Sari la conținut

Motocicleta noua?(ce nu stiu si ar trebui sa stiu) plus un sfat pentru KTM rc 125 lovers :)


Xinnicut
 Share

Postări Recomandate

Buna, am 15 ani, si lucrez sa strang bani pentru motor de A1, am rezolvat in mare parte idea cu parintii, la mama mai e ceva de lucru da cu banii mei nu cred ca poate comenta, idea e, vreau un ktm rc 125 efectiv il ador de cand ma stiu am pana si figurina adusa de afara ca la noi nu e :*), deci de exemplu chiar un mic sfat nu ca mi-as permite sa dau sfaturi pentru cei care doresc un ktm nou, in Ungaria e cel mai ieftin cu 1k euro mai ieftin ca la noi (http://www.ktmkecskemet.hu/termek/2017-ktm-rc-125/ si la noi https://1ktm.ro/moto/ktm-rc-125-2020/ iese undv la 3600-3800 euro la unguri depinde de cat e euro, si la romani 4600-4800, si inchiriezi un trailer pt 24 de ore cu 100 maxim 200 lei, iti iei taticu cu tine mergi in Ungaria iei motorul si vi, multumim Uniunii Europene, ca nu platim taxa pentru vama si astea), idea e ca m-am tot gandit eu, motoarele unde sunt fabricate e marca indiana KTM, presupun ca sunt producatori in europa sau poate in romania, in cazul meu cred ca e in Ungaria ca de acolo vrea sa il iau, cat sta intr-o reprezentanta, daca ma duc la link-ul de mai sus, preupunand ca stiu astia engleza, ii intreb un ktm rc 125, si imi da presupu unul nou ultimul an/model, pentru ca din cate am inteles pe net (nu dati hate daca gresesc sunt un incepator nici macar motociclist inca) sunt modele de exemplu din 2019 nu e folosit e nou dar tinut acolo, si cauciucurile cu toate ca sunt noi asta stie oricine daca nu e folosit degeaba e nou daca e produs de mult timp si nu e folosit e la fel ca unul uzat sau chiar mai rau, deci in concluzie, unde e produs motorul cum functioneaza nu e ca un produs in cutie si il ti pe stok pana se vinde, ma duc in Ungaria ce intreb sau ce recomandati zic modelu 2021 pe atunci, ca 2022 nu cred ca o sa fie, si pretu e acelasi presupun, si cum e cu cauciurile si restu ce trebuie sa il fac chiar daca il iau NOU. Nu scrie nicaieri pe internet pentru ca majoritatea si le iau second hand, plus majoritatea cred ca daca e nou e la fel de oriunde etc, sper sa puteti intelege si sa imi raspundeti la toate intrebarile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, banii mi fac singuri sa nu fie discutii cu mama mea, nu conteaza ce lucrez si und idea e ca am facut bani mai mult de jumate si voi mai lucra inca vreo 8 luni pentru restu plus pentru full echipament si poate imi ramane ceva depinde echipament, idea e am avut ceva intrebari unde sunt produse in romania si ungaria de unde au motoarele ktm care sunt indiene, ce se intampla e adevarat ca sunt modele vechi cuma r fi acum 2019 si tot nou ca nu e folosit dar de fapt e vechi, si  cu cauciucurile cum e ca dac anu sunt purtate, cum sa fac de achizitie, tatal meu nu e motociclist asa ca nici el nu stie, sunt cam singuru si dintre rude si tot... asa ca sunt 99% pe cont propiu...

28 minutes ago, Xinnicut said:

