Sari la conținut

contract comodat, si atat?!


marauder
 Share

Postări Recomandate

Ideea e urmatoare...am primit o masina cado de la al meu frate si  cum el e plecat in strainataturi, vreau sa pot face orice. De exemplu acum 1-2 ani am fost accidentat usor, cand sa repar pe rca-ul vinovatului hop ca nu se poate ca nu sunt proprietarul, nu pot semna procesul verbal de daune, etc (pana la urma rezolvat spetza aia, mi-a dat bani vinovatul si reparat singur).

Eu , in mintea mea de profan, ma gandesc ca e de ajuns o declaratie gen "x-ulescu imputernicesc pe popescu sa fie reprezentantul meu legal in orice problema legata de autovehiculul marca x serie sasiu y, inclusiv dar fara a se limita, vanzare, accidente, blablabla". Fratele meu a intrebat la randul lui un notar, care notar i-a zis ca legat de masina singurul contract este cel de comodat iar in cazul in care se intampla un accident abia atunci trebuie fratele sa faca o declaratie ca il reprezint, blablabla....ori eu vreau sa fac asta dinainte, nu sa il pun pe drumuri cand e lumea mai draga.

 Din cate imi inchipui eu comodatul se refera la dreptul de folosinta, nu la reprezentare legala....posibil sa stiu gresit.

Deci cum impacam si capra si varza? E de ajuns contractul de comodat sau trebuie contract de comodat in care sa se stipuleze in plus si reprezentarea in caz de ceva(vanzare, accident, etc etc)?

Editat de marauder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu credeam ca se intelege din start ca nu e vorba de chestii ilegale, apropo de beuturici si categorii.

Deci daca inteleg eu bine, contractul de comodat intradevar iti da doar drept de folosinta a masinii, nu are a face cu chestii de reprezentare...deci degeaba ai comodat ca in caz de poc nu poti semna hartoage

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am donat masina mea la ginerica si am facut imputernicire la notariat,care se face de obicei pe un an dar eu am gasit unul care a facut pe trei ani,a iesit cu masina din tara fara probleme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, nyky a spus:

eu am donat masina mea la ginerica si am facut imputernicire la notariat,care se face de obicei pe un an dar eu am gasit unul care a facut pe trei ani,a iesit cu masina din tara fara probleme

imputernicire sa ce? doar sa iasa din tara sau sa se ocupe de tot, inclusiv sa semnezi la nevoie hartoage in locul proprietarului?

 

Acum 2 ore, asdglasfk a spus:

Deci nu poti detine un autovehicul din motive personale, dar ai nevoie de o solutie pentru accident.

Eu zic sa inchizi topicul, ca pute rau.

eu zic sa te stergi la gura ca ti-a ramas ceva maro in coltul gurii....motive personale pot insemna si faptul ca, in conditiile din ziua de azi, nu am chef sa stau la cozi la politie pt radiat/transcris apoi stat la alte cozi pt bagat la impozite, ca apoi posibil ca dupa cateva luni sa o iau la rand cu cozile pt ca e posibil sa imi schimb domiciliul si apoi trebuie transcris totul....dar na, asa e cand nu se fac niste sinapse in capsor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pleci de la premisa, gresita zic eu, ca orice om care lucreaza intr-un domeniu, stie ce face....orice mecanic stie sa repare, orice faiantar stie sa puna faianta. Din pacate realitatea este alta,

