Sari la conținut

Pot sa intru la scoala moto AMI cu 3 luni inainte de 18 ani?


danielavoicu
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua ^^ Vreau sa dau de permis A2. Stiu ca, in general, pot incepe scoala cu 3 luni inainte sa implinesc 18 ani si sa dau examenul dupa, dar nu am gasit nimic pe site-ul lor care sa afirme asta pentru scoala lor. Nu-i problema, nu? Caut doar un raspuns confirmativ. 😅

Editat de danielavoicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Daniela!

Am intrat pe site și am observat faptul că este specificată vârstă de înscriere 18 ani. Cred că e corectă informația și spre deosebire de alte școli moto care acceptă ca vârstă de înscriere 17 ani și 9 luni au un avantaj major: Ami moto te scoate în trafic 8 h. Presupun că acesta este considerentul pentru care vârsta minimă este de 18 ani.

http://www.scoalamotobucuresti.ro/categoria_A2.html

Cel mai bine este să le dai un telefon și cu siguranță te vor lumina. Intreabă-i pe ei direct, sunt la un telefon distanță.🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri. :D

 

8 hours ago, superbec said:

si eu caut acelasi raspuns, vb dupa ce faci 18 anisori :)

 

 

Te voi updata, sper, daca imi voi aminti. xD

 

7 hours ago, Flower-Power said:

Salut Daniela!

Am intrat pe site și am observat faptul că este specificată vârstă de înscriere 18 ani. Cred că e corectă informația și spre deosebire de alte școli moto care acceptă ca vârstă de înscriere 17 ani și 9 luni au un avantaj major: Ami moto te scoate în trafic 8 h. Presupun că acesta este considerentul pentru care vârsta minimă este de 18 ani.

http://www.scoalamotobucuresti.ro/categoria_A2.html

Cel mai bine este să le dai un telefon și cu siguranță te vor lumina. Intreabă-i pe ei direct, sunt la un telefon distanță.🙂

Dubiile acestea le aveam si eu, le voi da un telefon in aprilie, ca dupa 17 aprilie am 3 luni ramase pana la 18 ani. Acum nu vreau sa ii deranjez degeaba... mi-a luat deja ceva curaj sa postez aici. 😅

 

4 hours ago, easy ride on! said:

https://www.scoalarutiera.ro/chestionare-auto-a

Şi când mă gândesc la cât de corect conduceam motocicleta între 11 şi 18 ani, ca nu cumva să mă oprească miliţienii ca să le arăt buletinu'  :crack:

Multumesc mult pentru site-ul ala! Video-urile sunt minunate si foarte concise, am ce face toata seara asta. :D Eu nu mai pot astepta pana sa-mi iau o motocicleta, acum e FOARTE frustrant sa le invat mecanica. Stiu cum merge sistemul de franare, motorul, ambreiajul si cutia de viteze dar nu sunt sigura cum sa opresc o motocicleta cu propriile maini, nici nu stiu cum se simte o maneta de ambreiaj.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, easy ride on! said:

Pentru puţin!

Ca la bicicletă opreşti: nu pedalezi (nu laşi motorul să pedaleze) şi acţionezi (cu simţ) frânele, fără să îţi pierzi echilibrul şi direcţia.

Simţul se dezvoltă prin exerciţiu şi devine reflex.

Pai ambreiajul cum il actionez? Doar cand vreau sa schimb treapta de viteza? Trebuie sa bag in neutru si cand ma opresc la semafor? Sau doar franarea opreste motorul fara schimbarea vitezei si il pot activa din nou din acceleratie? Sa incep cu frana din spate din moment in care cea de fata este mai puternica?

Dupa cum se vede, dintr-o intrebare ies 5, ma framanta cu 5 kile de drojdie chestia asta si care cred ca pot intelege raspunsurile la intrebarile de tipul asta doar prin practica. Totusi, iar, multumesc pentru raspuns, nu vreau sa las impresia ca nu apreciez. 😄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic să aștepți până faci 18 ani și să mergi pe varianta Ami care îți oferă și ore de trafic. 

Dacă ai unde să te plimbi cu bicla, bagă mare ..învață legislație.