Buna, am 15 ani, si lucrez sa strang bani pentru motor de A1, am rezolvat in mare parte idea cu parintii, la mama mai e ceva de lucru da cu banii mei nu cred ca poate comenta, idea e, vreau un ktm rc 125 efectiv il ador de cand ma stiu am pana si figurina adusa de afara ca la noi nu e :*), deci de exemplu chiar un mic sfat nu ca mi-as permite sa dau sfaturi pentru cei care doresc un ktm nou, in Ungaria e cel mai ieftin cu 1k euro mai ieftin ca la noi (http://www.ktmkecskemet.hu/termek/2017-ktm-rc-125/ si la noi https://1ktm.ro/moto/ktm-rc-125-2020/ iese undv la 3600-3800 euro la unguri depinde de cat e euro, si la romani 4600-4800, si inchiriezi un trailer pt 24 de ore cu 100 maxim 200 lei, iti iei taticu cu tine mergi in Ungaria iei motorul si vi, multumim Uniunii Europene, ca nu platim taxa pentru vama si astea), idea e ca m-am tot gandit eu, motoarele unde sunt fabricate e marca indiana KTM, presupun ca sunt producatori in europa sau poate in romania, in cazul meu cred ca e in Ungaria ca de acolo vrea sa il iau, cat sta intr-o reprezentanta, daca ma duc la link-ul de mai sus, preupunand ca stiu astia engleza, ii intreb un ktm rc 125, si imi da presupu unul nou ultimul an/model, pentru ca din cate am inteles pe net (nu dati hate daca gresesc sunt un incepator nici macar motociclist inca) sunt modele de exemplu din 2019 nu e folosit e nou dar tinut acolo, si cauciucurile cu toate ca sunt noi asta stie oricine daca nu e folosit degeaba e nou daca e produs de mult timp si nu e folosit e la fel ca unul uzat sau chiar mai rau, deci in concluzie, unde e produs motorul cum functioneaza nu e ca un produs in cutie si il ti pe stok pana se vinde, ma duc in Ungaria ce intreb sau ce recomandati zic modelu 2021 pe atunci, ca 2022 nu cred ca o sa fie, si pretu e acelasi presupun, si cum e cu cauciurile si restu ce trebuie sa il fac chiar daca il iau NOU. Nu scrie nicaieri pe internet pentru ca majoritatea si le iau second hand, plus majoritatea cred ca daca e nou e la fel de oriunde etc, sper sa puteti intelege si sa imi raspundeti la toate intrebarile. A si am uitat sa intreb nu doar pe site-ul unguresc, si pe cel romanesc, la ktm cum suntem acum in 2021, la rc 125 este doar 2020, sila duke e mereu chiar ultimu adc 2021, de ce e un asa un delay la producere sau distributie de moatoare sau ce o fi sper ca ati inteles?

 

A si am uitat sa intreb nu doar pe site-ul unguresc, si pe cel romanesc, la ktm cum suntem acum in 2021, la rc 125 este doar 2020, sila duke e mereu chiar ultimu adc 2021, de ce e un asa un delay la producere sau distributie de moatoare sau ce o fi sper ca ati inteles?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sinteti niste cacanari. 

In loc sa fiti chitrosi ar trebui sa laudati omul ca nu cedeaza la pasiunea lui (a noastra) oricat de greu se dovedeste ca ii e. 

Nu cred sa fie multi care sa traga cum face el pt a-si implini visul. Suntem niste putori si noi, astia mari, daramite kinderii din ziua de azi. CAti lucreaza la 15 ani, nu de foame, ci fiindca vor?

 

@Xinnicut bravo, tata!

Daca e motor expus in reprezentanta, la 0-20km, nu iti face probleme ca il iei in 2021 si e model 2019. O sa mergi tu cu cauciucurile alea mult si bine. Ca oricum, fiind incepator, nu te dai tu pe genunchi. Sint dintre motociclisti care se dau cu cauciucuri mult mai vechi. Oricum, poti achizitiona cauciuc "nou" in martie 2021 si sa vezi ca pe pagina producatorului, la vechime, scrie "max 18 luni.

In plus poti prinde si reducere la modelele din ani mai vechi. Cu diferenta iti iei echipament.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

58 minutes ago, VyXxer said:

Sinteti niste cacanari. 

In loc sa fiti chitrosi ar trebui sa laudati omul ca nu cedeaza la pasiunea lui (a noastra) oricat de greu se dovedeste ca ii e. 

Nu cred sa fie multi care sa traga cum face el pt a-si implini visul. Suntem niste putori si noi, astia mari, daramite kinderii din ziua de azi. CAti lucreaza la 15 ani, nu de foame, ci fiindca vor?

 

@Xinnicut bravo, tata!

Daca e motor expus in reprezentanta, la 0-20km, nu iti face probleme ca il iei in 2021 si e model 2019. O sa mergi tu cu cauciucurile alea mult si bine. Ca oricum, fiind incepator, nu te dai tu pe genunchi. Sint dintre motociclisti care se dau cu cauciucuri mult mai vechi. Oricum, poti achizitiona cauciuc "nou" in martie 2021 si sa vezi ca pe pagina producatorului, la vechime, scrie "max 18 luni.

