Sari la conținut

Yamaha MT 125-A1


Vlad2963
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

Am implinit recent 16 ani si ma gandeam sa dau de A1. Imi place foarte mult Yamaha MT 125, doar ca am cateva nelamuriri:

1. Cum este motocicleta ca marime pentru mine? (eu am 1,80m). Este prea mica/prea mare?

2. Cam cati km sunt "ok" la o astfel de motocicleta? Intreb pentru ca am gasit una cu 31.000 de km. Sunt prea multi?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Fa intai scoala, acolo o sa te urci pe ce motocicleta au ei la dispozitie pentru A1 si o sa iti dai probabil seama ce iti trebuie, poate una mai lunga, poate mai inalta, poate mai compacta, depinde mult de conformatia ta si de cum te simti tu confortabil. Cu aceata prima experianta in cap, te sui pe un MT125 si vezi daca iti convine cum te simti pe ea.

2. In general, 125-urile sint cam "alergate", in sensul ca pentru o viteza rezonabila (90km/h sa zicem) trebuie sa stai mult timp in partea de sus a turometrului, deci e posibil ca la kilometri rulati relativ putini sa aiba totusi o oarecare uzura mai accentuata decit un motor de cilindree medie (500-600cmc) cu acelasi rulaj. Dar starea tehnica a agregatului cel mai bine o poate evalua un mecanic bun. La 31k km e posibil sa fi trecut prin 4-5 proprietari, care cine stie cum i-au facut intretinerea ...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 28.02.2021 la 15:09, Vlad2963 a spus:

Salutare!

Am implinit recent 16 ani si ma gandeam sa dau de A1. Imi place foarte mult Yamaha MT 125, doar ca am cateva nelamuriri:

1. Cum este motocicleta ca marime pentru mine? (eu am 1,80m). Este prea mica/prea mare?

2. Cam cati km sunt "ok" la o astfel de motocicleta? Intreb pentru ca am gasit una cu 31.000 de km. Sunt prea multi?

Multumesc!

Salutare si tie!

Daca Yamaha iti place, Yamaha sa iti iei 🤗

Acuma 31.000 Km mult sau putin.....  Pai depinde cum a fost ingrijita. Daca nu a fost ingrijita si 15.000 km sunt multi.

In general motocicletele de 125 cmc nu sunt mari (ceea ce este normal, ca sa nu fie prea grele).

Nu iti face griji, o sa stai bine pe ea.

Ar fi bune sa iei una cu ABS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...