Sari la conținut

Sofer TIR care fuge de la locul accidentului.


Fiziflash
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Hai sa nu-l judecam prea aspru, 20 de ani, incidentul in sine, poate s-a pierdut.

 

Chiar daca pe filmare nu apare numarul de inmatriculare, dar exista dovezi clare ca acel tir apartine firmei x(data/ora), lucrurile se simplifica. Politia sa ancheteze si avocatul sa recupereze, e de alergat. Bine ca e ok..

Editat de Ice-D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, cuki a spus:

Poveste cusuta cu ata alba.

Eu cred ca baiatu era baut (unde te depaseate un camion pe dreapta???), lovit/nelovit a ajuns in gardul omului. Ala cand l-o fi vazut baut (RCA, Casco, nici mama asigurariilo nu despagubeste bautii), l-o lucrat repede cat putea.

Din cauza asta nu a sunat la politie, nu ca a fost sperita sau bulversat. 

Dupa trezire/mahmureala s-o fi gandit ca poate poate is reduce pagubele.

 

Altfel, este prost gramada, face umbra pamanatului degeaba si merita trezirea la realitate

În sfârșit sunt de acord cu cineva. 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, cuki a spus:

Poveste cusuta cu ata alba.

Eu cred ca baiatu era baut (unde te depaseate un camion pe dreapta???), lovit/nelovit a ajuns in gardul omului. Ala cand l-o fi vazut baut (RCA, Casco, nici mama asigurariilo nu despagubeste bautii), l-o lucrat repede cat putea.

Din cauza asta nu a sunat la politie, nu ca a fost sperita sau bulversat. 

Dupa trezire/mahmureala s-o fi gandit ca poate poate is reduce pagubele.

 

Altfel, este prost gramada, face umbra pamanatului degeaba si merita trezirea la realitate

+1

Am vrut sa scriu si eu ca ceva pare ciudat.

Bun, te-ai speriat, faci lucruri irationale, dar apoi iti revii. Suni la militie, suni un prieten. Sau poate ca a sunat un prieten care i-a spus sa stea cuminte in banca lui ...

De ce sa plateasca gardul cand asta, chiar daca ar fi fost el vinovat, se rezolva prin RCA?

 

Probabil ca povestea prezentata a fost versiunea lui.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Ice-D a spus:

Hai sa nu-l judecam prea aspru, 20 de ani, incidentul in sine, poate s-a pierdut.

 

La 19 ani am avut un accident grav de mașină, am dat într-un parapet și m-am răsturnat rezultând vătămarea mea și a amicului cu care eram. Eu am rămas prins între fiarele mașinii, smurd, elicopter, etc. Odată repus pe roti de prima mașina care a oprit, am spus din cap 3 numere de telefon, am vb cu cei ce au ajuns acolo, etc etc. Înțelegi ideea. Bah, când aud asta cu "e tânăr, s-a pierdut, nu știe ce sa facă" ma in fundă rasul. Te pierzi exact în momentul în care se întâmplă necazul, hai treacă. Dar îți dai doua palme, bagi o țigară, și îți pui rahatul ala din cap la lucru sa vezi ce e de făcut. Nu pui pe forum un amic sa întrebe ce sa faci, după vreo 2 săptămâni. Vrăjeală ieftina... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Povesti de adormit copii.

Ai filmare, ala cu tirul te ia pe sus, iti face masina praf, mai strici si gardul omului. Te dai jos din masina, si prima reactie, e sa platesti gardul :))) Nu sa suni la 112, sa chemi o ambulanta-poate esti bontanit, politia-ca tiristul fuge de la locul accidentului, nu sa suni un prieten,etc etc. Ori esti complet rupt de realitate. Dar asta nu o cred, ca poate fi cineva atat de ....

 

Apoi, a doua zi, incepi sa iti pui intrebari?? Tare curios sunt sa vad cum arata epava.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, john17 a spus:

Gândiți-vă că 20 = snowflake, ăștia au vz 3.14zdă doar pe internet... Dar tot e fishy treaba! 

Cu sau fără minte-n cap, doar un retardat(sau bețiv vorba lui @easy ride on!) plătește un gard în care a zburat împins fiind de un camion și nu fuge in secunda doi la politie.

 

 

Aaaa, și mașina personala dauna totala. Nu l-aș crede pe asta nici cu filmarea doveditoare. 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, george05 a spus:

 @easy ride on!

Aaaa, și mașina personala dauna totala. Nu l-aș crede pe asta nici cu filmarea doveditoare. 

