Jump to content

'Merecanii, Sovieticii si Luna.

Recommended Posts

La 23.12.2020 la 10:30, Nguyen a spus:

Aditza, pentru un sofer de camion esti cam tare in gura. Poti sa te tragi de sireturi cu goe75, easy ride, superbec si alte lighioane care misuna pe forum dar cand pomenesti de mine trebuie sa o faci cu respectul care mi se cuvine pt ca eu nu sunt salahor ca voi. Nu e vina mea ca nu ati fost capabili sa urcati mai sus in societate si nici ca nu v-ati nascut inteligenti ca mine.

Cum ar zice francezul: Les jeux sont faits, rien ne va plus!

😂

Era pe netflix, dar il gasiti pe net si youtube in parti,un documentar facut in 2001 “conspiracy theory,did we really land on the moon?”. Tin minte ca s-au legat de multe aspecte, unele mentionate aici: steag fluturand,iluminarea, umbre, cand coborau de pe scara lem ului, fotografii, praful dislocat de motorul lem ului, deloc prezent pe trenul de aterziare, o anume centura de radiatii, Van Allen belt, daca nu ma insel, ei zic ca doza de radiatii ar fi fost mortala, ba mai mult, Bill Keysing, chiar i a provocat sa bage un astronaut intr un put radioactiv, ceva gen.  Oameni experti in anumite domenii cheie.
Vi-l recomand!

• Replies 253
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Poză făcută de Lunar Reconnaissance Orbiter în 2009, de la 50km, de pe orbită lunară. 

Locul aselenizarii Apollo 17, cu modulul Challenger și urmele roverului. 

Cată enegie pierdută în ipoteze și discuții contradictorii. Ce mult timp liber are omenirea. 😅 

Apollo_17_LM_Challenger_LRO.png

Recunnosc ,si eu am mult timp liber in clipa de fata,dar peste putin timp o sa incep  lucrul si voi intra din nou in malaxorul modern devorator de timp liber numit servici.Am si eu o intrebare care nu e legata strict de subiect dar nu vreau sa poluez in alta parte,aici pare mai potrivit .Dupa cum stim cu totii lumea noastra a devenit mult mai tehnologizata si procesul continua pare-se pe o curba tot mai ascendenta. Suntem atat de interconectati si dependenti de tehnologie  incat lumea noastra pare de neconceput in lipsa ei.(Vreau sa subliniez ca nu sunt vreun amish sau ceva de genul,imi plac avantajele oferite de noi descoperiri desi, de lenes ce sunt, ma adaptez la ele  mai greu).In opinia mea exista si posibilitatea clar subunitara procentual de a se intampla" ceva" de genul o furtuna solara electromagnetica foarte puternica,"ploaie de meteoriti, o mica deviatie orbitala ireversibila  sau mai plauzibil un razboi de viitor purtat in spatiu( partile beligerante incercand sa-si distruga reciproc satelitii  printre altele).Deci lucruri care ar duce la distrugerea satelitilor si a tehnologiei de pe pamant(intr-o mai mica sau mai mare masura) dar nu suficient de puternice  pentru ca sa fim exterminati fizic.

Deci ce credeti,  in scenariul acesta  ne-am intoarce necontrolat  intr-un Ev mediu cu accente  moderne(bandele de motociclisti😃,mafia si parti din fortele armate fiind in avantaj datorita organizarii) ,sau ar fi anarhie totala?Sunt decidentii(nu ai nostri) pregatiti cu un plan B in atare situatie (in ce priveste lumea ,nu pe ei personal) in afara de teorii de care abunda You-tubul.Eu unul nu am auzit sa se discute asa ceva oficial, desi sunt convins ca in strategiile militare de aparare exista si varianta asta.

Pe langa America si Rusia, mai nou gen de vreo 10-20ani China si-a dezvoltat capacitatile antisatelit. Armata moderna a oricarui stat depinde de satelitii militari pentru o foarte mare parte din operatiuni. Singurul lucru la care ma gandesc este ca teama de anihilare reciproca ii tine departe de butoanele de lansare pe toti cei detinatori de altfel de arme fix ca in cazul rachetelor nucleare.

