Sari la conținut

Incident trafic


Pandy
 Share

Postări Recomandate

Caut o parere si din partea voastra referitoare la incidentul petrecut marti, aflat la volan.

 

Aflat pe soseaua Progresului, aproape de Liberty, pe banda a doua, si apropiandu-ma de intersectia cu Nasaud observ de la distanta 2 masini care vor sa faca stanga, ma uit, ma asigur, semnalizez si distanta imi permite sa intru pe banda 1 fara sa creez ceva neplaceri. Nu mai rulam mult, maxim 10 metri si masina din fata franeaza pana la oprire pentrua ceda trecerea unei masini de politie aflata in misiune. Opresc si eu, reusesc sa ajung si la avarii, dar cel din spate nu opreste complet reusind sa ma atinga in bara, stanga.

 

Eu cateva zgarieturi, nimic important. El, bara sparta si pompa stropitorului (tot pe partea stanga). Cand vad ce am, si prost ca sunt om bun, ii zic ca nu am nevoie de asigurare pentru zgarieturile alea. (Mare prost, prima greseala). Moment in care el prinde curaj si imi cere asigurarea sa isi repare masina. 

 

Nu ajungem la un numitor comun, el insista ca daca nu ma bagam nu se intampla nimic, bagandu-ma i-am redus spatiul de franare.

 

Chema un echipaj aflat putin mai in fata, ni se verifica actele, dar nefiind rutiera nu constata nimic. Ori facem amiabila, ori la Accidente usoare. Tot insista pentru asigurarea mea.

 

Decidem sa mergem la accidente usoare (dar ziua urmatoare - a doua greseala). Pana sa finalizez ce aveam de facut, descopar ca pe aida nu apare ca fiind asigurat. Exista si optiunea de a fi pe serie, dar nu puteam verifica. Ulterior pare ca avea asigurare. 

 

Merg la Accidente usoare, stau aproape 3 ore si imi ia declaratia. Ziua urmatoare apare si el. Ma suna de la Politie ca trebuie efectuata constatare pentru ca se declara nevinovat.

 

Ajungem amandoi la programare, sambata, se aliniaza masinile, se uita de 7 ori si intreaba, bine bine, dar cum in stanga?

Si la constatare reiese ca sunt vinovat invocandu-se articolele 54 si 51. 

 

54 legat de acuzarea mea pentru ca nu am semnalizat cu 25 metri inainte (desi nu este specificat in articolul spus decat ca trebuie semnalizat de la o distanta rezonabila si pastrat toata operatiunea). 

51 ca cel din spate nu poate fi acuzat de intrarea in mine, politistul considerand ca nu ma aflam pe banda aia. 

 

Aici mi se rupe filmul si incep sa discut dupa care sa ne certam. Practic in articolul invocat, 51, si nicaieri, nu exista o notare cum ca pot fi considerat pe o banda daca rulez un numar de metri. In conditiile in care eram deja intrat pe banda, am fost capabil sa franez in conditii de siguranta si sa nu intru in ala din fata, iar ala sa nu opreasca lovind bara in partea mea stanga, inseamna ca nu am incurcat precum se afirma. Daca incurcam si ma bagam prost atunci lovea orice zona dreapta a mea.

 

Nu exista camere in zona, nici martori.

 

Politistul clar deranjat de cele afirmate de mine noteaza in procesul verbal: 

 

"Din analiza nu stiu ce rezulta ca am condus bla bla LNC pe banda 2 si am schimbat directia de mers spre dreapta, am intrat in coliziune cu auto bla bla care circula pe banda 1."

 

Atat. Scris cu picioarele. Nu am inteles nimic incercand sa citesc, dar am rugat sa scrie ca contest articolul invocat. Il rog sa citeasca si l-am intrebat de articolul invocat, de ce nu e notat. Am primit explicatia, nu e necesara notarea, este concluzia clara. 

Dupa care contest tot procesul.

 

Practic tot eu intru in coliziune cu cel din spate, eu aflandu-ma in spate. Mai lipsea sa zica ca am dat cu spatele si l-am acrosat.

 

Celalalt participant era foarte instruit, avea cuvintele la el desi afirma ca era prima data. Sincer, suspectez ceva necurat la mijloc.

