Sari la conținut

Solutii pentru a te hidrata la drum lung?


RedRat
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Data fiind pandemia, si faptul ca anul acesta in fiecare din turele mele am avut macar o situatie in care vroiam sa beau ceva rece si a trebuit sa caut un popas, ma gandesc sa investesc in ceva sistem de hidratare, care ar putea pastra apa rece cateva ore.

O solutie ar fi https://www.motojug.com/ asa ceva, dar mi se pare prea exagerat.

Ceva idei referitoare la subiect? 

 

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu, înaintea unei ture mai lungi, iau un pet de 1,5 litri, îl umplu cu apă pe jumătate, apoi îl bag la congelator. In dimineața plecării completez și astfel am apă rece la dispoziție toată ziua.

E adevărat că trebuie să opresc pt a mă hidrata, dar, nefiind la vreo cursa, ăsta nu a fost niciodată un impediment. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_


Cutiile Gobi de la Hepco & Becker, ce au echipat KTM-urile 950 si 990, au pereti dubli in care poti stoca litri buni de apa. 

 

s-l1600.thumb.jpg.1a60ec389e7a71033bdea00063ce9448.jpg 252221854_gobi006.thumb.jpg.421adef602fbbc7e5eb25c8b91c1fc52.jpg 1484388699_gobi003.thumb.jpg.6d14942b31716d94127516ddb6e230f8.jpg 1584754645_gobi004.thumb.jpg.227ac73e4c13fab960f7ad8b149211e3.jpg

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un termos mai mare, băgat în congelator cu o zi înainte, apa rece de la frigider o torni fix înainte să pleci. Așa procedam vara, mai ales în turele lungi pe afară. In țară nu-i panică, se găsește apă pe oriunde. Mă gândeam la rucsac de hidratare, dar mi se pare inutil, mai ales cu doi pe mobra.

Interesante probleme au unii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 hours ago, RedRat said:

Salut,

 

Data fiind pandemia, si faptul ca anul acesta in fiecare din turele mele am avut macar o situatie in care vroiam sa beau ceva rece si a trebuit sa caut un popas, ma gandesc sa investesc in ceva sistem de hidratare, care ar putea pastra apa rece cateva ore.

O solutie ar fi https://www.motojug.com/ asa ceva, dar mi se pare prea exagerat.

Ceva idei referitoare la subiect? 

 

Mersi.

 

Ia pasager o lăuză

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 hours ago, GoodKat said:

 

Mi se par inutile toate dispozitivele astea de iti permit sa bei din mers. Mai mult niste figuri pentru cei care se cred la rally-raid dar ei de fapt nu sunt contra timp, ci dau ture prin locuri unde gasesti apa peste tot.

 

Daca ai side cases, sigur gasesti un termos baban pe la 2 litri, termos care iti tine apa rece o zi intreaga. Daca nu ai side cases, se poate ingineri un sistem de prindere si aia este.

 

Nu vreau neaparat din mers. Eram curios la ce solutii mai sunt. Consider ideea de termos in side case. Asta cu apa peste tot e cam relativa. Cel putin pentru mine, care deseori ajung in locuri uitate cu sticla de apa deja fiarta in side/top case 😛 

 

4 hours ago, Bart Bz said:

Eu, înaintea unei ture mai lungi, iau un pet de 1,5 litri, îl umplu cu apă pe jumătate, apoi îl bag la congelator. In dimineața plecării completez și astfel am apă rece la dispoziție toată ziua.

E adevărat că trebuie să opresc pt a mă hidrata, dar, nefiind la vreo cursa, ăsta nu a fost niciodată un impediment. :)

 

Interesanta idee, dar nu ai probleme cu sticla ca iti uda mai tot in sidecase sau unde o tii?

 

4 hours ago, robert23mg said:

Cu rezervorul de mobra oricum oprești des :)

 

Corect, dar nu tot timpul la statie sau magazin.

 

3 hours ago, _Raul_ said:


Cutiile Gobi de la Hepco & Becker, ce au echipat KTM-urile 950 si 990, au pereti dubli in care poti stoca litri buni de apa. 

 

s-l1600.thumb.jpg.1a60ec389e7a71033bdea00063ce9448.jpg 252221854_gobi006.thumb.jpg.421adef602fbbc7e5eb25c8b91c1fc52.jpg 1484388699_gobi003.thumb.jpg.6d14942b31716d94127516ddb6e230f8.jpg 1584754645_gobi004.thumb.jpg.227ac73e4c13fab960f7ad8b149211e3.jpg

 

 

 

 

Nu stiu cum m-ar ajuta asta. Mobra mea are cutii Vario/Givi, pe care nu vreau sa le schimb.