Singura necunoscuta in toata schema este Coreea de Nord si cred ca va fii centrul/elementul declansator al urmatoarei conflagratii mondiale 

Acum 2 ore, farfuridi a spus:

Recunnosc ,si eu am mult timp liber in clipa de fata,dar peste putin timp o sa incep  lucrul si voi intra din nou in malaxorul modern devorator de timp liber numit servici.Am si eu o intrebare care nu e legata strict de subiect dar nu vreau sa poluez in alta parte,aici pare mai potrivit .Dupa cum stim cu totii lumea noastra a devenit mult mai tehnologizata si procesul continua pare-se pe o curba tot mai ascendenta. Suntem atat de interconectati si dependenti de tehnologie  incat lumea noastra pare de neconceput in lipsa ei.(Vreau sa subliniez ca nu sunt vreun amish sau ceva de genul,imi plac avantajele oferite de noi descoperiri desi, de lenes ce sunt, ma adaptez la ele  mai greu).In opinia mea exista si posibilitatea clar subunitara procentual de a se intampla" ceva" de genul o furtuna solara electromagnetica foarte puternica,"ploaie de meteoriti, o mica deviatie orbitala ireversibila  sau mai plauzibil un razboi de viitor purtat in spatiu( partile beligerante incercand sa-si distruga reciproc satelitii  printre altele).Deci lucruri care ar duce la distrugerea satelitilor si a tehnologiei de pe pamant(intr-o mai mica sau mai mare masura) dar nu suficient de puternice  pentru ca sa fim exterminati fizic.

Deci ce credeti,  in scenariul acesta  ne-am intoarce necontrolat  intr-un Ev mediu cu accente  moderne(bandele de motociclisti😃,mafia si parti din fortele armate fiind in avantaj datorita organizarii) ,sau ar fi anarhie totala?Sunt decidentii(nu ai nostri) pregatiti cu un plan B in atare situatie (in ce priveste lumea ,nu pe ei personal) in afara de teorii de care abunda You-tubul.Eu unul nu am auzit sa se discute asa ceva oficial, desi sunt convins ca in strategiile militare de aparare exista si varianta asta.

A existat un exemplu.(exercitiu pentru conspirationisti) acum 17 ani.

O uriasa pana de curent in USA. Cred ca a afectat doar coasta de est.

Citeste despre ea.

Dezastru total. Nu mai functiona nimica. Toti erau pietoni.

Nu puteai cumpara o paine fara cash.

Se pare ca astia nu stiau notiunea de a cumpara pe caiet (versiunea low tech de cumparare pe credit 😂)

De altfel de atunci un prieten al meu din US tine in permanenta 500 $ cash in casa 😂

Crezi ca intamplator au creat americanii bombele cu grafit? De altfel le-au probat cu succes in razboiul din fosta Yugoslavia.

11 hours ago, September said:

Poză făcută de Lunar Reconnaissance Orbiter în 2009, de la 50km, de pe orbită lunară. 

Locul aselenizarii Apollo 17, cu modulul Challenger și urmele roverului. 

Cată enegie pierdută în ipoteze și discuții contradictorii. Ce mult timp liber are omenirea. 😅 

Apollo_17_LM_Challenger_LRO.png

Daca va straduiti putin gasiti poze si cu astronauti inca pe luna , cu telescop de la librarie, cu toate ca NASA a zis ca nu poti vedea in clar  prin telescoapele profesioniste ( incluzand Hubble) decat structuri de marimea unei case sau mai mari.

30 minutes ago, Silver Arrow said:

A existat un exemplu.(exercitiu pentru conspirationisti) acum 17 ani.

O uriasa pana de curent in USA. Cred ca a afectat doar coasta de est.

Salut ! Sanatate!

In lumea reala se numeste manipulare a pietei energiei .

Nu-mi aduc aminte de aia de acum 17 ani dar sunt sigur ca am fost in Michigan acum cca 12-13 ani ca s-a intamplat alta care a plecat ...nu mai stiu sigur dar parca  din Ontario... si s-a raspandit la toate statele din NE USA , pana la Indiana catre W si Virginia catre sud, cu durata cam 5 zile. 

Pentru ca doar cu cca 10 ani inainte se intamplase cel mai mare scandal de manipulare a energiei  din istoria tarii , terminat cu pierderi masive de bani din fonduri de pensii  , investitii si cateva condamnari la puscarie, taoata lumea stia ca este aceeasi poveste , diferenta a fost ca de data asta criminalii au invatat din greselile trecutului si au stiut sa scape de consetinte cu buzunarele pline.

Fotografia de mai sus e facuta de pe orbita Lunii, nu de la 300K Km distanta unde se afla Hubble.

in clipul de la nemti nu apare Rogan ...gaseste si la ala un motiv sa devina irelevant...

iti dau si o lumanare daca vrei.

