Sari la conținut

Exista taxe sau interdictii pentru motociclete mai vechi datorita noxelor?


Constantin_C
 Share

Postări Recomandate

Intreb in special pentru calatorii in Europa. Care v-ati plimbat mai mult in ultimul timp, ati avut situatii unde sa va interzica sa intrati cu moto in anumite zone din orase, datorita normelor de poluare?

Caut sa cumpar o motocicleta dupa 2003 dar ma intreb daca are sens sa exclud cu totul cele mai vechi. Sunt multe modele care-mi plac din anii 90 si daca ma hotarasc la una, as vrea sa ma bucur de ea tot timpul si sa pot merge oriunde.

Un exemplu ar fi XTZ 750 Super Tenere. E ceva ce iau in calcul sa cumpar.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

À partir du 1er juin 2021, tous les véhicules Crit'Air 4, 5 et non classés seront interdits à la circulation dans la ZFE du Grand Paris. Pour les deux roues, quelques soient leurs cylindrées, les motos et scooters Crit'Air 4, 5 et non classés sont ceux immatriculés avant le 30/06/2004.

ZFE = cam tot Parisul

Ideea este că pe viitor toate oraşele vor pune în aplicare asemenea zone ZFE (zone cu emisii scăzute) pt a veni în întîmpinarea dorinţei prostănacilor "how dare you" care vor fi mulţumiţi că au cumpărat cu apart mai scump dar situat într o zonă ZFE.

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Lucian_M a spus:

Al dreq', a mea e înmatriculată pe 30.01.2004, nu pot ajunge în centrul Parisului... Tragedie!

Nu e centrul Parisului ci...Parisul. Dacă măsura era luată de vreun ciuri-buri mai ziceam. Dar mai stai tu oleacă şi o să te luminezi cu următoarea mişcare mondială în ce priveşte mobilitatea (apropo şi de retragerea de ieri a Total din grupul API, grup ce se opune automobilului electric, API nu se opune dar nu-i suflă $$ în cwr cît trebuie sau cît ar vrea Total)

Şi Germania e plină de oraşe în care intri cu diesel >euro6 sau benzină > euro2

Credeaţi că ţaţa firea a scos'o din căpşoru ei pe aia cu timbrul de mediu?

https://www.lelynx.fr/assurance-moto/securite-routiere/legislation/interdiction-des-motos/

PS aia cum că nu-ţi place franceza, venită de la un român e cam de porc. Da' bănuiesc că engleza îţi place, e mast hevu planetar

Pt descurajarea motocicliştilor în oraş în general, zice că vor introduce radare de zgomot, control tehnic obligatoriu şi plata locurilor de parcare

În noua paradigmă tot ce e motor termic e cîh nu contează cîte roţi are sau dacă e pe benzină.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca voi compara modelul care imi place chiar daca se vor ivi ici colo situatii din astea. Unde va fi cazul voi folosi alt mijloc de transport. 
N-as vrea sa pierd ocazia de a ma bucura de unele modele mai vechi. Acum e momentul; mai tarziu vor fi tot mai rare si mai complicat cu intretinerea.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Constantin_C a spus:

Cred ca voi compara modelul care imi place chiar daca se vor ivi ici colo situatii din astea. Unde va fi cazul voi folosi alt mijloc de transport. 
N-as vrea sa pierd ocazia de a ma bucura de unele modele mai vechi. Acum e momentul; mai tarziu vor fi tot mai rare si mai complicat cu intretinerea.

 

Asa cred si eu.Lumea se panicheaza sau panicheaza pe altii doar de distractie sau paranoia,nu este cazul sa se aplice restirctii draconice in perspectiva imediat urmatoare iar pana  se va face asta se vor gasi alte alternative pentru toata lumea. Profita cat poti de placerea mersului pe doua roti ,restul e can-can. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, Constantin_C a spus:

Cred ca voi compara modelul care imi place chiar daca se vor ivi ici colo situatii din astea. Unde va fi cazul voi folosi alt mijloc de transport. 
N-as vrea sa pierd ocazia de a ma bucura de unele modele mai vechi. Acum e momentul; mai tarziu vor fi tot mai rare si mai complicat cu intretinerea.

 

https://www.urbanaccessregulations.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce gunoi de site, zici ca e facut de incepatori... harta aia blocheaza browseru cand incerci sa dai scroll pe ea...

Ma refer la pagina asta: https://www.urbanaccessregulations.eu/userhome/map

 

Cred ca e facut de programatori indieni sau pakistanezi:

 

image.thumb.png.288da0c3159ffb954103c89ba1fce4db.png

 

Editat de smar2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, Lucian_M a spus:

E problema mea ce-mi place și ce nu, poate știu chineză și tu nu știi. Tot timpul atacăm persoana și nu ideea

Nu contează ce sau dacă ştii. Franceza, româna, chineza, matematica nu sînt persoane sa ne luam de ele ci sînt pur şi simplu aşa cum strugurii sînt struguri chiar şi ăia la care nu ajungi că-s prea acri. Ungător de lanţ pt NC750SD îţi mai place să faci?

