Sari la conținut

Conserva supremă


adrianm
 Share

Postări Recomandate

Cum sfîrşitul motorului termic e aproape mi-am mai luat şi eu o conservă 320 163cp 2007

Dotări: nu are trapă, nu are GPS, nu are angel eyes nici xenon nici lupe.

20210220_123946.thumb.jpg.c8534311c688f36e915e6ecafc2a6d6d.jpg20210220_124002.thumb.jpg.37a6a03282e7f6ce93f2285288552819.jpg20210220_124051.thumb.jpg.7b3dfeec7496a6481b021aaf8356e2f7.jpg20210220_123927.thumb.jpg.1a76b21db70f3cf1200d30876ee5ee9e.jpg

 

În schimb, ştie să zboare

20210307_081622.thumb.jpg.7913fbc28387a4e91f053aa345a4d399.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adrian, sa fie ce ti-ai dorit!

Daa, de unde chestia cu sfarsitul motorului termic? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum te apuci de retrofit, jante, faruri, navigatie, inveti codari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Christian 1 a spus:

Adrian, sa fie ce ti-ai dorit!

Daa, de unde chestia cu sfarsitul motorului termic? :)

"vine sfarsitul"

 

vine man, incet si sigur, se termina petrolul ala. :) nu cred ca maine-poimaine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal, caci ORICE are un sfarsit. Io cred ca rasa umana se va gata inaintea petrolului, dar asta, e alta poveste. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dai seama, petrolul ala s-a format in sute de milioane de ani si noi l-am dat gata intr-o suta, doua de ani. Daca in viitor ataca Skynetul si trebuie sa ne resetam, urmatoarea generatie de oameni nu mai pupa Yamahe, Cebereuri, Benveuri, Slineuri. Trista soarta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este petrol si gaze naturale din belsug in Russia,doar ca propaganda usa spune ca,daca noi n-ajungem la ele,inseamna ca-s gata... 😄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, Christian 1 a spus:

Este petrol si gaze naturale din belsug in Russia,doar ca propaganda usa spune ca,daca noi n-ajungem la ele,inseamna ca-s gata... 😄

 

pungi relativ mici pe suprafata mare intr-un loc greu accesibil inseamna costuri mari de exploatare

chiar daca se termina petrolul arabilor, tot n-o sa ne ajute asta din siberia de 4-5 ori mai scump ca nu-ti permiti benzina si ajungi sa-ti iei i3

cum omul de rand e prost i se simplifica spunandu-i-se ca se termina petrolul, nu i se explica nuante complexe ce-i depasesc puterea de intelegere

 

sau iti pui palaria din folie de aluminiu pe cap si dai vina pe capitalisti pe un topic despre un bmw

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, adrianm a spus:

Cum sfîrşitul motorului termic e aproape mi-am mai luat şi eu o conservă 320 163cp 2007

Dotări: nu are trapă, nu are GPS, nu are angel eyes nici xenon nici lupe.

Am mai comentat si pe topicul celalalt, e o alegere buna. Am mers mult cu o masina ca asta (320d), acum am tot e90(330i), e tanculet.

320d cu care am mers in trecut a avut o problema cy joystick-ul de la navigatie. Mai sufera cu ventilatorul din HVAC si ceva scurgeri de ulei pe la capacul motor (de sus), dar nimic care sa te lase pe marginea drumului. Navigatia oricum nu te ajuta la foarte multe, eu folosesc tot telefonul. Trapa comes in handy, xenonul e ok, dar becurile normale sunt ok oricum la masinile astea. Motorina la francezi (in general) e mai imputita, deci ai grija de pe unde bagi.

Editat de littlekriminal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, adrianm a spus:

...mi-am mai luat şi eu o conservă 320 163cp 2007...

 

S-o stapanesti sanatos si sa te poarte pe unde vrea muschiu' tau!

