Sari la conținut

Kawasaki Z400


PoliBuc
 Share

Postări Recomandate

Am intrat de curand, in urma unui proces de "down size" (deh, varsta) in posesia unui Kawasaki Z400 - 2020. As fi curios daca mai sunt posesori de astfel de jucarie/bijuterie.

O seara faina Romaniei si tuturor romanilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut rodajul unui Z400 a unui prieten, am mers pe ea 1800 de kilometri. Nu pot sa am decat cuvinte de lauda despre ea. Extrem de manevrabila, extrem de usoara, am facut si drumuri lungi Cluj-Campina-Cluj, aproximativ 800 de kilometri, mi s-a parut extrem de comfortabila. Consumul exceptional, undeva la 3 inafara si chiar daca este de 400, am depasit tot ce am prins in cale. Ce mai mi-a placut la ea este simplitatea. La motocicletele noi, pe partea stanga a comenzii am numarat la AT14 butoane, dracu stie cand le inveti pe toate. Asta in schimb e clasica, iar bordul ofera toate informatiile de care ai nevoie. Singurul aspect care ma face sa stau departe de ea, este pretul, de aproximativ 6000 de euro pentru una noua. Din punctuil meu de vedere doar daca esti fiul lui Becali sau a lui Tiriac iti iei un asemenea motor( parere personala) ca daca stai sa te gandesti bine, de 6000 de euro, iei un motor SH de toata frumusetea. Sa ai bafta de ea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca ti-a placut. Pretul nu este asa de prohibitiv, 5600 de euroi, tinand cont ca este noua, 2020, far cu LED (cica nu vezi nimic cu el, nu m-a prins noaptea da' nici nu-i bine sa te prinda - deja i-am comandat niste proiectoare mititele} bord digital, turometrul arata ca unul analog da-i digital. Ambreiajul este incantator, este suficient un deget, cutia gaseste "N"-ul lejer, frane decente (ABS - obligatoriu de cativa ani). Este o mobra excelenta pentru incepatori, fatuci si... mosnegi, n-are decat 167 Kg cu plinurile facute. Atentie, viteza de varf 180 km/h !

Sarbatori fericite !

Editat de PoliBuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, pentru mine sa dau pe un motor de 400, 6000 de euro, e ca si cand mi-as bate joc de munca mea. Daca te uiti la motoare second, in banii aia iei ceva care e bun si pentru inceput si e bun si pe mai incolo cand capeti experienta. Cel putin asa vad eu lucrurile, acuma fiecare cu parerea lui. Da, daca as fii miliardar, da mi-as lua una, altfel din punctul meu de vedere, motocicletele noi( si aici ma refer la cele care le iei la 0KM), se adreseaza unui segmnet extrem de mic de motociclisti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-este teama ca perele nu se compara cu merele iar daca insistam pe pretul de 6000 de euro...

Eu mi-am spus o parere si cu bune si cu rele, asteptam o parere pertinenta a unui posesor. Si nu in ultimul rand, amintesc, eu "cobor" de pe un Bandit GSF 1250 SA si... nu sunt fiu de miliardar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Na domn' Costel, te faci de râs în față onorabililor. 

Ai dat 6000 pe o mobră grea cât o vacă, fără să fii miliardar. 

Și nu te-ai căutat nici pe la discuri! O să ți se recomande să faci un RMN, să n-ai probleme cu capul. 

Cu banii aia luai tunurile din Navarone. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au fost opt ani de "colaborare" fericita si 50.000 km. O etapa minunata de motociclit, excursii minunate, mai lungi sau mai scurte. Multumesc BB (Black Bandit), sa ai parte macar .de acceasi grija pe mainile pe care ai incaput.

Trecerea la Kawa Z400 este relativ brutala dar asta am vrut. Deocamdata suntem in rodaj dar am simtit ce poate. Cred ca o sa fie OK, mai ales ca imi aduce aminte de GSR600, de care am ramas vesnic indragostit, nu ma intrebati de ce am schimbat-o, este mult de povestit, o adevarata "telenovela'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima săptămână e grea, am pățit și eu când mi-am luat fiat uno diesel (1.3 "transpirat", 45cp deloc frumoși) după un BMW Alpina seria 6 (E12) care avea >200!

👍

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, john17 a spus:

Prima săptămână e grea, am pățit și eu când mi-am luat fiat uno diesel (1.3 "transpirat", 45cp deloc frumoși) după un BMW Alpina seria 6 (E12) care avea >200!

👍

Joj Istenem... Asta da "upgrade"! Dar macar consumul a compensat 😊

 

 

Acum 2 ore, PoliBuc a spus:

Au fost opt ani de "colaborare" fericita si 50.000 km. O etapa minunata de motociclit, excursii minunate, mai lungi sau mai scurte. Multumesc BB (Black Bandit), sa ai parte macar .de acceasi grija pe mainile pe care ai incaput.

Trecerea la Kawa Z400 este relativ brutala dar asta am vrut. Deocamdata suntem in rodaj dar am simtit ce poate. Cred ca o sa fie OK, mai ales ca imi aduce aminte de GSR600, de care am ramas vesnic indragostit, nu ma intrebati de ce am schimbat-o, este mult de povestit, o adevarata "telenovela'

Eu (tot) sper sa fac un "downgrade" la un B-King de 1340 cmc. In cel "mai rau caz" la un Kawasaki Z1000 SX :)
Desi, la ce satisfactii ofera Black Bandit (a mea chiar e black), nu cred ca va fi prea curand!

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
La 05.12.2020 la 23:33, Lucian_M a spus:

Da, bre, de banii ăia își lua Hayabusa.

Ați bashit topicul omului. .......hahahahaha

 

poti sa le ai pe amandoua.... nu se cearta in garaj....

eu am varianta carenata Baby-Ninja de 400.... chiar e draguta si fasneata, si la mers normal (nu racing) poti merge cu orice grup

 

La 01.12.2020 la 22:12, PoliBuc a spus:

Am intrat  in posesia unui Kawasaki Z400 - 2020. 

sa ai noroc de jucarie, numa' benzina si diiiiii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...