 

1 hour ago, Lucian_M said:

Un termos mai mare, băgat în congelator cu o zi înainte, apa rece de la frigider o torni fix înainte să pleci. Așa procedam vara, mai ales în turele lungi pe afară. In țară nu-i panică, se găsește apă pe oriunde. Mă gândeam la rucsac de hidratare, dar mi se pare inutil, mai ales cu doi pe mobra.

Interesante probleme au unii...

 

Termosul pare cea mai practica idee pana acum.

 

49 minutes ago, einstein1984 said:

Sau metoda Bear Grylls. Motojug e pt americanii care iau kola la pahar de 2 l sau aia de fac iron butt, un camel back oreacre de la decatlon nu te ajuta? 

 

Nu am incercat inca camel back. 

 

10 minutes ago, Cap0ne said:

Termos in bagaj daca vrei apa rece pt mult timp sau un camel back cu izolare buna si cu cuburi de gheata in el cand pleci.

 

Mersi de sugestii. Oare cat de usor se poate pune gheata in camel back?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, RedRat a spus:

Salut,

 

Data fiind pandemia, si faptul ca anul acesta in fiecare din turele mele am avut macar o situatie in care vroiam sa beau ceva rece si a trebuit sa caut un popas, ma gandesc sa investesc in ceva sistem de hidratare, care ar putea pastra apa rece cateva ore.

O solutie ar fi https://www.motojug.com/ asa ceva, dar mi se pare prea exagerat.

Ceva idei referitoare la subiect? 

 

Mersi.

Acuma 5 ani cand am dat o tura pe la izvorul Muresului/Oltului,  am cumparat de la benzinarie (MOL 😉) doua termosuri metalice in care am pus apa rece. Apa a ramas rece pentru cel putin 10 ore (cand am terminat-o 😂).

Era o zi care era deja torida in jur de ora 11 iar in timpul zilei a fost undeva pe la 38 grade C. Termosurile au stat in side case-urile din aluminiu chior, deci la ''caldurica''.

 

Acuma daca doresti sa calatoresti prin Atacama este alta poveste. Probabil ca acolo ziua pui apa in termos si noaptea o pui in strachina la racit 🥶

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Metoda low cost, PET de 2-2,5 litri umplut cu apă, băgat la congelator. Făcut pentru el o husă din sacoșă termo de la supermarket. 

Metoda cea mai înțeleaptă, cea spusă de Cap0ne. Camelbak și gheață. Are gură mare de alimentare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am făcut dintr-un vechi rucsac un fel de ham pentru rezervor in care pun pe ambele părți cate o sticla de apa. Încape cate o sticlă de la 0,5 până la 1.5.

Curentul de aer menține apa la o temperatura ok,  nici rece nici caldă.

Sper că se poate observa din fotografii:

422745805_202004081742342.thumb.JPG.95bbc5c00f15dbcb157f2d2336b5e12a.JPG106130688_3428901920522393_6822924853402549164_o.thumb.jpg.d5bf9a69e0802d8c8c22e6f64d571185.jpg106192945_3428956197183632_3691230336098416967_o.thumb.jpg.32e8449ec547d2b2871dd62e48d73b29.jpg

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

image.thumb.png.60b9213fad6b719593b84fe11e01bf74.png
De nu am ras cu pofta dimineata cand am vazut, man zici ca bagi meni complet acolo cu ciorba de perisoare / pule de pui cu piure / salata de muratrui / papansai + 1L borsec minerala.. geniali americanii astia, fac orice sa fie cei mai prosti

 

image.thumb.png.b7f97794eb1086420265a150978014fd.png
Ia uite incurcatura dracului, zici ca te legi la trifazi cu impamantare 🤪

Mai e dezavantajul ca trebuie sa ii tai piciorul pasagerului pentru instalare, partea buna e ca poate sa aleaga care

Revenind pe pamant: 
Toata vara am folosit cu brio camila de spinare, decahlon (ieftin - simplu - practic) pus ori in buzunarul dedicat de la jaketa sau cand armura in ghiozdan mic dedicat
Bagat apa rece de la friginer dimineata
E discutabil cat te tin 2L, ca poti sa ii topesti imediat, poti sa ii tii juma de zi, in ultimul caz tot nu ajunge apa supa chiar si la zeci multe grade
Plus ca e fun ca arati cu furtunu ala dupa tine ca un prost, lumea se uita ca la aia de merge cu cursiera pe drum si tien traficu sau aia de iti vazaie drona de-asupra capului, sa nu uitam de posibilul nisip intre dinti de la "pipa" sau ce jeg se mai pune pe ea.

Mie camila mi s-a arata cel mai util la drumurile lungi de-o zi lumina pe sosea cand e caldura aia de te topeste, trag din mers o gura de apa, constant, nu ajung sa ma dezhidratez sau sa mi se faca sete; e si pestru asta nu mai opresc la 40 min sa scot ochelarii, dau jos casca, beau si inapoi.
Imi place sa merg constant pe drum si din bucati lungi.

