Sari la conținut

turing in NORVEGIA NORD KAPP


ALEXANDRU FLESERIU

Postări Recomandate

In situatia asta sunt si eu cu co. Am amanat 2 ani plecarea ca poate poate reusesc. Din ce am vazut toti zic ca cele mai multe zone faine sunt in partea de S-W. Si chiar nu merita sa pleci si sa mergi 500km zilnic si sa nu vezi mai nimic doar sa zici ca ai fost la Nordkapp. Care nici nu este cel mai nordic punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 31.08.2021 la 17:32, DiarM a spus:

Daca vreti sa organizati ceva, eu ma bag cu 30zile de concediu :))

Sunt atatea drumuri pe acolo, nu cred ca imi dau seama cum sa imi organizez traseul.

Ai nr de tel al lui

@ALEXANDRU FLESERIU

la inceput de topic. 
Vorbeste cu el direct, e organizatorul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot din Romania am facut traseul asta doar cu moto, impreuna cu un prieten, la dus prin Ungaria, Polonia, tarile baltice si intoarcere prin Danemarca, Germania, Cehia, Ungaria, au fost doar vreo 8500 km, bine acum nu stiu cati km au fost traversarile cu ferry Am fost in luna iulie 2018, am prins cele mai ridicate temperaturi, chiar si peste 30 de grade, de se minunau si norvegienii ce cald era, nu mai avusesera asemenea temperaturi pe acolo. In Finlanda sau Suedia, nu mai retin, ne-am intalnit cu un elvetian de 72 de ani!!! care mergea singur la Nordkapp si avea si o moto sport touring!!!, un BMW, dar nu mai retin modelul. Bafta.

IMG_1445.jpeg

IMG_1373.jpeg

IMG_1408.thumb.jpeg.35e4cd2d9ab7080e5bd800739fb8a756.jpeg

IMG_1042.jpeg

IMG_1326.jpeg

Editat de adimotor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziua 8 - Sogndal - Bøyabreen - Loen - Lovatnet - Nygård Camping (maps)

O zi cu km putini, dar plina de drumuri si peisaje faine. Nimic special, dar tot te opresti de zeci de ori la poze. A fost ud cam toata ziua, dar nu a plouat, ci a fost ceata densa in multe locuri. Atat de densa incat jumatate din zi am stat cu echipamentele de ploaie, iar in unele zone inalte temperaturi de 5 garde. 

Aici am stat la un camping in drumul nostru, aproape de sosea, dar cumva mai remote. Singura benzinarie pe o raza de 30km era la 300m. 

 

Ziua 9 - Nygård Camping - Geiranger - Trollstigen - Eide (maps)

Planuiam sa stam in Alesund, dar nu am gasit cazare aproape de oras. 

La fel ca ziua precedenta, km putini, dar urmau doua zone foarte faine, de data asta pe cer senin. Geiranger a fost super ca si peisaj, dar de la Trollstigen ma asteptam sa fie mai tehnic, mai lung si mai greu. Chiar si asa, a fost una din cele mai faine zile, ceata se ridicase si a fost liber cam peste tot. Si zona asta este de neratat.

 

Ziua 10 - Eide - Atlanterhavsveien - Trondheim (maps)

La Atlantic Road am ajuns in cateva min de la cazare. Vremea era superba, drumul liber...dar asa cum ma asteptam, drumul asta nu este cine stie ce. Locul unde este construit este fain si cam atat. Astazi tinta era Trondheim, un oras foarte misto, dar fiind duminica era cam pustiu. Drumul pana aici devine mai monoton, 10 grade, cam drept, dar mai in natura, se merge mai mult prin padure. In oras ce face, ce vedea, sunt multe de vizitat si mai mult de o zi nu i-as aloca. 

 

Ziua 11 - Trondheim - Sohlbergplassen - The Big Silver Moose - Lillehammer (maps)

Dupa Trondheim aveam in plan sa mergem la Oslo, dar cum nu vroiam sa facem prea multi km pe zi am ales sa stam in Lillehammer, un oras mic, cu centrul pe o strada foarte misto. Si cam atat, se poate ocoli dupa mine. Daca imi aduc bine aminte aici s-au tinut Jocurile Olimpice in 1994.

Nu am vrut sa merg pana la Oslo mai mult ca sa ma bucur de Rondane National Park. Aici a fost mult mai misto decat credeam, l-as pune in top 3 din excursia asta. Imediat cum intri in parc de la drumul principal se schimba brusc peisajul. Nu am inspiratie acum sa descriu, dar mergi prin pustietate cat vezi cu ochii, copaci nu prea sunt, drumul este bun si foarte bun. Aici am intalnit multe motoare adventure, in rest pret de cateva ore nu te intalnesti cu nimeni.  Am mai facut un mic ocol pana la Big Silver Moose, care este exact ce zice numele, un elan imens, stralucitor.

 

Ziua 12 - Lillehammer - Oslo (maps)

Aici nu prea am avut variante, am mers pe un drum european, plictisitor, dar noroc ca a fost scurt si cateodata m-am bagat prin sate. Asta pana la Oslo.

Cum ziceam, parcarea urma sa fie o problema si am incercat sa ne pregatim psihic pentru asta. Am luat hotel in centru, 2 zile, ca sa putem vedea orasul la pas cum trebuie. In centru nu exista parcari free pentru moto, dar dupa ce ne-am invartit 1h30, intrebat 2 politisti, lasat mobra si cautat pe jos pe caldura am gasit parcare la 500m de hotel. 

