Sari la conținut

Vacanță Grecia Naxos informații utile


Postări Recomandate

Plănuiesc o vacanță de 12 zile în Iulie în Grecia și as vrea să aflu mai multe detalii , ce asigurări storno în cazul anulării călătoriei să fac, ce asigurări medicale îmi recomandați, ce taxe de drum trebuie să plătesc, orice informație utilă pe care mi-o puteți da..legat de feribot, locuri, samd este prima vacanță în Grecia.

Aș vrea să plec cu mașina..

Mulțumesc!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Inainte de trip ti-as recomanda sa faci o asigurare A24 Mobility EU pe doua saptamani sau o luna. Ieftin si te scapa de batai de cap cu masina. Cred ca intra in vigoare dupa 48 de la data emiterii deci n-are rost sa te grabesti. In Grecia n-am fost inca, asa ca las pe altii cu sfaturi utile. Vacanta faina iti doresc! ;)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La A24 as recomanda și eu. Am făcut la ei de 2-3 ori, nu am avut nevoie, dar am auzit lucruri bune mai mult decât nasoale. 

Pt asigurare medicala/de călătorie ți-aș recomanda sa îți faci la Mondial Assistance. Dar cu siguranță atâta vreme cât îți faci este în regulă. 

Pentru taxe de drum poți verifica pe tolls.eu. 

Ferry și locuri de stat/vizitat sunt foarte multe pe net, depinde ce te interesează...poate perioada ar ajuta sa o precizezi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Nguyen a spus:

 

Fara sa socotesc pe mine ma costa cam 5-600 euro dus-intors (2500km), nu am tinut o socoteala dar cam aceea era suma.

 

https://grecia.de-weekend.ro/bucuresti-atena/

 

 

Hai ,merci! Nu știu ce te costă pe tine 5-600 euro că ești cam misterios dar merci pentru link.

Acum 1 oră, iulianserban a spus:

La A24 as recomanda și eu. Am făcut la ei de 2-3 ori, nu am avut nevoie, dar am auzit lucruri bune mai mult decât nasoale. 

Pt asigurare medicala/de călătorie ți-aș recomanda sa îți faci la Mondial Assistance. Dar cu siguranță atâta vreme cât îți faci este în regulă. 

Pentru taxe de drum poți verifica pe tolls.eu. 

Ferry și locuri de stat/vizitat sunt foarte multe pe net, depinde ce te interesează...poate perioada ar ajuta sa o precizezi. 

ok.merci merci..perioada este iulie în prima jumătate.

Acum 4 ore, john17 a spus:

#staiacasă, #poartămască! 

Ete, ia, mamaia nu mai e bună! 

m-am cam săturat de litoralul românesc..vreau altceva , voiam inițial Barcelona dar și acolo am mai fost și plus că aș vrea cu mașina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi el până acum a fost cu Flinstonemobilul din mileniul trecut, tractăritătă, depanăritătă, d'astea, că munții din Bulgaristan trebuiesc urcați cumva! Dacă ar fi crăpat tigaia la greți ar fi decorticat creveți și acum să plătească tractarea. :crack:

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Flower-Power a spus:

m-am cam săturat de litoralul românesc

Târziu, prea târziu! 

Poți petrece o lună la Pandemia Karantini, 2 săptămâni la dus + 2 la întoarcere! :lol:

Acum 13 minute, Flower-Power a spus:

asta zic și eu..

Există și Costinești, 2 Mai, că vama e deja la nivel de Coasta de Azur (dar scoasă cam din... rimă). 🤭

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 mai , vamă, mamaia...am încercat o dată și vox maris Costinești dar dacă ieșeai de acolo era jale..faună.

În rest Bg, Spania, Italia.. dar cu Italia ultima dată nu mi-a ieșit.

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Flower-Power a spus:

Hai ,merci! Nu știu ce te costă pe tine 5-600 euro că ești cam misterios dar merci pentru link.

 

Simplu:

 

1. Benzina, la mine era vorba de 9-10% consum, in 2500km inseamna 250 litri benzina (cca 350 euro).

2. Taxe autostrada 70-80 euro dus-intors.

3. Doua nopti la Salonic 100 euro, merita... Salonicul e frumos noaptea si o sa vezi la motociclete pe un singur bulevard cate vezi in Bucuresti in 10 ani.

