Sari la conținut

Achiziție motocicleta - neconcordanta acte


Tudor1982
 Share

Postări Recomandate

Salut. Am găsit o motocicleta de vanzare pt care anul notat pe cadru este 2007, deși este modelul nou care a apărut abia în 2012. Proprietarul sustine ca a obținut carte de identitate de la RAR cu anul fabricației 2007, dar în talon la prima înmatriculare este trecut anul 2016. Nr de identificare din acte corespunde. A intalnit cineva un caz similar sau are idee de unde poate fi neconcordanta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Tudor1982 a spus:

Salut. Am găsit o motocicleta de vanzare pt care anul notat pe cadru este 2007, deși este modelul nou care a apărut abia în 2012. Proprietarul sustine ca a obținut carte de identitate de la RAR cu anul fabricației 2007, dar în talon la prima înmatriculare este trecut anul 2016. Nr de identificare din acte corespunde. A intalnit cineva un caz similar sau are idee de unde poate fi neconcordanta?

Salut,

Una este data fabricatiei, alta este data primei inmatriculari. Nu are nici o legatura una cu alta. Daca numarul de identificare de pe cartea de identitate a vehiculului corespunde cu cel de pe cadru, nu este nici o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, GoodKat a spus:

Ce model este? Pune o poza cu el. 

 

Sa nu te mire greselile celor de la RAR. Sunt foarte dese, ageamii pe toate drumurile.

Este Kawasaki zzr1400 generația a doua

Acum 10 minute, MirceaB a spus:

Salut,

Una este data fabricatiei, alta este data primei inmatriculari. Nu are nici o legatura una cu alta. Daca numarul de identificare de pe cartea de identitate a vehiculului corespunde cu cel de pe cadru, nu este nici o problema.

Salut,                                             Nr de identificare din cartea de identitate corespunde cu cel de pe cadru, însă anul fabricației de pe cartea de identitate nu corespunde modelului.

1 oră în urmă, GoodKat a spus:

Ce model este? Pune o poza cu el. 

 

Sa nu te mire greselile celor de la RAR. Sunt foarte dese, ageamii pe toate drumurile.

Screenshot_20201127-180914.thumb.jpg.00d5957abc13bdd58329d227a401c253.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, GoodKat a spus:

Poti da seria de pe cadru?

Nu am seria, doar mi-a confirmat proprietarul ca seria de pe cadru este corect trecuta în acte

Acum 1 oră, GoodKat a spus:

Ce model este? Pune o poza cu el. 

 

Sa nu te mire greselile celor de la RAR. Sunt foarte dese, ageamii pe toate drumurile.

Screenshot_20201127-180914.thumb.jpg.00d5957abc13bdd58329d227a401c253.jpg

Acum 15 minute, GoodKat a spus:

@Tudor1982 Poti da seria de pe cadru? Teoretic, litera / cifra de pe pozitia 10 iti va spune anul de fabricatie. Daca are manualul de service original, pe spatele lui vei gasi seriile cu anii de fabricatie.

Încerc sa obțin seria de pe cadru și manualul de service. Mulțumesc mult pt ajutor. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, GoodKat a spus:

RAR trebuie desfiintat. Este o institutie care este fix degeaba la modul actual. Trebuie dinamitat locul, chemati romanii sa treaca cu armata peste locul respectiv, arat si construit de la 0, intreg personalul schimbat. Nu au nici o treaba cu fenomenul auto-moto si sunt FOARTE neatenti si spagari pe deasupra.

Plus SRPCIV-urile de judeţ, alţii care freacă mangalul. Nici RAR nici SRPCIV nu-şi justifică existenţa. Trebuie să facem o petiţie online prin care să cerem desfiinţarea lor şi trecerea la un sistem centralizat ca în Franţa unde faci ITP la orice staţie comunală iar înscrierea online, certificatul vine în două zile.

Noţiunea de CIV iar nu-şi are rostul, certificatul de înmatriculare e suficient

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Tudor1982 a spus:

Salut. Am găsit o motocicleta de vanzare pt care anul notat pe cadru este 2007, deși este modelul nou care a apărut abia în 2012. Proprietarul sustine ca a obținut carte de identitate de la RAR cu anul fabricației 2007, dar în talon la prima înmatriculare este trecut anul 2016. Nr de identificare din acte corespunde. A intalnit cineva un caz similar sau are idee de unde poate fi neconcordanta?

