Sari la conținut

TURCIA 2021


MIHAI VARADERO

Postări Recomandate

Salutare colegi motociclisti. Daca vremea si vremurile ne lasa, propun o mica excursie in Turcia. Perioada ar fi 20.05-30.05.2021. Pe zile ar arata cam asa:

Ziua 0( joi 20.05 ) : BUC - VELIKO TARNOVO. 180km. Plecarea pe la ora 16. Cazare si apoi masa la Ego.

Ziua 1 (vineri 21.05 ) :VT - AYVALIK. 620km

Ziua 2 (sam. 22.05 ) :AYVALIK-EFES-KUSADASI-BODRUM. 400km

Ziua 3 (dum. 23.05 ) : BODRUM-MARMARIS-OLUDENIZ. 320km

Ziua 4 (luni 24.05 ) :plecarea pe la pranz catre " valea fluturilor " si apoi KAS. 100km

Ziua 5 (mar. 25.05 ) : KAS- KEMER - BELEK. 230km

Ziua 6 (mie. 26.05 ) : timp liber in belek. Rafting si ce o sa gasim de facut.

Ziua 7 (joi 27.05 ) : BELEK- KUTAYA sau alta locatie in zona BURSA. 400km

 

Ziua 8 (vin. 28.05) :KUTAYA- ISTANBUL. 350km

Ziua 9 (sam.29.05) : ISTANBUL- BUC. 650km

Ziua 10 (dum. 30.05) : rezerva

 

Practic ce am scris mai sus este doar o schita a excursiei. Ne putem orienta si adapta traseul la fata locului !!!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.03.2021 la 13:11, MIHAI VARADERO a spus:

Salutare colegi motociclisti. Daca vremea si vremurile ne lasa, propun o mica excursie in Turcia. Perioada ar fi 20.05-30.05.2021. Pe zile ar arata cam asa:

Ziua 0( joi 20.05 ) : BUC - VELIKO TARNOVO. 180km. Plecarea pe la ora 16. Cazare si apoi masa la Ego.

Ziua 1 (vineri 21.05 ) :VT - AYVALIK. 620km

Ziua 2 (sam. 22.05 ) :AYVALIK-EFES-KUSADASI-BODRUM. 400km

Ziua 3 (dum. 23.05 ) : BODRUM-MARMARIS-OLUDENIZ. 320km

Ziua 4 (luni 24.05 ) :plecarea pe la pranz catre " valea fluturilor " si apoi KAS. 100km

Ziua 5 (mar. 25.05 ) : KAS- KEMER - BELEK. 230km

Ziua 6 (mie. 26.05 ) : timp liber in belek. Rafting si ce o sa gasim de facut.

Ziua 7 (joi 27.05 ) : BELEK- KUTAYA sau alta locatie in zona BURSA. 400km

 

Ziua 8 (vin. 28.05) :KUTAYA- ISTANBUL. 350km

Ziua 9 (sam.29.05) : ISTANBUL- BUC. 650km

Ziua 10 (dum. 30.05) : rezerva

 

Practic ce am scris mai sus este doar o schita a excursiei. Ne putem orienta si adapta traseul la fata locului !!!

 

 

 

Sa puneti in traseu si Salda Golu - cica e un fel de Maldive de Turcia. E in drum spre Antalya deci e ok.

Pe la turci in schimb se pot face distante mai mari pe zi intrucat ei au drumurile bune si se poate merge tare fara prea mult stres.

Din tot traseul de sus, cred ca singura zi mai rupere e ultima zi 650 km din Istanbul pana in Bucuresti - problema aici fiind traversarea Bulgariei unde eu unul nu ma simt confortabil sa merg cu mai mult de 110

Ca idee ma bate si pe mine gandul sa ma alatur dar sa vedem cum evolueaza lucrurile - momentan sunt carantinat cu guvid

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mai multe amante poate ca as face fata o perioada scurta, desi nu sunt sigur. Dar mai multe neveste... fereasca sfantul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, FBogdan a spus:

La mai multe amante poate ca as face fata o perioada scurta, desi nu sunt sigur. Dar mai multe neveste... fereasca sfantul.

Cred ca ar merge si cu mai multe neveste, s-ar cicali intre ele in loc sa te streseze pe tine. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant si interesat. Rapelul il rezolv miercuri, si daca nu baga alte masuri, sunt bun de plimbat :D

Aveti deja un numar de participanti? Cam cate moto? Cu pasagere, fara? Un buget estimat per zi? 100 euro? :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata suntem vreo 6-7, majoritatea fara pasager.

