Sari la conținut

Problema Linhai 300- Intrerupe după 2000 ture


Robert26
 Share

Postări Recomandate

Salutare colegi și la multi ani!
Acum În prag de an nou ma confrunt cu o problema la jucăria mea, Linhai Worker 300 4x2.
Problema se manifesta in felul urmator: Atv intrerupe in mers după ce trec cu acceleratie de sfertul cursei, daca il scot la liber se tureaA normal doar in mers face asa.
Am procedat in felul urmator: Schimbat bujia, curățat carburator, am scos mufa la soc, reglat carburator, schimbat bobina inducție și atv-ul tot asa se comporta.
Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi ce să-i mai fac? Va multumesc de intelegere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 hours ago, john17 said:

Nu cumva ai găsit joc mare la o supapă? Adică strâmbă și nu mai închide pe scaun. 

Nu, jocul pe admisie era normal însă evacuarea era strânsă la maxim.

13 hours ago, easy ride on! said:

Dacă presupusul şoc electromagnetic blocat mişcă (deschide şi revine), rămâne CDI-ul.

Condensatorii chinezeşti din aprindere (şi nu numai) îşi pierd capacitatea nominală după o vreme şi energia disponibilă pentru scânteie scade la creşterea turaţiei. De asemenea, defectarea redresorului-regulator (tensiune prea mare, peste 15V) duce la blocarea CDI-urilor de curent continuu (conţin un circuit de protecţie a invertorului intern).

Deci, măsoară şi tensiunea generată pe linia de alimentare dacă ai CDI de tip DC.

Interesant este ca pe liber se tureaza normal, doar in sarcina nu merge bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...