 

Am primit 580 lei (290 in 15 zile), 3 puncte penalizare si asigurarea luata.

 

Astept parerea cuiva care a mai trecut prin asa ceva sau care cunoaste un avocat si care crede ca am sorti de izbanda.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e cum zici tu nici un militian nu te-ar fi gasit vinovat , probabil ca nu expui exact cele intamplate , schema accidentului  era edificatoare 

binenteles nu se exclude nici o manarie la mijloc

 

e 35 euro o camera de la xiaomi.... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scurt si al obiect. Din cate spui tu, ai dreptat daca te-a atins tot in spate stanga, dar acest lucru nu mai conteaza daca ai semnat procesul verbal de constatatre al politaiului. Daca ai semnat, ai recunoscut si gata, la revedere, nicio instanta nu iti va da dreptate. Daca nu ai semnat sau ai semnat cu obiectii gen "nu am fost eu vinovat, lucrurile nu sau intamplat asa", ai sanse la instanta. Politia, odata ce si-a spus parerea despre accident prin vreun reprezentant aflat la biroul accidente usoare, se comporta ca orice institutie publica birocratica: nu esti de acord cu ei,  dai in judecata decizia lor, ca ei nu mai fac vreo reevaluare a situatiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, mircea.cazachevici a spus:

Scurt si al obiect. Din cate spui tu, ai dreptat daca te-a atins tot in spate stanga, dar acest lucru nu mai conteaza daca ai semnat procesul verbal de constatatre al politaiului. Daca ai semnat, ai recunoscut si gata, la revedere, nicio instanta nu iti va da dreptate. Daca nu ai semnat sau ai semnat cu obiectii gen "nu am fost eu vinovat, lucrurile nu sau intamplat asa", ai sanse la instanta. Politia, odata ce si-a spus parerea despre accident prin vreun reprezentant aflat la biroul accidente usoare, se comporta ca orice institutie publica birocratica: nu esti de acord cu ei,  dai in judecata decizia lor, ca ei nu mai fac vreo reevaluare a situatiei.

 

IMG_20201130_104142.thumb.jpg.9a871777e3650b051525214fb97eb10f.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
2 hours ago, Pandy said:

ma uit, ma asigur, semnalizez si distanta imi permite sa intru pe banda 1 fara sa creez ceva neplaceri. Nu mai rulam mult, maxim 10 metri si masina din fata franeaza pana la oprire pentrua ceda trecerea unei masini de politie aflata in misiune. 

 

Daca tie iti sare unul in fata si dupa maxim 10m ( adica 1 sec+) iti pune frana maxima pana la oprire , ce ai de spus de el si toata familia lui ? 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorba ta, e scris cu picioarele.

Doar instanta te mai salveaza. Politia nu mai revine asupra deciziilor.

 

Mie mi s-a intamplat fix invers, un prieten cu masina mea pe banda 2, iar un sofer de pe banda 1 a facut o "romaneasca", i-a intors prin fata, taind direct dubla continua. Prietenul a franat, dar tot l-a sters un pic pe bara spate. Concluzia politiei: ai lovit in spate, esti vinovat. Iar pentru ca prietenul a semnat ca primarul ca e de acord,a fost decizia finala.

 

Tu ai sanse doar in instanta. Aproape sigur se va reveni asupra deciziei.

 

 

Si, nenea Goe, da, daca-ti sare unul in fata si franeaza, e vina ta. Nu poti demonstra nicaieri ca au fost 10m sau 100m, camerele de bord nu sunt omologate in instanta (doar cele stradale, ce apartin primariei). Deci nu te duci cu camera de bord in instanta, chiar daca ai inregistrari. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
7 minutes ago, mircea.cazachevici said:

 

 

Si, nenea Goe, da, daca-ti sare unul in fata si franeaza, e vina ta. Nu poti demonstra nicaieri ca au fost 10m sau 100m, camerele de bord nu sunt omologate in instanta (doar cele stradale, ce apartin primariei). Deci nu te duci cu camera de bord in instanta, chiar daca ai inregistrari. 

 

Nope , e vina a cui zice politistul si daca e cazul , mai tarziu , a cui spune instanta.

