Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut,

 

Daca tot sunt la moda topicurile de iarna, aduc si eu unul in discutie: trupa Pink Floyd (atat ca trupa, cat si carierele solo ulterioare ale membrilor). Recunosc ca am inceput sa ascult destul de tarziu, prin 2015, dar ma declar un fan convins si cu cat vizualizez mai mult continut despre ei, cu atat ma minunez mai tare cat de revolutionari au reusit sa fie, tianand cont de anii si tehnologia disponibila in perioada de afirmare. 

Pentru cei inetresati: ce va place? de ce? etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ascult de copil. Avea tata un pickup Electroconcert stereo, si floyd adus pe sub mana. Delicate sound of thunder, si imi placea maxim.

Favorite, toate de la Meddle incoace. Primele, cu Syd, prea mult pentru mine. 

Imi place inclusiv ce a scos nenea Gilmour solo, in ultimii ani. 

Musai de ascultat pe niste boxe ceva mai de doamne ajuta, stereo, sau la casti mai bune, la ceva volum decent, de pe sursa de calitate-nu mp3uri rip la rip la rip.  Ideal ar fi lossless. Eu am discografia in format flac.

Uha, si live neaparat, ai cateva concerte grozave. De exemplu Live at Pompei, reluat tot de Gilmour.

Watters a luat o acum cam pe ulei cu politica, si nici ce a scos solo nu m-a prea impresionat. Totusi, cand a venit in Ro, cu The Wall, n-am avut cum sa ratez.

 

 

https://www.thetoptens.com/pink-floyd-concerts/

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 1978 mi-a picat din noroc in mana, vinil-ul Animals.Harvest,scos cu un an inainte de ei.De atunci sunt un fan convins.

 

 

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am facut un obicei in a asculta /viziona o melodie/ video pe zi. Despre ei sunt f multe de povestit. Am rasfoit mult de la Wikipedia, biografii si carti pana la documentarele "Made of..." ale turneelor. Eu apreciez enorm la ei faptul ca desi sunt niste titani ai muzicii, sunt (au fost pentru cei care nu mai sunt) niste persoane decente, fara vieti extravagante, adevarati "Sir". Ca tot ati adus vorba dspre concerte, mi se pare ireal cum fac concertele sa sune mai bine ca varianta de studio. Recent am citit ca un concert din turneul "The division bell" costa in medie 4 milioane de lire si implica cam 600 de persoane din staff-ul tehnic si peste 60 de camioane. Am vazut multe concerte pe youtube si erau cu adevarat experiente audio-vizuale si nu doar concerte.

Las si ultima piesa vizualizata ieri. Ce face nenea Gilmour la 69 de ani...de nedescris...

 

P.S. Penteu ca invariabil se va discuta si despre versusul Waters - Gilmour eu atat am de zis: carierele tuturor au avut de suferit. Nici Pink Floyd post Waters nu a amai avut un textier pe masura si nici Waters o trupa care sa ii puna in valoare textele. Pacat... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concertele lor au fost mereu o NEBUNIE din pdv productie AUDIO VIZUALA. Mereu grandioase, de la un capat la altul. Pana si la noi, concertul lui Watters a fost grozav, inclusiv din PDV SONORIZARE-de asta sufera cel mai mult reprezentatiile live.

 

Legat de nenea Gilmour, baga live in Gdansk. uhaa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, easy ride on! a spus:

Am început de pe la asta :)

 

 

Tot albumul The Wall e genial, insa mi se pare ca s-a tocit prea tare melodia asta (Another Brick in the Wall II) la cat de des a fost difuzata pe toate canalele media. Albumul acesta are multe alte perle, la fel ca Animals sau The Final Cut. La preferate as adauga si Live at Pompeii, care e absolut genial.

 

Epoca Syd Barrett nu m-a prins nici pe mine. Stiu ca era mult mai experimentala, mai psihedelica, insa nu reusesc sa o diger cum trebuie.

 

Pentru amatorii de literatura recomand Pink Floyd în roşu - Michele Mari - Cartepedia.ro. https://www.cartepedia.ro/carte/fictiune-literatura/literatura-contemporana/michele-mari/pink-floyd-in-rosu-editia-6317.html

Editat de dionysos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, easy ride on! a spus:

Depinde cum corelezi "profeţia" lor cu zidul demolat : 1979 ... 1989

 

Pai profetia lor a fost reala, au prevazut foarte bine ce se va intampla, nu neg asta. Voiam doar sa spun ca din punct de vedere muzical, am auzit-o de prea multe ori si prefer sa ascult tot albumul, care nu e doar despre "zidul" dintre est si vest, ci si despre "zidurile" dintre noi, ca oameni, dar si dintre noi, cei care am fost si noi, cei care vom fi...