Am (inca) un seria 3 din 1999, tanc pe roti! Are peste 350.000 km (masina adusa din patria ei mama la vreo 60.000 km cu muuulti ani in urma), iar totul s-a rezumat la consumabile si cateva chestii minore, gen rugina, becuri arse, un modul de confort si alte mizilicuri bulite...care niciodata nu m-au lasat in drum. Nevasta se lupta zilnic sa caseze un Golf 4 din acelasi an, si nu reuseste! Am incercat si eu, al draq' fier daca vrea sa crape!

Iar pentru carcotasii ecologisti care nu suporta fumul scos de rablele astea dar inghit norii emanati de transoceanice, de trenuri diesel, de avioane de tot felul, de autobuze sau utilitare, de camioane si basculante, de centrale pe pacura si mix energetic, crematorii, plus multe gropi de gunoi in flacari...le spun ca visam frumos vise (visuri) inoculate de aia care chiar polueaza si nu le pasa! 

 

Cand ajungi acasa, treci pe la mine sa bem un suc si sa mai povestim despre fiare de tot felu'!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, prafrau a spus:

 

pungi relativ mici pe suprafata mare intr-un loc greu accesibil inseamna costuri mari de exploatare

chiar daca se termina petrolul arabilor, tot n-o sa ne ajute asta din siberia de 4-5 ori mai scump ca nu-ti permiti benzina si ajungi sa-ti iei i3

cum omul de rand e prost i se simplifica spunandu-i-se ca se termina petrolul, nu i se explica nuante complexe ce-i depasesc puterea de intelegere

 

sau iti pui palaria din folie de aluminiu pe cap si dai vina pe capitalisti pe un topic despre un bmw

E adevarat cu zacamintele Russiei,dar ele exista.

Daca e cazul,voi plati mai mult pe litru,doar is petrolhead,nu-s fandizel sau bulectric.

 

Nu port nimic pe cap,nici palarie de fetru,nici basca,nu-s nici comunist,nici capitalist.

Nu agreez niciuna din aceste oranduiri,din pacate,ambele au mai multe parti rele decat bune pentru maidanezul de rand al societatii... :)

Dar nu asta e ideea topicului,asa ca,eu ma opresc.

Editat de Christian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, frigider a spus:

te plimbai prin magazin si ai vazut-o pe un raft?

ce-i cu stivuitorul ala?  

Cam aşa, am fost la o licitaţie şi am luat un Duster. Şi cum pe-asta n-o lua nimeni...Stivuitorul este o unealtă ajutătoare pt schimbat uleiul :D

 

Acum 23 ore, Christian 1 a spus:

Adrian, sa fie ce ti-ai dorit!

Daa, de unde chestia cu sfarsitul motorului termic? :)

Mersi! Spun şi eu ce văd la tîmpiţii ăştia de francezi care merg ca vitele la abator, electric-hibrid au fost 22% în 2020 faţă de 8% în 2019. Anul ăsta vor depăşi 35%

Acum 10 ore, littlekriminal a spus:

 Navigatia oricum nu te ajuta la foarte multe, eu folosesc tot telefonul. Trapa comes in handy, xenonul e ok, dar becurile normale sunt ok oricum la masinile astea. Motorina la francezi (in general) e mai imputita, deci ai grija de pe unde bagi.

Mersi de ponturi şi pentru tonul tău optimist...dar am reparat cîteva pt prieteni, rude mi se par nişte catastrofe modulul ăla confort care trebuie codat dacă nu ai schimbat becul de marşarier în timpul a 50 de utilizări, modulul audio din portbagaj care crapă din cauza apei.

Aşa e cu motorina, s-a cam împuţit peste tot mai puţin Austria unde e ieftină şi bună (mai bine să nu mă întreb de ce)

Acum 10 ore, ivan pedala a spus:

S-o stapanesti sanatos si sa te poarte pe unde vrea muschiu' tau!

Cand ajungi acasa, treci pe la mine sa bem un suc si sa mai povestim despre fiare de tot felu'!

Mersi! Stau cu ochii pe cifre, cum scad (aici în Fr ca să ne scoată din lista galbenă) cum vin în ţară. Pot să-l aduc şi pe Şarpe?