 

Vorbiti de parca nu mai voi mergeti cu masina prin oras . Toti stim ca in jungla din traficul urban se sare de pe o banda pe alta la tupeu si nici dracu nu schimba banda doar cand lasa celui care era deja acolo macar un spatiu decent , nu are rost sa vorbim de spatiu de siguranta . Te-ai asigurat doar ca nu intra in tine imediat , atat ...adica ca toata lumea . 

De data asta te-a altoit pe tine ...alta data pe alalalt...

 

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, mircea.cazachevici a spus:

Deci nu te duci cu camera de bord in instanta, chiar daca ai inregistrari. 

Eeee...ce sa vezi ...daca ai si judecatorul e dispus , filmarile sunt 100% valabile in edificarea situatiei .

Nici cele instalate pe blocuri sau la firme nu sunt omologate ...dar sunt cerute si acceptate in instanta daca e nevoie .

Sanatate ! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Poate ar fi timpul sa treceti peste prostia ca indiferent de circumtante e vinovat ala care loveste din spate . 

Daca era adevarat , toata societatea europeana era acum paralizata de fraude de asigurare implicand situatii similare ...dar dupa cum bine stiti ,inscenarile de genul au fost eliminate aproape de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca ai semnat procesul verbal nu inseamna ca esti de acord cu cele constatate. Nu prea se intelege nimic din ce scrie acolo, insa se vede ceva cu "nu sunt de acord", deci e clar ca nu ai fost de acord cu cele constatate in momentul cand ai semnat.

 

"lovind bara in partea mea stanga"

Cel mai important e sa precizezi exact unde este lovitura, este in spate sau in lateral? Si pe masina celuilalt unde este impactul?

 

Fara acordul tau sau decizia unei instante respectivul nu-si poate repara masina pe asigurarea ta.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ast este spatele meu.

 

IMG_20201124_192040.thumb.jpg.e06537d60f19419307cd2f4622eda4b3.jpg

 

Asta este fata lui.

 

IMG_20201124_192127.thumb.jpg.7906f7d02cb4ec990484a29b3999592b.jpg

 

Goe, tu esti tata? Daca tu esti, te inteleg. Iti inteleg perspectiva si inteleg si partea celalalta, chiar si politistul a zis ca nimeni, nici el, nu da semnal cu 25m inainte de actiunea propriu-zisa. Sa fim seriosi.

 

A fost o conjunctura de situatii neplacute. Daca politia nu trecea, nimeni nu patea nimic. Daca ala era mai atent, nimeni nu patea nimic. Eram in apropierea unei intersectii, nu aveam 70. Deci cel din spate si mai putin. Practic acuza ca bagandu-ma i-am redus spatiul de franare. El considera acel spatiu lasat, care era de peste 10 metri intre masina lui si cea din fata, spatiul necesar franarii.

 

Daca eu, care am schimbat banda si ma aflu in accelerare, evident, apuc sa franez in spatiul minim ramas, atunci el care avea viteza net inferioara nu a fost capabil. Mai pusesem si avariile curului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, mircea.cazachevici a spus:

Vorba ta, e scris cu picioarele.

Doar instanta te mai salveaza. Politia nu mai revine asupra deciziilor.

...

Si, nenea Goe, da, daca-ti sare unul in fata si franeaza, e vina ta. Nu poti demonstra nicaieri ca au fost 10m sau 100m, camerele de bord nu sunt omologate in instanta (doar cele stradale, ce apartin primariei). Deci nu te duci cu camera de bord in instanta, chiar daca ai inregistrari. 

 

spui multe chestii false

semnarea procesului verbal nu are nici o treaba cu acceptarea vinovatiei, semnezi ca l-ai citit si ai primit o copie, atat

camerele pot fi acceptate sau nu de instanta, si pot evident fi atacate de cealalta parte. Nu e o regula, dar in conditii normale sunt acceptate (ca fapt divers, camerele stradale ale primariei din cate stiu nu au omologare metrologica, sunt acceptate in general fara probleme fiindca lantul custodiei e clar)

acum, daca toti plavanii se duc cu tupeu maxim la proces uneori sunt trimisi acasa altoiti fara sa se prinda de ce