Rahat ...filmul cu vaccinul era pt topicul cu vaccinul dar le-am incurcat de foame ...inca n-am mancat de pranz ca sa pot sa-mi iau mult iubita Doreta.

Dacă de mâine n-ar mai fi curent deloc, probabil că în primii 2 ani ar muri cam 3-4 miliarde de oameni, de foame. 

In primul an ar fi devalizate toate rezervele și din păcate distrusă tehnologia culturilor intensive. 

Cu o agricultură primitivă, pășunat liber, globul poate ține 3 poate 4 miliarde maxim. 

Și da, arme. 

În multe locuri va fi o luptă de supraviețuire. 

În statele civilizate poate nu.

Aici ar exista inteligența, conformare, organizare. Dar ăștia sunt, în extenso, cam 2 miliarde. 🤔

Acum 13 minute, September a spus:

Dacă de mâine n-ar mai fi curent deloc, probabil că în primii 2 ani ar muri cam 3-4 miliarde de oameni, de foame. 

In primul an ar fi devalizate toate rezervele și din păcate distrusă tehnologia culturilor intensive. 

Cu o agricultură primitivă, pășunat liber, globul poate ține 3 poate 4 miliarde maxim. 

Și da, arme. 

În multe locuri va fi o luptă de supraviețuire. 

În statele civilizate poate nu.

Aici ar exista inteligența, conformare, organizare. Dar ăștia sunt, în extenso, cam 2 miliarde. 🤔

Ai rabdare. Dupa foametea din tarile sarace ajunge foamea si in civilizatia occidentala.

A fost azi un film fain la BBC Earth despre incalzirea globala si cum punem si noi umarul la ea. Mai putin americanii ca asa a spus Trump ca este vrajeala si s-au tirat din acordul de la Paris. 

Peste 30-50 de ani cine stie cati se mai pot hrani cu agricultura traditionala? Si culmea, aratau in reportaj, nu doar ca o sa scada cantitatea de mancare dar si calitatea ei.

E un cercetator care a facut niste containere in care simuleaza conditiile de pe Terra de peste 10-20 de ani. Din cauza crestetii cantitatii de CO2 se deterioreaza de ex calitatea nutritionala a orezului. Cine s-ar fi gandit...?

Sunt sate de munte,la noi,fără electricitate.Iote că nu moare nimeni,că n-are corent.Are omu văcuță,10 oi,grădină,mai crește un porc,mai o țuiculiță,ce e greu? Te întorci la origini.Bineeee....sunt mulți,care fără corent,smartfon,feisbuci,s-ar sinucide.

Acum 34 minute, pinnochio a spus:

Sunt sate de munte,la noi,fără electricitate.Iote că nu moare nimeni,că n-are corent.Are omu văcuță,10 oi,grădină,mai crește un porc,mai o țuiculiță,ce e greu? Te întorci la origini.Bineeee....sunt mulți,care fără corent,smartfon,feisbuci,s-ar sinucide.

Ce te faci ca o mizerie din asta vine de pe o ora pe alta. Daca te paleste o mega pana de curent care tine cateva saptamani si esti in mijlocul iernii iar provizii nu ai, o sa mori de foame sau iti canibalizezi animalele de companie. 

Nu mai punem la socoteala toate mizeriile care se intampla pe moment, avioane prinse in aer, pacienti intubati, semafoare care nu vor functiona = mii de accidente in cateva minute, d'astea.

Acum 6 minute, GoodKat a spus:

Ce te faci ca o mizerie din asta vine de pe o ora pe alta. Daca te paleste o mega pana de curent care tine cateva saptamani si esti in mijlocul iernii iar provizii nu ai, o sa mori de foame sau iti canibalizezi animalele de companie. 

Nu mai punem la socoteala toate mizeriile care se intampla pe moment, avioane prinse in aer, pacienti intubati, semafoare care nu vor functiona = mii de accidente in cateva minute, d'astea.

Ai dreptate aici.Cei care traiesc mai izolati(fara curent ,fara tehnologie)beneficiaza si  depind  intr-o oarecare masura  de societate, pentru ei asta e normalitatea ,pe cand  o situatie de gen Mad-Max ar ajunge la un momentdat sa-i atinga si pe ei .Bineinteles felul lor de a trai i-ar face mai adaptabil la noua situatie in schimb multora dintre noi nu le va fi usor.Vom fi practic precum niste plante de sera expuse brusc si fara protectie mediului,ca si niste animale nascute si crescute in zoo eliberate apoi  mediul salbatic. 

