Sari la conținut

Vopsea janta cu spite GS


RedRat
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

Datele probleme sunt: doua jante de GS, vopiste negru (din cate am inteles nu i-au placut proprietarului precedent) si arata in halul asta:

 

IMG_20201217_201555.thumb.jpg.7a80fa22e34ed9fa419b9be96cd208fe.jpg IMG_20201217_201918.thumb.jpg.614e8e3ce4348a704c3b08c6ebf4a9a3.jpg

 

Ce as putea sa le fac sa arate mai bine? Ma gandeam sa completez cu ceva vopseaua cazuta, dar nu stiu ce vopsea as putea sa folosesc. Oare trebuie dat cu ceva inainte?

Sau alternativ, cum as putea sa dau jos vopseaua?

 

Mersi,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal as duce jantele alea la revopsit static.Stiu cei de acolo ce au de facut ca sa le curete.Nu fa tiganii cu spray sau pensula,nu vor ara ok si nici nu vor tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, MotoS Garage a spus:

se demonteaza spitele, se sableaza janta, se vopseste/lustruieste/ce vrei tu, se spiteaza la loc (mare atentie, cheia dinamometrica pentru spite este ceva aproape inexistent pt. majoritatea "spitarilor" din rromanistan) corect. detalii pe pm daca vrei.

 

 

Screenshot_20201230-113242_Drive.jpg

Omul e locat in Polonia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere.

In Polonia cred ca are sanse mai mari sa gaseasca pe cineva legat de spitat roata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, Christian 1 a spus:

Eu personal as duce jantele alea la vopsit static.Stiu cei de acolo ce au de facut ca sa le curete.Nu fa tiganii cu spray sau pensula,nu vor ara ok si nici nu vor tine.

Mea culpa,vopsit electrostatic,nu static. 🤣

Mercic Luigi! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi tuturor de sugestii.

 

Ca idee, sunt in Polonia, si aici este un tip care centreaza roti de bembeu. Pe scurt, stie ce face.

Nu le are cu engleza (merge google translate), poate intereseaza pe cineva: https://www.facebook.com/centrowaniekol

 

Cand am dat gumele jos, am vazut stickerul lui pe interior, centrat in 04.2019. Lucru bun, ca deh, stie ce face. Si da le-am pus la loc pe moto (fara gume), le-am invartit si sunt centrate ca la carte.

Mi-a spus ca nu are rost de i le trimit, doar daca vreau 'full' service, care in cazul meu inseamna ceeace a fost una din sugestii, adica date jos spitele, vopsit cum trebe si montat la loc + centrat.

Din pacate mi-a estimat costul pana pe la 2000 PLN (2000 RON)

 

Vroiam sa vad ce optiuni mai ieftine am...

 

Cand am revizuit topicul mi-am adus aminte de fapt motivul de ingrijorare: peretele unde calca guma este neuniform (vopseaua e destul de groasa si pe alocuri lipseste...), si ma gandesc ca asta ar afecta presiunea in roti cu timpul, deci oricum trebe sa fac ceva pana la primavara 😕 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu cum au fost original, dar bănuiesc că nu vopsite ci acoperite electrochimic. Aș încerca cu decapant să îndepărtez vopseaua neagră și să văd ce rămâne în urma ei. Poți să începi cu o porțiune de pe obadă, unde nu se vede, și să vezi dacă rămâne ok. Drept că, din experiență (nu cu jante), o să se jumulească ușor o parte din vopsea, dar o să rămână zone mici unde va fi muncă de Sisif să o îndepărtezi... Dacă nu, freci cu șmirghel zona unde etanșează anvelopa și fie o lași așa fie o revopsești din nou negru, cu primer corespunzător și tot tacâmul, la spray. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 hours ago, RedRat said:

Mersi tuturor de sugestii.

 

Ca idee, sunt in Polonia, si aici este un tip care centreaza roti de bembeu. Pe scurt, stie ce face.

Nu le are cu engleza (merge google translate), poate intereseaza pe cineva: https://www.facebook.com/centrowaniekol

 

Cand am dat gumele jos, am vazut stickerul lui pe interior, centrat in 04.2019. Lucru bun, ca deh, stie ce face. Si da le-am pus la loc pe moto (fara gume), le-am invartit si sunt centrate ca la carte.

Mi-a spus ca nu are rost de i le trimit, doar daca vreau 'full' service, care in cazul meu inseamna ceeace a fost una din sugestii, adica date jos spitele, vopsit cum trebe si montat la loc + centrat.

Din pacate mi-a estimat costul pana pe la 2000 PLN (2000 RON)

 

Vroiam sa vad ce optiuni mai ieftine am...

 

Cand am revizuit topicul mi-am adus aminte de fapt motivul de ingrijorare: peretele unde calca guma este neuniform (vopseaua e destul de groasa si pe alocuri lipseste...), si ma gandesc ca asta ar afecta presiunea in roti cu timpul, deci oricum trebe sa fac ceva pana la primavara 😕 

 

 

In ro te ajunge undeva la 1000 de lei cu totul, da un pm daca vrei detalii! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 hours ago, l.u.v said:

@RedRat, te descurci în poloneză?

Vreau să comand un set de engine guard de pe un site de acolo și nu le au cu engleza. 

Mersi! 

 

Da, ma descurc.

Da-mi PM cu detaliile si te ajut cu placere :)

 

2 hours ago, MotoS Garage said:

 

In ro te ajunge undeva la 1000 de lei cu totul, da un pm daca vrei detalii! 

 

Sunt interesat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...