Sari la conținut

Motocicleta toba sport RAR


Lucian123
 Share

Postări Recomandate

Salut! Vreau sa imi cumpar o motocicleta, mai exact yamaha mt03 660. Am gasit cev pe internet, adusa din Italia(neinmatriculata) cu tobe sport(Roadsitalia), precizez ca acestea au certificat de omologare, dar nu au acele site. Intrebarea mea este daca o sa am ceva probleme la RAR? Multumesc aniticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu daca ai ghinionul să te oprească cel mai probabil o sa ai probleme. Evident, poți să-ți pui burlan pe ea și să mergi cu Waze. Depinde si de unde ești. In București am văzut că s-a făcut vânătoare de așa ceva sezonul asta. In multe alte orașe poți să mergi și fără evacuare deloc și tot nu te oprește nimeni. Daca vrei sa stai liniștit și pleci din start pe ideea că nu vrei probleme cu RAR-ul, ia-ți motor cu evacuare stock. Daca vrei sa urle și îți asumi că poți și oprit oricând + Waze de fiecare data când pleci cu ea atunci poți să te uiți după ceva galagios. Eu de exp am de ceva ani pe una dintre tigăi țeavă goală cap-coada, asta fiind tigaia de scandal. Catalizator off, egr off, bubuituri, din astea. Mă întreb ce euro mai e...😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am tobe sport omologate si cu db killer in ele sunt aproape la fel de silentioase ca evacuarile stock si nu am avut probleme cu nimeni, in schimb daca nu ai db killer pe tobe se considera "use on track only" deci nu vei trece rar-ul. Vezi poate gasesti sa cumperi db killere-le separat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A venit la mine un băiat cu MT-03, nu rețin ce marcă erau tobele, dar fără db-killer erau asurzitoare. Pentru RAR a pus db-killer și a trecut fără probleme, avea inclusiv certificatul de omologare. Multă lume s-a sensibilizat inutil cu tobele sport după controalele poliției, oarecum normale, având în vedere cu ce burlane circulă unii.

Dacă ai evacuare stock, cu aia chiar mergi fără stres.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, Lucian123 a spus:

Salut! Vreau sa imi cumpar o motocicleta, mai exact yamaha mt03 660. Am gasit cev pe internet, adusa din Italia(neinmatriculata) cu tobe sport(Roadsitalia), precizez ca acestea au certificat de omologare, dar nu au acele site. Intrebarea mea este daca o sa am ceva probleme la RAR? Multumesc aniticipat!

Salut,

s-a mai discutat peste tot, inclusiv aici.

Poate fi ok si cu toba aftermarket, daca:

-TOBA este stantata

-Ai certificat de conformitate si calitate conform euronormelor. Se mentioneaza MODELUL de motocicleta si DE TOBA care este omologata, cat si seria de pe stanta.

-Ai montate DB killerele.

 

Nu vei trece la rar fara a avea montate  macar db killere. Daca sunt scrupulosi, se uita si la ce am spus mai sus. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Mai intelept sa cumperi motor cu cat mai multe aftermarketuri. 

Nu iti plac, le dai si micsorezi cheltuiala initiala. 

+

Mai ieftin sa cumperi tobe stock cand ai sport, decat opusul.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am cumparat de curant o motocicleta cu tobe sport, neinmatriculata. Aceasta are omologare(e3) de Italia pentru tobe(mentionez ca acestea AU si db killer). Din cate am inteles acea omologare este valabila in toata Europa. Intrebarea mea este daca o sa am probleme la RAR? Multumesc anitcipat!

P.S. Stiu ca poate pare o intrebare idioata, dar am citi o gramada de lucruri pe forumuri. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tobele sunt omologate pentru utilizare pe strada nu vei avea probleme.

Pe KTM 990 Adventure am Akrapovič si am omologare pentru folosire pe strada. Trebuie sa ai grija ca omologarea este specifica modelului de motocicleta (inclusiv generatia este specifica.) Spre exemplu tobele pe care le am eu sunt ok pentru 2006-2008, KTM spune ca se potrivest si pentru 2009-2014 dar nu sunt omologate.

De asemenea, am vazut la un tovaras cu KTM 690 Enduro tobe Akrapovič omologate, dar cu stanta "FOR RACING USE", sau ceva de genul. Nici alea nu respecta litera legii.

Daca tobele respective sunt omologate pentru modelul tau de motocicleta si pentru uz pe strada, nu au ce sa iti faca. 

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

33 minutes ago, bursyllac said:

daca tobele sunt omologate pentru utilizare pe strada nu vei avea probleme.

Pe KTM 990 Adventure am Akrapovič si am omologare pentru folosire pe strada. Trebuie sa ai grija ca omologarea este specifica modelului de motocicleta (inclusiv generatia este specifica.) Spre exemplu tobele pe care le am eu sunt ok pentru 2006-2008, KTM spune ca se potrivest si pentru 2009-2014 dar nu sunt omologate.

De asemenea, am vazut la un tovaras cu KTM 690 Enduro tobe Akrapovič omologate, dar cu stanta "FOR RACING USE", sau ceva de genul. Nici alea nu respecta litera legii.

Daca tobele respective sunt omologate pentru modelul tau de motocicleta si pentru uz pe strada, nu au ce sa iti faca. 

 

Bafta!

Asta e certificatul de omologare. Nu stiu daca e ce trebuie...:))

1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.12.2020 la 8:59, romanady a spus:

Eu am tobe sport omologate si cu db killer in ele sunt aproape la fel de silentioase ca evacuarile stock si nu am avut probleme cu nimeni, in schimb daca nu ai db killer pe tobe se considera "use on track only" deci nu vei trece rar-ul. Vezi poate gasesti sa cumperi db killere-le separat.

Te-a oprit vreun filtr RAR si ti-a zis ca e ok?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Speedy.K a spus:

Te-a oprit vreun filtr RAR si ti-a zis ca e ok?

Nu am avut placerea. Asta e informatia pe care o am de la un amic ce face inspectii rar. Ce-i drept nu mai tin minte daca a zis ceva de certificatul de comformitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Eu am inmatriculat pe Ro cca 10 motorete , dintre care doar una cu toba stoc din titan si mai si scrie gsxr pe ea si normal ca doar la aia s-a gasit un injiner sa faca figuri ca i se pare suspecta ...

Restul numa carboane fara db killer si una chiar goala rau ...si nici macar un comentariu... 

Injineri domne...

 

Uite asta e inmatriculata anul asta . Cred ca se vede ca db killer-ul lipseste cu desavarsire...

 

 

20200911_113812.jpg

 

 

A , mi-am adus aminte de ce s-a luat injineru de toba stoc de la Suzi.

A zis ca i se pare artizanala pentru ca sudurile par facute de un dorel fara pregatire in domeniu....de finisaj Suzuki. 🤣🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...