Sari la conținut

Vacanță Grecia Naxos informații utile


Postări Recomandate

Mademoiselle, vad ca toata lumea iti recomanda sa iti faci asigurare colo si dincolo, sunt foarte bune dar nu le-a folosit nimeni. Eu nu imi fac niciodata asigurare si nu am avut nevoie niciodata, basca stiu oameni care au avut si au folosit-o ca hartie igienica atunci cand au avut nevoie de ea.

 

In locul tau datorita situatiei deosebit de maronii la nivel mondial nu mi-as rezerva nimic si daca situatia o va permite, te sui frumos in masina si te duci acolo, cu siguranta vei gasi cazare, pentru ca foarte multi trepanati vor sta acasa de frica guvidului desi nu vor recunoaste asta o vor da cu #arata ca iti pasa si alte kkturi de genul asta.

In Naxos nu am fost inca asa ca nu iti pot recomanda ceva la obiect pe acolo, stiu ca au un raliu bestial.

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 41 minute, ERU a spus:

basca stiu oameni care au avut si au folosit-o ca hartie igienica atunci cand au avut nevoie de ea.

 

Pot fi cazuri in care esti nevoit sa platesti din buzunar si sa-ti recuperezi banii ulterior ceea ce nu este foarte placut. Eu stiu vreo doua cazuri in care au folosit asigurarea si au fost scutiti de sume importante de bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, ERU a spus:

Mademoiselle, vad ca toata lumea iti recomanda sa iti faci asigurare colo si dincolo, sunt foarte bune dar nu le-a folosit nimeni. Eu nu imi fac niciodata asigurare si nu am avut nevoie niciodata, basca stiu oameni care au avut si au folosit-o ca hartie igienica atunci cand au avut nevoie de ea.

Iar eu stiu care, daca nu avea asiguarea, o belea masiv. exemple si exemple. 

Sa vezi ce misto e sa faci o consultatie doar in afara, si sa primesti 400 euro factura-stiu caz. Ca i se facuse rau copilului, si nu aveau asiguare facuta.

Nu e chiar asa.

Lumea pare ca nu intelege cum functioneaza asigurarile facultative-LE FACI PENTRU LINISTEA TA. Sunt un buffer , un sprijin, un ajutor in caz de un eveniment nefericit. IDEAL, sa nu ai NICIODATA NEVOIE DE ELE. Sunt o plasa de siguranta, o masura de protectie-sa fie acolo, dar sa nu fie nevoie de ea!

Cand spui ca nu le-a folosit nimeni, generalizezi. Cine a folosit o ca hartie igienica, probabil avea asigurare la de alde city sau alte companii de 2 lei.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, Starcream a spus:

@ERU

vorbesti prostii. Pana și o toxinfecție alimentara te poate băga in spital, și alea câteva mii de euro contează pentru 80-90 de lei cât e asigurarea.

Si tocmai ce am dat eu exemplu, mi-am rupt mâna la schi și asigurarea de 120 de lei (cuprindea și sporturi extreme) mi-a acoperit consultația de 150 de euro, RMN de 700 euro și orteza de alți 150 euro. Mi-au oferit și operație, dar am refuzat. Brokerul mi-a spus ca îmi acoperea inclusiv zborul întors dacă îl ratam pe al meu din cauza operației.

Sfaturi proaste dați..

Ai refuzat operatia in Austria? De ce?

Parca acolo ai spus ca ai facut buba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc, însă fără asigurare nu plec la drum..nu mai am 20 de ani și nicio apăsare , sunt o persoană calculată de felul meu, impulsivă dar calculată😂😅🤣

 

 

Sper să pot închiria motor..trebuie asigurare separată.🤭

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O asigurare este utila daca o faci cum trebuie.

 

@ERU  daca esti in UE poti beneficia de medicina de urgenta pe baza cardului de asigurat RO. Insa obligatia lor este sa te faca transportabil inapoi in RO, adica te trateaza cat este nevoie ca sa rezisti pina acasa.

 

In schimb o asigurare te poate ajuta in situtatii grele, de genul accident, sa fi tratat cap-coada acolo unde s-a petrecut beleaua. In functie de cum ai asigurarea poti beneficia inclusiv de repatrierea masinii/mobrei. 

 

Cu asigurarea te stergi la koor daca nu citesti cu atentie conditiile in care poti beneficia de ea si ce riscuri acopera.

 

Evident ca dorinta asiguratorilor este sa plateasca ZERO. Asa ca trebuie sa ai grija si cu ce firma lucrezi cand iti faci o asigurare de calatorie.

 

Ca nu iti faci asigurare este optiunea ta, dar nu declara ca nu foloseste la nimica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 3 ore, Flower-Power a spus:

 

Ai ales bine, insulele grecești sunt o destinație superbă! 

Fiind prima dată, ți-aș recomanda Thassos, este și aproape și una dintre cele mai frumoase insule. 

Ca taxe nu ai decât cea de pod (dacă ieși pe la Giurgiu) + vinietă în Bulgaria (iei una să-ți acopere tot sejurul, sunt parca minim pe 7 zile) și taxele de autostrăzi la Greci. 