Legat de curaj, trebuie să îți propui să faci asta și să ai un dialog în cap, atunci când vei suna să știi ce vrei să întrebi. Hai, curaj! Suntem motocicliste sau ce suntem? ! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca exista treaba ca o scoala accepta iar alta nu, toate scolile trebuie sa faca asta, e o lege (onform proiectului pentru modificarea si completarea Regulamentului de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, aprobat prin Hotararea Guvernului 1391/2006, supus dezbaterii publice pe site-ul Ministerului Afacerilor Interne (MAI), persoanele care doresc sa obtina permisul de conducere se vor putea inscrie la scolile de soferi cu trei luni inainte de implinirea varstei de 18 ani.). Deci da, du te la AMI si inscrie-te incepand cu data de 18 ani fara 3 luni a ta.Parca stiu ca AMI face si iarna, deci cu atat mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, orangefresh2 a spus:

Nu cred ca exista treaba ca o scoala accepta iar alta nu, toate scolile trebuie sa faca asta, e o lege (onform proiectului pentru modificarea si completarea Regulamentului de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, aprobat prin Hotararea Guvernului 1391/2006, supus dezbaterii publice pe site-ul Ministerului Afacerilor Interne (MAI), persoanele care doresc sa obtina permisul de conducere se vor putea inscrie la scolile de soferi cu trei luni inainte de implinirea varstei de 18 ani.). Deci da, du te la AMI si inscrie-te incepand cu data de 18 ani fara 3 luni a ta.Parca stiu ca AMI face si iarna, deci cu atat mai bine.

Corect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna si intreaba, probabil te poti inscrie si acum, platesti avansul si cand ai 18 ani fara 3 luni incepi cursurile

iesitul in trafic se face pe scutere de 50 cc deci nu ai probleme acolo 

 

cel mai important e sa te apuci de invatat legislatia de pe acum , intai citesti decretul de cateva ori apoi faci chestionare , cred ca sunt foarte multe online acum .

 

cu ambreiajul vei invata imediat in poligon nu te stresa cu asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 30.12.2020 la 21:12, easy ride on! a spus:

https://www.scoalarutiera.ro/chestionare-auto-a

Şi când mă gândesc la cât de corect conduceam motocicleta între 11 şi 18 ani, ca nu cumva să mă oprească miliţienii ca să le arăt buletinu'  :crack:

 

Exact! 😅

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 12/31/2020 at 8:55 AM, john17 said:

Dacă nerăbdarea e atât de mare nu aștepta până în aprilie cu telefonul, există un timp de așteptare și la școli!

Asta nu știam, mulțumesc mult ca mi-ai spus. 😄 Timpul de asteptare cam cât durează și pe ce depinde? 

 

On 12/31/2020 at 10:14 AM, Flower-Power said:

eu zic să aștepți până faci 18 ani și să mergi pe varianta Ami care îți oferă și ore de trafic. 

Dacă ai unde să te plimbi cu bicla, bagă mare ..învață legislație.

Legat de curaj, trebuie să îți propui să faci asta și să ai un dialog în cap, atunci când vei suna să știi ce vrei să întrebi. Hai, curaj! Suntem motocicliste sau ce suntem? ! 

Pai se taie din orele de trafic doar pentru 3 luni inainte de 18 ani? Oricum nu cred ca pot aștepta atât de mult, nu ca pierd interesul, dar ca m-ar omorii familia la cât i-aș racaii pe cap despre motociclete. Dacă e sa sacrific niste ore de trafic, cel mai important e sa învăț sa o conduc, ca după pot sa respect legislația rutiera. 

Am deja multa experienta pe bicicleta. Cand se punea gheata pe jos, imi luam bicicleta afara si derapam pe strada, foarte distractiv. 😄 Vreau sa încep sa exersez cotiturile și după wheelie-urile când se va face vremea mai suportabila, e mult vant unde vreau sa merg. O sa ma asigur sa întreb daca se aplica diferențe pentru ca am 3 luni mai puțin. Multumesc, Flower!

 

On 12/31/2020 at 10:22 AM, Kagemusha said:

 

 

Poți învăța aici.

Baftă!

