Sari la conținut

Sofer TIR care fuge de la locul accidentului.


Fiziflash
 Share

Postări Recomandate

Ieri un coleg de serviciu (nu este motociclist) mi-a adus in atentie un eveniment pe care l-a patit acum 11 zile, mai exact pe data de 05.02.2021.

Dupa ce mi-a povestit am zis sa incerc sa va cer voua parerea pentru ca imi pare sincer rau ce i s-a intamplat si vreau sa il ajut.
El este foarte tanar (putin peste 20 ani) si lipsit de experienta. Din pacate asta l-a facut sa actioneze gresit in momentul eventimentului.

In data mai sus amintita se deplasa pe raza unei comune de langa Suceava in autoturismul proprietate privata, pe un drum cu sens unic, doua benzi, el fiind pe banda din stanga. La un moment dat un tir al firmei DGH care circula pe banda din dreapta l-a depasit si l-a agatat introcandu-i masina odata de partea din fata apoi de partea din spate. Masina a fost ulterior proiectata intr-un gard al unei firme si din ce mi-a zis colegul e dauna totala.

Soferul de tir a mers mai departe, nu a oprit , nu l-a interesat. Colegul din pacate nu a avut inspiratia sa sune imediat la 112 pentru ca astfel politia ar fi putut sa urmareasca tirul si sa il traga pe dreapta.
Baiatul a platit gardul distrus din bzunarul lui si a mers a doua zi dimineata la politie. Acolo i s-a eliberat autorizatie de reparatie.
Din pacate nu a reusit sa vada numarul tirului si aici incep problemele pentru ca politia a zis ca "vor face cercetari" insa nu au dat nici un semn pana acum.
Pagubitul a sunat la firma DGH, a vorbit cu seful de parc auto insa acesta refuza efectiv sa se uite pe GPS si pe foile de parcurs pentru a identifica soferul care a fugit de la locul accidentului si a rezolva lucrurile legal.

Foarte important: exista o filmare (nu stiu daca e ok sa o pun aici) in care se vad exact circumstantele si momentul producerii accidentului, insa nu se distinge numarul de inmatriculare al camionului.

Spune-ti-mi va rog ce ma sfatuiti sa ii spun sa faca. Este un om foarte ok si de aceea ma si implic sa il ajut. Mi se pare o mare nedreptate ce s-a intamplat si m-as bucura sa aflu ca a primit asigurarea de la cel care a produs accidentul, iar nesimtitul a ramas fara permis 30 de zile si a fost amendat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

El asa sustine. Ma gandeam sa il sfatuiesc sa faca plangere penala.

Tare mi-e ca l-au luat in ras politistii si vor alegea calea comoditatii. Mai ales ca e comuna unde politistii de acolo sunt cunoscuti pentru performantele profesionale deosebite de care dau dovada.

Poate sa mearga si la Politia Judeteana, sau toata speta se rezolva procedural la politia de pe raza comunei unde s-a intamplat accidentul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate presa ar fi interesată să vadă de ce se caută muşamalizarea, dacă şefii miliţienilor nu reacţionează.  Dacă le spui că dai în presă se înviorează imediat toată lumea.

Şi din FB dacă are multe share pleacă multe spre TV.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt 2 variante: media sau discută cu un avocat care sunt căile legale de acțiune. 

Trebuia să sune la 112 să anunțe ca a avut accident și starea lui medicală ca urmare a producerii accidentului. Presupun că atunci când te împinge, agață un tir și te azvârle în gard și mai ai și daună totală..are loc ceva impact.. din cauza impactului putea să fie rănit, contuzii..etc care ar fi fost bine să fie evaluate de un dr , trebuia chemată ambulanța.

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Flower-Power a spus:

Sunt 2 variante: media sau discută cu un avocat care sunt căile legale de acțiune. 

Trebuia să sune la 112 să anunțe ca a avut accident și starea lui medicală ca urmare a producerii accidentului. Presupun că atunci când te împinge, agață un tir și te azvârle în gard și mai ai și daună totală..are loc ceva impact.. din cauza impactului putea să fie rănit, contuzii..etc care ar fi fost bine să fie evaluate de un dr , trebuia chemată ambulanța.

Sunt convins ca daca suna imediat problema era rezolvata insa n-a facut-o. Cel a carui gard l-a distrus a sarit la scandal ca daca suna ii ia carnetul :)) si sa ii dea pe loc banii pe gard, omul s-a intimidat si iata ca faptul e consumat. De aceea important e ce poate face din momentul prezent. Am sa ii spun cu avocatul.

