Sari la conținut

Suzuki sixteen 125


Postări Recomandate

Salut,vreau sa cumpar un Suzuki sixteen 125cc,si sunt curios cam ce top speed are.Fara din alea ca ce imi trebuie mie viteza si etc,vreau doar sa aflu,multumesc!Am pus si o poza cu scuterul.

Screenshot_20210104-214601_willhaben.jpg

Editat de Andrei Reco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Nu ai tu atata teren plat la Suceava incat sa iei suta cu vehiculul asta de facut piata. 

Daca il cumperi acum, poate reusesti performanta pana in martie. Pana atunci sunt deschise partille de schi. 

Spor.

Daca vrei viteza pentru ce iti iei un scuter? Si din alea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, _Raul_ a spus:

Nu ai tu atata teren plat la Suceava incat sa iei suta cu vehiculul asta de facut piata. 

Daca il cumperi acum, poate reusesti performanta pana in martie. Pana atunci sunt deschise partille de schi. 

Spor.

Daca vrei viteza pentru ce iti iei un scuter? Si din alea.

EU nu stau chiar in Suceava,stau intr-un sat de pe langa Suceava,si scuterul vreau sa il iau la vara.Iar m-am decis ca vreau scuter nu motocicleta.

Acum 13 ore, pierrotlefou a spus:

As spune ca in jur de 100km/h. Insa cu o crestere lenta dupa 80km/h. Si nu uita ca parbrizul ala imens va mai reduce putin viteza maxima.
Acum daca e cu vant din spate sau in cadere libera, sigur vei prinde mai mult.

Daca scot parbrizul si topcase-ul ala voi prinde mai mult oare?Tin da mentionez ca are 140 km/h în bord

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Te-ai obosit sa dai o cautare? e plin netul asta de informatii. Topseed declarat 60 mph, adica cca 95 la ora. Si cica de la 50mph urca incet spre foaaaarte incet pana la 60. Adica de la 70 in sus, doar la vale :)

Acum, daca scrie 140, sigur ia tot bordul, normal :))))

Daca tu crezi ca un scuterila de asta, care e in categoria musca, e sigur la viteze peste 100 la ora....si asta iti doresti, zis ca ar fi mai bine sa cauti altceva. Ce categorie ai pe permis? Sau... nu ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, Adrian M. a spus:

Salut.

Te-ai obosit sa dai o cautare? e plin netul asta de informatii. Topseed declarat 60 mph, adica cca 95 la ora. Si cica de la 50mph urca incet spre foaaaarte incet pana la 60. Adica de la 70 in sus, doar la vale :)

Acum, daca scrie 140, sigur ia tot bordul, normal :))))

Daca tu crezi ca un scuterila de asta, care e in categoria musca, e sigur la viteze peste 100 la ora....si asta iti doresti, zis ca ar fi mai bine sa cauti altceva. Ce categorie ai pe permis? Sau... nu ai?

...are 15 ani maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, Andrei Reco a spus:

EU nu stau chiar in Suceava,stau intr-un sat de pe langa Suceava,si scuterul vreau sa il iau la vara.Iar m-am decis ca vreau scuter nu motocicleta.

Daca scot parbrizul si topcase-ul ala voi prinde mai mult oare?Tin da mentionez ca are 140 km/h în bord

De obicei pe bordul unui autovehicul se pune (sau cel putin se punea candva) capatul scalei de la vitezometru in asa fel incat la viteza optima a autovehiculului sa stea acul vitezometrului vertical. In cazul tau probabil ca scuterul se simte cel mai bine la 70 km/h.

Asadar capatul de scala nu inseamna viteza maxima.

Parbrizul daca il dai jos nu o sa obtii mare lucru in privinta vitezei maxime, in schimb garantat o sa te umpli  de muste care se vor lipi de tine. Daca nu mai ai parbriz sa opuna rezistenta la inaintare, o sa o faci tu. Asta daca evident nu doresti sa stai culcat pe ghidon 🙈

 

Succes la Scoala de Soferi si ai grija de tine. 🤗 (pentru ca oricum ceilalti de pe sosele nu au grija de tine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Silver Arrow a spus:

De obicei pe bordul unui autovehicul se pune (sau cel putin se punea candva) capatul scalei de la vitezometru in asa fel incat la viteza optima a autovehiculului sa stea acul vitezometrului vertical. In cazul tau probabil ca scuterul se simte cel mai bine la 70 km/h.

Asadar capatul de scala nu inseamna viteza maxima.