In plus poti prinde si reducere la modelele din ani mai vechi. Cu diferenta iti iei echipament.

 

 

A ok, pai nu stiam cum funtioneaza credeam ca cauciuruile daca nu sunt folosite sau ceva se strica. Nu sti cum e, unde sunt produse si aduse in Ungaria in cazul asta? efectiv am stat vreo 2 zile si din tara in tara am intrat pe google maps sa caut toate reprezentantele ktm sa gasesc cel mai ieftin, am gasit si mai ieftin dar daca nu e in uniunea europeana taxa de vama si transportul si alea e acolo la 1 k euro, deci ungaria e cea mai buna optiune, si scuze de exprimare. Si de ce duke gasesti in 2021 model 2021, dar rc gasesti daor 2020 in 2021? Ce e cu delay-ul asta? Ms de rasp.

2 hours ago, prafrau said:

 

tva, varianta ungureasca e 27% in cazul asta

Adica vrei sa zici ca eu platesc tva pe langa inca 1026? cam atat e 27%, nu e tva inclus in pret? Eu asa stiu ca pretul ala e cu tva si daca tu zici ca tva la ei e 27% atunci motoru in sine ar fi 2800 euro plus 1000 tva care sincer ar fi WOW ca l-as lua pe firma si scad din tva desi nu stiu cum functioneaza la nivel international.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 minutes ago, easy ride on! said:

"A well maintained KTM can be just as reliable as a Japanese bike."

https://adventurebiketroop.com/ktm-bike-reliability/

Şi KTM-ul ales de el?

Nu trebuie sa fiu expert mecanic sau ceva sa imi dau seama ca ktm rc este in top, pana sa ii ia fata arpilia rs la categoria 125 era peste tot pe circuitele de 125, si inca este cu toate acestea, este doar defaimat ca este indian, care ar fi problema...

2 minutes ago, VyXxer said:

Fiindca in 2021 nu au facut.

Untitled.png

Mersi

 

Am descoperit ca, aparent poti sa ti-o comanzi acasa de pe site-ul respectiv, dar in ce conditii o aduce, acasa sau unde? Scuza daca pun intrebari stupide dar nu ne invata nimeni la scoala chesti utile..., si cand cumperi motoru si iti da actele pentru el, nu scrie acolo data exacta cand o fost produs? Si daca mergi in orice reprezentanta poti face un test drive, deci probabil daca da este mai ieftin, recomandati sa il iau de la test drive, sau cele care sunt exponate mai au o zgarietura si sunt mai ieftine, sau daca tot il iau nou nu ma zgarcesc de 200 euro si chiar il iau nou? Cat despre adus de acolo sunt 210 km din oradea pana la reprezentanta asta http://www.ktmkecskemet.hu/termek/2017-ktm-rc-125/ ,  vreo 3 ore de drum intors 6 plus vama fie 7 in total(stau in Oradea), deci ce sa fac sa il iau personal, si sa ma duc acolo dupa el? iese mai ieftin si asa as face, dar am auzit ca sunt reprezentante care nu vand pe loc? Daca e asa il comand desi atunci nu rezolv nmk ca si transportul costa probabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

1 minute ago, Xinnicut said:

ktm rc este in top, pana sa ii ia fata arpilia

Cred ca e chestie de gust, la om, nu sa ia cel mai fiabil motor din luna martie 2021. 

Toti am luat un motor "fiindca", indiferent de ce specificatii au alte motoare din aceasi clasa. Asa ca ai dreptate, "care ar fi problema"? Un motor nou, e nou! Daca ne gandim la recalluri inainte de acchizitie, nu prea e constructiv. In general vorbind, nu ma refer strict la rc125.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, VyXxer said:

 

Cred ca e chestie de gust, la om, nu sa ia cel mai fiabil motor din luna martie 2021. 

Toti am luat un motor "fiindca", indiferent de ce specificatii au alte motoare din aceasi clasa. Asa ca ai dreptate, "care ar fi problema"? Un motor nou, e nou! Daca ne gandim la recalluri inainte de acchizitie, nu prea e constructiv. In general vorbind, nu ma refer strict la rc125.