A mers fratele meu la un notar si a pus respectiva intrebare (eu nu am fost de fata sa stiu exact ce a intrebat), si i s-a spus ca legat de masina, singurul contract poate fi cel de comodat. Cand a intrebat si daca este de ajuns comodatul si in caz de reprezentare pt accident i-a spus ca in mod normal trebuie sa dea el o declaratie cand se intampla accidentul, sa il pot reprezenta, ori eu chiar asta vreau sa evit, vreau sa am din timp o asemenea declaratie, nu cand se intampla (asa sunt eu cu drobul de sare, desi nu am mai fost implicat in absolut nimic de ani buni). Opinia mea este ca respectivul notar ori nu stie/nu se pricepe, ori posibil ca fratele sa nu fi pus clar/corect intrebarea, dar este posibil ca eu sa ma insel in gandire. Eu cred ca orice proprietar poate da/incheia orice fel de declaratie legata de bunurile lui (ma refer la chestii legale, nu la ceva de genul ca imputernicesc pe x sa tamponeze toate masinile rosii). Adica eu pot sa ma duc la notar si sa spun ca il imputernicesc pe fratele meu sa duca pisica la veterinar cand este cazul, sa ii taie unghia nr 3 din spate stanga...nu conteaza ca nu exista formular tipizat, ca nu s-a mai dat imputernicirea asta in lume, eu am dreptul sa fac asta si imputernicirea are/ar trebui sa aibe "putere" in fata veterinarului.

 

Ma gandeam ca poate s-a mai intalnit cineva cu situatia asta, de asta am intrebat aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te încăpățânezi degeaba. Aia e singura variantă. Să faci contract de comodat pentru folosirea bunului și procură în caz de accident sau reprezentarea în fața autorităților. Poți să faci procură pentru o anumită perioadă, timp de 2 ani , un exemplu.. 

la veterinar poți să duci orice pisică , fără probleme..nu este comparabilă situația. Poți să găsești animale pe stradă și să le duci la vet..

Ma enervează oamenii înverșunați care au numai invective în vocabular. Get a grip!

Ce nu poți face cu un animal de companie este să îl scoți din țară fără carnet de sănătate și vaccinuri la zi în unele cazuri CIp. De asemenea numele proprietarului este trecut acolo iar în caz că e altul decât tine atunci, ce să vezi îți trebuie patalama, ca ești persoana responsabilă în numele proprietarului. Mai sunt și alte condiții printre care cel mai important este ca animalul să nu fie gestant.

E normal, firesc aș spune..dar mă rog firescul meu diferă de al altora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa recapitulam:

- te pregatesti de un accident, ai deja experienta, vezi primul post. De ce nu mergi pe aceeasi varianta, la mica intelegere, because fuck the police/law?

- nu ai chef sa faci lucrurile cum trebuie si legal, cauti “variante”, pentru ca ti-e lene/nu ai chef. Cu procura de la frate poti plati pe cineva care iti va face toate formalitatile legale si iti va aduce actele acasa. Timp pierdut la cozi = ZERO. S-a mai discutat, dar nu ai chef.

- notarii habar nu au (desi nu stii exact ce a discutat notarul cu fratele), dar pe forum sigur vei gasi informatii mai bune. Cu care vei merge la notar si il vei obliga sa scrie ce vrei tu - ii duci screenshot daca nu te crede. Sa ne zici cum a mers :)

- apelezi la jigniri, pentru ca se stie ca asta rezolva intotdeauna orice rugaminte de ajutor.
 

Good luck!

Editat de asdglasfk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, Flower-Power a spus:

Te încăpățânezi degeaba. Aia e singura variantă. Să faci contract de comodat pentru folosirea bunului și procură în caz de accident sau reprezentarea în fața autorităților. Poți să faci procură pentru o anumită perioadă, timp de 2 ani , un exemplu.. 

la veterinar poți să duci orice pisică , fără probleme..nu este comparabilă situația. Poți să găsești animale pe stradă și să le duci la vet..

Ma enervează oamenii înverșunați care au numai invective în vocabular. Get a grip!

Ce nu poți face cu un animal de companie este să îl scoți din țară fără carnet de sănătate și vaccinuri la zi în unele cazuri CIp. De asemenea numele proprietarului este trecut acolo iar în caz că e altul decât tine atunci, ce să vezi îți trebuie patalama, ca ești persoana responsabilă în numele proprietarului. Mai sunt și alte condiții printre care cel mai important este ca animalul să nu fie gestant.

E normal, firesc aș spune..dar mă rog firescul meu diferă de al altora.