4. Alte cheltuieli pe drum pt ca omul mai si mananca si bea, limita e cerul.

 

La tine nu stiu consumul pt ca nu stiu ce rablament ai, sa zicem ca scazi suma la jumatate ca poate ai o masina care consuma putin si nu mergi ca mine intre 140-180km/h. Tot raman 175euro benzina, 70-80 taxe autostrada, feribotul dus-intors nu cred ca scapi fara 150 euro la distanta aia, poate si mai mult. Faci drumul dintr-o bucata pana mai incolo de Atena ca sa nu platesti o noapte de cazare? E greu, am facut candva asta dar nu mai am 30 de ani ca sa nu simt o noapte nedormita si culmea, nu o facusem pt a face economie. Pe drum ai cheltuieli cu mancarea, ok poti lua mancare "la punga" dar ce concediu mai este ala daca nu poti sta ca omul la o masa la un restaurant pe autostrada?

 

Si mai sunt si altele, calculeaza cu atentie si vezi ce suma iti da dupa care mai adaugi preventiv 20-25%.

 

 

1 oră în urmă, john17 a spus:

Păi el până acum a fost cu Flinstonemobilul din mileniul trecut, tractăritătă, depanăritătă, d'astea, că munții din Bulgaristan trebuiesc urcați cumva! Dacă ar fi crăpat tigaia la greți ar fi decorticat creveți și acum să plătească tractarea. :crack:

 

Cazanele mele nu au cedat niciodata, eu nu merg cu un vehicul daca nu ma bazez pe el. Nu e vina ca voi cumparati tot felul de gioarse pe care nici nu stiti sa le intretineti corect. Starcrema nici nu iesea cu masina din tara pana sa auda de la mine ca ma duceam cu E34 in Grecia.

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, Nguyen a spus:

nu mergi ca mine intre 140-180km/h

Mai taie din ei, dă-i draq! :crack:Că nu prindea 518 ăla de ♿ decât poate la vale. Plus că ar fi consumat 15, nu 9-10 birjărit la max. Pe alt topic te luai de mine și de nu știu care că suntem periculoși gonind pe șosele... :moron:

Pt 2x1200km existau 🛫, n-avea nici un rost să faci hemoroizi în conservă. Acum să zicem că s-au schimbat lucrurile din cauză de guvid, dar asta înseamnă și mai salcâm cu concediile prin străinătațuri. 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 09.01.2021 la 22:49, Speedy.K a spus:

Si pana la Eforie cat e?

 

Nu stiu, n-am mai calcat de foarte multi ani pe acolo, e statiune pentru saraki.

La 09.01.2021 la 22:34, john17 a spus:

Mai taie din ei, dă-i draq! :crack:Că nu prindea 518 ăla de ♿ decât poate la vale.

 

Sa mori tu...

 

La 09.01.2021 la 22:34, john17 a spus:

Plus că ar fi consumat 15, nu 9-10 birjărit la max.

 

La 180 e posibil sa ia 15% dar nu mergi sute de kilometri cu 180. La 140-150km/h mers constant lua 10%.

 

La 09.01.2021 la 22:34, john17 a spus:

Pe alt topic te luai de mine și de nu știu care că suntem periculoși gonind pe șosele... :moron:

 

Pai una e sa mergi cu 160km/h pe autostrada si una e sa mergi cu 160km/h pe DN1 cu remorca. Nu crezi?

 

La 09.01.2021 la 22:34, john17 a spus:

 

Pt 2x1200km existau 🛫, n-avea nici un rost să faci hemoroizi în conservă. Acum să zicem că s-au schimbat lucrurile din cauză de guvid, dar asta înseamnă și mai salcâm cu concediile prin străinătațuri. 

 

Din avion nu poti sa vezi si alte orase pe care le intalnesti pe traseu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

cum ti-au spus si colegii, sugestiile mele sunt similare:

-asigurare cu acoperire europeana A24;

-asigurare de calatorie, Groupama sau Allianz. Cea cu plafonul mai mare, de 50k, fiindca acopera si cheltuieli de transport, bagaje, etc-vezi online o simulare, iti scriu ce acopera. Nu e foarte scumpa.

Asigurare sejur anulat, asta doar via operator turism poti face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, Adrian M. a spus:

Asigurare sejur anulat, asta doar via operator turism poti face.

Te poți auto-asigura, nu mai arvunești nici un sejur pt că oricum nu vei putea pleca nicăieri! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...