Da, dar si aici in comunitatea din oradea cand aud de ktm ca ii chinezari, prostii... de ce sa defaimezi doar ca e din India.

Just now, easy ride on! said:

Nu sunt fiabile.

Adica? plus eu il vreau ca e cam cel mai stabil din categoria de cursive 125, nu am condus dar e logic are roata de 110 mm fata si 150 mm spate, cele mai groase, asa ca e mai stabila, si are 135 kg, nu ma intereseaza ca nu e top la viteza, pana la urma sa invat, ce viteza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 minutes ago, Xinnicut said:

Scuza daca pun intrebari stupide dar nu ne invata nimeni la scoala chesti utile

Topicul e pt dicutii. 

6 minutes ago, Xinnicut said:

nu scrie acolo data exacta cand o fost produs

Scrie.

7 minutes ago, Xinnicut said:

poti face un test drive, deci probabil daca da este mai ieftin

Asa ar trebui, sa fie mai ieftin, ca nu mai e motor la 0 km. Dar nu o lua ca pe o certitudine.

8 minutes ago, Xinnicut said:

dar in ce conditii o aduce, acasa sau unde

Astea nu mai sint intrebari pt care sa te scuzi ca le pui fiindca nu ti s-a predat la scoala.

Il aduce acasa, impachetat.

9 minutes ago, Xinnicut said:

ce sa fac sa il iau personal, si sa ma duc acolo dupa el

Nu stiu daca e ok sa bati ca incepator 300km pe un motor pe care nu-l cunosti. Dar nici imposibil nu e. 

Cat priveste costurile, intreaba cat te ajunge sa ti-l aduca acasa si compara cu suma urmatoarelor: benzina, senvisuri, apa si ce crezi ca mai consumi pe drum.

6 minutes ago, Xinnicut said:

aici in comunitatea din oradea cand aud de ktm ca ii chinezari, prostii

Iti iei motor pentru tine, sau ca sa impresionezi Oradea? 

 

Pe cat iti permite timpul, iti sugerez sa citesti topicurile pt incepatori.

Uite unul, de exemplu:

https://motociclism.ro/topic/100210-ghid-de-informare-pentru-incepatori-ce-motor-sa-mi-iau/

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, VyXxer said:

 

Il aduce acasa, impachetat.

Nu stiam asta

 

3 minutes ago, VyXxer said:

Nu stiu daca e ok sa bati ca incepator 300km pe un motor pe care nu-l cunosti. Dar nici imposibil nu e. 

Nuu, nici nu ma gandesc, desi nu ar fi prima data am asa un "pact" cu tata, sa incep pe  ceva scuter la mana a 2a, ceva cat de ieftin sa ma invat pe 2 roti, dupa pe cand iau frumusetea asta sa nu fiu chiar paleta, incepator, sa fiu experimentat sa zic asa, dar nu il aduc pe roti din ungaria, inchiriez un trailer cu 100-200 lei pentru o zi si drumul ar fi in total dus-intors 7 ore cu tot cu vama si opriri. Am trimis deja mesaj sa vad cat e pretul de transport cat costa transportul, si m-am decis, il iau nou nu test ride si de astea, ca daca unul a fost folosit o data, logic reprentanta o sa il dea tot pe ala la testride, nici exponat ca il ating toti, poate il imping si stiu eu poate a picat pe jos, nu sti. Merci oricum

 

7 minutes ago, VyXxer said:

Iti iei motor pentru tine, sau ca sa impresionezi Oradea?

Nu tocmai aia ziceam nu inteleg ce toti zic ca e naspa KTM rc, daca mie imi place nu ma intere ala il iau, dar daca e cum zice @easy ride on! si chiar are probleme? As mai vrea sa clarific acest ultim lucru.

3 minutes ago, easy ride on! said:

Pe munte, era un model de off-road.

Eu i-au crusiva, plus eu am extrem de mare grija de orice lucru detin, asa ca nu e de parca ma duc cu cursiva pe deal

 

4 minutes ago, easy ride on! said:

 

Aşa l-au construit, cu pompă hidraulică cu lichid de frână (la ambreiaj).

 

Esti mecanic, daca da sa imi explici de ce ar fi un dezavantaj sau un minus, ce se strica? De ce? De ce ar vrea o marca sa isi faca un produs prost...? Si de ce e folosit atunci pe circuit, probabil au remediat problema acolo, cu ceva modificari la motor? NU sunt mecanic deci nu stiu.