Îți faci o asigurare de sănătate la un broker. 

Deși am mers de multe ori cu mașina, eu nu mi-am făcut asigurare pentru daune auto. Nu e o idee rea să-ți faci. 

Ca idee, noi intotdeuna am socotit în plus câte 100 euro / zi sejur ca bani acoperitori pentru cheltuieli, benzina, cadouri etc. Adică mi-am plătit hotelul pentru 10 zile și am mai luat la noi 1000 euro. Ce spun este valabil pentru 3 persoane, 2 adulti + 1 copil, în așa fel încât nu ne-a lipsit nimic. 

Se poate și la buget, dar eu vreau să mă simt bine în concediu o dată, maxim de 2 ori pe an. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, l.u.v a spus:

Ai ales bine, insulele grecești sunt o destinație superbă! 

Fiind prima dată, ți-aș recomanda Thassos, este și aproape și una dintre cele mai frumoase insule. 

Ca taxe nu ai decât cea de pod (dacă ieși pe la Giurgiu) + vinietă în Bulgaria (iei una să-ți acopere tot sejurul, sunt parca minim pe 7 zile) și taxele de autostrăzi la Greci. 

Îți faci o asigurare de sănătate la un broker. 

Deși am mers de multe ori cu mașina, eu nu mi-am făcut asigurare pentru daune auto. Nu e o idee rea să-ți faci. 

Ca idee, noi intotdeuna am socotit în plus câte 100 euro / zi sejur ca bani acoperitori pentru cheltuieli, benzina, cadouri etc. Adică mi-am plătit hotelul pentru 10 zile și am mai luat la noi 1000 euro. Ce spun este valabil pentru 3 persoane, 2 adulti + 1 copil, în așa fel încât nu ne-a lipsit nimic. 

Se poate și la buget, dar eu vreau să mă simt bine în concediu o dată, maxim de 2 ori pe an. 

 

 

Thassos era o variantă dar am mers pe Naxos. Mergem în grup organizat și majoritatea decide.

Nu merg la buget pentru că în vacanță nu mă duc să gatesc, mă rog, nu fac eu asta prea des nici acasă..darămite în vacanță. 

Merci pentru feedback.

1 oră în urmă, l.u.v a spus:

Ba da, dar ma refeream la A24 pe care o recomandă colegii, presupunând că este un fel de Casco. 

 

apropo de casco, eu am deja casco o să verific polița să mă asigur că e valabilă și în Gr , Bg..din păcate polița mea de casco nu acoperă tractare și mașină de schimb, așa că ar fi o idee bună să fac o asigurare auto extra, just in case.o să mă informez , mulțumesc celor care mi-au zis despre A24.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, Nguyen a spus:

 

Ai apucat sa faci un calcul?

nu unul exact, nu îmi place să fiu atât de calculată, motorina în principiu o să fie undeva la 350-400 euro depinde de viteza de croaziera 🙂 sunt ușor vitezomană pe autostradă.

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aș fi vrut să facem un scurt popas , o cazare să dormim la un hotel o noapte undeva , să mă bucur de priveliște dar din păcate planurile grupului nu coincid cu ale mele...va trebui să plecăm undeva în jur de 7 PM condus noaptea și ajuns undeva a doua zi la 12.00+/- 1 h calculat cu feriboturi.

Asta dacă nu e coadă la vamă..sau alte obstacole pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Starcream a spus:

@ERU

vorbesti prostii. Pana și o toxinfecție alimentara te poate băga in spital, și alea câteva mii de euro contează pentru 80-90 de lei cât e asigurarea.

Si tocmai ce am dat eu exemplu, mi-am rupt mâna la schi și asigurarea de 120 de lei (cuprindea și sporturi extreme) mi-a acoperit consultația de 150 de euro, RMN de 700 euro și orteza de alți 150 euro. Mi-au oferit și operație, dar am refuzat. Brokerul mi-a spus ca îmi acoperea inclusiv zborul întors dacă îl ratam pe al meu din cauza operației.

Sfaturi proaste dați..

bine zis!!

un consul si o radiografie in zell dupa o cazatura pe ghetar la ski a fost 400 euro

decontati apoi de asigurator 

deci o sigurare buna te scapa de multa cheltuiala.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Flower, pe Naxos n-am fost si nici nu stiu pe cineva care a fost sa-ti ofer informatii. Daca asta ramane la voi ca destinatie, sa-mi spui daca a meritat. 
Personal am vizitat ceva insule (Thassos, Creta, Rhodos, Limnos, etc). Eu in locul vostru as alege ceva din top insule grecesti si tot asa prin eliminare vacantele viitoare. Dar fiecare are motivele lui pentru care face o alegere sau alta. 
Diatractia e importanta si Grecia e mereu o alegere excelenta 👍

 

 


Dar obligatoriu asigurare medicala. Eu as face A24 in locul tau, orice problema iti poate strica vacanta daca nu esti pregatit si e pacat. Mai bine cheltui o suma modicavin plus (raportata la vacanta), decat “sa-ti dai cu tesla” ulterior (si nu la masina ma refer🤣)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...