 

catre initiator, nu prea inteleg care a fost povestea ta de ai iesit asa

nu zic ca e bine, dar daca tu stii ca erai nevinovat si asta era nesimtit puteai sa uiti de partea cu schimbatul benzii si povestea ta sa fie ca tu mergeai pe banda 1 si te-a lovit asta din spate, atat

asa, pare ca te-ai balbait si politistul a crezut ca ai tras din scurt in fata astuia si el a tras stanga sa te evite

in fata politistilor povesti simple si raspunsuri scurte

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
1 oră în urmă, mircea.cazachevici a spus:

Daca ai semnat, ai recunoscut si gata, la revedere, nicio instanta nu iti va da dreptate

Faci o confuzie.

Semnarea unui proces verbal de constatare nu însemnă că-ți recunoști greșeala, ci că ai luat la cunoștință de cele semnalate. 

Altfel spus, nu-ți scade cu nimic șansele dacă vrei să contești contravenția. 

1 oră în urmă, mircea.cazachevici a spus:

camerele de bord nu sunt omologate in instanta (doar cele stradale, ce apartin primariei). Deci nu te duci cu camera de bord in instanta, chiar daca ai inregistrari. 

Iar ești în eroare. 

Nu contează dacă sunt sau nu omologate, pentru că nu le folosești în instanță ca să măsori în instanță viteze sau să faci alte calcule. 

Judecătorul poate ține foarte bine cont de imaginile respective. 

La accidentul meu din 2008 cineva a filmat cu telefonul, am scos filmările pe CD și l-am depus foarte bine la dosar. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Pandy a spus:

Ast este spatele meu.

 

IMG_20201124_192040.thumb.jpg.e06537d60f19419307cd2f4622eda4b3.jpg

 

Asta este fata lui.

 

IMG_20201124_192127.thumb.jpg.7906f7d02cb4ec990484a29b3999592b.jpg

 

Goe, tu esti tata? Daca tu esti, te inteleg. Iti inteleg perspectiva si inteleg si partea celalalta, chiar si politistul a zis ca nimeni, nici el, nu da semnal cu 25m inainte de actiunea propriu-zisa. Sa fim seriosi.

 

A fost o conjunctura de situatii neplacute. Daca politia nu trecea, nimeni nu patea nimic. Daca ala era mai atent, nimeni nu patea nimic. Eram in apropierea unei intersectii, nu aveam 70. Deci cel din spate si mai putin. Practic acuza ca bagandu-ma i-am redus spatiul de franare. El considera acel spatiu lasat, care era de peste 10 metri intre masina lui si cea din fata, spatiul necesar franarii.

 

Daca eu, care am schimbat banda si ma aflu in accelerare, evident, apuc sa franez in spatiul minim ramas, atunci el care avea viteza net inferioara nu a fost capabil. Mai pusesem si avariile curului. 

 

 

Stiu ca in practica, daca impactul este putin in lateral se constata neasigurare la schimbarea benzii,

daca impactul este in spate se constata nepastrarea distantei de siguranta.

 

Din poze, pare ca e vorba de nepastrarea distantei de siguranta, dar e doar o parere personala, nu conteaza ce cred eu.

 

Probabil ca a contat destul de mult si declaratia ta la intocmirea PV.

 

Oricum, acum singura varianta ramane contestarea in instanta daca nu esti multumit.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu nu înțeleg de ce loviturile apar pe stânga în cazul lui. 

Dacă te băgai pe banda lui în scurt, trebuia să te lovească în dreapta. 

Dacă intra în tine fiind pe aceeași banda, trebuia să aveți semne peste tot. 

Dar lovitura aia în stânga lui și a ta nu are nicio logică, pare că a intrat de pe o stradă laterala de undva din stânga și a întrat în tine când ai frânat. 

 

Oricum ar fi, la ce se vede acolo tu nu ai absolut nicio vină, mă mir cum poliția te-a scos pe tine vinovat. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, prafrau a spus:

 

catre initiator, nu prea inteleg care a fost povestea ta de ai iesit asa

nu zic ca e bine, dar daca tu stii ca erai nevinovat si asta era nesimtit puteai sa uiti de partea cu schimbatul benzii si povestea ta sa fie ca tu mergeai pe banda 1 si te-a lovit asta din spate, atat

asa, pare ca te-ai balbait si politistul a crezut ca ai tras din scurt in fata astuia si el a tras stanga sa te evite

in fata politistilor povesti simple si raspunsuri scurte

 

 

Partea cu explicatul mi-a mai fost spusa...om cinstit pana la capat. Aia a fost.

