Jump to content

Dacia Spring - prima dacie electrica

Recommended Posts

Acum 4 ore, einstein1984 a spus:

radeti voi radeti, dar am un vecin cu cayenne (vechi evident)care a tras un prelungitor pana in masina... de la etajul 6!

😂🤭

• Replies 247
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

intrebare......

voi ati dat cei 99 euro? ma refer la cei care au facut precomanda

"Datele tale bancare

Ești pe cale să plasezi precomanda pentru Noua Dacia Spring:

Pentru a continua, este obligatorie preautorizarea bancară în valoare de 99 euro, echivalentul in lei la cursul Lei-Euro al băncii emitente a cardului tău din data plății.

Preautorizarea presupune blocarea temporară a sumei pentru o perioadă de 14 zile. În acest timp suma respectivă nu va fi transferată din contul tău bancar, însă nici nu va putea fi folosită. Această sumă nu reprezintă un angajament de plată, nu va fi debitată și va fi eliberată automat după 14 zile.*

Preautorizarea bancară se realizează de către Worldpay ™, procesator de plăți autorizat, care acționează ca operator de date, în conformitate cu politica sa de date cu caracter personal, accesibilă aici."

am suntan acum la meridian vest

buna ziua

aveti idee ...un termen de Livrare...

buna ziua

pentru primii 1000 prin septembrie dar deja sunt 4000-5000 inscrisi

😂😂😂😂

cum sa dai ma 100 euro si sa fi al 4800😂😂😂😂

Acum 6 minute, Contabil a spus:

Haios a fost ca se intrebau unii daca se vinde "saracia" la 8-9000 iepuroi. :crack:

E bataie pe ea ca pe tigaile de la Lidl .

Pt cine nu știe căutați liz carmichael & dale pe google! :crack:

S-au întors inscrierile la dacia, depuneai avansul la cec și după vreo 5 ani îți venea rândul să ridici mașina. Pe care măcar o luai cu 70k lei (+ "îmbunătățirile") și în târg primeai 115-120k pe ea, investiția în asta electrică mă îndoiesc să aibă același randament. 

Eu am dat, da. Am patit asa la o gramada de hoteluri din UK, dar cel mai bun exemplu este Hilton. De fiecare data imi retineau 100 lire indiferent de pretul camerei si imi dadeau banii inapoi dupa cateva zile.

ca si termen de livrare, majoritatea EV-urilor noi au termene de livrare astronomice.

Mie cel putin, cascarabeta asta mi se potriveste ca o manusa: Am panouri de 6.2kW pe casa, invertor de 5kW si baterie ByD B-Box de 10.24kWh. Din martie, cand vremea e ok, bag in retea inca 5kWh iar luna viitoare o sa bag ca nebunu' in retea ca nu pot sa folosesc tot ce produc. Nu mai bine incarc Springu'?

Azi fu naspa vremea si tot am facut 6.66kWh ...

image.thumb.png.dabaa61f30ba554aa5d684ec720079fb.png

Acum 2 ore, ianachim a spus:

Problema nu e cu cei 99euro ci cu cei 5% avans ce trebuie plătiți în următoarele 14 zile in sensul că dacă nu prinzi prima de la stat mașina te va costa 18.000 euro. La banii aceștia devine total neinteresantă.

Acum 14 ore, popicadi a spus:

Problema nu e cu cei 99euro ci cu cei 5% avans ce trebuie plătiți în următoarele 14 zile in sensul că dacă nu prinzi prima de la stat mașina te va costa 18.000 euro. La banii aceștia devine total neinteresantă.

Prima de stat ajunge pentru 4000 masini...Daca livrariile se fac in toamna, exista posibilitatea sa nu mai fie deloc bani de subventie, sau doar pentru cativa. 

