Sari la conținut

Achiziție Honda Grom sau Monkey 125 cm3


Aion2014
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor, de ceva timp ma gandesc sa ii fac un prieten de joaca motoretei care incepe sa se simta singura si nu prea ii mai place pe oras asa ca vreau ceva mic de 125cc pe care sa o folosesc exclusiv pe oras pentru fataiala zilnica. Pana acum ceva timp eram setat pe un scuter pcx125 care dpmdv e genial pentru oras(consum aproape inexistent, pozitie lejera, mai o punga de cumparaturi platita la casa 4 de la lidl) dar cu toate astea nu prea vreau sa renunt la motociclete asa ca vreau ceva si mai mic si ceva mai distractiv. Cele 2 optiuni ar fi Grom si Monkey(ambele Honda ca vorba aia Honda-i...) motocicletute similare dar cu ceva diferente(aspect asta-i clar, una accepta pasager, iar cealalta cica poate un Enduro soft ar fi misto dar prin padure cred ca merg ambele). Personal ma atrage mai mult Grom-ul(pe care l-am si fatait de vreo 2 ori) pentru stilul mai "sport" si tonele de piese aftermarket disponibile dar si Monkey are farmecul ei. 

Modelul nou de Grom vine cu ceva diferente fata de modelul anterior, cea mai mare diferenta fiind 5 tr de viteza in loc de 4 dar top speedul a ramas neschimbat. Daca are cineva mai multe detalii despre Monkey e binevenit sa ma lumineze putin.

Multumiri in avans si hai cu primavara ✌

Tl;dr: Honda Grom sau Honda Monkey, ce ati alege si de ce? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre alea doo,eu am ales Suzuki RV 125 Van Van. :)

E exact ce trebuie pentru naveta zilnica,si nu numai!

IMG_20200425_111547.jpg

 

Stiu una din 2017,inmatriculata,culoare gri cu negru,1.500 km de vanzare,e a unui prieten.

Daca te intereseaza,da-mi un pm. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare dracia, sa te bucuri de ea. Ce te-a facut sa alegi van van fata de honde sau de kawa z125pro? Mie spre exemplu imi place mai mult z125 la aspect si cu toate ca e mai rapida decat Grom acesta este cel mai indragit dintre toate mini moto. Acest lucru se poate observa si din faptul ca posibilitatile de customizare sunt mult mai mari fata de restul. Pe mine ma intereseaza sa o fac de stunt si stiu ca gasesc tot ce am nevoie pentru a o proteja fara sa ma apuc eu de inginerit subcage-uri, peg-uri si alte cele. La Monkey posibilitatile de customizare sunt mai slabute iar aspectul retro nu prea se lipeste de mine(cu timpul apreciez aspectul dar acum mi se pare hipstaresc, no hate) iar pretul este cu cateva sutici mai mare decat Gromul iar banii astia ii pot investi in cele mentionate mai sus.

Mersi pentru raspuns si daca ai putea sa mai dai cateva detalii despre van van ar fi binevenite :)

 

 

Editat de Aion2014
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca am mai avut(si inca am) Suzuki-uri,motor simplu cu 6 trepte si piesele mai ieftine ca si la Honda. :)

In plus,pentru detalii legate de model,ai aici link-ul cu topicul dedicat modelului:

Eu zic sa-l studiezi nitel mai atent si sa vezi ce si cum. :)

Acum 54 minute, Aion2014 a spus:

Tare dracia, sa te bucuri de ea. Ce te-a facut sa alegi van van fata de honde sau de kawa z125pro? Mie spre exemplu imi place mai mult z125 la aspect si cu toate ca e mai rapida decat Grom acesta este cel mai indragit dintre toate mini moto.

...

 

 

Ca sa ma intelegi,Van Van-ul nu este mini moto,e motocicleta de dimensiuni normale. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Achiziție moto 125 cm3

Cristian Mersi pentru link, dupa o scurta analiza a specificatiilor vad ca sunt asemanatoare din cateva puncte de vedere dar totusi destul de diferite. In primul rand gabaritul este mai mare decat la grom/monkey ceea ce nu este rau dar nici nu pot spune ca ar fi un avantaj(fiind mai scurt gromul are un plus in trafic fiind mai agil), inaltimea seii este mai mare dar asta este dpmdv un mare minus(nu am specificat dar...) nu pentru mine cat pentru iubita mea care e o chiestie mica iar pe grom ajunge foarte bine cu ambele talpi pe asfalt si cum vreau sa o invat sa mearga pe moto alegerea se face si cu ea in gand. Greutatea iarasi este diferita si da cu minus la Grom(lucru bun zic) dar van van compenseaza la capitolul asta cu cativa ponei in plus. Nu stiu cu consumul dar la Grom stiu ca, cu un plin(6l) faci in jur de 350-390km(la fel si la pcx) ceea ce e nebunie curata fata de miar care la 3-4 zile fac refill cu de 3x cantitatea unui singur plin la draciile astea si asta doar munca/casa cu o eventuala iesire in oras.