Foarte bun video-ul, multumesc! Imi amintesc ca l-am mai vazut acum 2 luni si am inteles putin, dar acum totul e clar. 😄 

 

On 12/31/2020 at 10:31 AM, orangefresh2 said:

Nu cred ca exista treaba ca o scoala accepta iar alta nu, toate scolile trebuie sa faca asta, e o lege (onform proiectului pentru modificarea si completarea Regulamentului de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, aprobat prin Hotararea Guvernului 1391/2006, supus dezbaterii publice pe site-ul Ministerului Afacerilor Interne (MAI), persoanele care doresc sa obtina permisul de conducere se vor putea inscrie la scolile de soferi cu trei luni inainte de implinirea varstei de 18 ani.). Deci da, du te la AMI si inscrie-te incepand cu data de 18 ani fara 3 luni a ta.Parca stiu ca AMI face si iarna, deci cu atat mai bine.

Mulțumesc, un răspuns foarte informativ, mi-a crescut din încredere. Abea aștept sa încep!

 

On 12/31/2020 at 11:25 AM, superbec said:

Suna si intreaba, probabil te poti inscrie si acum, platesti avansul si cand ai 18 ani fara 3 luni incepi cursurile

iesitul in trafic se face pe scutere de 50 cc deci nu ai probleme acolo 

 

cel mai important e sa te apuci de invatat legislatia de pe acum , intai citesti decretul de cateva ori apoi faci chestionare , cred ca sunt foarte multe online acum .

 

cu ambreiajul vei invata imediat in poligon nu te stresa cu asta

Inscrierea în avans este o idee foarte bună, ma voi interesa, mulțumesc! 😁 Am vorbit cu tatăl meu și suntem amândoi entuziasmați sa incep. Acum invat codul rutier de pe drpciv-romania.ro, scoalarutiera.ro si teste pe drpciv-teste.ro, cred ca sunt pregatiri bune.

 

 

Mai am o intrebare pentru voi, care parte a examenului vi se pare cea mai grea? Teoretica, poligonul sau traficul? Care ar avea nevoie de pregatire in plus? 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred că ești entuziasmată peste măsură și ca orice adolescent ești dornică să faci pași mari și repezi. Răbdare..fă totul cu pași calculați și mărunți. Până la wheelie , e bine să înveți alte lucruri..

 

Ai sunat, ai vorbit ? 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, danielavoicu a spus:

 

Mai am o intrebare pentru voi, care parte a examenului vi se pare cea mai grea? Teoretica, poligonul sau traficul? Care ar avea nevoie de pregatire in plus? 

 

Examenul teoretic nu e greu (ca niciun examen dealtfel) daca te-ai pregatit bine. Exerseaza chestionarele pana nu mai gresesti deloc, dar incearca sa intelegi bine situatiile de acolo, nu sa le inveti mecanic. 
Partea practica din poligon si traseu tine de abilitatile tale. Te vei prinde in timpul scolii cum stai si cat de repede inveti sa controlezi mototul. Mai depinde mult de intereselul instructorului.
Daca nu te vei simtii stapana pe motor inainte de inscrierea la examen, mai bine mai iei ore in plus. 
Tine minte insa un lucru. In scoala nu inveti sa mergi pe motocicleta ci doar sa-ti iei permisul. 
Atentie mare dupa, mai ales ca nu cunosti/intelegi deloc traficul inca (probabil).
Recomandarea mea e sa urmaresti si pe net lectii practice (sunt o sumedenie). 
Bafta!
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, pune putin frana! Uili, cotituri, tu inca nu stii ce i aia ambreiaj. Ia-le si tu pe rand :D Este foarte fun motociclismul, dar si periculos. Trebuie putina stapanire de sine, si maturitate. Altfel...exemplele sunt destule, cu ce se intampla cand scapa mana in acceleratie, fara prea multa pricepere.

Cu siguranta te poti deja trece pe o lista la o scoala. Te sfatuiesc sa o faci deja, foarte multi , din ce in ce mai multi candidati, e bataie pe locurile de examen. CU cat mai repede cu atat mai bine.

Le expui problema, cand faci varsta, si ei iti vor incepe dosarul cand este ok. Pana atunci, ai legislatie, daca fac ore iti sugerez sa le frecventezi. 

