Sari la conținut

Cea mai ieftina asigurare pentru motor?


AleXzpm
 Share

Postări Recomandate

Întreb și eu ca un necunoscător: platformele astea onlain țin cont de nivelul de bonus/malus pe care ești? Există vreo bază de date centralizată acum? Probabil că ține cont automat la reînnoire dacă faci tot la ei, dar cum e dacă ești client nou?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, PzKpfW a spus:

Întreb și eu ca un necunoscător: platformele astea onlain țin cont de nivelul de bonus/malus pe care ești? Există vreo bază de date centralizată acum? Probabil că ține cont automat la reînnoire dacă faci tot la ei, dar cum e dacă ești client nou?

Sigura ca da, exista o baza de date comuna pentru toti asiguratorii si asta se intampla de cativa ani buni. Indiferent la ce asigurator inchei polita sau daca o faci fizic la broker ori online, in mod automat, sistemul tine cont de istoricul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda. Nu ai cum sa scapi, sau sa nu beneficiezi de bonus malus.

 

Eu am avut anul trecut un incident minor cu masina si anul asta am platit mai mult rca pt masina si pt mobra 😬. Nu pot spune ca ma incanta, dar daca am gresit aia e.

 

Ce nu imi place la bonus/malus este ca nu e pur pe baza CNP; de ex: daca ii dai masina ta cuiva sa o conduca, face un accident si el este vinovatul, o sa ii creasca rca-ul pe masinile lui, dar si tie...nu suna prea fair (in cazul persoanelor juridice nu se aplica :( ). 

 

Dpmdv ar trebui sa fie asigurare pur CNP: iti inchei polita de asigurare cu decontare directa (la asigiratorul tau..excat ce vrea sa faca acum asf-ul) si in functie de autovehiculele pe care le detii ai o anumita valoare). Te opreste nea politistu in trafic, te intreaba de asigurarea ta ...nu a masinii pe care o conduci. Si daca esti vinovat de meserie sa iti creasca asigurarea la nesfarsit (nu limitat ca in prezent).  Astfel, o sa devina prea scump sa fi un sofer neatent si nedisciplinat.

Editat de GeKados
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 49 minute, GeKados a spus:

 

 

Ce nu imi place la bonus/malus este ca nu e pur pe baza CNP; de ex: daca ii dai masina ta cuiva sa o conduca, face un accident si el este vinovatul, o sa ii creasca rca-ul pe masinile lui, dar si tie...nu suna prea fair (in cazul persoanelor juridice nu se aplica :( ). 

 

 

In cazul prezentat mai sus, creste tariful doar pentru tine si masinile tale, cel care  conduce masina are de suferit numai in cazul in care se lasa cu amenzi si puncte pe permis. Din punct de vedere al tarifului, pentru masinile lui nu se produce nici o modificare.

Asta inseamna ca tu trebuie sa te gandesti de doua ori cui dai masina sa o conduca.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, PzKpfW a spus:

Întreb și eu ca un necunoscător: platformele astea onlain țin cont de nivelul de bonus/malus pe care ești? Există vreo bază de date centralizată acum? Probabil că ține cont automat la reînnoire dacă faci tot la ei, dar cum e dacă ești client nou?

 

Eu aveam doar moto pe numele meu (fara accidente de +14 ani), cind am trecut o masina pe cnp am avut asigurarea automat pe B8 (sau care o fi ultimul B).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, MirceaB a spus:

In cazul prezentat mai sus, creste tariful doar pentru tine si masinile tale, cel care  conduce masina are de suferit numai in cazul in care se lasa cu amenzi si puncte pe permis. Din punct de vedere al tarifului, pentru masinile lui nu se produce nici o modificare.

Asta inseamna ca tu trebuie sa te gandesti de doua ori cui dai masina sa o conduca.

Sunt de acord cu tine ca trebuie sa ai grija cui ii incredintezi masina. Dar, cred ca ar trebui sa iesim din dogma asta de asigurare legata de autovehicul pt ca soferul este cel care provoaca accidentul...nu masina (u know...guns don't kill people...people kill people). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In momentul de fata, legea spune ca cel care suporta consecintele unui eventual accident din punct de vedere al asiguratorilor este proprietarul trecut in acte. Din punct de vedere al politiei, este normal, cel care a condus. Pana cand lucrurile nu se vor schimba din punct de vedere legal, o sa ne tot lovim de astfel de cazuri.

Sa vezi ce frumoase sunt situatiile in care se vinde masina sau motocicleta si cumparatorul pleaca cu asigurarea vanzatorului si la scurt timp face o boacana. Absolut nostima speta, dar total neplacuta pentru cel care a vandut, pentru ca tot pe el se inregistreaza dauna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari, 

De ceva vreme au anuntat ca o sa inchida taraba in Romania, insa ceva oficial nu am primit. Deocamdata vad ca sistemul imi da voie sa accesez diferite tipuri de polite din partea lor. Nu stiu daca pot sa le si emit.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salutare!

