Sari la conținut

Taximetristii


Ride Safe
 Share

Postări Recomandate

buna... sunt din Oradea si am si eu un motor Derbi Senda H vreau sa va spun si eu despre accidentul meu si sa va datzi si voi cu parerea .... mergeam pe Decebal spre cimitirul olosig pe drumu cu prioritate eram intre banda 1 si 2 aveam cam 65 max 75 si de pe o strada laturalnica unde is florariile alea si biserica de pocaitzi a aparut un taximetrist avea STOP sa oprit in prima faza a vazut ca vin si in ultimii 10 m a iesit in fatza mea si ca sa`l evit am tras stanga si am franat cat am putut si fatza si spate ...dar din pacate am scapat fatza si am cazut motorul sa spart putzin :un schimbator rupt un ambreiaj indoit pana pe spate si carena stanga foarte putzin zgariata... si el nici macar nu sa oprit sa vada daca`s intreg sau daca am patzit ceva si`a vazut de drum :bigstar: ... asa k va sfatuiesc si pe voi sa avetzi mare atentzie in trafic mai ales cu taximetristii ... asfalt uscat

 

 

Sa ma fuck in toti participantii la tragfic incompetenti inclusiv in taximetristi!!!!!! :grinbandit:

 

am dat doar cu casca de asfalt si vreo 5-10 sec am fost inconstient da atata ca am avut si costum,,, bine ca nu o fost mai grav

 

 

si eu is din oradea. am avut o experienta similara pe 6 martie, numa n am cazut. cand am vrut sa merg sa l scot pe taximetrist din masina o tulit o...iar cu memoria stau prost.... norocul lui :baldy:

 

Dupa autoturism talie mare si motor, as dori sa achizitionez un hummer sau un camion cu imunitate rutiera... click pe link

http://link interzis/view?i=8f93275ed9

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:grinbandit: "Nenea" io sunt taximetrist de vreo 4-5 ani si pot sa-ti spun ca aproximativ 95% din taximetristi sunt niste panarame..... de multe ori se lovesc intre ei . Am un "coleg" care a lovit masina din vina lui , a stat doua saptamani cu ea in service , a luat-o la 12 ziua si la 12 seara a lovit-o iar din vina lui ... si frontal nu asa....

Eu in 8 ani de cand am carnet nu am facut nici un accident....dar am evitat o gramada. Si cel mai des nu au facut stopul "baietii de bani gata cu masini puternice" sau in general cu masina lu' taticu!

imi vine sa ma las ...de cate ori mi s-a intamplat

Aaaaa ... si era sa uit de baietii cu scutere....fara casca nici ei nici pasagerele si faceau concurs prin fata mea pe bulevard cu vreo 60 km/h

P.S. Sunt din severin...... ca uitasem....bine nu ca ar conta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bigstar: "Nenea" io sunt taximetrist de vreo 4-5 ani si pot sa-ti spun ca aproximativ 95% din taximetristi sunt niste panarame..... de multe ori se lovesc intre ei . Am un "coleg" care a lovit masina din vina lui , a stat doua saptamani cu ea in service , a luat-o la 12 ziua si la 12 seara a lovit-o iar din vina lui ... si frontal nu asa....

Eu in 8 ani de cand am carnet nu am facut nici un accident....dar am evitat o gramada. Si cel mai des nu au facut stopul "baietii de bani gata cu masini puternice" sau in general cu masina lu' taticu!

imi vine sa ma las ...de cate ori mi s-a intamplat

Aaaaa ... si era sa uit de baietii cu scutere....fara casca nici ei nici pasagerele si faceau concurs prin fata mea pe bulevard cu vreo 60 km/h

P.S. Sunt din severin...... ca uitasem....bine nu ca ar conta.

 

Tu esti exceptia care confirma regula :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaaa ... si era sa uit de baietii cu scutere....fara casca nici ei nici pasagerele si faceau concurs prin fata mea pe bulevard cu vreo 60 km/h

 

Nu stiu cum se face ca Garcea nu ii vede pe scuteristii fara casti,dar ne vad pe noi cand suntem in conserve si vorbim la telefon.

ASFALT USCAT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca peste tot taximetristii sunt o problema majorase cred stapanii soselelor...trebuie doar se ne ferim de ei daca nu putem sa-i invatam noi cum se conduce...eu am avut accident de masina tot din cauza lor...mama mea la fel de a intrat intr-un stalp de fier de pe kisselef de s-a busit masina 47%...norocul ei cu airbagurile din toate partile

cat despre conducatorii de transport in comun ei cam au voie sa se bage pt ca au prioritate si prin lege si au si inscriptii pe spatele autobuzului...nu le tin partea dar nici nu prea ai cum se te pui cu un autobuz decat daca ai tanc :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt taximetrist de 4 ani.se conduce mai agresiv intradevar insa nu tre sa-i bagi pe toti in aceiasi oala.am permisu din 99 si nici macar nu am zgariat masina.la randul meu am si motocicleta si chiar nu vad cu ceea ce gresesc daca sunt mucesc pe taxi?sa-mi inchid firma numa asa sa nu-mi mai dati voi :cheers: ????