Sănătate tuturor şi să ne bucurăm de fiare cît ne mai lasă stăpînii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, adidas a spus:

Viata e trista fara retrofituri :D

Asta aşa e  https://www.ebay.fr/itm/BMW-3er-E90-E91-HiFi-System-Anlage-Lautsprecher-Endstufe-Set-S676A-SA676A/284105537188?hash=item42260276a4:g:z64AAOSwwz1fzH39

Acum 6 minute, john17 a spus:

Ai de stat atunci! 

Există şi soluţii alternative pt un plan B, momentan am treabă la muncă deci luna martie o stau aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, adrianm a spus:

...

 Pot să-l aduc şi pe Şarpe?

Pai...il stiam aici, acum cateva zile m-a vizitat...dar daca vrei, poti aduce toata gradina zoologica! Numa' sa ma anunti ca sa-l tin pe Sasha nemancat cateva zile inainte, pentru pofta de mancare! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Declar o altă conservă, conserva supremă: Audi A3 / 2001 1.6 102 cp benzină (adică bioéthanol ; ) ), destul de bine conservată abia ce i-am făcut ITP aici în Franţa - nicio problemă.

Zvîcnoasă şi consum mic (5-6), stă bine pe drum, fiabilă, piese ieftine ( o maşină la care încă poţi schimba bucşi şi pivoţi nu doar braţul în întregime)

Bună pînă la 100kmh deci trasee nu foarte lungi (bine, eu am adus-o pe roţi )

-unde eşti?

-in Germania, spre Elveţia

- aha fără limită de viteză, cu cît mergi?

- cu 100kmh

-cu cîîîît, n-am înţeles?

- vzvzşşşşş n-am reţea : ))

IMG_20210511_082657.thumb.jpg.8074b7e87ba609f78262c0fec2b7c046.jpgIMG_20210511_082704.thumb.jpg.95ff6feea523505f1179593cb2a7d58e.jpgIMG_20210511_082713.thumb.jpg.7cc8236666ae8972578eccf4548e2b9f.jpg

IMG_20210618_145602.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-o stapanesti sanatos, sute de mii de kilometri fara greturi!

M-am dotat si io cu mult visatul X3, asa cum mi-l doream...si am si bagat vreo dooo mii de kilometri dupa ce l-am inmatriculat. ;)

IMG_5648.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seara bună!

Mersi! La fel şi ţie! Sau mai degrabă ţie că a mea e maşină cu rol utilitar şi am luat o mai mult pentru că zăcea de pomană nu că aş fi visat mult la ea.

Nu visez conserve ci un garaj micuţ de vreo 5 mobre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh...am exagerat nitel...ca de visat, visez cai verzi...nu X3...!

Tot utilitara este si asta, ca am dorit sa aiba portbagaj mare, sa incapa Sasha inauntru, sa fie cu plasa despartitoare de protectie (ca sa nu se mai urce potaia pe mine cand conduc), sa pot intra cu ea pe un drum mai desfundat ca sa ajung la o balta, ca sa pescuiesc, cu oarece dotari musai, sa ma plimbe fara prea multe cheltuieli...ca deh, vine pensia si nu cred ca e una speciala! Ca idee, dupa ce am coborat din Lamborghini Urus, cam toate imi put acu'!🙈

IMG_6411.jpg

6d5b49fb-139a-4497-b339-86788e8cbe15.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 24.06.2021 la 9:41, ivan pedala a spus:

Eh...am exagerat nitel...ca de visat, visez cai verzi...nu X3...!

Ca idee, dupa ce am coborat din Lamborghini Urus, cam toate imi put acu'!🙈

Eu nu, dimpotrivă. Îmi plac maşinile mai vechi dar cît să nu te doară capul (să aibă încă abs, esp, dtc). Dacă mai poţi face şi mecanică de unul singur şi fără prea mulţi bani e încă bonus. Ecranele kinky cu touch nu mă pasionează decît în măsura în care le fac eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...