Parbrizul daca il dai jos nu o sa obtii mare lucru in privinta vitezei maxime, in schimb garantat o sa te umpli  de muste care se vor lipi de tine. Daca nu mai ai parbriz sa opuna rezistenta la inaintare, o sa o faci tu. Asta daca evident nu doresti sa stai culcat pe ghidon 🙈

 

Succes la Scoala de Soferi si ai grija de tine. 🤗 (pentru ca oricum ceilalti de pe sosele nu au grija de tine)

Mersi pentru raspuns!

Acum 2 ore, Adrian M. a spus:

Salut.

Te-ai obosit sa dai o cautare? e plin netul asta de informatii. Topseed declarat 60 mph, adica cca 95 la ora. Si cica de la 50mph urca incet spre foaaaarte incet pana la 60. Adica de la 70 in sus, doar la vale :)

Acum, daca scrie 140, sigur ia tot bordul, normal :))))

Daca tu crezi ca un scuterila de asta, care e in categoria musca, e sigur la viteze peste 100 la ora....si asta iti doresti, zis ca ar fi mai bine sa cauti altceva. Ce categorie ai pe permis? Sau... nu ai?

Ce spui despre o Aprilia Leonardo de 125,își face treaba pe camp,pana iau permisul?Dar pe asfalt?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, Andrei Reco a spus:

Mersi pentru raspuns!

Ce spui despre o Aprilia Leonardo de 125,își face treaba pe camp,pana iau permisul?Dar pe asfalt?

Salut,

din ce intrebi, deduc ca esti minor, si nu detii permis categoria B, A, A1 ori A2. Astfel, nu inteleg intrebarea ta legata de asfalt. Intr un cuvant, nu ai ce cauta pe asfalt cu 2 roti motorizate ce necesita permis, fie el si categoria B! 

IN aceste conditii, mai bine te uiti la o motoreta cu valente off-adventure, fara acte, ceva in 4T ca sa nu iti prinzi urechile langa ea, si cu aia sa te dai pe camp. Atentie sa nu fie pe drum deschis circulatiei publice-ca si acolo te poate lua garcea de urechi.

De exemplu o Honda xl 125

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Andrei Reco

Dragul nostru viitor coleg. Pe lumea asta lucrurile se fac intr-o anumita ordine: mai intai mergem de-a busilea, apoi in patru labe, apoi pe doua picioare, apoi invatam sa alergam si tot asa.

 

Recomandarea mea este sa incepi cu o scoala de soferi (daca ai varsta necesara) sau daca esti mai mic dar totusi pasionat de motoare, sa cauti un club de off-road si sa incepi sa inveti cu niste oameni priceputi cum sta treaba cu motociclismul.

 

Desigur ca poti invata si singur, dar atunci cand faci o scoala, de soferi sau de off-road, vei invata niste deprinderi corecte care pe viitor iti vor fi de mare ajutor.

 

Cat despre mersul pe camp cu un scuter: inseamna sa iti bati joc de el.  Nu este gandit pentru asa ceva, si o sa il omori inainte de vreme.

 

Ia aminte la ce iti spune @Adrian M.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Silver Arrow a spus:

@Andrei Reco

Dragul nostru viitor coleg. Pe lumea asta lucrurile se fac intr-o anumita ordine: mai intai mergem de-a busilea, apoi in patru labe, apoi pe doua picioare, apoi invatam sa alergam si tot asa.

 

Recomandarea mea este sa incepi cu o scoala de soferi (daca ai varsta necesara) sau daca esti mai mic dar totusi pasionat de motoare, sa cauti un club de off-road si sa incepi sa inveti cu niste oameni priceputi cum sta treaba cu motociclismul.

 

Desigur ca poti invata si singur, dar atunci cand faci o scoala, de soferi sau de off-road, vei invata niste deprinderi corecte care pe viitor iti vor fi de mare ajutor.

 

Cat despre mersul pe camp cu un scuter: inseamna sa iti bati joc de el.  Nu este gandit pentru asa ceva, si o sa il omori inainte de vreme.

 

Ia aminte la ce iti spune @Adrian M.

Eh, nu e la prima abatere. Desi la varsta lui ma asteptam sa stie ca un indicator de viteza cu indicatii pana la 140km/h nu inseamna viteza maxima, nu ma suprinde sa viseze sa se dea pe camp cu un 125cmc. Cu speranta ca daca ii scoate parbrizul sa atinga viteze ametitoare.

Ca de obicei, ne batem gura degeaba. Si nu mi-e neaparat de el, cat de parinti si cei pe care ii poate nenoroci pana isi ia permisul.