Tu ai citit ce am scris?"Eu , in mintea mea de profan, ma gandesc ca e de ajuns o declaratie gen "x-ulescu imputernicesc pe popescu sa fie reprezentantul meu legal in orice problema legata de autovehiculul marca x serie sasiu y, inclusiv dar fara a se limita, vanzare, accidente, blablabla". Exact asta a fost gandirea mea, dar primul notar i-a zis fratelui ca procura se face CAND ARE LOC ACCIDENTUL, nu inainte. Comodatul e extra, ca sa zic asa, nu are a face cu reprezentarea legala ci cu detaliii legate de folosinta. Asa ca fugi repejor la bucatarie, baga intr-un pachetel 3 clatite, 4 de felii de cozonac, o caserola cu salata beof, iti dau adresa unde sa vina curierul, si te scutesc de la a-ti pune cenusa in cap .

Chestia cu veterinarul era doar o comparatie.

Cat despre invective, nu prea sunt dus la biserica, nu sunt adeptul iei o palma, intoarce si celalalt obraz....la o prima cautare invectivul presupune, pe langa alte caracteristici, si o violenta in expresia respectiva....ori eu nu consider ca am folosit violenta ci doar niste epitete adaptate situatiei....dar na, unii poate suntem mai sensibilosi, altii nu.

Acum 56 minute, asdglasfk a spus:

Sa recapitulam:

- te pregatesti de un accident, ai deja experienta, vezi primul post. De ce nu mergi pe aceeasi varianta, la mica intelegere, because fuck the police/law?

- nu ai chef sa faci lucrurile cum trebuie si legal, cauti “variante”, pentru ca ti-e lene/nu ai chef. Cu procura de la frate poti plati pe cineva care iti va face toate formalitatile legale si iti va aduce actele acasa. Timp pierdut la cozi = ZERO. S-a mai discutat, dar nu ai chef.

- notarii habar nu au (desi nu stii exact ce a discutat notarul cu fratele), dar pe forum sigur vei gasi informatii mai bune. Cu care vei merge la notar si il vei obliga sa scrie ce vrei tu - ii duci screenshot daca nu te crede. Sa ne zici cum a mers :)

- apelezi la jigniri, pentru ca se stie ca asta rezolva intotdeauna orice rugaminte de ajutor.
 

Good luck!

Sa lucram cu materialul clientului:

-exista in popor o vorba, si anume "ulciorul nu merge de multe ori la apa"...pe romaneste, pt anumite persoane, inseamna ca te poti intalni cu situatii in care nu merge "aceeasi varianta". Daca ai fi citit si inteles ai fi tras concluzia ca si prima data am incercat prima data calea normala, nu mica intelegere, pana m-am izbit de chestia proprietatii. In capsorul tau probabil ar fi trebuit sa inghit in sec si sa raman cu paguba, pt ca na daca nu am procura atunci nu e cusher sa ceri bani cuiva care a gresit pt ca e fuck the law.

-absolut tot ce am zis este legal, nu este nicaieri vreo ocolire a legii. Iarasi dai dovada ca citesti si nu intelegi. Da, cu procura de vanzare cumparare de la frate posibil sa pot imputernici pe altcineva sa se ocupe de transcrierea pe numele meu a masinii (am spus posibil pt ca la fel este posibil sa strambe din nas cineva cand vede procura la procura, , sa se agata de amanunte de genul "de ce nu a facut fratele din prima procura pe cineva sa se ocupe", plus alte amanunte care pot parea minore dar "buturuga mica rastoarna carul mare"). Plus ca am spus ca e posibil ca in cateva luni sa schimb domiciliul ceea ce presupune, legal vorbind (ca tot esti adeptul legalitatii),ca trebuie sa o iau de la capat cu schimbarea actelor masinii, alta procura, alti bani, alt timp pierdut. Si toate astea doar ca orgoliul tau sa fie gadilat. Si da, cand delegi pe cineva sa se ocupe de treburile tale tot pierzi timpul pana gasesti acea persoana....sau na poate tu dai search pe goagal  si primul iesit primul ales.