SI cum ti-a spus deja mai sus colegul, tine cont ca scoala de soferi scoate posesori de permis. Nu motociclisti. Vei fi tare surprinsa de asta, dar asa e. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 1/4/2021 at 3:05 PM, Flower-Power said:

Cred că ești entuziasmată peste măsură și ca orice adolescent ești dornică să faci pași mari și repezi. Răbdare..fă totul cu pași calculați și mărunți. Până la wheelie , e bine să înveți alte lucruri..

 

Ai sunat, ai vorbit ? 🙂

Adevărat, dar, sa fiu sincera, majoritatea lucrurilor alea se învață mai ușor decât un wheelie. XD Mai înfricoșătoare mi se par cotiturile lungi la viteze marisoare. Wheelie-urile le faci în parcare, cotiturile, cam pe autostrăzi. 

Și nu, nu sunt sigura daca voi începe și nu vreau sa am contact cu ei, sa ma simt ca am atât de mult control pe înscrierea asta pentru ca nu am. Tatăl meu decide, și e cam zgârcit de fel când vine vorba de mine (e mult mai comfortabil dându-i bani fratelui meu sa își cumpere a 4-a mașina ca să o conducă beat la volan. El, în momentul asta, vrea sa cumpere încă o mașină mai mult decât sa ma bage pe mine în școală... Își tot schimba mintea și evita să discute, cam doare puțin.) Eu pot numai sa ii relatez ce învăț de la voi și sa ajung la o înțelegere. 

 

On 1/4/2021 at 4:06 PM, FlipperCo said:

Recomandarea mea e sa urmaresti si pe net lectii practice (sunt o sumedenie). 

Multe sfaturi foarte ajutătoare, multumesc! 😄 Prin lecții practice, te referi la video-uri tip "How to ride a motorcycle", video-uri cu lecții în trafic oferite de scoli (albeit multe de auto) sau mai cazuale tip motovlog? Pentru ca cam numai la d-astea toate ma uit, îmi trebuie ceva sa umple golul. :'))

 

On 1/4/2021 at 4:51 PM, Adrian M. said:

Daniela, pune putin frana! Uili, cotituri, tu inca nu stii ce i aia ambreiaj. Ia-le si tu pe rand :D

Pai exact de aia le exersez pe bicicleta, aia nu are ambreiaj. :banana:  Înțeleg ca am șanse de a muri mai mari de 28x într-un accident decât un vehicul auto și cât de importanta e armura, vizibilitatea, asfaltul, auzul, atenția, calmul și asa înainte. E risc chiar și pe o bicicleta în curte, dar asta e un risc mai mic pe care mi-l asum, ca doar știu cum sa o manevrez. Și e foarte adevărat ca școală este în mare parte pentru permis, dar este și cea mai buna experienta pe care o pot avea acum, pentru ca nu ma îndoiesc ca va mai dura ceva timp până voi avea o proprie motocicluță s-o iubesc și să zbor cu ea spre zori. O sa frecventez orele alea cu o pasiune, sa mor eo (măcar sub o Toyota, că na.) 

 

On 1/5/2021 at 1:44 AM, _Raul_ said:

Daca ai aflat atatea lucruri online, iti dai seama cum arata realitatea? 

 

As vrea sa spun "da", dar am MULTE de învățat și reconsiderat, chiar dacă văd, aud și rețin cum se operează o motocicleta și cum se merge regulamentar, am zero practica, experienta și reflexe pentru ea. Realitatea care trebuie sa mi-o percep este aia cu mine pe șa, și nu sunt sigura cum as reacționa într-o situație imprevizibila, deci într-o mare parte, nu stiu. Pana ajung acolo, pot doar sa ma pregătesc și să-mi imaginez. Practic sunt un noob de lvl. 0 ca nici n-am început tutorialu' în plm... :)) Sper ca e un răspuns bun. 

 

On 1/5/2021 at 2:50 AM, easy ride on! said:

Toate trei:

Legea se mai schimbă (din prost în mai prost), principiile rămân.

Poligonul trebuie exersat şi pe motocicleta ta (nu doar pe cea didactică).

