Sari la conținut

Probleme rotor Honda


Postări Recomandate

Va salut, va adresez o intrebare fara raspuns deocamdata pt mine. 

 

Mi se tot dezlipeste unul din fire de pe Rotorul de la Generatorul de la a mea Honda CB 83’?  L-am lipit odata si s-a dezlipit din nou dupa un timp. 

Aveti idee?

 

Tks. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Probleme rotor Honda

Eu am fost si l-am lipit la un tip care repara alternatoare, pt ca nu ma pricep si nici nu am ce imi trebuie. 

Intrebarea care ma roade, ar fi, de ce oare s-a dezlipit lipitura originala?. 

 

Sa fie vorba de un scurt si astfel sa se incalzeasca rotoul in asa hal incat sa moaiel lipitura?

 

Sa fie vorba de vibratie? ar putea dezvolta vibratie arborele acolo astfel sa zdruncine lipitura aia?Motoru merge bine....

 

Cauza... aia-i prob. Sunt curios daca a mai patit cineva asa ceva, adica daca se intampla?

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, easy ride on! a spus:

Aspirina = acid acetilsalicilic este o substanţă corozivă care atacă (şi în timp) piesele din Cupru. Nerecomandabil. Cu ea se corodează bine metalul şi astfel se desprinde mai uşor emailul de pe conductor. Cu fum plăcut şi ochilor  :lol:

Iar dacă o înghiţi (aspirina) îţi poate "coroda" (în exces) chiar şi mucoasa gastrică, cu câta început de ulcer  :(

Iar dacă o înghiţi (aspirina) îţi poate "coroda" (în exces) chiar şi mucoasa gastrică, cu câta început de ulcer  :(

Bleah! Am scris altceva dar ecoul digital ...

 

Măsoară rezistenţa înfăşurării (la rece şi la cald) şi asta te va lămuri. Valorile normale de rezistivitate ale înfăşurării de excitaţie de pe rotor ar trebui să le găseşti în manualul de service.

Poate fi un scurt-circuit la masă (de rotor) aproape de plotul care astfel încălzeşte şi topeşte aliajul la borna.

Scurt-circuit permanent sau intermitent, cum ţi-e norocul.

Mai ales dacă circuitul este pe alimentare, de la peria de + (nu cel legat la masă -).

 

 

aa,e clar, rotorul trebuie sa ajunga pe masa unui electrician auto sau moto, ca eu la astea nu ma pricep deloc. 

Ma gandisem la vreun defect mecanic si nu-mi dadea...

 

Mersi mult. 

 

Editat de andrei_pro89
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...