-da, e foarte posibil ca notarii habar sa nu aibe de anumite chestii sau sa aibe scapari...la fel cum nu a stiut/nu a fost atent grefierul la o hotarare judecatoreasca in care scria negru pe alb ca s-au platit niste bani la data intocmirii unui act judecatoresc, si cu toate asta s-a pus ipoteca pe un bun, motivul fiind neplata exact acelei sume de bani care, repet, scrie negru pe alb in hotarare ca a fost platita . Ce ai scris in continuare vezi ca poate fi considerat invectiv si te ia o anumita persoana la intrebari, nu dam nume.

-cum am mai spus cineva, nu sunt prea dus la biserica, la mine nu merge "iei o palma, intoarce celalalt obraz"...cum mi se raspunde asa raspund si eu.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ești prafao și în materie de comunicare și relaționare cu oamenii. Trimiterea la bucătărie mă face să cred că îmi pierd timpul și energia cu cineva care chiar nu merită efortul. Te las în bezna minții tale..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Flower-Power a spus:

Ești prafao și în materie de comunicare și relaționare cu oamenii. Trimiterea la bucătărie mă face să cred că îmi pierd timpul și energia cu cineva care chiar nu merită efortul. Te las în bezna minții tale..

Poate am fost prea subtil, posibil...nu te-am trimis la cratita, pur si simplu a fost o vorba fara conotatii ascunse apropo de faptul ca postezi si la bucatari, ca ai pus poze cu cozonacul si clatite, atata tot......daca tu ai gasit in vorbele mele cine stie ce subtilitate bine ascunsa pe care orgoliul tau a interpretat-o ca ofensa, nu a fost vina mea.  Dar presupun ca si daca ti-as spune ca esti femeie, si atunci te-ai simti atacata......ca na, e la moda acum si ar trebui sa iti spun persoana de sex feminin ca sa fie politically correct.

Ca sa nu te simti atacata probabil ar fi trebuit sa spun "fugi la locul unde ai frigiderul si ai salata beof" pt ca intradevar e posibil sa nu ia frigiderul in bucatarie, apoi sa te trimit unde pastrezi cozonacul (daca a mai ramas) si clatitele...na, eu am toate astea in bucatarie, pesemne oi fi eu mai dereglat ca na, sufar de bezna mintii

Editat de marauder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

1 oră în urmă, marauder a spus:

 Dar presupun ca si daca ti-as spune ca esti femeie, si atunci te-ai simti atacata......

 Ce legătură are sexul în discuție? 

 

Încerci să o dai după copac dar copacul nu există.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te mai certa aiurea cu colegii de forum.Nu exista nici o modalitate 100 % acoperitoare la ce vrei tu.

Poti sa mai adaugi la contractul de comodat o imputernicire notariala de reprezentare legala in care sa

se mentioneze ca fratele te imputerniceste pe tine sa-l reprezinti in relatia cu statul sau terte persoane fizice/juridice

avand ca motivare stabilirea/detasarea,etc lui in alta tara.

Asta poate sa te ajute daca este luata in considerare sau sa nu valoreze nimic daca nu este acceptata.

Alta solutie nu exista in afara de transferul proprietatii.

Era sa uit,imputernicire inclusiv de semnatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 29.12.2020 la 18:38, marauder a spus:

Ideea e urmatoare...am primit o masina cado de la al meu frate si  cum el e plecat in strainataturi, vreau sa pot face orice. De exemplu acum 1-2 ani am fost accidentat usor, cand sa repar pe rca-ul vinovatului hop ca nu se poate ca nu sunt proprietarul, nu pot semna procesul verbal de daune, etc (pana la urma rezolvat spetza aia, mi-a dat bani vinovatul si reparat singur).

Eu , in mintea mea de profan, ma gandesc ca e de ajuns o declaratie gen "x-ulescu imputernicesc pe popescu sa fie reprezentantul meu legal in orice problema legata de autovehiculul marca x serie sasiu y, inclusiv dar fara a se limita, vanzare, accidente, blablabla". Fratele meu a intrebat la randul lui un notar, care notar i-a zis ca legat de masina singurul contract este cel de comodat iar in cazul in care se intampla un accident abia atunci trebuie fratele sa faca o declaratie ca il reprezint, blablabla....ori eu vreau sa fac asta dinainte, nu sa il pun pe drumuri cand e lumea mai draga.

