Sari la conținut

Pot fi limitate motocicletele mari?


Gheorghe Ioan
 Share

Postări Recomandate

Salut !  Sunt un tânăr în vârstă de 16 ani care și ar dori să dea pentru A1 însă majoritatea motoarelor de 16 ani (125cc ) îmi sunt mici și incomode ( am înălțimea de 192cm). Având în vedere proporțiile mele as putea sa achizitonez un motor mai mare ( sa zicem 900cc) și să îl limitez la 11kw și când doresc sa iau A2 sa pun limita la 35kw? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citește legislația. 

Răspuns la întrebarea ta: se poate limita și la 1,5 kw, dar nu poți conduce legal așa ceva.

 

Citește și aici, dacă dorești: https://pemotoare.ro/categoria-a1-ghidul-incepatorului-iata-ce-trebuie-sa-stii/

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru nimic!

Să vezi cum stăteau eu pe primul motor, un Kawasaki ER5, la 1,80 m... Dar nu-mi păsa, eram fericit. Știu persoană de 1,90 care a avut Dragstar de 250 cc (cred că am ghicit modelul, dar cilindreea aia era), nu l-am văzut complexat de mărimea mobrei. După un timp și-a luat un Vulcan de 900, iar acum îi fug ochii după Harley.

Sfat personal: incepe cu ceva, doi ani îți dai seama dacă e bine sau nu, apoi treci pe ceva conform categoriei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Gheorghe Ioan a spus:

Salut !  Sunt un tânăr în vârstă de 16 ani care și ar dori să dea pentru A1 însă majoritatea motoarelor de 16 ani (125cc ) îmi sunt mici și incomode ( am înălțimea de 192cm). Având în vedere proporțiile mele as putea sa achizitonez un motor mai mare ( sa zicem 900cc) și să îl limitez la 11kw și când doresc sa iau A2 sa pun limita la 35kw? 

Salut,

CATEGORIA A1

Motociclete cu cilindree maxima de 125 cmc, cu putere maxima de 11 kW si cu un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kW/kg. Tricicluri cu motor putere maxima de 15 kW.
Varsta minima pentru obtinerea permisului de conducere categoria A1 este de 16 de ani impliniti.

Inaltimea minima 1,70 m.

Deci, tu vrei sa dai de A1-adica 125cc, si sa mergi pe 900 cc. Ori, fix definitia de mai sus iti arata ca nu poti face asta-cel putin legal.

Apoi, tu ai 16 ani, si deja te gandesti la 900 cc. Ce crezi ca este gresit ? Ti se pare ca ar fi ok sa ai o astfel de motocicleta, in conditiile in care tu nu poti oricum face scoala pe asa ceva, si nu vei avea habar cu ce se mananca? Incearca sa iei lucrurile in ordinea fireasca. Fa scoala de A1, invata sa mergi, cumpara o moto de 125 cc mai inalta, deja ti-au recomandat colegii. Eventual chiar si un model enduro/cross , ar merge.

 

Ai citit tu ceva, dar aia este despre motocicletele din categoria A2. Aici se pot incadra si moto cu o capacitate cilindrica mai mare, daca respecta puterea maxima si raportul de putere/greutate. Dar pana la A2, mai ai de asteptat ceva. 

CATEGORIA A2

- motociclete cu puterea maximă de 35 kw, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0,2 kw/kg. şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;

https://pemotoare.ro/categoria-a1-ghidul-incepatorului-iata-ce-trebuie-sa-stii/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, easy ride on! a spus:

îţi va trebui un motor de maximum 22kW (liber) dar limitat la 11kW pentru permis A2.

fals! ..confunzi A1 cu A2 si limitarile din dublul puterii initiale...

 

Pentru permis A1 nu s-a prevăzut nimic altceva decât limita de 0,1kW/kg la o cilindree de 125cmc.

plus acei 11kW max!!!

si nu se accepta nici un fel de limitator montat...

 

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 17.01.2021 la 23:38, Gheorghe Ioan a spus:

Salut !  Sunt un tânăr în vârstă de 16 ani care și ar dori să dea pentru A1 însă majoritatea motoarelor de 16 ani (125cc ) îmi sunt mici și incomode ( am înălțimea de 192cm). Având în vedere proporțiile mele as putea sa achizitonez un motor mai mare ( sa zicem 900cc) și să îl limitez la 11kw și când doresc sa iau A2 sa pun limita la 35kw? 

