Sari la conținut

sfaturi călătorie grecia


Sinner®
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Intenționez la vara un concediu de 10-12 zile in Grecia, mai precis in Parga și împrejurimi.

 

De anul trecut, din 2 (eu și soția) am devenit 3, subit ... :) 

 

Nu pot face drumul acesta cu mașina dintr-o bucata.

 

Apelez la experiențele voastre mișto pe care le-am citit de-a lungul anilor sa-mi recomandați 1 zona / localitate / hotel / pensiune unde sa opresc drumul in ziua 1 ca apoi sa-l continui spre Parga in ziua 2.

 

Mulțam !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru al 3-lea membru !

Cel mai bine oprire in Serres, si mai ok drumul pe varianta Sofia. Eu am mers acum 2 ani in Kefalonia cu masina si a fost la fix.

Problema ma gandesc ca este cu membrul cel nou... sper sa fie ok sa reziste la drum atat de lung. Din ce stiu eu nu e recomandat sa stea prea mult in scaunul pentru copii o perioada mai mare de cateva ore ... Acuma, voi stiti, voi alegeti :)

Am stat la Hotel Acropol, foarte amabili si camerele foarte ok.  Pret mai mult decat decent. Au si piscina daca ajungeti mai dupamasa si va mai ramane putin timp de balaceala...e chiar frumos.

https://www.google.com/maps/place/Acropol+Hotel/@41.1038809,23.4818779,15.56z/data=!4m8!3m7!1s0x14a9715297f632a3:0x36d45f6798e8dc34!5m2!4m1!1i2!8m2!3d41.1051954!4d23.4787863

 

Succesuri ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-o prin sofia. Ai autostrada incepand cu 100 km inainte de sofia..pana la destinatie. Asta inseamna liniste pentru cel mic. sunt ~13 ore de condus, Cu pauza cu restul ies vreo 15. Eu as zice ca sunt 2 variante tinanad cont de cat de omor va fi in vama la greci - ca anul asta s-a stat si 4-6 ore.

Oprire in Sandanski - 7 ore de mers din bucuresti. A doua zi dimineata sculat cu noapte in cap si treci granita. 

Daca e lejer in vama de opresti la Kerkini lake. E un pic "overrated", parerea mea si vara ea plin de tantari...

In Sandanski am stat aici - http://www.booking.com/Share-zWsIZj. E dragut, pe malul unui paraias - superb dimineata.

In Lithotopos - http://www.booking.com/Share-1ArNkl . Toata zona..e cam pustie dar are farmecul ei pentru o zi.

 

Oricum recomand pauza pe aici prin zona. Si va fi si vama o necunoscuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. 

Da, e o problema drumul asta asa lung cu cea mica, la vara va împlini 1 an dar tot cred ca va fi dificil. 

Dar cum thassos a devenit un fel de mamaia prefer un pic de chin, mi-e dor de un concediu frumos și liniștit, departe de manele și semințe :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai e lemnos unde nu au ajuns încă semințele. Drumul cu masina e decent. Adică pana in port spre thasos dar de acolo e bacul spre lemnos. 4 ore si e cam scump. 200 eur masina si 4 oameni. Problemă lui e ca e la o ora matinală 7 parca la dus. Ceea ce inseamna cazare noaptea in zona portului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Sinner® a spus:

sfârșit de Iunie cum ar fi ? E suficient de cald in apa și afara ?

E cald deja din mai. Eu am prins in 2 ani temp. constante de peste 27-28 grade de 1 mai.

Cred ca si apa e ok in perioada aia. Am facut baie in aceleasi perioade, dar era cam rece (suportabil, pe undeva pe la 17-18 grade, cred, in niciun caz ca la noi, de 1 mai). 

Si eu recomand tot cazare in Salonic. Se gasesc multe AirBnb-uri foarte ok si orasul are un vibe placut, latin. Ar trebui sa faci cam 9 ore din Buc. 

Iar ca zona as recomanda Kephalonia. Personal, mi-a placut foarte mult. Au plaje atat foarte spectaculoase cat si mai retrase, drumuri foarte virajate, unul din cele mai frumoase drumuri de coasta, vegetatie foarte multa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 28/01/2021 la 20:40, Sinner® a spus:

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. 

Da, e o problema drumul asta asa lung cu cea mica, la vara va împlini 1 an dar tot cred ca va fi dificil. 

Dar cum thassos a devenit un fel de mamaia prefer un pic de chin, mi-e dor de un concediu frumos și liniștit, departe de manele și semințe :D

 

Salutare. Acum 2 ani am făcut un concediu la greci, primul cu mașina și cu piticot de 2 ani. Mie și nevestei nu ne place aglomerația sub nici o forma, iar prin aglomerație ma refer la orice e mai mult de 10 persoane. 😜 Am o recomandare și eu, nu știu dacă e pe placul vostru dar nu strica zic eu. 

Zona Halkidiki, Epanomi mai exact. Un pic "sub Salonic" pe harta, 20 de minute cu masina. Noi am luat un Airbnb superb. O jumătate de casa maaaare, minunata, curte, etc. Un sătuc cam necăjit în apropiere, dar aveam zilnic minim o masa cumpărată de pe la mini-restaurantele din zona. Plaje? Liniște și pace cât vedeai cu ochii. Pe majoritatea mergeam cu mașina pana în "buza apei". Dar necesita sa urcam în mașină zilnic câte 5-10 minute , lucru care de fapt e una dintre doleanțele noastre. 

 

Nu reușesc sa atașez poze cu plaje, dar imaginează-ți plaje de km întregi cu maxim4 oameni. 😁

 

Screenshot_20210130_085443_com.google.android.apps.maps~2.jpg

Scuze, am atașat zona în care vroiam sa mergem. Asta e zona corecta. 😊

Screenshot_20210130_105321_com.google.android.apps.maps.jpg

Reușit și o poza. 

IMG_20190701_203145.jpg

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, george05 a spus:

Am o recomandare și eu, nu știu dacă e pe placul vostru dar nu strica zic eu. 

Din cate am inteles, initiatorul cauta recomandari pt locatii unde sa rupa drumul in 2, sa fie mai friendly pt fetita, ei avand deja destinatia finala stabilita.

 

Din Bucuresti probabil varianta mai ok catre GR e prin trecerea din sudul BG, dar daca vrei sa incerci si alte rute, noi am oprit intr-un an in drum spre GR, in Macedonia, la Popova Kula Winery, un loc super fain si linistit, o podgorie intinsa in mijlocul careia au facut o pensiune/hotel misto, restaurant, crama si tot ce trebuie, numa bun pt o astfel de oprire.. recomand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, frankone a spus:

Din cate am inteles, initiatorul cauta recomandari pt locatii unde sa rupa drumul in 2, sa fie mai friendly pt fetita, ei avand deja destinatia finala stabilita.

Am citit în graba, dacă am greșit recomandarea, greșeală mea. Ma uitasem pe harta postat de un coleg mai devreme și părea ca drumul trece pe lângă Salonic. De aceea am pus recomandarea. 👍 Nu am fost atent ca Parga e destinație finala obligatorie. 👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...