Acum 15 ore, TheHuskyCrobats a spus:

Mie cel putin, cascarabeta asta mi se potriveste ca o manusa: Am panouri de 6.2kW pe casa, invertor de 5kW si baterie ByD B-Box de 10.24kWh. Din martie, cand vremea e ok, bag in retea inca 5kWh iar luna viitoare o sa bag ca nebunu' in retea ca nu pot sa folosesc tot ce produc. Nu mai bine incarc Springu'?

Azi fu naspa vremea si tot am facut 6.66kWh ...

image.thumb.png.dabaa61f30ba554aa5d684ec720079fb.png

Salut, ce valoare a avut investitia in sistemul solar?

Initial am luat sistemul fotovoltaic simplu (panouri 3.2kW si invertorul de 5kW) - cam 4000 euro cu tot cu instalare si accesorii (suporti, cabluri etc). In faza a doua am luat un alt invertor Victron, un cabinet cu doua baterii BYD de 2.56kWh si panouri de 3.2kW - 4300 de euro iar in faza a treia am luat inca doua baterii BYD de 2.56kWh (dulapul BYD accepta 4 baterii) si un Ohmpilot (directioneaza surplusul de energie de la panouri catre un consumator, eu am pus o rezistenta la boilerul de apa calda de 300l) cam 2500 euro. Total cam 10800 euro.

Nu a fost ieftin, insa la mine in zona sunt foarte multe intreruperi din cauza unei fabrici de otet (Topoloveni) care ne face numai probleme. Am sistemul de un an si jumatate, ultima faza am implementat-o acum doua luni. Intre timp am obtinut si certificatul de producator, pot da surplusul de curent in retea la un pret de nimic 😐.

In concluzie o porcarea pe curent electric cu autonomie de 200km e minunata dar asta numai daca prind Rabla ....

Minunile de peste 20000 euro (cu Rabla inclusa nu ma inspira).

Am produs 7.3MWh de cand il sistemul iar cand pica noaptea curentul, proprietatea mea e singura care lumineaza satu' 😜. Sa nu mai spun ca nu mai stiu nimic intreruperile alea de 1 secunda care se repetau la nesfarsit.

Edited by TheHuskyCrobats
Greseli de exprimare si ortografie, scuzati ...

Nu am stat sa citesc toate mizeriile anti Dacia, ce sa spun bine v-am regasit.

Am citit ceva cu 'statul plateste Rabla din banii nostri' si m-am activat...dragilor, TVA pentru o masina noua este 19%, iar in mare parte se obtin cam 6500 de lei prin program, exceptand Hybrid si alte Eco. Ce masina noua costa 8000 fara Rabla scazuta? 

Persoanele fizice platesc acel TVA la fiecare achizitie.

Dealtfel, acest program este existent in toate tarile civilizate ca stimulent pentru vanzarile de vehicule noi si nepoluante...ei cumpara Dacia fara sa se frustreze ca rad vecinii de ei si le schimba dupa 5 ani, in schimb voi strambati din nas si spuneti ca pute plasticul in ea, dar cand ma uit pe strada ce masini au stickere cu atentie la motociclisti aproape ca ma bufneste rasul.

Trebuie vazuta in realitate, cu siguranta va mirosi a papuci chinezesti in ea, dar de 7700 de euro in 2021 nu ai ce sa cumperi. Anul trecut Skoda CitiGo electric se vindea pe recomandare, toata lumea le voia, nu au existat destule masini fabricate pentru a satisface doritorii.

Performante mici, e discutabil, 5 secunde 0-50 nu inseamna atat de mult, iar intre semafoare nu cred ca te vei simti inferior, electricele accelereaza totusi diferit.

Faptul ca e facuta in China nu spune nimic, BMW iX3, Smart Geely, Volvo Polestar si altele sunt made in China, normal, statul subventioneaza productia de vehicule electrice la ei.