Si pentru ca am de gand sa il tin pana moare(sau ma sare din schema aia mica) am de gand sa il iau nou nout, am gasit Grom modelul 2021 la 3500€ (cateva sute mai ieftin decat in Ro).

Toate cele bune si mersi de info ✌

 

Voi lasa si un link cu modelul 2021 pentru cine ar mai fi interesat.

Eu personal l-as face asa, seamana cu hypermotardul dar intr-o forma mini :))

Screenshot_20210210-091633_Brave.jpg

https://www.hondaprokevin.com/2021-honda-grom-125-msx125-review-specs/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Achiziție Honda Grom sau Monkey 125 cm3

@Aion2014, cu mare placere. :)

Ca si completare,atat eu(1,67 m) cat si nevasta-mea(1,54 m) ajungem ok,deci nu e chiar asa de inalta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 minutes ago, GoodKat said:

nu incape logica atunci cand vrei sa iti iei ceva ce iti place

 

Motiv pt care nu vad de ce ti-ai lua una dintre cele mentionate de initiator. :)))

Dpmd propiu. Daca omului ii place categoria... 

Un ceva de 125? CB-R? Tot consum mic. 

 

https://honda-moto.ro/modele/cb-125-r/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, GoodKat a spus:

 

Man, tu vrei sa te pacalesti singur si noi sa te convingem ca este bine. Ia-ti ce iti place tie, noi oricum nu te putem convinge ca este bine sau rau.

 

Tu vrei sa iei un Grom mai mul de dragul de a-l avea si de a face modificari la el, prietena probabil va merge putin spre deloc.

 

Cristi ti-a facut recomandarea logica, dar nu incape logica atunci cand vrei sa iti iei ceva ce iti place.

 

Intr-adevar, exista o piata imensa de piese aftermarket pentru Grom, mai ales in US unde deja e o motocicleta cult, insa nu sunt ieftine deloc.

 

Ca dezavantaj foarte mare, diametrul rotilor, suspensia cu travel destul de mic. Dai cu ea intr-o groapa, vei ramane acolo.

 

 

1)Nu incerc sa ma pacalesc deloc, la o citire atenta se observa ca am intrebat despre 2 modele(grom si monkey) nu de recomandari spre altceva(faptul ca a aparut sugestia nu ma deranjeaza, din contra am mai aflat ceva) deci nu are nimeni de ce sa imi recomande alte modele decat ce ma intereseaza si nici nu ar trebui sa se supere ca nu le iau in calcul. Ma intereseaza parerea celor care au avut de-a face cu monkey(pe grom m-am fatait putin si da imi place maxim).

2) corect, este o jucarie pe care vreau sa invat sa ridic roata ca mai departe sa translatez ceea ce am invatat la miar.

Prietena este incantata si ii place trotineta asta, ba chiar arata decent pe ea fiind mai mica de statura, eu pe de Alta parte la 1,76-1,78 arat ca o maimuta dar sincer nu imi pasa pentru ca e distractiva. Dupa ce o invat sa mearga poate face scoala iar dupa mai vedem.

3) corect! Logica nu se aplica pentru ca o iau strict pt fun factor.

4) este ieftina in varianta stock(mentenanta,consum etc), iar aftermarket urile nu mi se par asa exagerate.

5) just, rotile sunt mici dar suspensia se modifica 

Per total o iau de fun/fataiala oras, asa cum am spus si mai sus eram setat pe ceva mult mai util dar prefer distractia.

Mersi pentru ganduri ✌

Acum 36 minute, VyXxer a spus:

 

Motiv pt care nu vad de ce ti-ai lua una dintre cele mentionate de initiator. :)))

Dpmd propiu. Daca omului ii place categoria... 

Un ceva de 125? CB-R? Tot consum mic. 

 

https://honda-moto.ro/modele/cb-125-r/

Mersi de sugestie, dar sincer mi-ar fi mila sa abuzez de ea :), nu cred ca as incapea cu ea cum incapi cu un minimoto si in cazul ca o dau peste cap sigur as plange😋. Plus de asta deja suntem 3 care vrem minimoto iar asta e parte din frumusetea acestei clase "strength in numbers".

Toate cele bune ✌

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Aion2014,sorry daca optiunea sugerata de mine,a dus ideea topicului in alta directie... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Christian 1 a spus:

@Aion2014,sorry daca optiunea sugerata de mine,a dus ideea topicului in alta directie... :)

Nu e cu suparare, dupa cum am spus am mai invatat ceva :)

Acum 7 minute, john17 a spus:

Să aibă instructorul ce dezvăța... 

Dragut, dar daca nu ai ceva constructiv de zis atunci abtine-te te rog, caterinca o facem in alta parte. Multumesc ✌

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...