Sari la conținut

Sunt începător, am câteva întrebări.


Devian
 Share

Postări Recomandate

Salut baieti. Cateva intrebari am si eu:

1. Am 22 de ani, o sa am orasul intr-o luna. Doresc sa-mi iau un chopper de A1 second-hand, A1 pentru ca doresc ceva ieftin si pentru un incepator, doar asa sa merg la munca / alt oras. Ce imi recomandati?

 

2. Unde as putea sa-l tin avand in vedere ca stau la bloc?

 

3. Unde sa tin actele? Intr-un ghiozdan sau in geanta de piele? 

Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu răspund, deși e doar pentru colegi, la întrebările 2 și 3.

². Legat de un stâlp

³.niciuna din variante. Actele se țin în seif în bancă.

😉 just kidding..ghicește tu când!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Ia-ti un naked pentru inceput iar dupa ce capeti experienta iti iei un chopper ceva mai mare.

2. Intr-o benzinarie in apropiere, in fata/spatele blocului legata de un stalp ceva, intr-un garaj inchiriat.

3. Unde tii buletinul si restul actelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Sunt începător, am câteva întrebări.

Subscriu la ce a spus Adidas mai sus.

Un chopper mic sau mare sau mijlociu, alb sau negru nu te invata ciclistica corecta pe motor.

Este si prost la capitolul franare, intretinere mai scumpa probabil decat la o japoneza amarata, etc.

Pentru mine, ca ma doare spatele, un chopper ar fi exclus...

 

Actele impreuna cu o gramada de alte chestii, becuri de schimb, chei, kit de pana, si altele....sub sa.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia-ti macar o viroaga de 535, nu e de a1, se incadreaza la a2 cred, dar e fiabila, ai cardan, e fasneata, gasesti piese usor, si nici pretul nu e mare, gasesti cred in 1500-2000e ceva de care sa te folosesti cativa ani buni. De un motor de a1 te vei plictisi repede si iti va parea rau ca l-ai luat.

Neaparat te duci cu cineva cu experienta cand il iei, altfel ajungi sa surubalesti mai mult decat te dai cu ea.

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Flower-Power a spus:

Eu răspund, deși e doar pentru colegi, la întrebările 2 și 3.

². Legat de un stâlp

³.niciuna din variante. Actele se țin în seif în bancă.

😉 just kidding..ghicește tu când!

Tu scrii de dragul de a scrie?

 

Acum 12 ore, Devian a spus:

Salut baieti. Cateva intrebari am si eu:

1. Am 22 de ani, o sa am orasul intr-o luna. Doresc sa-mi iau un chopper de A1 second-hand, A1 pentru ca doresc ceva ieftin si pentru un incepator, doar asa sa merg la munca / alt oras. Ce imi recomandati?

 

2. Unde as putea sa-l tin avand in vedere ca stau la bloc?

 

3. Unde sa tin actele? Intr-un ghiozdan sau in geanta de piele? 

Multam!

1. Honda Rebel 500. Model nou, are ABS care conteaza mult, mica, agila. Singura chestie este sa te pui pe ea sa vezi cum stai si daca ti-e buna

2. Vezi daca exista garaje de inchiriat in zona. Daca nu, cum a zis si altcineva mai sus, benzinarie

3. Actele le tii la tine, ori ghiozdan, ori geaca, ori geanta d-aia de picior

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu ti-as sugera sa iei chopper pt ca sunt foarte joase si nu vei putea vedea peste masina din fata. 

Conteaza f mult sa vezi departe in fata.

Si in oras unde sunt pericole mai multe (ex pietoni) si afara unde viteza e mare si timpul pt orice gest e mult mai scurt.

Daca soferul din fata ta "doarme"  si brusc e surprins de un pericol ..sare pe frane. 4 roti, abs.. Succes pe 2 roti si fara abs sa franezi ca masina. Si succes cu fixarea..

 

Nu ai zis ce experienta ai de masina, conteaza mult sa citesti traficul si sa anticipezi "greselile" (nesimtirea) "participantilor" (animalelor) la trafic. 

Si daca exp e putina spre deloc... din nou ti-as spune sa lasi chopperul ca nu vezi peste masini..

 

Dar daca chopper iti place, ia-ti si aia e.

 

2. Uita-te si de ceva camere, gen de la o banca etc. Sa bata pe ea. 

Si legata, neaparat, cu husa pe ea.

 

3. Ai ceva echipament (geaca) si geaca are buzunare sau daca nu ai actele incap in portofel, nu-s asa mari.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Virago

2. Pe un trotuar cu prelata (murdara cat sa ii fie scarba cuiva sa puna mana pe ea)

3. Talonu in portofel, cartea in dulap, asigurarea pe telefon, hartia de la itp sub sha.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, juld5 a spus:

...

3. Talonu in portofel, cartea in dulap, asigurarea pe telefon, hartia de la itp sub sha.

 

 

Hartia suplimentara de la ITP o iei la tine cand iesi din tara,in rest e inutil de carat aiurea..

 

1.Dragstar 250.

2.Cat mai ferita de locurile aglomerate,legata de gard,pom,etc si cu husa pe ea.Nu tre sa fie murdara,o sa aiba grija animalele sa se pise pe ea.

3.Talonul si asigurarea in portofel,cartea de identitate si hartia de la itp in casa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Christian 1 a spus:

Hartia suplimentara de la ITP o iei la tine cand iesi din tara,in rest e inutil de carat aiurea..

 

1.Dragstar 250.

