Sari la conținut

Honda hornet 600 în functie de inaltime


Rosca Iulian
 Share

Postări Recomandate

1 oră în urmă, ciceu4 a spus:

@Rosca Iulian

 Hornetul nu e potrivit pentru  "asurile" tale.   Arunca si tu mai multe  detalii 

Unde vei folosi  motocicleta si cati km  ? Ce buget ai ? Ce categorie permis ai  ? .. etc 

Mai mult în oraș, și distante de aproximativ 70-100 km, buget pana în 2500 euro, și am categoria A

Alte modele, care ar fi mai potrivite? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 9 ore, Mariusik85 a spus:

verifica pe site-ul asta : https://cycle-ergo.com/

selectezi motocicleta si apoi detaliile tale si iti faci o idee

Site-ul ăla e o prostie, exact cum ți-ai lua cască consultând testul Sharp, altă prostie. 

Unul e mai lung în mâini, altul în picioare, altul are o jenă la glezne, altul la încheieturi și tot așa. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, Rosca Iulian a spus:

Bună, sunt începător și doresc sa imi achiziționez prima motocicleta, m-am gândit la un Honda hornet 600 an 2004-2005, dar am o nedumerire, e o motocicleta potrivita pentru înălțimea mea de 1,84 m și 96kg? 

Salut, sunt ceva mai inalt ca tine. Am condus un pic fosta motocicleta a sotiei care tot un Hornet era. Tare incomoda, mai ales in ceea ce priveste pozitia genunchilor. La inaltimea ta te sfatuiesc sa incerci si altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
La 11.02.2021 la 3:05, Rosca Iulian a spus:

Bună, sunt începător și doresc sa imi achiziționez prima motocicleta, m-am gândit la un Honda hornet 600 an 2004-2005, dar am o nedumerire, e o motocicleta potrivita pentru înălțimea mea de 1,84 m și 96kg? 

Probabil depinde putin si de constitutie eu am 1.83 cu 88 si nu am probleme. Cel mai bine vezi daca te urci pe una.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.02.2021 la 20:19, l.u.v a spus:

Site-ul ăla e o prostie, exact cum ți-ai lua cască consultând testul Sharp, altă prostie. 

Unul e mai lung în mâini, altul în picioare, altul are o jenă la glezne, altul la încheieturi și tot așa. 

 

Pai, fireste ca nu e exact site-ul ala. Dar, in afara de testul "live", as spune ca este "next best thing". 

 

Citat

Bună, sunt începător și doresc sa imi achiziționez prima motocicleta, m-am gândit la un Honda hornet 600 an 2004-2005, dar am o nedumerire, e o motocicleta potrivita pentru înălțimea mea de 1,84 m și 96kg? 

 

La 1.84m, nu iti recomand Hornet. Ala e pentru oameni sub 1.75 :D Fireste ca poti merge cu el si, daca nu ai testat altceva, te vei obisnui cu el. Oricum, prima motocicleta este temporara, o vei schimba garantat. Nu te stresa prea mult.

 

Daca vrei motor in linie, adica putine vibratii, cuplu doar la turatii mari si degajare mare de caldura, vara intre masini, poti opta pentru orice gama de motoare mai inalte decat Hornet, un Fazer de la Yamaha sau vezi ce se mai preteaza. Vezi si de Suzuki SV650, e mai inalt decat Hornet si are motorul in V, nu in linie. Ii da o senzatie mai frumoasa la turatii mici, adica cam ce iti trebuie tie prin oras.

 

Recomandarea mea, insa, la bugetul pe care il ai, este sa iti iei un monocilindru. Este din start, fireste, dupa parerea mea, mult mai fiabil pentru mersul in oras fata de 4 in linie: cuplu la turatii joase, garda la sol inalta pentru gropi sau urcat/coborat borduri, consum mic, motor mult mai permisiv cu caldura, manevrabilitate mai mare datorita greutatii mai reduse fata de motoarele cu 4 in linie de genul Hornet si Fazer. Ai toate atuurile unui mers predominant in oras. Deci, recomand sa te uiti la urmatoarele:

Suzuki DR650 SE

Yamaha Tenere XTZ660

Honda XR650R

 

 

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.02.2021 la 2:05, Rosca Iulian a spus:

 e o motocicleta potrivita pentru înălțimea mea de 1,84 m și 96kg? 

 

peste cativa ani vei realiza ca nu se fac motociclete pt dimensiunile tale , mai ales motociclete interesante .. toate sunt facute pentru pitici 

 

cat inveti sa mergi pe moto e ok hornetul pentru tine, o sha custom, inaltata 1 cm , ghidon mai inalt si eventual scarite mai joase (se gasesc adaptoare de cumparat) .. asta pentru ca inaltimea motocicletei nu conteaza , conteaza doar distanta intre sha-scarite-ghidon 

 

fz6 este mai ergonomic pt dimensiunile tale si in acelasi timp o motocicleta mai buna

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...