Acel individ incearca s-o vanda de ceva vreme.
Motocicleta e adusa din Polonia. La un pret incredibil pentru modelul din 2012, nu stiu daca e la fel de interesanta pentru modelul sasiului, adica 2007. Personal cred ca este o combinatie intre un cadru din 2007 si componentele din 2012. 
Si nu m-ar mira sa fi facut un aranjament pentru a face sa apara 2016 in talon.
Eu personal am spus Pass.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, pierrotlefou a spus:

Acel individ incearca s-o vanda de ceva vreme.
Motocicleta e adusa din Polonia. La un pret incredibil pentru modelul din 2012, nu stiu daca e la fel de interesanta pentru modelul sasiului, adica 2007. Personal cred ca este o combinatie intre un cadru din 2007 si componentele din 2012. 
Si nu m-ar mira sa fi facut un aranjament pentru a face sa apara 2016 in talon.
Eu personal am spus Pass.

 

Salut. Proprietarul mi-a spus ca a adus-o din Polonia, deci vorbim despre aceeasi motocicleta. Pretul bun pt anul 2016 și doar 20000 km declarați. Dacă e adevărat ce presupui, e o mare țeapa. Ms pt opinie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, MotoS Garage a spus:

in 2004 aveam un ij din '76 pe care inaptii de la rar l-au trecut 2008. in 2004, repet! :)) cere-i seria de sasiu, nu e exclus ca amibele alea de la rar puse pe pile, relatii si considerente poliice sa fi facut a j'de mia oara o greseala...

In acest caz nu cred ca au gresit cei de la RAR. Mai degraba au acoperit o mare tzeapa. Dar sa nu ridicam piatra, ca poate vanzatorul e de buna credinta. Desi se chinuie s-o vanda de (cel putin) un an.

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia e motocicleta care se vinde greu de aceea si perioada mare de timp de cand e la vanzare. La RAR orice e posibil (sa greseasca/sa fraudeze etc), dar tinand cont tara de provenienta si ce deseuri se aduc de acolo orice e posibil. Verifica sudurile de la seria din fata ca poate au schimbat doar partea aceea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, caracterincompatibil a spus:

Nu știu cât costă motoreta asta,dar a vândut un amic luna asta un zzr1400(model 2-2013),cu 6000e

Km reali,fara odo modificat,fara polish să ascundă zgârieturile de pe evacuare.daca aveam cash.ajungea la mine.mergeam 2,3 ani,săream de 100.000km rulati.dupa care o dateam tzipla.polisata,odo să arate max 25.000km....ca altfel e cah.pret....normal că mai mare decât cel de achiziție,doar așa se poarta.sa îmi scot si banii dați pe benzină.

Pun pariu că retardatul care o cumpăra,ii era scârbă când vedea motociclete cu peste 40-50.000km."iel" avea motoreta cu putini km,tzipla boss

 

9000 eur cere, arata suspect de bine, chiar proprietarul a spus ca e tzipla. E de acord sa meargă pt verificare la service-ul Kawasaki. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, caracterincompatibil a spus:

Ai pierdut șansă de a cumpăra o motoreta buna,fara complicatii in acte sau făcută din bucăți.aia vândută cu 6000 are 57-60k.a fost și la vânzare aici.nu l a sunat nimeni.motoreta a ajuns in gr.... e posibil sa o vezi la vânzare anul viitor.la preț mai mare 🤣

 

Abia am început sa caut, nu ma grăbesc deloc... pana la primăvară e destul timp sa găsesc ceva ok. 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, caracterincompatibil a spus:

Ai pierdut șansă de a cumpăra o motoreta buna,fara complicatii in acte sau făcută din bucăți.aia vândută cu 6000 are 57-60k.a fost și la vânzare aici.nu l a sunat nimeni.motoreta a ajuns in gr.... e posibil sa o vezi la vânzare anul viitor.la preț mai mare 🤣

 

Da, un pret foarte bun. Comparabil cu ce se vinde si pe mobile.de 
Revenind la cea din topicul asta, sunt tare curios ce-ar descoperi cei de la reprezentanta Kawasaki. 
Ca sa se lamureasca "Misterele Bucurestilor".

 

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

⁸Nu isi pune nimeni de la RAR pielea la sare la nivelul asta...

Ca sunt dezinteresati si fac erori grosolane este una, dar manareala pe fata sub semnatura si stampila este greu de crezut.

 

Eu am avut motocicleta cu serie gresita (au gresit o cifra) si nimeni nu a vazut ani buni (nici macar proprietarii anteriori). Cand am gasit hiba, au corectat gratuit dupa ce au verificat pozele ansamblului de la momentul eliberarii CIV.

 

Deci eu mai degraba suspectez ca problema este in alta parte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...