acest timp,700 km maxim cu tot ce am mers pe strada,este normal ca sa raman cu 1l si putin si ulei din 2.5l cat am bagat in el? Motorul are bataie,cuzineti cred,nu il mai repar , ii iau motor complet si il pun pe ea! Intrebarea mea este:sa ii iau doar motor care e 300e sau sa iau o motocicleta fara acte care este in jur de 500 600e! Va astept parerea voastra! Multumesc!

WhatsApp Image 2020-06-02 at 22.34.18.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar parerea mea, e sa dai titluri sugestive la postari, in primul rand din respect pentru cei care mai intra pe forum si vor sa gaseasca usor un topic de interes, iar in al doilea rand si pentru tine, sa primesti mai usor raspunsuri pertinente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Robyb a spus:

Prima oara spui ca ai circulat pe drumuri publice fara permis apoi intrebi daca sa cumperi o motocicleta furata. 

 

Parearea mea este sa pui burta pe carte.

Probabil ca să fie sigur că păstrează trendul și nu se abate de la mici găinării, sau mari ,depinde cu ce se soldează.

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este sa nu mai cumperi mobre de 20 de ani fara sa ai habar de mobre. Valabil si pentru motorul de schimb pe care vrei sa-l iei. Cum il varifici ca nu consuma si ala 1,5 l. ulei la 700 km?

Nu mai lua mobre de 1000 de euro decat daca are cine sa le verfice cum trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Probleme consum ulei Suzuki SV650
Acum 12 ore, dragosdragnoi29 a spus:

motocicleta a fost cumparat in iunie 2020. Am luat permisul pe 15 septembrie 2020.In tot acest timp din iunie pana in septembrie am mers cu el 200km pe strada,prin cartier

Aha! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aș lua doar motorul, dar cu test de compresie. Și al meu halește ulei, deocamdată nu-i schimb simeringurile de la supape, îl țin sub observație și completez cu ulei când văd că e ceva în neregulă (nivel scăzut).

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Lucian_M a spus:

Aș lua doar motorul, dar cu test de compresie. Și al meu halește ulei, deocamdată nu-i schimb simeringurile de la supape, îl țin sub observație și completez cu ulei când văd că e ceva în neregulă (nivel scăzut).

Multumesc pentru sfat!

Sunt de pe lângă București,la vreo 60km depărtare! Dacă știți pe cineva care vinde un propulsor pentru Sv650s generația 1 prin apropierea Bucurestiului,sa imi spuneti daca se poate! Eu am cautat si momentan nu am gasit nimic!

Editat de dragosdragnoi29
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, john17 a spus:

Nici nu se obosise să caute, eu zic să dai și telefoane pt el, să verifici motoarele și eventual să i-l și montezi pe cel ales. Pe principiul muieți îs posmagii. 

Spre mirarea ta eu chiar am cautat si am salvat cateva anunturi! Ma gandeam ca poate gasesc ceva si pe aici! :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...