Asa ca, pune mana pe carte si lasa prostiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Screenshot_20210105-192245_Samsung Internet.jpg

Acum 3 ore, Adrian M. a spus:

Salut,

din ce intrebi, deduc ca esti minor, si nu detii permis categoria B, A, A1 ori A2. Astfel, nu inteleg intrebarea ta legata de asfalt. Intr un cuvant, nu ai ce cauta pe asfalt cu 2 roti motorizate ce necesita permis, fie el si categoria B! 

IN aceste conditii, mai bine te uiti la o motoreta cu valente off-adventure, fara acte, ceva in 4T ca sa nu iti prinzi urechile langa ea, si cu aia sa te dai pe camp. Atentie sa nu fie pe drum deschis circulatiei publice-ca si acolo te poate lua garcea de urechi.

De exemplu o Honda xl 125

Până să îl sfătuiești ce să nu facă și ce să facă ține cont de vârsta lui...iar exprimarea cu Garcea mă lasă să cred că ai avut tu experiențe nasoale anterioare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Adrian M. a spus:

Salut,

din ce intrebi, deduc ca esti minor, si nu detii permis categoria B, A, A1 ori A2. Astfel, nu inteleg intrebarea ta legata de asfalt. Intr un cuvant, nu ai ce cauta pe asfalt cu 2 roti motorizate ce necesita permis, fie el si categoria B! 

IN aceste conditii, mai bine te uiti la o motoreta cu valente off-adventure, fara acte, ceva in 4T ca sa nu iti prinzi urechile langa ea, si cu aia sa te dai pe camp. Atentie sa nu fie pe drum deschis circulatiei publice-ca si acolo te poate lua garcea de urechi.

De exemplu o Honda 

Voi merge cu ea pe asfalt atunci cand voi lua permisul de aia am întrebat daca este buna pt asfalt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Flower-Power a spus:

Screenshot_20210105-192245_Samsung Internet.jpg

Până să îl sfătuiești ce să nu facă și ce să facă ține cont de vârsta lui...iar exprimarea cu Garcea mă lasă să cred că ai avut tu experiențe nasoale anterioare. 

Si ce nu i-am sugerat potrivit pentru un minor? Vrea sa se dea, se va da oricum, indiferent ce i spunem noi. Nu mai bine sa o faca macar cu cap? 

Garcea e Garcea. AI fi preferat sa le spun cap de creta? Caschetisti? Sapcalie? Peiorativ much? Sau ar fi trebuit sa le spun domni politisti? :P

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai bateti gura degeaba.

Toate postarile acestui pusti sunt indolente si nu facem decat sa ne pierdem timpul cu sfaturi de bun simt, in speranta ca va constientiza situatia.

Sunt convins ca va reusi sa apara pe Tik Tok cu nazbatii pe 2 roti, din categoria "Tragedie pe sosea" (sau pe camp)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 06.01.2021 la 9:05, Adrian M. a spus:

Si ce nu i-am sugerat potrivit pentru un minor? Vrea sa se dea, se va da oricum, indiferent ce i spunem noi. Nu mai bine sa o faca macar cu cap? 

Garcea e Garcea. AI fi preferat sa le spun cap de creta? Caschetisti? Sapcalie? Peiorativ much? Sau ar fi trebuit sa le spun domni politisti? :P

Da peiorativ, și o să adopte limbajul tău pentru că e altfel...iar un puști de 15 ani să aibe aceste acest discurs este cam ..gândește-te un pic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu îl tratez cu mănuși. Nu prea stă în picioare ce spui, nu s-a exprimat până acum folosind cuvântul Garcea, deci nu știi cu ce este familiar el. O să învețe să persifleze căci vede că adulții o fac. Și este o chestiune care ține de societate, persiflează polițistul, legea șamd..pentru că vede că alții o fac. De fapt, ce vreau să spun este că mentalitatea aceasta este propagată de indivizi ca tine fără să gândească. Poate te va pune pe gânduri, dar suntem o societate care trebuie să învețe legile morale. Altfel, îmi dau seama că nu ai copii și de aici lipsa de grijă și de ce valori inspiri altora. End of discussion.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 06.01.2021 la 9:05, Adrian M. a spus:

Si ce nu i-am sugerat potrivit pentru un minor? Vrea sa se dea, se va da oricum, indiferent ce i spunem noi. Nu mai bine sa o faca macar cu cap? 

Garcea e Garcea. AI fi preferat sa le spun cap de creta? Caschetisti? Sapcalie? Peiorativ much? Sau ar fi trebuit sa le spun domni politisti? :P

Adevarat,iar aici in zona mea Politia e de treaba si te mai lasă cu scutere 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...