Sari la conținut

Piston etrier frana


gadi
 Share

Postări Recomandate

El zicea de 400, tot o tragedie o să iasă.

 

Referitor la silicon, mă refeream la spray pentru lubrifiere, se dă în strat fin, apoi se șterge cu laveta, îi dă un aspect plăcut și nu se mai murdărește așa ușor. Nu curge nimic pe pistonase, nu are cum. Dacă el se referea la silicon sanitar........ plm, ăla are o anumită utilizare.

 

Am impresia că ne pierdem vremea. Ies la o plimbare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Nope, incredibil e daca face si o analiza cost/ benefit/ valoarea motoretei  si la smirghel.

 

 

Initiator , cat din valoarea motoretei reprezinta smirghelul? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 Oameni buni, omul a intrebat de"curve" ,voi incercati  sa.i spuneti ca mai buna ca "nevasta" voastra nu exista, stiti sa.i raspundeti bine, nu si mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

46 minutes ago, Djenavar said:

 Oameni buni, omul a intrebat de"curve" ,voi incercati  sa.i spuneti ca mai buna ca "nevasta" voastra nu exista, stiti sa.i raspundeti bine, nu si mai bine.

+1
Asta se intampla cand mecanicii vor sa isi apere preturile dar nu stiu meserie.
 

33 minutes ago, Lucian_M said:

Bine că nu are vreun 636, doar pe față ar fi avut 12 pistonase. 😁 Câtă cheltuială ar fi fost...

Daca veneam la tine sub 2000EUR nu scapam. Clientii tai isi cumpara o alta mobra la fiecare schimb de placute de frana.
 

5 hours ago, superbec said:

si peste toate astea etrierii aia si tot sistemul de franare e de 2 bani din fabrica :)

Asta e mobra, nici furtunele cu tresa de otel nu schimba sistemul de franare. Vrei sa opreasca super repede, schimba modelul. Si totusi e adecvat pentru strada.

Editat de gadi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta am zis și eu ieri. Se bagă jegul în etrier, apoi lumea se miră că apar problemele. Da, durează să cureți totul cu simț de răspundere, dar o dată la 1-2 ani nu-i o tragedie. Zic și eu. Puneam niște poze cu etrieri desfăcuți și curățați, dar nu le mai am pe telefon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

35 minutes ago, gadi said:

Asta e mobra, nici furtunele cu tresa de otel nu schimba sistemul de franare. Vrei sa opreasca super repede, schimba modelul.

 

Din nou off topic și cer scuze pentru asta:

Se poate, dar asta înseamnă nu numai furtune, ci și pompe, etrieri, plăcuțe, ceea ce la motocicleta asta (model și an de fabricație) înseamnă peste jumătate din prețul ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 1/16/2021 at 1:30 PM, gadi said:

Finisarea se face tot la strung, cine stie meserie ca sa realizeze pistonasele corect stie si sa le finiseze, pana la urma pistonasele originale tot la strung sunt facute.

 

Finisarea corecta nu se da la strung cu smirghel ci la masina de rectificat cu piatra ca la arborii cotiti de motoare. Pistonasele de etrier sunt facute tot la strung dar finisarea pun pariu ca e facuta la masina de rectificat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...