Se zice ca Oslo este cea mai urata capitala din cele scandinave, dar nu mi s-a parut deloc asa. Este plin de viata, ai ce face, ce vedea etc...merita 2-3 zile.

 

Ziua 13 - Oslo - Gothenburg (maps)

Foarte fain orasul, destul de mare si ai ce face. Nu are nimic special, dar daca voi mai ajunge in zona nu l-as ocoli. 

 

Ziua 14 - Gothenburg - Malmo (maps)

Vizitasem Malmo in urma cu 2-3 ani si nu ma gandeam ca o sa ajung cu moto aici, sa stau si la acelasi hotel...Imi place orasul foarte mult, sunt stradute cu cladiri misto, nu este foarte mare, locuri cu bere buna. Apropo de asta, cred ca era sambata si in piata centrala era ridicat un cort mare cu Oktoberfest. Seara am pierdut niste timp acolo, dar nu a fost cine stie ce. Nu aveai voie sa dansezi, sa socialilzezi in picioare, sa te urci pe mese etc., dar gardienii erau de treaba si te mai lasau in pace. Aveau si o trupa germana si oameni se simteau foarte bine.

 

Ziua 16 - Malmo - Hamburg (maps

Asta era ultima zi pe motor, in Hamburg urma sa stam 2 zile. A fost ud aproape toata ziua, dar nu ploaie, ci burnita, mai rau ma enerva. La fel si a doua zi in Germania.

Daca urmam planul de acasa, trebuia sa stam o zi in Roskilde sau Odense, dar nu am gasit cazare. In ultimele 3-4 zile am incercat si sa ne hotaram daca sa mergem pe podul Oresund si inca unul la intrare in Odense, sau sa luam ferry catre Germania. Nu stiu de ce, dar am ales drumul mai lung, fara ferry si a fost ok.

 

O sa pun si niste poze zilele urmatoare. Intre timp daca imi mai amintesc ceva util o sa adaug. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cateva poze. Incep cu ziua 3: monumentul Sverd i Fjell din Stavanger, Lyservegen apoi serpentinele de la Lysebotn. De aici am luat ferry pana la Songesand de unde am urcat spre Langfossen urmand cazarea intr-o hytte in zona Skare.

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.JPG

7.JPG

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.JPG

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

19.jpg

20.jpg

21.jpg

22.jpg

23.JPG

24.jpg

Editat de iulianserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare, bravo din nou! Sper sa ajung anul viitor. Am vazut deja cateva orasele inclusiv Bergen si Oslo in 2019, intr-o croaziera. 
Spune-mi te rog cum ai rezolvat problema internetului acolo (cartele dedicate, etc).

Mulțumesc si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi la fel! Am avut net in roaming amandoi, dar pentru gps am folosit maps.me, seara pe wifi descarcam traseul pentru urmatoarele 2-3 zile, iar gmaps pentru a ne orienta in orase.  Un sim mi s-a parut ca nu renteaza, parca era 50E pentru 10GB in Norvegia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, iulianserban a spus:

Mersi la fel! Am avut net in roaming amandoi, dar pentru gps am folosit maps.me, seara pe wifi descarcam traseul pentru urmatoarele 2-3 zile, iar gmaps pentru a ne orienta in orase.  Un sim mi s-a parut ca nu renteaza, parca era 50E pentru 10GB in Norvegia.

  Intrebam fiindca Norvegia nu-i in UE si m-am gandit ca probabil costurile in roaming sunt mai mari. Dar daca v-ati descurcat asa  inseamna ca e ok. 🍻

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar nu imi place cum merge navigatia in modul offline la gmaps, poate pentru ca folosesc maps.me de cativa ani si m-am obisnuit cu ea.

 

In ziua urmatoare am plecat din Skare catre Odda - Loftus - Eidfjord si cascada Voringsfossen si casca Steinsdalsfossen. Toata ziua am mers pe cer senin si prin locuri bestiale, mai ales in Odda si Eidfjord. Apoi drumul duce catre Bergen.

 

 

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

19.jpg

Dupa doua zile de stat in Bergen continuam spre  Njardarheimr - Flam - Stegastein - Flotane - Vedahaugane - Lærdalsøyri - Sognefjorden -  Sogndalsfjøra.

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

19.jpg

20.jpg

21.jpg

22.jpg

23.jpg

24.jpg

25.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
Vizitator _Raul_
La 25.05.2021 la 9:35, ALEXANDRU FLESERIU a spus:

 Am refacut traseul pentru 22 de zile. Adica prin Polonia la Tallin, Helsinki, Rovanoemi, Nord Kap, Lofoten, Atlantic Road, Geiranger, Bergen, Preikestolen, Oslo, apoi cu Fery la Kiel, dupa crea in trei zile a cate aproximativ 600 Km/zi   ajungem in Romania.  Cu siguranta vom prinde si vreme ploioasa.

Un doritor am gasit, din Bucuresti si deja am schimbat cate ceva despre potentiala calatorie.

Daca vrei detalii cu privire la traseu iti pot trimite pe un email.

Nr. meu de tel  0744645120.

Asfalt usact.

 

Alex, cand ajungeti in Polonia, nu va bateti capul de parcare si cazare in Varsovia.

M-a directionat @FlipperCo catre tine si acum am descoperit topicul asta. 

Eu merg la sf lui mai / inceputul lui iunie, 18 zile cu tot cu drumul pana in NO si retur. Cam inclin sa mai adaug o saptamana. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...