 

Trasul stanga din partea lui se anuleaza ca aveam masini pe banda aia, chiar si el a recunoscut existenta masinilor pe banda aceea. Si invers, daca tragea stanga ar fi lovit dreapta, nu?

Chiar acum, l.u.v a spus:

Eu nu înțeleg de ce loviturile apar pe stânga în cazul lui. 

Dacă te băgai pe banda lui în scurt, trebuia să te lovească în dreapta. 

Dacă intra în tine fiind pe aceeași banda, trebuia să aveți semne peste tot. 

Dar lovitura aia în stânga lui și a ta nu are nicio logică, pare că a intrat de pe o stradă laterala de undva din stânga și a întrat în tine când ai frânat. 

 

 

A fost complet in spate. Eu tind sa cred ca incepuse sa mearga ca pisatul boului fiind neatent, avea copil in spate cu sotie sau ce era femeia aia si nu era in scaun, acolo a fost pus cand ma uitam in oglinda sa vad daca are vreo reactie duoa atingere.

Iar din acel (cuvant urat) a vrut sa traga dreapta ca sa evite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Cred că am o explicație pentru loviturile în stânga. 

Aproape sigur cel care te-a lovit a venit tot de pe banda a doua, ca și tine. Tu te-ai băgat, el a vrut să intre pe aceeași banda ca să-i ocolească pe cei opriți, dar țu ai frânat și ăla a o intrat în tine. 

Oricum, tupeu mare să ceri să-ți facă mașina pe RCA cel pe care l-ai lovit din spate 🤣😅

 

PS: îți dau avocat tânăr și bun în București. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca mi-a sarit lumea in cap....

 

Pe procesul verbal semnezi de 2 ori, dl Luigi. Odata ca ai luat la cunostinta, a 2-a oara ca recunosti si nu ai obiectii (sau ca ai, ca in cazul de fata). Daca semnezi ca nu ai obiectii, e clar, nicio instanta nu te salveaza. Mi s-a intamplat, am intrebat avocati specializati, si am primit sfatul sa o las asa, ca semnatura aia cu "" nu ai obiecti"" cantareste greu de tot.

 

Oricum, nu e cazul aici. Initiatorul, cred eu, are sanse f mari, insa doar in instanta. Ca mai spun unii ca "trebuia sa nu spui ca ai venit de pe banda 2"......pe bune? Cu ce ne face asta mai buni cand dam astfel de sfaturi, ca apoi sa tunam si sa fulgeram impotriva celui care l-a lovit pe initiator din spate si apoi a inceput sa-si schimbe declaratia cand a ajuns la politie?

 

Cand am facut eu scoala, acum 20 ani, parca era o chestie cum ca daca schimbi banda si ai timp sa parcurgi 20 metri, deja se considera ca te-ai incadrat corect. Daca insa schimbi si te buseste unul in spate imediat, atunci tu esti vinovat ca nu i-ai lasat spatiu de franare. Sincer, nu mai stiu daca asta era direct in lege sau am retinut-o eu din cine stie ce carte cu teste auto...insa toata viata am tinut calcul de aceasta regula.

Numai ca in Romania e tare greu sa demonstrezi ca cineva nu a parcurs deja cei 20 metri inainte de a fi lovit in spate. De aceea politia si instanta tind sa dea dreptate celui lovit in spate......

 

 

A, si inca ceva. Am facut o confuzie, camerele auto sunt acceptate ca probe in instanta, my bad. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, mircea.cazachevici a spus:

Cand am facut eu scoala, acum 20 ani, parca era o chestie cum ca daca schimbi banda si ai timp sa parcurgi 20 metri, deja se considera ca te-ai incadrat corect. Daca insa schimbi si te buseste unul in spate imediat, atunci tu esti vinovat ca nu i-ai lasat spatiu de franare. 

