Sari la conținut

Cu motoarele in Delta Dunarii


kaiten
 Share

Postări Recomandate

Salutare, 

 

In anul de gratie 2020 am reusit sa facem o tura de cateva zile in Delta Dunarii. Pe scurt am incarcat motoarele pe o barja la Tulcea si le-am recuperat la Sulina. Turele din zilele respective s-au desfasurat in jurul localitatii C.A. Rosetti. La intoarcere am luat "Pasagerul" de la Periprava catre Chilia Veche si am plecat pe roti spre Tulcea. 

 

Vor fi in total 3 episoade, primele doua sunt mai jos. Enjoy!

 

Episodul 1: 

 

 

Episodul 2: 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al 3-lea si ultimul episod al acestei serii: 

 

 

De saptamana viitoare o sa incep o noua serie. Trailerul a ce va urma este mai jos, daca va place abonati-va la canal:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina tura-n delta. Pare ca papucii lui @igi s-au distrat de minune.

Cat de greu este de organizat transportul motocicletelor pentru grupuri mai mici (3-5 motociclete) fara sa ai cunostinte prin zona?
Crezi ca ar fi fezabila o tura mai wild (cort, eventual cazare luata ad-hoc fara rezervare, mancare de la ceva chioscuri / magazine) prin zona?

Editat de bursyllac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transportul l-am organizat si noi ad-hoc (ma refer la dus, episodul 1). Initial voiam sa calatorim cu motoarele, cand am aflat ca barja face 8 ore pana acolo am luat o salupa (cam 2 ore a facut) si am asteptat motoarele la Sulina. La intoarcere ne-a ajutat o prietena sa rezolvam cu transportul de la Periprava la Chilia Veche (tot cam ad hoc a fost si treaba asta).

 

In afara de ultima seara, la cort am stat si noi insa Caramanu, organizatorul turei este din Tulcea, avea know how si relatii asa ca am avut si peste, si ceaun, de toate. Bautura am adus-o noi (ne-au ajutat niste prieteni cu masini care au venit cu noi la o tura de offroad 4x4).

 

La capitolul chioscuri/magazine treaba e relativ slabuta, bautura si alcoale gasesti din plin, mancare cam pe la pensiuni sau la Periprava unde e un restaurant ok (am mancat acolo in ultima zi). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 minutes ago, kaiten said:

ne-a ajutat o prietena

 

11 minutes ago, kaiten said:

avea know how si relatii

de-aia intrebam daca crezi ca e fezabil fara astea :D 

 

11 minutes ago, kaiten said:

La capitolul chioscuri/magazine treaba e relativ slabuta, bautura si alcoale gasesti din plin, mancare cam pe la pensiuni sau la Periprava unde e un restaurant ok (am mancat acolo in ultima zi). 

asta e bine de stiut. mai ales ca in perioada asta e cam complicat sa te bazezi pe restaurante

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar ca merge si pe "neve" insa risti sa pierzi timp bajbaind pe-acolo. Ia legatura cu el (il stii de la V-Stromanii) si sunt sigur ca te ajuta cu planificarea. Din punctul de vedere al restrictiilor sa stii ca acolo e cam vestul salbatic, de ex. multi dintre ghizii care organizeaza ture pe la padurea Letea (au niste camionete cu bancute in spate, pentru turisti) nici nu au carnet de sofer.

 

Ma indoiesc ca se streseaza prea tare restaurantele sa te serveasca (pe motiv ca nu stai la ei).

 

In fine, in cel mai rau caz de oriunde din Delta pana la Sulina e o aruncatura de batz, acolo gasiti tot ce vreti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...