 

sa fim realisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca majoritatea sunt cu capu' in nori la volan (taximetristii) dar sunt si oameni care sunt constienti de ceea ce fac si stiu sa conduca regulamentar,ce-i drept putini.Ma uit la mine in oras ,cati sunt si cat de dobitoci pot sa fie.chiar azi vedeam cum un alt taximetrist a intrat pe sens invers (interzis) si tot el era cu gura mare cand cel din fata nu i-a acordat prioritate.domne fereste de dobitoci de genu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate in alte parti gasim taximetristi cu capul pe umeri...dar in Bucuresti nu cred ca am vazut multi taximetristi care sa respecte regulile de circulatie...cat despre semnalizare....lipseste cu desavarsire...eu din masina ma mai sperii de ei la cum pot sa conduca..dar cred ca dupa motor-nici nu m-as aporpia de ei si as cauta sa le las drumul liber pt ca sunt multi idioti-nu e vb de tine...nici sa jignesc pe nimeni

intr-o zi mergeam cu un taxi si la un moment dat se baga in fata lui unul cu un passat

a inceput taximetristul sa se agite ca nu e posibila sa ceva...inadmisibil...bineinteles ca eu m-am enervat si l-am luat pe taximetrist la rost: dar in general voi taximetristii cum conduceti? ca nu acorati prioritate&celelate care le stim cu totii...la care el foarte nonsalant: noi conducem foarte bine si regulamentar restul conduc haotic

deci va dati seama ce parare au toti despre ei ( inca o data nu este vorba depre cei care chir seprecta semnele si semnalizeaza si sunt ok :scratch: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"65 max 75 "..... in oras si tot tu esti ala suparat?

In noiembrie am avut parte de un impact cu un taxi... din vina lui... dar eu nu mergeam cu acei 75.... ai tai.... in ORAS..... am eu o banuiala ca 75Km/h nu erau chiar reali

In privinta taximetristilor eu ar trebuii sa fiu cel mai mare dusman al lor (am fost lovit si de un taxi si de un maxi-taxi... nu radeti :scratch: ) insa sunt printre ei si oamni care pur si simplu au gresit; nu au facut-o intentionat... cand faci XXXXKm/zi sansele unui accident cauzat de neatentie cresc exponential asa ca e de preferat sa fiti foarte atenti cand depasiti un taxi.

heve fun in live

Editat de faneman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai usurel, frate! 75km/h sunt periculosi in oras, cateodat tocmai pt ca apare cate un ghiolban de sofer care te ignora.Frana cu motoreta nu se va compara niciodat cu frana de pe conserva. Avem nevoie de spatiu atat in fata cat si in lateral pt a face o franare cat de cat nepericuloasa(derapaj controlat) daca suntem pusi in situatia de a opri de la peste 60km/h.MAI ALES ca acum este iarna, frig, asfalt rece, pneuri neincalzite, etc. Oricum... :scratch: soferului si take care, @repsol honda.Bine ca nu ai patit nimic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici cu taximetristi nu imi e rusine, ca au mereu impresia ca daca au statie si se strang ca mustele, pot impune vocea multumii( a se citi "a pumnului si fortei") in detrimentul altor vocii, ca lege, bun simt samd...

Pe motivul ca se strang isi permit mult prea multe si se simt toti stapanii unici ai strazilor.

Nu le-ar strica o corectie a scarii valoriilor, dar tare imi e teama ca nu stiu ce e aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am iesit cu moto... M-am oripilat cum se circula in buc in ciudat asa zisuului nou regulament. In masina nu prea constientizez dar cand ma urc pe moto si vad cati prosti sunt.... stateam la semafor ieri... se face verde plec, dintr-o str perpendiculara iese un taxi se uita la mine, vede ca sunt 10 m si se baga... noroc ca ma asteptam. Niste cretini semianalfeabeti care n-ar avea ce cauta la volan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io n-as generaliza. Nu o data mi-au facut loc. Nu o data m-au aprobat cand s-a bagat vr-un (cuvant urat). Nu o data am mers intre taxiuri pentru ca acolo m-am simtit in cea mai mare siguranta. Femeile, mosii, improprietaritii cu roti de catre firma iubitoare si baetzashii is mult mai periculosi decat taximetristu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io n-as generaliza. Nu o data mi-au facut loc. Nu o data m-au aprobat cand s-a bagat vr-un (cuvant urat). Nu o data am mers intre taxiuri pentru ca acolo m-am simtit in cea mai mare siguranta. Femeile, mosii, improprietaritii cu roti de catre firma iubitoare si baetzashii is mult mai periculosi decat taximetristu.

Corect,nu e bine sa generalizam,dar marea majoritate a taximetristilor incalca regulile la marele greu,taie fatza si nu semnalizeaza nici sa-i batzi,sau semnalizeaza tarziu, :rose: intorc pe linie continua,etc.Problema e ca nu te poti intelege cu ei,sunt foarte agresivi de cele mai multe ori.Toata lumea intelege ca e o meserie stresanta,dar nu e o scuza pt a fi nesimtit.Bineinteles,am intalnit si soferi ok,eu fiind atat cu masina cat si cu moto,dar in proportie mica fata de ceilalti.Oricum,mare atentie,cel mai bine te feresti singur.Bafta si asfalt uscat si lipsit de obstacole(de tot felul) :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...