Incearca mai multe motoare. Am mers si eu pe doua motoare mici de 125 cmc - un Suzuki Intruder 125 si Varadero 125- si nu erau incomode. E drept ca am doar 190 cm 😂. Dar cu siguranta mult mai multe Kg decat tine 🙈

Fii-miu are 185 cm si mergea pe Intruder impreuna cu prietena. Mai inghesuit dar nu era chiar nasol.

Asa ca sfatul meu este sa incerci mai multe modele pina vei gasi ceva potrivit.

Apoi la 18 ani cand o sa iti iei A2, o sa ai de unde alege.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, easy ride on! a spus:

 

Da' baietul haista di pi la Cluj (cel cu Haprilia) tarii ha mai sarit ca hars pi la dorsal.

n-am sarit deloc, colegu'

doar am precizat niste aspecte,

nu de alta, dar din prea mult elan, sa nu se trezeasca initiatorul cu oarece dosar penal inca de pe la 16 ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...
Vizitator _Raul_

Sunt un fel de machiaj strident.

Accesorii mereu necesare cand esti acolo afara, in lumea rea si periculoasa a soselelor.

 

P.s. - I-am dat drumul trei secunde si era sa injumatatesc stocul de cafea si servetele. Sa nu mai vorbim de timpul alocat curatarii biroului, tastaturii si ecranului. 😂

Asta inseamna sa fii dat dreac - Yamaha Bulldog + casca cu tepi si cartuse filtrante.😏 🤣

Cand o sa mearga pe Kawasaki cred ca o sa isi atarne doua vibratoare in dreptul urechilor. Sau pe vizor.

 

Ps 2 - Nu am putut urmari nici macar o secunda. Garantat si-a atins scopul - ce nu diger eu este cam all time favorite cu majoritatea populatiei.

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Pot fi limitate motocicletele mari?
1 oră în urmă, Asimplu a spus:

N-o sa va inteleg niciodata, pe bune. Nu e ca si cand omul l-a indrumat catre un video care nu are nici o treaba cu subiectul.

In schimb rautatile gratuite... Fara numar

In fine...

Și te-ai gândit că trebuie să dai replică... Ați fi unii în stare să reîncălziți ciorba de 1000 de ori, numai să "transmiteți" ceva, pentru vizualizări.

1 oră în urmă, _Raul_ a spus:

Sunt un fel de machiaj strident.

Accesorii mereu necesare cand esti acolo afara, in lumea rea si periculoasa a soselelor.

 

P.s. - I-am dat drumul trei secunde si era sa injumatatesc stocul de cafea si servetele. 

Musai trebuie să iasă în evidență cu ceva.

Dar cum ai reușit să deschizi linkul? Eu n-am avut inimă.

1 oră în urmă, Asimplu a spus:

@Gheorghe Ioan Ca sa iti raspund la intrebare pe scurt: nu, nu se poate, datorita legislatiei care specifica maxim 125cmc. Restul nici nu mai conteaza.

Gheo a aflat asta, de aproape un an.

Corect era: nu se poate limita nicio mobra pentru a fi condusă cu A1.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 1 minut, ENEOS a spus:

Bine că au timp liber dacă vizualizări nu!! 

 

John, da-o-n ceapa m***. 🤣🤣🤣🤣

Parca am zis ceva cu cafeaua aia si curatat monitoare.

🤣🤣🤣🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

@Cavaleru, nu stiu io din astea, man. 😄

Cand l-am vazut vorbind intr-o incinta cu casca aia pe figura s-a facut black out si mi-a alunecat degetul aratator pe mouse si crucea rosie.

 

Avand la fel de mult timp ca si el ma gandesc ca ii trebuie cartuse filtrante pt ca

- isi ia fum de la altii non stop, indiferent de nr de roti.

- pierde ulei si/sau benzina Bulldog-ul

- traieste intr-un mediu (online) nociv

- sta pe undeva pe la periferie si e mult praf pana la centura orasului

- mananca des fasole

- patineaza des ambreiajul

- franeaza excesiv

 

Casca la filmari non stop, probabil pt ca:

- are o familie sau partener(a) agresiv(a)

- are multi ursi sau cai prin curte; sau alte animale din astea de musca capu`

 

Na, atatea motive. Aproape ca incep sa ii dau credit.

 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...