2.Cat mai ferita de locurile aglomerate,legata de gard,pom,etc si cu husa pe ea.Nu tre sa fie murdara,o sa aiba grija animalele sa se pise pe ea.

3.Talonul si asigurarea in portofel,cartea de identitate si hartia de la itp in casa.

Nu stii niciodata cum te duce drumul la bulgari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din Alba,e mai greu sa iesi cu mobra dupa un pachet de tigari si sa dai o tura la bulgari. 😊

Un pachet de tigari,era ideea de a iesi la o tura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O data acum 7 ani cand treceam prin vama dintre Macedonia si Serbia,au cerut asta,asigurarea moto si sa vada fata proprietarului din acte.Dar doar odata. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Flower-Power a spus:

Uneori scriu de drag, alteori nu..ca acum spre exemplu. Cu alte informații vă mai pot fi de folos? 

Da imediat te mai flambezi.....usor nu te ambala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt pe chill , nu ați anticipat starea mea de fapt. 

Hai , vă urez spor la îndrumat unde să pună actele, dilemă mare, în geantă de piele sau ghiozdan?  Și dacă în ghiozdan în ce buzunar..? și totuși de ce nu în geanta de piele? Acum depinde ce piele, crocodil, porc, vițel..

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Actele si cheile de la casa se tin in ghiozdan, iar ghiozdanul la un coleg in topcase :)) asta se stie de ceva vreme, baiatul e nou si nu stie inca toate jmecheriile, probabil de asta intreaba si de asemenea de asta suntem noi aici, sa il indrumam :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Actele, cheile de la casă, portofelul, telefonul se țin în ghiozdan și ghiozdanul la altcineva..da. important e să fii liber, cu motorul și cheia de la motor. Wild and Free..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pffff.... !!! Complicata treaba motociclismul asta. Pai daca inveti unde sa-ti pui actele, portofelul si mai ales telefonul, esti beton (lucruri importante). La ce sa-ti mai bati capul cu cornering, point fixation,  

franare de urgenta, etc. 🤷‍♂️🤦🏻‍♂️🤪😄

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, frigider a spus:

1. Nu ti-as sugera sa iei chopper pt ca sunt foarte joase si nu vei putea vedea peste masina din fata. 

 

 

Conteaza mai mult sa inveti plasamentul corect pe banda de circulatie, pentru a vedea si a fi vazut!

Peste o duba nu vezi nici de pe cel mai inalt KTM.

Nu mai perpetuati mituri, mai ales astia mai batranii in bransa!

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, TETEA. a spus:

 

Conteaza mai mult sa inveti plasamentul corect pe banda de circulatie, pentru a vedea si a fi vazut!

Peste o duba nu vezi nici de pe cel mai inalt KTM.

Nu mai perpetuati mituri, mai ales astia mai batranii in bransa!

man, despre ce mit vorbesti? Chopperu e jos si nu vezi peste o masina normala.

masinile normale sunt majoritare in trafic.

 

 

 

 

poti sa te pozitionezi unde vrei tu pe banda, nu o sa vezi de masina intr-o parte sau alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, frigider a spus:

masinile normale sunt majoritare in trafic

Suvurile vin tare din urmă, așteptăm motocicletele cu roata din față mare de pe care să vezi peste x-uri, q-uri, dustere! Se știe doar că moda se repetă ciclic, de ce nu si bicyclic? 

IMG_20210227_104913.jpg

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc ca m-am amuzat de treaba cu vazutul peste masina din fata.😂

 

@frigider pai bre, de aceea tii si matale o distanta rezonabila fata de masina din fata, ca sa nu te infigi in ea.

Degeaba vezi in fata peste 7 masini, daca berbecului din fata i se pare ceva, sau cine stie ce fier sare din vreo masina, si pune ala o frana brusca. O sa te lipesti direct si garantat de el.

 

@Devian  daca iti place un chopper atunci sa il iei.

Nu iti face griji pentru ca are alta ciclistica decat  alte mobre.

Ciclistica se invata. Este o chestiune de experienta.

Franarea la chopper este intr-adevar altfel decat la alte moto.

Dar de altfel fiecare moto franeaza in felul ei.

 

Daca ai putea sa iti iei un chopper cu ABS ar fi foarte bine (de fapt orice motor ar fi indicat sa il cumperi cu ABS).

Am o Honda Shadow cu ABS si franeaza foarte bine.

 

Ce este important este sa cunosti limitele de franare ale motocicletei, indiferent de care model este vorba, si sa iti adaptezi stilul de pilotare in mod corespunzator.

Acuma in general, daca iti pui baza de supravietuire in trafic doar pe capabilitatea sistemului de franare, indiferent ca este vorba de moto sau de masina, nu este tocmai bine.

 

@tudor_tigau  de unde ai scos afirmatia ca are intretinerea mai scumpa? Ai avut in chopper si ai constat asta? Eu am doua si nu am constatat acest aspect, una fiind cu lant si una cu cardan.

Toate mobrele au ulei, filtre, placute de frana, lant, anvelope, etc. Care costa la fel la toate mobrele.

 

Doar la spalatoria auto costa 10 lei in plus daca ai ''Gip'' 🤣

 

Ce este aia: ciclistica corecta?  Ciclistica este o caracteristica  a mobrei nu a pilotului, si drept urmare exista una corecta si restul gresite.

Fiecare mobra are ciclistica ei, iar tu trebuie sa pilotezi mobra corespunzator acesteia.

Iar unii isi cumpara chopper tocmai pentru ca le place ciclistica acestuia.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...