Pai daca masina era o tigaie de 1000 €, din care 400 € era navigatia, si  daca o lovea un stalpisor din ala de pe trotuar rezulta dauna totala.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Silver Arrow a spus:

Pai daca masina era o tigaie de 1000 €, din care 400 € era navigatia, si  daca o lovea un stalpisor din ala de pe trotuar rezulta dauna totala.

 

Nu contează valoarea. Și dacă era sa coste 100euro,înseamnă că atât avea omul pt mașina,deci îl lovea la portofel orice dauna materiala personala plus gardul. Nu? A plătit pe loc gardul lovit ca să nu facă gargara alții. Și a doua zi la politie merge treaz sa își spună partea lui in speranța că-și va scoate parleala. Filme cu prosti care se cred pe Netflix. Nici la porci în cocina nu miroase asa...

Chiar acum, george05 a spus:

 

 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 16.02.2021 at 18:04, Fiziflash said:

Politia a vizionat filmarea si i-a dat autorizatie de reparatie. 

Autorizatia de reparatie i-o dadeau si cu filmare, si fara. 

 

Am totusi o curiozitate: cum vezi pe o camera de bord ca ai fost acrosat de TIRul care vine din spate? Eu zic ca daca l-a agatat intai de fund si apoi de bot, e ura si la gara. Nu poti dovedi in vreun fel primul impact. Nu pui filmul, totusi?

 

P.S. ca sa nu mai vorbim ca e totusi o performanta sa te depaseasca un TIR pe dreapta, mai ales ca ai obligatia sa circuli pe banda 1 in afara de cazul in care faci un viraj la stanga.

 

P.P.S.  explica-mi inca o chestie, ca nu inteleg: daca l-a luat TIRul de fund si l-a impins, ma gandesc ca botul ar trebui sa se duca in partea opusa TIRului, ca l-a rasucit in jurul centrului masinii. Cum a facut sa ajunga si cu botul sub TIR?

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, shpixy a spus:

Fiziflash. pui filmul sau ... ?

Daca inregistrarea face subiectul unei anchete, si cu adevarat s-a depus o sesizare la politie, nu ar trebui sa faca asta.

Dar eu raman inca la nivel de can can, toata povestea e prea prea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Adrian M. a spus:

Daca inregistrarea face subiectul unei anchete, si cu adevarat s-a depus o sesizare la politie, nu ar trebui sa faca asta.

 

Sunt o gramada de anchete facute dupa filme puse pe youtube, facebook, etc dar , ma rog, fiecare crede si face ce vrea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 19.02.2021 at 15:27, Penetru said:

E posibil ca șoferul TIR-ului să fi declarat ulterior accidentul la destinație, ceva de genul "nu știu de unde sunt urmele, nu am simțit nimic" . 

Poate spune ca nu a simtit impactul. Dar intra o masina in șanț fix langa el si nu vede, nu aude? Daca nu ma insel, parca legea zice ca trebuie sa opresti daca esti martor la un accident.

@Penetru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, nu trebuie sa oprești. Doar sa suni la 112 si doar daca e accident cu vatamare. Acum, daca un sofer profesionist vede o masina intrand in sant si zice ca n-are cum sa fie cu vatamare...

Screenshot_20210221-235002_Samsung Internet.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 6 ore, XaeL a spus:

Poate spune ca nu a simtit impactul.

Nu am condus un tir, dar logica îmi spune că este foarte posibil. Mai ales dacă este încărcat, iar la greutatea aia nici nu trebuie să lovească foarte tare mașina. 

O simplă manevră de agățare și îi schimbă traiectoria instant, fără ca șoferul să sesizeze nimic în cabină. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
1 hour ago, l.u.v said:

 dar logica îmi spune că este foarte posibil.

 

 Nope , la faza asta logica te insala.

 

In realitate este extrem de putin probabil.

 

 

Dar fara video cocludent e doar o poveste sofereasca.

* n

8 hours ago, XaeL said:

Acum, daca un sofer profesionist vede o masina intrand in sant si zice ca n-are cum sa fie cu vatamare...

 

 

Daca un sofer profesionist opreste la toate masinile vazute prin sant si parapeti , are sanse sa egaleze palmaresul unui sofer de ambulanta... si se cam duce dracu orice planificare de livrare la timp. 

 

Daca soferul peofesionist mai este si incarcat cu ADR , are interdictie prin lege sa opreasca in anumite locuri... domnule expert 

 

 

Criteriul determinant este daca mai exista cineva in jur care poate da ajutor. 

In cazul de fata era acolo un vanzator de  garduri .

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...