Traficul depinde (şi) de nebunii pe care poţi să îi întâlneşti ...

Unii în civil, alţii în uniforme :lol:

Pentru învățat codul rutier, pot folosi și o carte din 2018 sa învăț? Am găsit-o prin casă și e foarte bine scrisa, da' sper ca nu sunt chestii importante care s-au schimbat. Practica poligonului pe motocicleta mea înainte de examen e cam imposibila, ca n-am una, poate după ce iau una îl pot re-exersa, am auzit ca 'mobilitatea' la viteze mici cu motocicleta e ceva important care se uita. Pe site-ul AMI scrie ca 'antrenamentul înainte de examen e gratuit', deci bănuiesc ca pot exersa acolo și nu se refera doar la câteva ore înaintea examenului. 

Acum eu sper doar sa nu fiu nebuna din trafic vreodata, mai bine mi-aș rupe eu osu' și să-l plătească altul decât să-l rupă el și să-l plătesc eu. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O rugaminte, nu mai folosi cuvantul cotituri, ca zgarie pe retina/creier :))

Viraje le zice :) Si se iau prin contravirare, de la cca 30km /h in sus. Dar pana la asta, daca tot esti hotarata, si plina de energie, poti urmari niste canale moto unde se mai explica una alta. Iti recomand canalul Motojitsu-incepe cu postarile vechi, sunt cumva in ordinea dificultatii.

Ti-am trimis si ceva pe mesaj privat, descarca si spor la citit :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 hours ago, Adrian M. said:

O rugaminte, nu mai folosi cuvantul cotituri, ca zgarie pe retina/creier :))

Viraje le zice :) Si se iau prin contravirare, de la cca 30km /h in sus. Dar pana la asta, daca tot esti hotarata, si plina de energie, poti urmari niste canale moto unde se mai explica una alta. Iti recomand canalul Motojitsu-incepe cu postarile vechi, sunt cumva in ordinea dificultatii.

Ti-am trimis si ceva pe mesaj privat, descarca si spor la citit 

Asta am realizat si acum cateva ore si mi-am tras o palma, vai de mine ce tampit suna. Nu stiu de unde am invatat sa le zic asa, dar acum cred ca o sa-l sterg direct din memorie. 😅 Viraj, viraj, viraj, viraj. E bine. Am vazut deja multe video-uri despre contraVIRAJE, ma uit la canale gen FortNine, Yammie Noob, (Motor)bike, NakedDude si multe altele mai mici, au toate ceva bun de oferit. 

 

12 hours ago, john17 said:

Și nu te uita la motovloguri! Mai ales autohtone. 👎

Adica alea romane? Ce-i in neregula cu ele? Cred ca pentru mine, care am zero experienta, e foarte important sa aud cum e traficul roman si cum arata, nu doar ala din strainatate.

 

1 hour ago, easy ride on! said:

Cu "mici" scăpări (de principiu) ... esenţiale.

Atunci cred ca ar fi mult mai bine sa le invat online, da-o naibii de carte. Le iau online si ma uit numai la mecanica din carte, mere.

 

 

Editat de danielavoicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, danielavoicu a spus:

Adica alea românești? Ce-i in neregula cu ele?

Pe lângă că sunt pe principiul "cine știe face, cine nu știe îi învață pe alții cum se face" toți caută cu lumânarea senzaționalul și se bagă în diverse situații de rahan doar pt a aduna vizualizări, nu sunt un exemplu de urmat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, easy ride on! a spus:

arbore cotit", ceva ... precum bradul

Pt chestiuni silvice responsabil pe forum este @XaeL Strâmbă Lemne, tu rămâi la cotirea limbii române pe genunchi și baterea câmpilor cu grație, nu te băga unde nu-ți fierbe oala, da? !? 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

@daniela și voicu:

Vorbești mult și prost dar ai incoerenta unui bătrân patetic. 

La primele doua te califici pe criterii de gen. 

La ultima, nu. 

 

Un topic despre cumpărat primul joint fără buletin ar fi fost mai interesant. 

 

Fa-mi ziua de Crăciun pe rit vechi mai buna și schimbă-mi părerea despre travestiți. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...