Sari la conținut

Cat ar costa sa incep sa conduc o motocicleta A1?


Blitzy
 Share

Postări Recomandate

Salut ,

Tocmai ce am implinit 15 ani si intentionez sa strang bani pentru ca anul viitor sa incep cursurile pentru A1 si pentru a imi putea cumpara o motocicleta. Ma poate ajuta cineva sa imi spuna de cati bani as avea nevoie? As dori sa fie luate in calcul ITP-ul si asigurarea. 

Va multumsec!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si bine ai venit,

 

ITPul si RCAul sunt cele mai mici griji financiare. Banii grei se duc (exceptand achizitia motorului) pe intretinere (revizii, reparatii, cauciucuri, etc) si echipament. Depinde f. mult de ce vrei sa iti iei, dar asa din avion, vei avea nevoie de un 1500-2500 euro pt a demara acest proiect..  iar in sus, sky is the limit, gasesti tot timpul in ce sa mai "investesti" banii, daca ii ai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam 1500-2000E motocicleta, inca 1000 niste echipament de inceput, ITP e 80 de lei parca iar asigurarea nu stiu la varsta ta, eu am platit vreo 250 de lei pe un an cu maximul de bonus (B8). Ca echipament  iti trebuie minim casca, geaca moto cu protectii, manusi moto si ceva incaltaminte - ghete sau cizme, preferabil si genunchiere. Poti sa mergi doar cu casca, dar o sa vezi ca e mai ieftin echipamentul decat grefele de piele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
La 07.03.2021 la 20:19, Blitzy a spus:

Salut ,

Tocmai ce am implinit 15 ani si intentionez sa strang bani pentru ca anul viitor sa incep cursurile pentru A1 si pentru a imi putea cumpara o motocicleta. Ma poate ajuta cineva sa imi spuna de cati bani as avea nevoie? As dori sa fie luate in calcul ITP-ul si asigurarea. 

Va multumsec!

Salut, eu tocmai ce am terminat scoala pt A1. Costurile sunt destul de multe si de mari. Eu am strans 5000 de euro, care sper sa fie de ajuns. 

Scoala- 2500 lei cu tot cu taxe

Motor- depinde de ce vrei, gasesti de 125 si la 1000 de euro, dar daca vrei ceva decent va trebui sa dai undeva la 3000 de euro

Echipament- eu am dat 2300 de lei pe echipament. Ar fi bine sa investesti bani in ceva echipament, adica pantaloni, ghete, manusi etc.

Despre ITP si asigurare nu ar trebui sa ti faci griji, o sa coste cel mai putin dintre toate astea 😉

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...