 

5 minutes ago, easy ride on! said:

 

Probabil că la mâna a doua.

Prietenul meu tot la mana a doua de la alt tip care a trecut la A1, si tipu ala a avut mare grija de el, asa ca prietenul meu nu am auzit sa aiba probleme. Atat ca a avut un accident nu grav dar nici usor, dar nu de la motor sau ceva sa intamplat.

Si inca ceva nu neaparat delicat dar tot important, vreau sa pun pe frame un crash bar/pad, si pe roti de asemenea niste slidere, dar problema e KTM-ul e diferit de alte motoare, la roti cel putin, si daca vrei sa iti pui, nu poti gasi la orice magazin moto, prietenul mau a improvizat cu montarea sliderelor, si sincer dupa ce lucrez atata pentru el sa fac "primul accident" cu el si sa arunc pe geam bani, mai pun 150 euro si imi pun slidere si crash bar, idea e de und am gasit astea pe net e singuru kit care are si pe frame si la roti, https://www.ebay.co.uk/itm/Motorcycle-Frame-Sliders-With-Falling-Engine-Crash-Pad-Wheels-For-KTM-RC-125-200-/153267100321 dar nu stiu cat sunt de bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, Xinnicut a spus:

Buna, am 15 ani, si lucrez sa strang bani pentru motor de A1

La varsta ta, nu ar fi mai bine sa iti vezi de scoala? De muncit, vei munci o viata, cand va veni vremea. La scoala se invata o multime de lucruri utile: sa scrii corect, sa citesti, sa te exprimi coerent (in scris sau oral), sa faci socoteli, o regula de trei simple, etc, etc. Acum este timpul sa inveti, puiule!   

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, xt600 said:

puiule

Am crezut ca intelege tot filosoful ca decizia omului e luata si stie si familia lui de ea.

Cat priveste nazi gramaru'... obisnuiam si eu, da' am mai imbatranit si nu ajuta nici ca tot ce citesti oriunde e cam cu greseli.

Inteleg ce zici tu si asa e. DAr in primul rand omul n-a zis ca s-a lasat de scoala. Sau mi-a scapat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 minutes ago, xt600 said:

La varsta ta, nu ar fi mai bine sa iti vezi de scoala? De muncit, vei munci o viata, cand va veni vremea. La scoala se invata o multime de lucruri utile: sa scrii corect, sa citesti, sa te exprimi coerent (in scris sau oral), sa faci socoteli, o regula de trei simple, etc, etc. Acum este timpul sa inveti, puiule!   

De invatat o sa invat toata viata, iar ce fac eu la liceu 90% nu ma ajuta, intram in detalii personale, dar ma duc ca informatician in armata, am facut informatica de mic, si asta ma ajutat la bani am vandut atestate, ceva proiecte pentru clasa a 12-a, si la sora mea eu i l-am facut, si acolo imi trebuie romana(gramatica, eu la liceu fac literatura), istorie;ce fac la scoala, engleza la care is olimpic pe bihor, matematica m1 si informatica la care ma descurc, nu ca ma laud dar sunt realist, nu zic ca nu ma intere de scoala, am doar note de 10 si 9 am media 9.33 acum in clasa a9a, dar stiu ce vrea in viata asa ca nu ma stresez ma pregatesc la ceva UTIL, in loc de logica, sip sap sop sep, am putea invata legislatia, ce insemna sa detii o casa/vehicul, eu habar n-am ce acte imi trebuie sa am cu mine, cu motorul, ce acte trebuie sa ai, rovineta, si toate alea. Plus stau chill nu am invatat de cand ma stiu, si la examen am avut media de intrare 8.92, mi-a scazuta ca am facut contestatie, eu sunt atent la ore si aia e. Cam multe detalii personale dar macar nu mai primesc msg de genul, cel putin sper. Cu tot respectul.

16 minutes ago, VyXxer said:

Poate asa ceva. https://www.probrake.de/GSG-crashpads-for-KTM-RC-125-17-17-KTM-IS-RC

Daca or merge si pe varianta 2020. 