Varianta a mai ieftina, e aceisasi de cand e lupu catel, sticla de apa rece bocna si mergi cu incredere.




 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, hora09 a spus:


De nu am ras cu pofta dimineata cand am vazut, man zici ca bagi meni complet acolo cu ciorba de perisoare / pule de pui cu piure / salata de muratrui / papansai + 1L borsec minerala.. geniali americanii astia, fac orice sa fie cei mai prosti

 

Da mai, dar daca pe site ai o poza cu un GS, gata, s-a terminat, toti posesorii de gs trebuie sa cumpere :))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On topic, doame ce prostie mai e si ...prostia asta.

Un termos de calitate rezolva problema, daca pui apa rece + termosul racit inainte, tine ore bune. Daca mergi pe canicula, oricum faci pauze mai dese, si intr o ora dai de un butic sa iei o apa. 

Rucsacul de hidratare este misto doar daca faci off, chestii serioase, ce te solicita fizic. Daca ai pasagera, deja incurca. Sa nu mai zic ca oricat de bine izolat ar fi, tot se face ciorba pe canicula. Ciorba de.....plastic :)

Acum 6 minute, einstein1984 a spus:

Daca era de la Wunderlich aveau deja

Sau Touratech :P

Acum 8 ore, l.u.v a spus:

Măh săracilor, voi aveți niște panarame de mobre.

Când o să aveți bani să vă luați BMW, se schimbă treaba.. 😏

 

Incepem sa ne punem problema cate cacaturi inutile sa cumparam pe langa? Sau...cum? :)))))

 

Avut bmw, n-am avut astfel de dileme, nu m-am gandit sa pun frigider pe moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Solutia practicata pentru lucrul in desert (testata personal cativa ani): aveam niste bidoane speciale termoizolante (https://duckduckgo.com/?q=coleman+water+jug) de 10 litri pe care le umpleam cu gheta (puneam seara in congelator pahare mari de iaurt pline cu apa) si peste care turnam apa pana se umpleau. La 40-45 de grade aveam apa rece pana aproape de seara.

 

Pe moto as pune in topcase un termos de 1 litru cu apa cu gheata sau o sticla de 2 litri de apa plata daca as merge in toiul verii pe offroad, pe sosea prefer sa iau apa rece de la cate o benzinarie o data la 2 ore. Daca nu e asa cald, o sticla de apa plata de 2 litri in topcase e suficienta pentru o jumatate de zi.

 

Pe bicicleta foloseam Camelbak de 2 litri si 2 bidoane de 750ml pe cadru, la un concurs (Urlati, Maratonul Vinului, in 2012 sau 2013) nu mi-a ajuns pana la primul punct de alimentare, in ziua aia am baut vreo 5 litri de apa si m-am deshidratat de mi-a luat vreo 3 zile sa imi revin (am ajus acasa cu 3 kg mai usor pe cantar decat la plecare). Dar pe moto nu prea e cazul, pe sosea nu faci niciodata atata efort, iar pe offroad o sticla de 2 litri ar trebui sa ajunga pentru cateva ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

Dupa mine lucrurile sunt simple. 
- Mergi prin civilizatie, n-ai o problema si nu trebuie sa cari nimic dupa tine. Eram la intoarcere din Dolomiti, 42 gr pe autostrada, fierbeam la propriu. Sticlele reci de la benzinarii (in care am mai pus si niste gheata pt drum, just in case), au fost suficiente.
Termosul la drum lung si foarte lung, cand ai multe de luat cu tine, poate sa fie o problema. Totusi daca e musai, se gaseste sigur o solutie sa-l prinzi undeva. 

- Faci drumuri off lungi sau in zone putin locuite, musai termos cum s-a spus mai sus, sau in lipsa lui varianta cu 50% gheata restul apa. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, RedRat a spus:

 

Interesanta idee, dar nu ai probleme cu sticla ca iti uda mai tot in sidecase sau unde o ții?

O țin în coburi, chiar deasupra, cu foita de ploaie dedesubt. Astfel am acces imediat la ea și nici nu are ce se uda. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ăla mare e cărat peste tot, a luat trante, a căzut din mers, încă își face treaba. Are cam un litru capacitate și e foarte eficient. Cel mic e pentru cafea sau ceai, îl luăm la plimbări de o zi.

Cel mare stă în exterior, i-am făcut suport pe cutia din dreapta, în așa fel încât să nu o incomodeze pe soție. E urât, știu, dar îmi convine, abia nu e magnet pentru tinerii întreprinzători (aka ciori).

IMG_20201209_165622.jpg

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...