Editat de dionysos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, Adrian M. a spus:

Concertele lor au fost mereu o NEBUNIE din pdv productie AUDIO VIZUALA. Mereu grandioase, de la un capat la altul. Pana si la noi, concertul lui Watters a fost grozav, inclusiv din PDV SONORIZARE-de asta sufera cel mai mult reprezentatiile live.

 

Legat de nenea Gilmour, baga live in Gdansk. uhaa!

Este foarte cunoscut concertul din Venetia din '89 cand au concertat de pe o barja. Se zice ca au fost prezenti peste 200.000 de oameni, fapt care a dus la scufundarea insulei cu 2 cm si a faptului ca volumul a depasit 100db si a afectat structura cladirilor istorice din zona. Erau planificate 2 concerte, al 2-lea a fost anulat, iar primarul Venetiei a demisionat. S-a estimat ca doar curatenia a costat echivalentul a 26.000 euro.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)

 

 

 

Acum 50 minute, dionysos a spus:

 

Europa Libera.

Metronom,dumica de la 13 la 15. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aa, era sa uit. 

Musai sa vedeți și filmul! 

Și documentarul asta

 

Iar pigs și dogs, maaaama, ce tripy sunt. 

 

 

Și deși e mult mai potolit, mie îmi place foarte mult și Division Bell. 

Eee, azi stiu ce ascult toata ziua la birou-implicit si colegii mei :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, loco a spus:

Pittis Show

Radio Romania Tineret

🙂

Anii 80.Motul Pittis era fan Pink Floyd.De la el am auzit de Syd Barret,Nick Manson,Roger Watters,Richard Wright si David Gilmour.

Sunt prea multe de povestit  despre Pink Floyd.

Favoritele mele 

 

 

Si bineanteles superconcertul

Cand l-am vazut pe caseta video.in 91 a fost un soc pentru mine,am revazut caseta de 4-5 ori in seara aia.

Impreuna cu varul meu,mare fan Pink Floyd si inca cativa fani inraiti.In Regie,caminul P 19 unde varul era student.

Insotit de multa bere la litru Gambrinus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, adiy32 a spus:

Anii 80.Motul Pittis era fan Pink Floyd.De la el am auzit de Syd Barret,Nick Manson,Roger Watters,Richard Wright si David Gilmour.

Sunt prea multe de povestit  despre Pink Floyd.

Favoritele mele 

 

 

Si bineanteles superconcertul

Cand l-am vazut pe caseta video.in 91 a fost un soc pentru mine,am revazut caseta de 4-5 ori in seara aia.

Impreuna cu varul meu,mare fan Pink Floyd si inca cativa fani inraiti.In Regie,caminul P 19 unde varul era student.

Insotit de multa bere la litru Gambrinus.

Filmul the Wall l ai vazut? Musai! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Adrian M. a spus:

Filmul the Wall l ai vazut? Musai! 

Cu multi ani in urma.

Acum ca s-au trezit amintirile o sa-l caut sa-l revad.

Chiar acum ascult si vizionez  The Wall-Berlin 1990.Inca mai am caseta video,amintire.

Mi-am facut de lucru in seara asta.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din categoria preferatele mele:

 

 

 

 

 

 

P.S. Merita adusa in discutie si calitatea exceptioanala a textelor si mesajului transmis, pe langa sound-ul inconfundabil al lor. Nu pot sa  ascult "Time" fara goose-bumps...

Editat de Ovidiu M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O faza care mi-a placut tare cand am vazut-o,apropo de creativitate si sunet

 

Si ceva de actualitate https://www.iabilet.ro/bilete-nick-mason-s-pink-floyd-saucerful-of-secrets-la-arenele-romane-52705/?gclid=CjwKCAiAxp-ABhALEiwAXm6IyQduUbRHEqV-qLXghP4-IrqPbSea4m17byZe8_3JCwJBzmzvLFyzghoCZrsQAvD_BwE

La 18.01.2021 la 17:49, Ovidiu M a spus:

Este foarte cunoscut concertul din Venetia din '89 cand au concertat de pe o barja. Se zice ca au fost prezenti peste 200.000 de oameni, fapt care a dus la scufundarea insulei cu 2 cm si a faptului ca volumul a depasit 100db si a afectat structura cladirilor istorice din zona. Erau planificate 2 concerte, al 2-lea a fost anulat, iar primarul Venetiei a demisionat. S-a estimat ca doar curatenia a costat echivalentul a 26.000 euro.  

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, adiy32 a spus:

Hooopaaa, ar fi fain tare daca efectiv s-ar tine!  Cumpar, si ramane de vazut daca se va tine sau nu .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...