 Din cate imi inchipui eu comodatul se refera la dreptul de folosinta, nu la reprezentare legala....posibil sa stiu gresit.

Deci cum impacam si capra si varza? E de ajuns contractul de comodat sau trebuie contract de comodat in care sa se stipuleze in plus si reprezentarea in caz de ceva(vanzare, accident, etc etc)?

Salutare omule.

Cand ai treaba cu autoritatile in caz de accident sau vanzare ai nevoie de o hartie oficiala, adica de la notariat.

Face fratele tau o imputernicire notariala pe care scrie in ce situatii ai dreptul sa il reprezinti si ca semnatura ta ii este opozabila (adica ca si cum ar fi a lui).

Nu are legatura cu faptul ca tu folosesti masina sau nu. Asa cum ai spus treaba asta o clarifica comodatul, desi atata timp cat ai documentele masinii la tine poti circula linistit cu o masina prin tara.

Treaba cu comodatul este utila daca masina este folosita de catre o persoana juridica ce doreste sa aiba dreptul legal pentru deducerea cheltuielilor aferente utilizarii masinii.

 

Tu te-ai gandit ca un om de bun simt, doar ca lumea este plina de borfasi. Asa ca declaratia asa cum ai scris-o tu, daca va fi facuta la un notar va fi ok.

 

De ex. gandeste-te ca in caz de accident in care repari masina pe RCA-ul celui vinovat , va trebui sa semnezi o hartie prin care esti de acord cu propunerea de reparatie (ce se repara, ce se inlocuieste etc). Tu semnezi pe baza unui hartii chioare fara putere juridica, si apoi se prezinta frati-tu, propietar de drept si spune ca nu este de acord si firma de asigurari este dpdv legal complet descoperita.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa m-am gandit si eu, ca declaratia notariala din partea lui in favoarea mea e de ajuns....dar notarul pe care l-a vizitat el i-a dat alte sfaturi...acum na, poate si notarul respectiv a vrut sa ii protejeze interesele fratelui, sa nu il lase expus in fata calicului de frate rau negru in cerul gurii, care vrea sa il pacaleasca (probabil o fi intalnit destule cazuri in care un frate il tragea pe sfoara pe altul, doar ca la noi nici pe departe nu e cazul asta).Oricum eram hotarat dinainte sa merg pe calea procurei dar am intrebat si aici in speranta ca poate s-a mai intalnit cineva cu situatia asta in viata, ca doar sunt destule cazuri in care un moto se plimba pe la n proprietari fara a fi inregistrata pe numelui celui final. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum am spus: lumea e plina de oameni rai.

Dar sunt inca si oameni cumsecade. Iti poti imagina ca acuma 6 luni am adus o mobra pe roti din Austria, cu numerele de inmatriculare ale vanzatorului austriac? Iar eu am fost parolist si i-am trimis actele cu tablele iar el la fel de parolist mi-a trimis inapoi hartiile cu radierea?

 

Daca frati-tu ti-a dat-o cadou, iti face imputernicirea si gata. Fara drept de vanzare, ca sa nu o bei! 🍺🥴

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am fost intr-o situatie similara cu o masina, timp cca. 12 ani. Singurul document de care am avut nevoie a fost imputernicire autentificata de un notar (sau "procura" in termeni mai generali), in care erau specificate toate actiunile pe care le pot face in locul proprietarului masinii. 

Concret, am putut face orice actiuni: ITP, daune - RCA, amenzi, iesit din tara (in Bulgaria si Moldova), adaugand la actele specifice si acea imputernicire prin care mi se translata dreptul sa fac acea operatiune in locul proprietarului masinii.

Of topic: poti chiar sa vinzi masina in numele proprietarului daca ai o impunternicire autentificata la notar in care este specificat acestu lucru.

 

Sper sa iti fie de folos.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...