 

100 euro e limita superioara daca vrei single. Daca te combini la o dubla (evident depinde si de numar final al participantilor) probabil o sa ajunga undeva pe la vreo 60-70. Inca nu e sezon, o dubla e undeva intre 50 si 100 euro, cu mic dejun la 3-4 stele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Cum se va intra in Turcia, faceti test PCR sau sunteti vaccinati toti? As vrea sa dau o fuga pana la Istanbul candva in perioada Pastelui, cand o sa am 10 zile de la rapel. Ce stiu concret este ca momentan Turcia este pe lista verde. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vor fi persoane vaccinate, iar restul vor face test PCR. Oricum cel putin declarativ in vara asta se pare ca accesul in Turcia va fi ceva mai liber decat in Grecia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gigeii ăștia spun că de la 1 mai se trece cu una din 3 chestiuni:

- vaccin complet (cu rapel)

- test PCR 72h

- anticorpi 

 

In Bulgaria de pe 1 mai, grecia de pe 14 mai

 

https://www.imperatortravel.ro/2021/03/de-la-1-mai-bulgaria-ridica-toate-restrictiile-de-intrare-pentru-turistii-vaccinati.html

Editat de robert23mg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, speram ca turcii de la 01.05 sa lase pe cei cu vaccin. 

 

Mai devreme am citit ca grecii au anuntat ca vor primi romani de la 16 aprilie, ca sa poata sarbatori Pastele la ei, dar inca nu este oficial, tot de pe imperator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
La 10.03.2021 la 13:11, MIHAI VARADERO a spus:

Practic ce am scris mai sus este doar o schita a excursiei. Ne putem orienta si adapta traseul la fata locului !!!

 

Teoretic, tura s-ar putea reprograma acum pentru luna august, asta dacă mai e valabilă oferta că vei face cinste cu o bere locală/zi fiecărui participant la excursie. Lumea vrea să ştie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din păcate momentan Turcia e încă cu restricții, nu se circulă noaptea după 22 bla bla. Trebuie să luați în calcul și prețurile care dacă urmează exemplul grecilor sunt cu 50% mai mari. Eu sunt la greci acum și m-a spart și la cazari și la mese. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, lacroyx a spus:

Eu sunt la greci acum și m-a spart și la cazari și la mese. 

Eu n am sesizat la greci asta. Cazări ok, preturi ok la papa. Poate tu mergi în zone foarte foarte populare😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din câte ştiu, în Turcia nu-ţi trebuie testare, e ca la bulgari, intrare liberă. La preţuri sunt oricum sub greci, iar la calitate, peste ei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, Adrian M. a spus:

Eu n am sesizat la greci asta. Cazări ok, preturi ok la papa. Poate tu mergi în zone foarte foarte populare😁

Man eu nu vorbesc din amintiri din copilărie. Ca un maniac veritabil am o aplicație pe care o folosesc de ani buni și în care notez cheltuielile de vacanta. Le pune pe categorii și le împarte și pe fiecare persoana. Comparativ cu 2019 au crescut cu 50%. Și dacă nu mă crezi pe mine, vorbeam cu un roman stabilit în Skopelos și zicea că nu au crezut într-adevăr foarte mult. La orice taverna se ducea 80 de euro, 80 de euro, 80 de euro. 

 

Acum 21 minute, Lancelot a spus:

Din câte ştiu, în Turcia nu-ţi trebuie testare, e ca la bulgari, intrare liberă. La preţuri sunt oricum sub greci, iar la calitate, peste ei. 

Pe site-ul MAE apare că se intră ca la greci , ori vaccin, ori testare. Și ultimul update e pe 22 iunie. Poate au modificat ceva de atunci.

Acum 19 minute, Adrian M. a spus:

Eu n am sesizat la greci asta. Cazări ok, preturi ok la papa. Poate tu mergi în zone foarte foarte populare😁

Man eu nu vorbesc din amintiri din copilărie. Ca un maniac veritabil am o aplicație pe care o folosesc de ani buni și în care notez cheltuielile de vacanta. Le pune pe categorii și le împarte și pe fiecare persoana. Comparativ cu 2019 au crescut cu 50%. Și dacă nu mă crezi pe mine, vorbeam cu un roman stabilit în Skopelos și zicea că nu au crezut într-adevăr foarte mult. La orice taverna se ducea 80 de euro, 80 de euro, 80 de euro. 

 

Acum 21 minute, Lancelot a spus:

Din câte ştiu, în Turcia nu-ţi trebuie testare, e ca la bulgari, intrare liberă. La preţuri sunt oricum sub greci, iar la calitate, peste ei. 

Pe site-ul MAE apare că se intră ca la greci , ori vaccin, ori testare. Și ultimul update e pe 22 iunie. Poate au modificat ceva de atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, lacroyx a spus:

Ca un maniac veritabil am o aplicație pe care o folosesc de ani buni și în care notez cheltuielile de vacanta.

:)))))))))))

Zii si noua ce aplicatie folosesti,aca nu e exclusiv pt marul muscat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...