Sari la conținut

Sistem scanere inventariere


l.u.v
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Salut, 

Imi trebuie la job un sistem de scanere, soft etc pentru inventariere. 

Nu mă pricep absolut deloc la chestiile astea și vad tot felul de sisteme. Cineva îmi spunea de un sistem în care folosești telefonul pe post de scanner. 

Ați lucrat cu așa ceva și îmi puteți da vreun sfat? 

Mersi! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, l.u.v a spus:

Salut, 

Imi trebuie la job un sistem de scanere, soft etc pentru inventariere. 

Nu mă pricep absolut deloc la chestiile astea și vad tot felul de sisteme. Cineva îmi spunea de un sistem în care folosești telefonul pe post de scanner. 

Ați lucrat cu așa ceva și îmi puteți da vreun sfat? 

Mersi! 

Cu telefonul poti sa folosesti cam scanner. Practic intri in aplicatie, faci poza la document si iti tranforma poza in pdf.  Arata exact cu o scanare cu un aparat specializat.

Acum daca vrei si recunoastere de text si transformi in pdf editabil, vei avea nevoie de un programel mai puternic gen OCR. Abby Fine Reader e bun dar mi se pare ca e contra cost

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Presupun ca te referi la Warehouse Management System: soft pentru operarea gestiunii fizice a produselor cu ajutorul scannerelor, codurilor de bare si rafturi (cu adrese aferente).

O implementare de pe piata costa aprox 10-30.000 euro si poti sa operezi depozite de 10 - 20.000 mp cu ele.

 

Alternativa ar fi open source (dar necesita putina programare/adaptare cu ajutorul unui programator). de ex. https://www.odoo.com/app/inventory

 

Asa cum spunea colegul de mai sus, exista soft-uri care pot utila telefoane pe post de scannere (un app specific); uzual se utilizeaza cod QR pt operare cu telefonul.

Separat ai scannerele clasice 2D pt codurile de bare: cele mai basic sunt cele ca la mega cu fir conectate la calculator (cele mai ieftine); avansate pot fi sub diverse forme/functiuni. Zebra (Motorola) produce niste scannere foarte bune pt logistica (400- 2000 eur/buc).

 

Depinde foarte mult de ce vrei sa faci:

- inventariere de mijloace fixe/obiecte de inventar. 

- firma are logistica internalizata.

- firma ofera servicii logistice ca si obiect principal de activitate.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 7 minute, GeKados a spus:

Depinde foarte mult de ce vrei sa faci:

- inventariere de mijloace fixe/obiecte de inventar. 

Salutare și mersi pentru detalii! 

Da, asta caut, inventariere într-o clădire de birouri, birouri, mese, scaune, tastaturi, mouse etc. Astea au deja coduri de bare pe ele. 

Evident, nu se dorește un sistem scump. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul asta, iti recomand sa te uiti prin suita de open source ODO (am pus link-ul mai sus) impreuna cu un programator:

- e mocca.

- functioneaza decent.

- poti sa personalizezi modulul ales.

 

Iti trebuie un programator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, l.u.v a spus:

Salutare și mersi pentru detalii! 

Da, asta caut, inventariere într-o clădire de birouri, birouri, mese, scaune, tastaturi, mouse etc. Astea au deja coduri de bare pe ele. 

Evident, nu se dorește un sistem scump. 

 

si eu care credeam ca vrei scanare documente :)))) Ce goofy

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, l.u.v a spus:

 inventariere într-o clădire de birouri, birouri, mese, scaune, tastaturi, mouse etc. Astea au deja coduri de bare pe ele. 

Evident, nu se dorește un sistem scump. 

 

Abandon ship? 😈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, l.u.v said:

Salutare și mersi pentru detalii! 

Da, asta caut, inventariere într-o clădire de birouri, birouri, mese, scaune, tastaturi, mouse etc. Astea au deja coduri de bare pe ele. 

Evident, nu se dorește un sistem scump. 

 

Tocmai am vorbit cu unul dintre băieții mei, care a făcut ceva oarecum asemănător pentru o companie din Germania cu ani în urmă. Mi-a confirmat exact ce a postat @GeKados, te costă cam mult dacă vrei ceva profi. Soluția este ceva open source customizat cu minimum de investiție. Altfel este extrem de scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Da, caut strict inventariere obiecte într-o clădire de birouri. 

De anul asta se ocupa departamentul meu de inventariere și de asta caut ceva. 

La 16.03.2021 la 11:28, Starcream a spus:

iti pot recomanda si o firma care se ocupa cu asta.

M-ar interesa, mersi! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...