Da prespun, la frame e compatibil orice asa am inteles, cele pentru roti e problema... dar probabil o sa i-au de pe net nici nu sunt asa scumpe, si mersi de sustinere ca doar tu nu mi-ai dat hate :)

13 minutes ago, VyXxer said:

Am crezut ca intelege tot filosoful ca decizia omului e luata si stie si familia lui de ea.

Cat priveste nazi gramaru'... obisnuiam si eu, da' am mai imbatranit si nu ajuta nici ca tot ce citesti oriunde e cam cu greseli.

Inteleg ce zici tu si asa e. DAr in primul rand omul n-a zis ca s-a lasat de scoala. Sau mi-a scapat?

Nu ma las, inca am mari target-uri, bine amu si pile si altele dar asta e alta poveste, citeste si tu ce i-am raspuns la @xt600, doar ca ma gandesc si eu ce e productiv sau nu in viata, si cu probleme de exprimare e iarasi alta poveste, probleme mai personale, nu ca sunt prost sau ceva... Nu ca o zic ca si scuza...

Editat de Xinnicut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 minutes ago, asdglasfk said:

Cea mai buna cariera in romania, sa vinzi proiecte unora care nu sint in stare, ca sa isi ia atestate nemeritate. Felicitari, un adevarat roman, esti pe drumul cel bun.

Nu am zis ca e cea mai buna chestie, dar gandestete ca eu am incercat pot sa zic cel putin 30 locuri de munca, si nu m-a luat, am reusit promoter dupa ce m-am tiganit cu sefa ca voia doar fete, si o trebuit sa ii arat ca am fost model si alea, am vandut atestate sa strang bani, si promoter faceam undeva la 500 lei pe luna, 4 zile de lucru 4 libere, 6 ore lucru part time, in restul zilei de lucru teme si invatat, iar cele 4 libere, lucram la atestate, pagini web, design back-end si montam pc-uri, plus mai aveam si eu o viata, mai luam pauza, daca tot dai hate, zi-mi tu unde puteam lucra, am incercat bbysitter, la terase la vreo 15 restaurante, la mc la kfc, la mcneil, ce vrei tu, si kaufland si selgros, pana si anunt de ma angajez am pus pe olx, sunt un baiat foarte determinat, nu gaseam nimic mai bun, plus decat sa dea 100 lei spaga la profesor nu mai bn imi dadea mie 50-70 lei, si macar mai strangeam.

     Si ai fi uimit ce isi bat joc oamenii la lucru fata de minori, is proiecte in care lucram si imi dadea acolo 10 dolari pentru 2 saptamani de programare, de ce sa fiu eu prost daca oamenii sunt smecheri, ma impun simplu... da stiu ca nu e bine nu zic ca va fi un mod de viata, pana la urma trebuie sa schimbam lumea in bine, dar pe mine cine ma ajuta?

Editat de Xinnicut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrii foarte obositor. Mai pune si tu un punct, scrie niste fraze mai scurte, da un enter, ceva. Ai zis ca "faci" litere, nu se vede.

Nu e hate, e o constatare. Majoritatea romanilor ar vrea (cel putin la nivel declarativ) sa fie "altfel", sa fie "mai bine", dar toti nu fac altceva decat sa contribuie la pastrarea starii de mocirla. 

Te-ai gandit ca peste cativa ani un din asta cu diplome cumparate o sa raspunda de ceva important din viata ta? Nu, e mai important sa faci acum 100 lei usor.

Editat de asdglasfk
typos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, asdglasfk said:

Scrii foarte obositor. Mai pune si tu un punct, scrie niste fraze mai scurte, da un enter, ceva. Ai zis ca "faci" litere, nu se vede.

Nu e hate, e o constatare. Majoritatea romanilor ar vrea (cel putin la nivel declarativ) ca vor sa fie "altfel", sa fie "mai bine", dar toti nu fac altceva decat sa contribuie la pastrarea starii de mocirla. 

Te-ai gandit ca peste cativa ani un din asta cu diplome cumparate o sa raspunda de ceva important din viata ta? Nu, e mai important sa faci acum 100 lei usor.

Bine, da-mi idei atunci, pentru ca asta e cam cea mai mare sursa de profit pe care am avut-o pana acum, daca nu eram bun la informatica probabil renuntam, asta e cam singurul meu argument impotriva mamei mele care e EXTREM DE OVERPROTECTIVE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...