Sari la conținut

RABLA PLUS - Probleme in ghidul de finantare


Bupitz
 Share

Postări Recomandate

Va salut.

 

Vreau sa achizitionez o motocicleta electrica Super Soco TC Max prin programul Rabla si am o problema.

 

De curand am citit ghidul Rabla Plus unde am gasit o anomalie.

Cei de la AFM definesc motocicleta electrica astfel:

 

o)motocicletă electrică - autovehiculul aparţinând categoriei de folosinţă L3e sau L4e cu două, sau cu trei roţi, acţionată de un motor electric, având o putere nominală continuă mai mare de 4 KW şi o viteză maximă constructivă mai mare de 45 km/oră.”

 

Dar in Regulamentul European 168 din 2013 cat si in codul rutier 2020 motocicleta este definita in alt mod:

 

"22. motocicleta – autovehiculul cu doua roti, cu sau fara atas, echipat cu un motor care are o capacitate cilindrica mai mare de 50 cm3 si/sau a carui viteza maxima, prin constructie, depaseste 45 km/h;"

 

Problema este ca motocicleta pe care o vreau eu, desi e omologata la RAR si e L3e-A1 si incadrata ca motocicleta, are un motor de 3.9kW iar conform definitiei de la AFM, nu se incadreaza in programul RABLA.

 

Stiti cumva cine reglementeaza aceste definitii? Este Regulamentul European sau altcineva/altceva ... gen Ordinul 211 din 11 feb 2003?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"motocicletă electrică - autovehiculul aparţinând categoriei de folosinţă L3e sau L4e cu două, sau cu trei roţi, acţionată de un motor electric, având o putere nominală continuă mai mare de 4 KW şi o viteză maximă constructivă mai mare de 45 km/oră.” deci e vorba de motocicleta cu motor electric pe cand aici:"22. motocicleta – autovehiculul cu doua roti, cu sau fara atas, echipat cu un motor care are o capacitate cilindrica mai mare de 50 cm3 si/sau a carui viteza maxima, prin constructie, depaseste 45 km/h;" e vorba de motocicleta cu motor termic.Doo chesti care n-au nicio legatura inafara de doo sau trei roti. :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca o lege face o definitie clarificatoare, acea definitie se ia in calcul pentru interpretarea respectivei legi.

 

Codul rutier defineste doar motociclete la modul general.

 

Incadrarile L1e, L3e si L4e nu sunt reglementate de codul rutier, ci de alte acte normative.

 

Legea refritoare la RABLA defineste motociclete electrice (si e logic sa faca asta). Coroborarea celor doi factori (putere + v-max) permite deosibirea trotinetelor de motociclete.

 

Modelul ales de tine nu se incadreaza. Pentru ca are putere de scuter trotineta.

 

Verifica daca nu cumva exista si un procent maxim din costul moto acoperit prin rabla. La auto stiu ca existau prevederi similare (iti acopera maxim 50% din cost sau ceva).

 

 

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...