 

Daca exista scris eu imi asum si mestec cartea. Dar sincer nu am vazut si auzit nicaieri chestia asta, pana la tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
1 oră în urmă, mircea.cazachevici a spus:

Pe procesul verbal semnezi de 2 ori, dl Luigi. Odata ca ai luat la cunostinta, a 2-a oara ca recunosti si nu ai obiectii (sau ca ai, ca in cazul de fata). Daca semnezi ca nu ai obiectii, e clar, nicio instanta nu te salveaza. Mi s-a intamplat, am intrebat avocati specializati, si am primit sfatul sa o las asa, ca semnatura aia cu "" nu ai obiecti"" cantareste greu de tot.

Sfatul meu, schimbă-ți avocații 😏

Aia pe care i-ai întrebat fie nu voiau să se complice cu speța ta, fie sunt idioți. 

 

Hai să ne înțelegem, în PV nu exista nicio rubrică "recunoști și nu ai obiecții"!!

 

Există doar:

1. mențiuni contravenient - unde scrii daca ai sau nu obiectii

2. am luat la cunoștință și am primit PV.

 

Oriunde ai semna in aceste locuri, nu înseamnă că-ți recunoști vina. 

 

IMG_20201130_130953.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, mircea.cazachevici a spus:

Ca mai spun unii ca "trebuia sa nu spui ca ai venit de pe banda 2"......pe bune? Cu ce ne face asta mai buni cand dam astfel de sfaturi, ca apoi sa tunam si sa fulgeram impotriva celui care l-a lovit pe initiator din spate si apoi a inceput sa-si schimbe declaratia cand a ajuns la politie?

 

nu stiam ca e concurs de care e cel mai bun absolvent al scolii de eticheta si bune maniere

un accident in trafic nu e cel mai bun loc sa-ti etalezi virtutea, nu e nici ocazia sa te martirizezi in numele adevarului

ar fi frumos daca toata lumea ar spune adevarul, dar din experienta mea cea mai buna strategie cand celalalt a fost vinovat a fost sa raspund intrebarilor directe, sa nu vorbesc in plus si sa-l las pe celalalt sa se ingroape

 

Acum 29 minute, l.u.v a spus:

Hai să ne înțelegem, în PV nu exista nicio rubrică "recunoști și nu ai obiecții"!!

 

Există doar:

1. mențiuni contravenient - unde scrii daca ai sau nu obiectii

2. am luat la cunoștință și am primit PV.

 

Oriunde ai semna in aceste locuri, nu înseamnă că-ți recunoști vina. 

 

o fi scris omul la mentiuni "recunosc fapta si o regret", obisnuit cu alte vremuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Pandy a spus:

 

Daca exista scris eu imi asum si mestec cartea. Dar sincer nu am vazut si auzit nicaieri chestia asta, pana la tine.

Omul a primit probabil un sfat de la un instructor de moda veche pe vremea cand facea scoala de soferi, si l-a interpretat drept litera de lege.

 

@Pandy  zic sa iei legatura si cu asiguratorul tau. Nici lor nu o sa le convina sa plateasca o despagubire aiurea.

Oricum mi se pare de exceptie ca el sa te loveasca in stanga iar militianul sa spuna ca nu te-ai asigurat si ai dat peste cel de pe banda 1 ceea ce ar fi condus in mod logic la o lovitura pe partea dreapta a masinii tale.

 

Subscriu la ceea ce a scris @l.u.v: cauta un avocat dornic sa munceasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Băi, când va aud cu astea, mor! 

De aia se pișă statul pe voi din toate direcțiile, că vă călcați pe voi și nu știți să vă apărați și cereți drepturile, în virtutea că ați auzit voi cum că avocații vă jupoaie. 

Ba mai și scrieți tâmpenii, doar de dragul de a o face! 

Nu zic că nu sunt și jepcari destui, dar la o speța așa simplă, un avocat o să-ți ceară maxim 300 ron la început pentru reprezentare, apoi își recuperează prin cheltuielile de judecată. 

Atât mi-a cerut al meu pentru accidentul din 2019, în care m-am constituit parte civilă cu daune morale de 5000 euro. 

 

Eu mă repet, dacă omul are nevoie de un avocat tânăr și destoinic, să mă contacteze. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...