Lămuriți-mă și pe mine, vă rog, dacă are sens decontarea directă pentru moto.

Conform legii decontarea directă se aplică numai când se întrunește un cumul de condiții, printre care și excluderea vătămărilor corporale.

Citat

 

Art. 26 alin. (1) din Legea 132/2017 (Legea RCA) prevede :(1) Decontarea directa intre asiguratorii RCA este aplicabila la indeplinirea cumulativa a urmatoarelor conditii :

a) accidentele auto se produc pe teritoriul Romaniei;

b) vehiculele implicate in accidentele auto sunt inmatriculate/inregistrate in Romania;

c) prejudiciile sunt produse exclusiv vehiculelor;

d) ambele vehicule implicate in accidentul auto au asigurare RCA valabila la data evenimentului;

e) prejudiciile exclud vatamarile corporale.

 

Acum eu cred că e cam greu să te trântească un alt vehicul de pe motor și să nu-ți julești măcar un cot, un genunchi, ceva și asta în cel mai fericit caz... 

Cu siguranță e cineva mai în temă pe-aici și mă poate lumina.

Mulțumesc! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, joby_toss a spus:

Salutare!

Lămuriți-mă și pe mine, vă rog, dacă are sens decontarea directă pentru moto.

Conform legii decontarea directă se aplică numai când se întrunește un cumul de condiții, printre care și excluderea vătămărilor corporale.

Acum eu cred că e cam greu să te trântească un alt vehicul de pe motor și să nu-ți julești măcar un cot, un genunchi, ceva și asta în cel mai fericit caz... 

Cu siguranță e cineva mai în temă pe-aici și mă poate lumina.

Mulțumesc! 

Am avut 4 accidente la viata mea, 3 cu masini, una singur, eu cu o lucrare nesmnalizata. Dintre toate, singura in care m-am ales cu cva julituri a fost aia in care am cazut fara sa ma lovesc cu nicio masina. La alea cu masini nici n-am pus-o jos, desi pagubele la mobra au fost intre 1000 si 3000 de lei.

Deci nu exista regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decontarea directa te poate scapa de niste dureri de cap. Decide tu daca merita sau nu, la scenariile urmatoare:

 

1-Parchezi moto, da unul peste ea. strica una alta la ea, are asigurare la astia falimentari. Tu astepti 3 luni pana sa iti accepte un dosar, saau, ai decontare directa, faci pe RCA ul tau, si ai tai recupereaza ei de la RCA vinovat.

 

2-opresti la semafor. Te ia din spate un neatent, nu foarte tare, nu patesti nimic-julesti echipament, ala din spate iti strica stop, aripa, codita. Iar, decontare directa, idem mai sus.

 

3-esti pe moto, bulevard, sa zicem Soseaua Oltenitei, unde e plin de intersectii cu stradute de unde ies grabiti. iase un dobitoc dintre masini, sa faca el manevra misto, in fata ta. Te loveste din lateral, tu ai 10 la ora dar nu ai cum sa l vezi ca masini peste tot. Te loveste in crashbar, aripa fata mai un plastic, mai o prindere, mai ceva. Tu nu patesti nimic. Iar, decontare directa.

 

 

Mergand pe aceasta logica, eu am atat la moto cat si la scuter, asigurare la una dintre firmele mai rasarite, nu este cea mai ieftina de pe piata, si la ambele am decontare directa. Ca in cazul in care e nevoie, sa pot efectiv sa ma folosesc de ea.

 

In general lumea nu intelege scopul asigurarilor, fie ele RCA, de viata, de calatorie, de casa ,de orice. O asiguare o faci pentru :DACA SE INTAMPLA CEVA, sa pot beneficia de protectie, pana la un punct. eu sau cei din jur. Lumea vede RCA ul ca un rau necesar, ori el ar trebui sa fie ca un fel de colac de salvare. EU mi-as dori un RCA ca afara, sa acopere si serviciu de remorcare-tractare, plus altele, din start-obligatoriu. Dar asta e alta discutie...

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai înțeles la ce se refera de fapt.

Toată lumea știe la ce e buna decontarea directa însă, la ce face el referire pare ca decontarea directa de fapt este un rahațel ambalat frumos. Îți explic de ce.

Articolul 11 Riscururi acoperite prin contractul RCA punctul 5 din aceeași lege la care face referire zice asa: 

 

5) Membrii familiei asiguratului, conducatorului auto sau oricarei alte persoane a carei raspundere civila este angajata intr-un accident de vehicule si este acoperita de asigurarea obligatorie RCA nu sunt exclusi, datorita acestei legaturi de rudenie, de la beneficiul asigurarii pentru propriile lor vatamari corporale.

