Sari la conținut

Incarcare baterie de 12V, 7Ah de la magnetoul Minsk,


m72story
 Share

Postări Recomandate

Salutam cu respect,

Doresc sa incarc o baterie de 12v, 7Ah dintr-un magnetou de Minsk.

Se poate face acest lucru si cum?

Banuiesc ca mai intai este necesara montarea unei punti redresoare si apoi stabilizarea lui la 13,8-14V.

A mai facut cineva acest lucru?

Sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta am vazut doar pe Tub.

Ai pe DNEPR magnetou de MINSK.

Unde l-ai montat? Pe capacul distributiei?

Am inseriat toate bobinele si voi introduce faza respectiva intr-un regulator de Honda CB360 

Sa vedem ce scoatem.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Elucidare de faza...de 10 ani am minskarimea asta ca sursa de curent,monofazat,si-am tot intrebat poeti intr-ale electrotehnicii automotive cum sa bifazam alternatorul,pentru a fi regulat elegant...da nici o rima adecvata;de Revelion am coborit cu un judet mai jos,la un prieten,sa-i vad Simsonul pe care-l reconditioneaza,.,si-n urma brainstorming-ului dintre ani,mi s-a aratat Adevarul...se deconecteaza firul de masa al bobinelor,de la masa,si se foloseste ca a 2-a faza la intrare in regulator(d-asta-n patru fire,atv china)Pa napolitana!M-am intors pe intuneric,luminile nu oscileaza la relanti,bateria s-a incarcat full.Mai simplu de atat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eeeei,asa da...vedem ce mult conteaza exprimarea?Daca vi cu capul plecat, folosind o terminologie simpla,care-ti reflecta  cunostiintele-n domeniul abordat,autocitandu-ma..,,sarma/intrare/iesire..,,...Ma bagasem in seama pe subforumul cu acumulatori/incarcare,...cu magnetoul de Minsk,da...am fost lasat in sarmele mele.Daaa cand dai de inteles c-ai sti care-i Faza...,ei atunci ti se explica!He-he!Redevenind cu mimica fetei la normal,merci Easy R,de informare asupra fazelor.La treaba cu suntarea;o fi oricum mai subturat in pozitia actuala(pe dnepr 1,5xrpm),fata de locatia-i de fabrica,acuma nici magnetii din rotor nu mai au veselia de acu 30 de ani...nu cred sa se mai autoexcite pana orbeste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ehei,easy r....unele texte nu se citesc ad literam,ele se contempla...cu doi pasi mai in spate,sa-i intelegem mesagiul! Cimilitura non est literatura!Duhovnicul duhneste,sau duhovniceste?Pai ce facem,incarcam si noi bateria asta?   he-he. Misto.And who the fuck is Alice?sau Denis...totuna-! he-he......ma duc sa-i dau o carja,ca face bine la mahmureala...ia sa circule voltzi aia DC!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aa,asa da!Iese elegant;La rotor ai putea taia partea destinata aprinderii;un stres in minus pentru rulmentii din carcasa.La mine carpeala de Revelion la omu*n curte,tre sa ma tina pina-n primavara.Alaltaieri mi s-a fasait bobina de inductie pe drum,dar incarcarea e misto in formula asta;zic asta folosind zilnic dnepru.Hai cu noutati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

S-a bobinat , s-a instalat.

În gol fără consumatori la 2500-3000 rpm 45 volți.

Cu un bec de fază lungă 55W pe rol de consumator voltmetrul scade pe ralantiu la 10 volți, în 3000 rpm urcă la 14-15volți.

Următorul pas este stabilizarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaatat!Daca treci si felinarele pe led,...poti vinde curent si la vecini.De fapt necesar upgrade-u,mai ales in mediu urban;relanti la semafoare,etc.La mine cu toate luminile(led) on,daca decuplez bateria,motorul merge in continuare,pe curentul din magnetou...Ce rotor ai ?uite diferenta la magneti,intre cel de 60,si cel de 90w;mai e si varianta cu magneti longitudinali 

010.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...