 

Auzisem pe vremuri ca ar fi o asociatie "pentru victimele strazii" sau ceva de genul acesta. Oare il pot ajuta cei de acolo cumva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fondul de protectie al victimelor strazii, dar aia il ajuta dupa ce politia da decizia ca nu gasesc camionul si o dau in autor necunoscut. 

  Mi se pare si normal pe de o parte ca firma de transport sa nu dea datele alea unei persoane fizice, nu au nici o obligatie sa faca asta dar o vor face politiei. Care politie probabil nu s-a dus personal la firma ci au trimis o adresa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din păcate s-a lăsat influențat la fața locului și nu a știut care este subiectul adevarat , nu gardul respectivului...nu și-a urmărit interesul, a pierdut din vedere interesul personal.

Nu stiu de această asociație dar la o căutare pe Sfântul google pare că obiectul de activitate al Fondului de protecție a victimelor străzii se potrivește cu situația menționată, merită pusă o întrebare direct asociației.

Treaba e ca site-ul precizat mai jos nu este de găsit, poate la telefon..

FONDUL DE PROTECŢIE A VICTIMELOR STRĂZII
Str. Vasile Lascăr 40-40 bis, et. 5, RO - 020502, sector 2, Bucureşti
Tel: 0213001880; 0318053406; 0318053407
Fax: 0213123182
office@fpvs.ro; www.fpvs.ro

 

Succes!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Odata - tot ce spun colegii mai sus. Pe calea legala cu dosar la politie, numar de inregistrare si tot tacamul. Nu se misca, avocat, notificare oficial si restul. Se va rezolva. 

Varianta cealalta - sa o ia frumos pe drumul repspectiv la pas si sa se uite la orice carciuma, magazin..dupa camere video. Majoritatea bat si pe strada. Il "rogi" frumos pe patron sa se uite si sa iti dea numarul si cu ala te duci la politie. Practic le face tu treaba lor dar politia in momentul ala va trimite o citatie direct pe numar. Daca ai vreo camera care a vazut accidentul, cu atat mai bine. Partea proasta e ca au trecut 11 zile...nu prea sunt dvr care tin istoria atat de mult dar merita incercat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Deci ăla i-a întors mașina cu curu-n față și i-a dat daună totală, iar el a lălăit-o 11 zile, fără să facă nimic! 🙄

E bine că nu l-a omorât, că din ăsta sigur are de învățat. 

Accidentele se anunță în 24 ore. Să meargă la Poliție să discute direct și să facă o plângere. 

O

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, Fiziflash said:

El asa sustine. Ma gandeam sa il sfatuiesc sa faca plangere penala.

 

Exista un termen si pentru asta, vezi cum sta pe ganduri pana il depaseste. Singurul avantaj ar fi ca un procuror va freca politistii la cap sa investigheze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, Fiziflash said:

Auzisem pe vremuri ca ar fi o asociatie "pentru victimele strazii" sau ceva de genul acesta. Oare il pot ajuta cei de acolo cumva?

 

Exista, dar nu am auzit pe nimeni sa fi rezolva ceva cu ei. Din cate imi aduc aminte un mic procent din sumele platite pe RCA se duc catre aceasta asociatie tocmai in ideea ca persoane care nu poarta nici o vina intr-un accident auto sa poata fi totusi despagubite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, Fiziflash said:

Firma de tiruri este din Bucuresti, putin probabil sa exista vreun interes altul decat comoditatea.

nu conteaza ce interes are firma , politia in urma unei plangeri despre un accident cu fuga de la locul accidentului , merge la firma in cauza si tot gaseste vagonul si oricum atitudinea asta ca nu ne intereseaza dispare , vor pune la dispozitie si pe masa daca politia o cere , dar daca o lasi ca las,o asa va meritati soarta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci colegul era baut si prost, alta explicatie nu exista pentru ca nu s-a dus pe loc la politie, nu a sunat la politie si a platit gardul. 

 

Sfatul meu foarte sincer si serios e sa se lase de condus. Risca data viitoare sa moara sau sa omoare pe cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, 3dfx a spus:

nu conteaza ce interes are firma , politia in urma unei plangeri despre un accident cu fuga de la locul accidentului , merge la firma in cauza si tot gaseste vagonul si oricum atitudinea asta ca nu ne intereseaza dispare , vor pune la dispozitie si pe masa daca politia o cere , dar daca o lasi ca las,o asa va meritati soarta .

M-am mai interesat si se pare ca asa este. Conform procedurii se va afla cine conducea tirul in acel moment.

 

Omul nu facea nici o depasire. Pur si simplu este o strada cu doua benzi pe acelasi sens (sens unic), tirul a venit pe banda din partea dreapta si l-a acrosat. L-a intors odata de partea din spate iar apoi din partea din fata.