 

https://www.rcapedia.ro/riscuri-acoperite-excluderi-contract-rca/

 

 

pentru vatamari corporale si decese, inclusiv pentru prejudicii fara caracter patrimonial produse in unul si acelasi accident, indiferent de numarul persoanelor pagubite, este stabilita o limita de despagubire.

mai mult in art 12 : Neacordarea despagubirii

 

  • b) prejudiciile produse bunurilor apartinand conducatorului vehiculului raspunzator de producerea accidentului, precum si cele produse ca urmare a vatamarii corporale sau decesului acestuia, indiferent cine solicita aceste despagubiri;

Pare ca acceptând decontarea directa renunti voit la dreptul acordat anterior de decontare în cazul vatamarii corporale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ofertă privind Clauza de decontare directă
În conformitate cu nevoile dumneavoastră de asigurare, vă recomandăm achiziționarea clauzei “Decontare directă” în condițiile în care pentru autovehiculul precizat în poliță
RCA nu există o poliță CASCO cu toate acoperirile în vigoare pentru aceeași perioadă.
CLAUZA PRIVIND DECONTAREA DIRECTĂ
Prezenta Clauză este valabilă numai împreună cu Poliţa de asigurare de răspundere civilă auto la care este anexată.
RISCURI ACOPERITE
În baza prezentei clauze, Asigurătorul, prin mecanismul de decontare directă, acordă despăgubiri către propriul asigurat RCA în cazul producerii unui risc acoperit prin
asigurarea RCA. Prin decontare directă se acordă despăgubiri doar pentru:
- prejudicii materiale, inclusiv costuri de radiere și înmatriculare, costuri cu taxe de timbru, cheltuieli cu limitarea prejudiciului, dovedite cu acte, cheltuieli aferente
diminuării valorii vehiculului după reparații, dovedite cu acte sau expertiză;
- costuri privind readucerea vehiculului la starea dinaintea evenimentului asigurat, dovedite cu documente emise prin sisteme specializate sau documente emise în
condițiile legii;
- prejudicii reprezentând consecința lipsei de folosință a vehiculului avariat, inclusiv înlocuirea temporară a vehiculului, pe baza opțiunii persoanei prejudiciate;
- cheltuieli de judecată efectuate de către persoana prejudiciată sau cheltuieli aferente în cazul soluționării alternative a litigiului dacă soluția este favorabilă persoanei
prejudiciate;
- cheltuieli legate de transportul vehiculului avariat, aparținând asiguratului, de la locul accidentului la locația în care se găsește centrul de constatare daune, la
unitatea reparatoare aleasă de Asigurat în vederea reparării vehiculului, cel/cea/mai apropiat/apropiată de locul producerii accidentului sau de domiciliul asiguratului,
după caz, dacă repectivul vehicul nu se mai poate deplasa prin mijloace proprii, iar asiguratorul nu asigura transportul.
Asiguratul poate solicita despăgubiri prin mecanismul de decontare directă doar în condiţiile îndeplinirii cumulative a următoarelor
condiţii:
a. accidentele auto se produc pe teritoriul României;
b. vehiculele implicate în accidentele auto sunt înmatriculate/înregistrate în România;
c. prejudiciile sunt produse exclusiv vehiculelor;
d. ambele vehicule implicate în accidentul auto au asigurare RCA valabilă la data producerii evenimentului. Valabilitatea polițelor RCA se face prin consultarea
bazei publice de date AIDA;

e. prejudiciile exclud vătămarile corporale.
Decontarea directă nu afectează dreptul persoanei prejudiciate în urma unui accident auto produs de un vehicul asigurat RCA de a exercita acțiunea directă pentru recuperarea
prejudiciului produs împotriva asigurătorului RCA al persoanei vinovate de producerea accidentului auto.
ALTE PREVEDERI:
Prezenta Clauză privind decontarea directă se poate achiziționa de către Asigurat doar odată cu încheierea asigurării RCA, fiind parte a acesteia. Astfel, prezenta clauză își
încetează valabilitatea odată cu încetarea, din orice motive, a asigurării RCA. Prezenta clauză nu poate fi denunțată sau reziliată separat.
În cazul în care Asiguratul datorează Groupama Asigurări S.A. prime sau rate de primă la data plății despăgubirii, Groupama Asigurări S.A. poate reține din despăgubire atât
primele/ratele de primă a căror scadență a fost depășită, cât și ratele scadente viitoare aferente contractului/poliței de asigurare la care este anexată prezenta clauză.

 

 

 

Mai sus ce scrie in contract-polita cu decontare.

NU SE EXCLUDE NIMIC privind vatamarea,ar fi fost culmea :))

DOAR CA NU FACE SUBIECTUL DECONTARII DIRECTE. Pentru vatamare , se merge separat pe rca vinovat, etc etc etc. 

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...