Jump to content

Care se merita?

Andrei Reco
 Share

Recommended Posts

Salut,la vara împlinesc 14 ani jum si vreau sa imi iau o motocicleta pentru a ma învață sa schimb vitezele si altele.Si sunt indecis între honda cbr 125 si keeway rkv 125,desigur ca nu o sa merg cu ea pe drum public.Aceea honda cbr 125 pot sa o iau din România(cică e adusă din Anglia si are nr de anglia)iar accea keeway rkv 125 pot sa o iau din Austria cu doar 14k km,astept niste răspunsuri frumoase si de folos.Multumesc!

Acum 5 ore, taong_mapagbiro a spus:

Nici una !!!!! 

Atata timp cat nu o sa mergi pe drumuri publice ...uita de genul asta de mobra si orienteaza-te catre enduro- crosss     

Basca ca o sa le iei si mult mai ieftin

Pana in 1000 euro pot lua cross decat de 125 si nu prea se merita,si inntr-un an jum voi da de permis de a1,si ar fi bine sa mă învat  cu ea

Si primele tale variante erau doar   de 125 cmc,deci din ce cauza nu merita? Avantajul la un enduro ar fi ca poti sa inveti  fara sa-l  faci praf asa repede ca pe modelele mentionate de tine.Deci parerea mea ar fi ca merita  sa-ti iei enduro. Acum   treaba asta tine si de gusturi.

Acum 27 minute, Andrei Reco a spus:

Pana in 1000 euro pot lua cross decat de 125 si nu prea se merita,si inntr-un an jum voi da de permis de a1,si ar fi bine sa mă învat  cu ea

se merita mai mlt sa vzi de skoala si de gacice ka daq te mininca in kur de la motor kiar si de 5zeci se moare pe drum nepubliq.

Decat parerea mea... ca nu se merita decat dupa ce mai cresti si te coci la minte.

Acum 5 ore, Andrei Reco a spus:

daca treci intreg cu un cros de 125 de anu ala juma e bine si vezi ce zice florinelu mai sus

Acum 5 ore, farfuridi a spus:

Si investitia intr-un motor isi are rostul, ei de aceea a si cerut parerea unora mai experimentati.

Exact

Acum 4 ore, florinelu07 a spus:

se merita mai mlt sa vzi de skoala si de gacice ka daq te mininca in kur de la motor kiar si de 5zeci se moare pe drum nepubliq.

Decat parerea mea... ca nu se merita decat dupa ce mai cresti si te coci la minte.

Eu am pus această întrebare care ar fi mai bun dintre cele 2 motociclete,nu cross-uri sau altele 

Având în vedere că mai ai 2 ani până s-o poți conduce legal (1 an jum de la vară parcă a fost exprimarea) mi-e clar că dacă ți-ai lua o mobră de acum nu va supraviețui până atunci, și vei avea șanse de 99.999% să comiți n nefăcute conducând ilegal! Been there, done that. 

Edited by john17

22 hours ago, Andrei Reco said:

... pentru a mă învăța sa schimb vitezele si altele... 

11 hours ago, Speedy.K said:

"A merita" nu e reflexiv deci nu "se", doar "care merita". Succes la capacitate.

Nici "a învăța"...

Crezi că trece examenul?

1 oră în urmă, The Flying Dutchman a spus:

Nici "a învăța"...

Crezi că trece examenul?

Conform Dex 2009 (n-am cercetat daca si anterior) a invata este si refexiv, cu sensul de a se obisnui, a se deprinde.

Si da, cred ca poate sa treaca, am vazut muuult mai rau. Si trecusera inclusiv bacul.

1 oră în urmă, john17 a spus:

E, bacu' și capacitatea mai rezistă puțin, cât o să mai aibă cine să corecteze lucrările... 

Sa stii ca tocilarii inca exista.

1 oră în urmă, Andrei Reco a spus:

Aici e ora de romana sau ce pnm

O sa incerc sa sintetizez eu.Ideea era  ca nu exista pe lume  doar cele doua  motoare  expuse de tine ci mai exista si altele (cred ca ai timp berechet sa cauti) iar tu nu ar trebui sa te precipiti cand vine vorba de achizitie ci sa analizezi in mod practic daca nu ar fi mai bine sa-ti "faci " mana cu ceva mai potrivit pentru situatia  ta.Lucrul acesta  ti-a fost sugerat.Acum judecatorul esti tu si banii sunt tot ai tai ,tu decizi in functie de gusturi buget,etc orice sugestie aici ar putea fi subiectiva sau in necunostinta de cauza .La achizitie nu ar strica sa fii insotit de  cineva care a mai mers pe moto sau are ceva cunostinte tehnice  in domeniu. Ia-ti ce iti place (eu personal prefer japoneze)  dar casca bine ochii pe ce dai banii .Si nu te supara  cand esti atentionat dar gramatica  ta  lasa de dorit si nici nu pare ca faci vreun efort sa te corectezi lucru care e oarecum  neplacut.

Acum 2 minute, farfuridi a spus:

O sa incerc sa sintetizez eu.Ideea era  ca nu exista pe lume  doar cele doua  motoare  expuse de tine ci mai exista si altele (cred ca ai timp berechet sa cauti) iar tu nu ar trebui sa te precipiti cand vine vorba de achizitie ci sa analizezi in mod practic daca nu ar fi mai bine sa-ti "faci " mana cu ceva mai potrivit pentru situatia  ta.Lucrul acesta  ti-a fost sugerat.Acum judecatorul esti tu si banii sunt tot ai tai ,tu decizi in functie de gusturi buget,etc orice sugestie aici ar putea fi subiectiva sau in necunostinta de cauza .La achizitie nu ar strica sa fii insotit de  cineva care a mai mers pe moto sau are ceva cunostinte tehnice  in domeniu. Ia-ti ce iti place (eu personal prefer japoneze)  dar casca bine ochii pe ce dai banii .Si nu te supara  cand esti atentionat dar gramatica  ta  lasa de dorit si nici nu pare ca faci vreun efort sa te corectezi lucru care e oarecum  neplacut.

Mersi pentru ce mi-ai zis,dar greseala asta gramaticală cred ca o fac multi dintre noi,ori la grabă ori chiar nu stiu.

Edited by Andrei Reco