Acum 22 minute, Supapa_Jr a spus:

Faptul ca e facuta in China nu spune nimic, BMW iX3, Smart Geely, Volvo Polestar si altele sunt made in China, normal, statul subventioneaza productia de vehicule electrice la ei.

posibil sa isi merite banii, dar fiindca (spre deosebire de exemplele tale) e un model facut pentru chinezi, la alte standarde, adus si in europa, e greu de zis din poze si povesti

Edited by prafrau

Sa va urcați in Skoda Citigo dacă Dacia pare prea ieftină.

De mult nu m-am mai urcat intr-o masina așa sinistră, se vede tabla din interior 😅

😅F5BB1765-A290-476F-BF21-F394910163B3.thumb.jpeg.a274d8c793af814c68efe8e8af0a1d08.jpeg

Edited by Starcream
Acum 6 minute, prafrau a spus:

posibil sa isi merite banii, dar fiindca (spre deosebire de exemplele tale) e un model facut pentru chinezi, la alte standarde, adus si in europa, e greu de zis din poze si povesti

Este un K-Ze modificat total, masina va iesi pe la 3 stele tinand cont ca are foarte multe sisteme de siguranta activa din standard.

Renault spune ca Spring a suferit modificari la capitolul sasiu astfel incat asemanarea cu K-Ze va fi doar estetica.

Asa cum a spus si Starscream, incercati celelalte plastice electrice...in afara de Mazda MX si alte masini costisitoare, in zona de buget nu gasiti finisaje decente, e mult mai interesant G4 in interior :))

Acum 7 minute, Supapa_Jr a spus:

va iesi pe la 3 stele

Da' ș-alea verzi! :crack:

Edited by john17
1 oră în urmă, Supapa_Jr a spus:

Dealtfel, acest program este existent in toate tarile civilizate ca stimulent pentru vanzarile de vehicule noi si nepoluante...ei cumpara Dacia fara sa se frustreze ca rad vecinii de ei si le schimba dupa 5 ani, in schimb voi strambati din nas si spuneti ca pute plasticul in ea, dar cand ma uit pe strada ce masini au stickere cu atentie la motociclisti aproape ca ma bufneste rasul.

Adevarat, dar nu sunt asa de mari stimulii (intre 3000-5000).

Bun, acuma in RO ai un buget care ajunge pentru 4000 de masini/an. In 2019 au fost cam 1000, in 2020 s-au vandut cam 2100, deci dublu. Daca luam trendul+euforia cu Dacia Spring, e clar ca nu ajung banii, asa ca probabil ca injumatatesc suma. Sa merite oare 13k? La dimensiunea, greutatea si performatele care le are?

Acum 11 minute, Supapa_Jr a spus:

Este un K-Ze modificat total, masina va iesi pe la 3 stele tinand cont ca are foarte multe sisteme de siguranta activa din standard.

Renault spune ca Spring a suferit modificari la capitolul sasiu astfel incat asemanarea cu K-Ze va fi doar estetica.

Siguranta activa te referi...45cp si viteza maxima sub limita legala pe autostrada 🤣

Lasand gluma, masina la 900kg si dimensiune e un microcar, iti ofera o siguranta discutabila. Chiar daca obtine si alea 3 stele verzi, intr-un accident la viteze de oras iesi zduncinat zdravan...mai ales ca sansele sa te lovesti de un vehicol minim dublu in greutate sunt extrem de mari 

Iei doua Spring si le cuplezi in tandem 😀.

Mai da-le soarelui de masini mici si usoare (haha, 900kile), cu Matiz (800kile) sau Tico (700kile) cum era? sau cum mai e, ca inca nu le-a mincat rugina pe toate.

E loc pe strada pentru toata lumea, mici si usori, mari si grei.

Sa plimbi 2 tone de orice numai ca sa te "simti" in siguranta e pura aspiratie, intotdeauna vei gasi 10 tone sau 40 de tone de care sa te faci afis. Daca tii musai, desigur.

Imi iau IS7 - 1000Cp si 67 de tone. Il bag mai greu in curte dar fortez intrarea 😜

Cu ala am sanse 99.99% sa scap din orice incident.

Edited by TheHuskyCrobats