Politia a vizionat filmarea si i-a dat autorizatie de reparatie. Au spus ca va primi detalii prin posta legate de nr de dosar. L-am sfatuit sa mearga maine sa intrebe in ce stadiu sunt cercetarile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Fiziflash a spus:

Ieri un coleg de serviciu (nu este motociclist) mi-a adus in atentie un eveniment pe care l-a patit acum 11 zile, mai exact pe data de 05.02.2021.

Dupa ce mi-a povestit am zis sa incerc sa va cer voua parerea pentru ca imi pare sincer rau ce i s-a intamplat si vreau sa il ajut.
El este foarte tanar (putin peste 20 ani) si lipsit de experienta. Din pacate asta l-a facut sa actioneze gresit in momentul eventimentului.

In data mai sus amintita se deplasa pe raza unei comune de langa Suceava in autoturismul proprietate privata, pe un drum cu sens unic, doua benzi, el fiind pe banda din stanga. La un moment dat un tir al firmei DGH care circula pe banda din dreapta l-a depasit si l-a agatat introcandu-i masina odata de partea din fata apoi de partea din spate. Masina a fost ulterior proiectata intr-un gard al unei firme si din ce mi-a zis colegul e dauna totala.

Soferul de tir a mers mai departe, nu a oprit , nu l-a interesat. Colegul din pacate nu a avut inspiratia sa sune imediat la 112 pentru ca astfel politia ar fi putut sa urmareasca tirul si sa il traga pe dreapta.
Baiatul a platit gardul distrus din bzunarul lui si a mers a doua zi dimineata la politie. Acolo i s-a eliberat autorizatie de reparatie.
Din pacate nu a reusit sa vada numarul tirului si aici incep problemele pentru ca politia a zis ca "vor face cercetari" insa nu au dat nici un semn pana acum.
Pagubitul a sunat la firma DGH, a vorbit cu seful de parc auto insa acesta refuza efectiv sa se uite pe GPS si pe foile de parcurs pentru a identifica soferul care a fugit de la locul accidentului si a rezolva lucrurile legal.

Foarte important: exista o filmare (nu stiu daca e ok sa o pun aici) in care se vad exact circumstantele si momentul producerii accidentului, insa nu se distinge numarul de inmatriculare al camionului.

Spune-ti-mi va rog ce ma sfatuiti sa ii spun sa faca. Este un om foarte ok si de aceea ma si implic sa il ajut. Mi se pare o mare nedreptate ce s-a intamplat si m-as bucura sa aflu ca a primit asigurarea de la cel care a produs accidentul, iar nesimtitul a ramas fara permis 30 de zile si a fost amendat.

Cu toata parerea de rau pentru cele patite de colegul tau de servici, trebuie sa-ti amintesc un proverb romanesc care spune ca prostia si domnia se platesc. In cazul lui  a fost foarte multa prostie combinata cu lipsa de experienta, sperietura si alte cele. Rezultatul este cat se poate de nasol.

Din punct de vedere legal, exista un termen de 24 de ore in care se pot anunta accidentele. Daca vinovatul nu se prezinta sa anunte tamponarea,  risca amenda si 30 zile suspendare a permisului. Revenind la colegul tau, ma intreb ce o sa faca in momentul in care sa spunem ca politia il scoate nevinovat? Se duce sa-i ceara omului cu gardul, banii inapoi? A facut vreo hartie cu respectivul cum ca i-a inmanat vreo suma de bani in contul reparatiilor la gard? Daca nu, este posibil sa fie si fu.tut si cu banii luati pentru ca respectivul este posibil sa nu mai recunoasca, mai ales daca nu exista nici martori.

Plangerea la politie este cea mai buna solutie pe care poate sa o adopte. Mai departe asteapta finalizare cercetarilor. Speta se rezolva la postul de politie de care apartine zona unde s-a intamplat accidentul. Daca lucrurile sunt mai grave, de acolo pleaca mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
4 hours ago, Penetru said:

Oricum omul e un ciudat sau accidentul i-a zdruncinat creierii, nu cheamă 112 imediat dar plăteşte repede gardul.

 

S-a intamplat la Suceava. 

 

 

Bine ati venit la Suceava .( un fel de Vaslui , dar cu pocaiti)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Fiziflash a spus:

Baiatul a platit gardul distrus din bzunarul lui si a mers a doua zi dimineata la politie. Acolo i s-a eliberat autorizatie de reparatie.
 

 

Cred ca initiatorul intreaba daca exista o varianta sa grabeasca identificarea soferului, sau o alta metoda de a-si recupera paguba mai rapid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...