Gasiti jeepuri pe luna cu telescop de 100 lei , dar daca se taie curentul nu mai gasiti drumul saptamanal catre munte , sau la tara , sa-i dati in cap la taran sa-li luati vaca si pasarea...

Întotdeauna trebuie să ai planul B !!!! În tot ceea ce faci.Pentru că,tocmai de aia,că nimic nu e sigur🙄.Dacă te culci pe o ureche,că...o să fie corent veșnic,că nu mă îmbolnăvesc,că de ce să am 2 mașini de găurit? De ce să știu o meserie? Plm,doar sunt programator IT !Că de ca să am și un Golf 2 Diesel,e destul Q 7-ele,etc...etc...ți-o iei.

Acum 6 minute, goe 75 a spus:

Gasiti jeepuri pe luna cu telescop de 100 lei , dar daca se taie curentul nu mai gasiti drumul saptamanal catre munte , sau la tara , sa-i dati in cap la taran sa-li luati vaca si pasarea...

Da,asta e partea mai tristă,cei care nu au facut nimic,pentru zile negre,vor lua de la cei care vor avea.Într-un fel,ne întoarcem cu mii de ani în urmă.Deșii avem cont pe Feisbuci🤪🤪

Acum 40 minute, farfuridi a spus:

Ai dreptate aici.Cei care traiesc mai izolati(fara curent ,fara tehnologie)beneficiaza si  depind  intr-o oarecare masura  de societate, pentru ei asta e normalitatea ,pe cand  o situatie de gen Mad-Max ar ajunge la un momentdat sa-i atinga si pe ei .Bineinteles felul lor de a trai i-ar face mai adaptabil la noua situatie in schimb multora dintre noi nu le va fi usor.Vom fi practic precum niste plante de sera expuse brusc si fara protectie mediului,ca si niste animale nascute si crescute in zoo eliberate apoi  mediul salbatic. 

Salut Farfuridi,cum depind cei izolați,de societate?

Salut,depinde de la caz la caz.Cam toti folosesc  unelte mai mult sau mai putin mecanizate sau cel putin din metal care la un momentdat vor trebui inlocuite cu altele ,unii apeleaza la asistenta medicala pentru cazuri mai grave,etc, Autogospodarirea  nu le acopera 100% nevoile.Fara toate astea s-ar intoarce probabil in "epoca lemnului" cu consecinta directa asupra nivelului de trai si sanselor de supravietuire pe termen lung.

Acum 39 minute, pinnochio a spus:

Salut Farfuridi,cum depind cei izolați,de societate?

ajutor social, pensie, cinzeaca aia ieftina de la colt care e facuta la petrobrazi, vaccinurile veterinarului ca sa nu le moara porcul, vaca, iapa, motorina pentru tractor ca nici dracu nu mai ara cu calul, benzina pentru drujba, tratament de gandaci de colorado ca iti plac cartofii, tratament impotriva taciunelui ca-ti place mamaliga, tratament de filoxera ca altfel bei apa toata iarna, prosoapele de dat la pomana cand se moare inevitabil de ciroza etc.

Edited by prafrau

Poi nu🤪 Macanizare= cal,plug de lemn.Asistență medicală=plante din pădure,sau de pe șanț.(din păcate,cei care cunosc plantele,sunt tot mai puțini)Zici ...Epoca lemnului? A fost bună😁😁😁😁Prin ea am ajuns aici!

Acum 10 minute, prafrau a spus:

ajutor social, pensie, cinzeaca aia ieftina de la colt care e facuta la petrobrazi, vaccinurile veterinarului ca sa nu le moara porcul, vaca, iapa, motorina pentru tractor ca nici dracu nu mai ara cu calul, benzina pentru drujba, tratament de gandaci de colorado ca iti plac cartofii, tratament impotriva taciunelui ca-ti place mamaliga, tratament de filoxera ca altfel bei apa toata iarna, prosoapele de dat la pomana cand se moare inevitabil de ciroza etc.

Benzină pentru drujbă????? Ai auzit de ferăstrău?Gândaci de Colorado? Ai auzit de zeama de urzici,de pe șanț?Prosoape???? Ai uitat de lâna de pe oaie??Oaia e ok....cu lâna-ți faci haine,lapte...bei,brânză faci,carnea o măninci.

Edited by pinnochio