 

Acum 8 ore, Constantin_C a spus:

Cred ca voi compara modelul care imi place chiar daca se vor ivi ici colo situatii din astea. Unde va fi cazul voi folosi alt mijloc de transport. 
N-as vrea sa pierd ocazia de a ma bucura de unele modele mai vechi. Acum e momentul; mai tarziu vor fi tot mai rare si mai complicat cu intretinerea.

Pare un plan coerent. Cum restricţiile sînt majoritatea în vest nu văd cu ce te-ar încurca o motocicletă mai veche cu care probabil nu o să ajungi în vest.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, adrianm a spus:

Nu contează ce sau dacă ştii. Franceza, româna, chineza, matematica nu sînt persoane sa ne luam de ele ci sînt pur şi simplu aşa cum strugurii sînt struguri chiar şi ăia la care nu ajungi că-s prea acri. Ungător de lanţ pt NC750SD îţi mai place să faci?

E clar, ești superior din toate punctele de vedere și ții musai să demonstrezi ceva. Un fel de geniu neînțeles. N-am înțeles nici care e faza cu strugurii. Nici faza cu ungatorul n-am prins-o, dar e clar că ai ceva cu mine, așa că te las in... pace. Basim topicul (și pe acesta) de pomană, doar ca să te dai tu superior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu băşim nimic, omul s-a edificat deja, îşi ia mobră din 90. Văd că nu mai înţelegi nici româneşte, te-am întrebat dacă mai faci ungătoare de lanţ şi anume pt Honda NC750SD, frate sînteţi toţi cu capsa pusă! relax

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce profesor de franțuza am avut în liceu, mă lua cu greață doar când îmi spunea colegul că urmează ora cu diliul, un moș expirat, cu pretenții, școlit prin Franța, dar care se purta mizerabil cu elevii (ne înjosea). Liceu bun, profil pedagogic, nu agro. Profa de engleză era alt material (în vârstă și ea, dar cizelată). Și nu, n-am în plan să vizitez Franța, deși mi-aș permite (motive personale). Cu atât mai mult Parisul (deși soția poate și-ar dori). Și culmea, fomfaitii ăia de franțuji ne desconsideră, iar eu să îmi cheltui banii la ei? Mai sunt țări în Europa.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, ianachim a spus:

este clar ....

trebuie sa vina vara ca inebuniti in case😂😂😂😂

Pînă la vară cu toate "tulpinile" noi de viruşi o să stăm tot în casă. Dacă privitul soarelui pe fereastră ajută la moral...atunci o să ne însănătoşim

 

Acum 6 minute, MotoS Garage a spus:

eu sincer nu mi-am dorit vreodata sa vizitez parisul. nici franta, desi am trecut pe acolo de cateva ori mergand spre spania. cand aud limba aia ma ia cufureala (si culmea, am facut litere, engleza-franceza chiar, doar ca nu mi-a placut vreodata voma aia de limba)

E ciudat ca un garaj să vorbească despre altceva decît mecanică. Dar chiar şi aşa, există mecanici care nu ştiu tabla înmulţirii sau care habar nu au de logică într o depanare aşa cum există absolvenţi de litere care urăsc limbile, sînt mulţi oameni care nu ştiu ce face cu viaţa lor.

E la fel de eficient să-ţi repari mobra la unul care urăşte o limbă (cum plm să urăşti o limbă? doooh) ca şi să faci traducerea lui Verlaine la nenea de repară doar carburatoare că el urăşte injecţia (cum plm să urăşti injecţia? dooh)

Acum 3 minute, Lucian_M a spus:

 Mai sunt țări în Europa.

Desigur, frumoasa Greţie dar te primeşte doar cu paşaport vaccinal. Franţujii se desconsideră şi pe ei într-o autoderiziune extremă, nu au nimic cu restul lumii.

Înseamnă că nu aţi văzut nemţi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, cuki a spus:

 

Cumpara linisitit ce-ti doresti. Majoritatea reglementariilor locale nu se aplica turistiilor. Multe din reglementari se aplica doar autoturismelor nu si motocicletelor. Posibil sa fie cateva exceptii prin europa, dar nu lasa asta sa-ti influenteze decizia.

 

 

 

Nah, acum nu mai poate, ca i-a spus adrianm ca e sarac pentru ca-si ia mobra din '90. 

Si eu tot din '90 o am, cred ca fac vreo depresie ceva... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Lucian_M a spus:

@TETEA.

Inseamna ca eu is un mic burghez, daca a mea e dupa 2000... Deci asa suntem clasificati, dupa anul mobrei.

 

'Geaba, pe tine te afecteaza aia cu Camus. Na, plangi acum! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...