Jump to content

Dacia Spring - prima dacie electrica

Recommended Posts

Eu am facut precomanda... si sper sa reusesc sa imi iau un Spring.

Stiu ca e cam cat un Fiat 500 (chiar putin mai ingust este Springul). 

Deci o masina mica... adica foarte mica. Sper sa incap totusi in ea :)

Dar, punand in balanta pretul versus faptul ca merg 90 % pe an in oras, zic ca merita.

Mai am un Ford Mondeo (care este mare, lunga, comoda) si careia nu ii simt dimensiunile mari in oras ( si nici nu am prea avut probleme cu locurile de parcare pana acum).

Totusi, urcand pe trotoare ceva mai inalte, de cateva ori am atins cu muchiile de sub praguri si asta nu imi place.

La un calcul sumar, la un avans mediu si o rata intinsa pe 4 sau 5 ani, nici nu simti rata (probabil o sa fie mai mult Casco decat rata). 

Si am mai avut un motiv sa iau masina. Am o rabla care a fost dauna totala si care nu mai mergea facuta, de care trebuia sa scap... deci oricum as fi luat o masina noua sau o motocicleta noua.

Cum reducerea pt moto era doar de 3500 ron, am considerat ca nu merita si ca mai bine iau masina.

Da, stiu, voi merge mai mult cu motocicleta sau cu scuterul primavara pana iarna pentru ca e mai rapid, mai misto... mai fara stat in coloana la semafoare, dar au fost anul trecut atat de multe zile in care a trebuit sa merg cu masina, incat am facut aproape 10.000 km cu ea, si ceva mai putin cu scuterul desi senzatia a fost ca am mers mai putin cu masina decat pe 2 roti.

In plus, daca in viitor vor restrictiona intratul in centru pentru anumite norme de poluare, cu Springul nu voi avea probleme.

Nu stiu cum va fi cu motoarele, daca se vor supune acelorasi ingradiri.

Si inca ceva... daca imi iau teapa cu Springul... imi iau panouri fotovoltaice si ii folosesc acumulatorii... cred ca ies destul de ok cu 26 kw acumulator pt fotovoltaice la pretul asta :)

Sau poate imi fac o autorulota :))

• Replies 247
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@mony  asteptam sa schimbi poza de profil in mod corespunzator. 🤗

Cand iti apare masina in ograda, m-as inscrie la un drive-test, daca se poate .....

Ma gandesc ca la un 50-100 Lei/drive test, o sa recuperezi frumusel din investitie 😂

Cu cea mai mare placere iti dau Springul sa te distrezi cu el cat vrei tu.

Drive testul la mine nu costa nimic. Doar un stat de vorba despre motoare si despre plimbari la un suc... pe care il dau tot eu.

Poza de profil imi place prea mult, asa ca asta o sa ramana. Niciun Spring nu o sa inlocuiasca un vechi fiat 500. :) Nu are farmecul ala nebun...

Acum 40 minute, mony a spus:

daca in viitor vor restrictiona intratul in centru

Vor restricționa TOT! :angryfire:

Acum 11 minute, mony a spus:

Cu cea mai mare placere iti dau Springul sa te distrezi cu el cat vrei tu.

Drive testul la mine nu costa nimic. Doar un stat de vorba despre motoare si despre plimbari la un suc... pe care il dau tot eu.

Poza de profil imi place prea mult, asa ca asta o sa ramana. Niciun Spring nu o sa inlocuiasca un vechi fiat 500. :) Nu are farmecul ala nebun...

Nimica desenat si fabricat dupa anii '90 nu mai are farmecul masinilor de atunci ....

Acum 9 minute, Silver Arrow a spus:

Nimica desenat si fabricat dupa anii '90 nu mai are farmecul masinilor de atunci ....

aham

amg-gt-r-pro-voorkant.jpg

Sunt cateva dotari scrise pe siteul Dacia care chiar ma fac mandru de viitorul meu Spring:

la capitolul siguranta apare ca are SISTEM FRANARE

iar la capitolul confort apare ca are SCAUN SOFER

Am vazut chiar acum.

Cu asa dotari, chiar am cu ce sa ma mandresc :)

1 oră în urmă, mony a spus:

faptul ca merg 90 % pe an in oras, zic ca merita.

Profesoara:

-Aproape 80% dintre voi nu înțeleg ce sunt alea procente. 

Bulă din bancă:

-Ha, ha, nici nu suntem atâția în clasă! 

Da, citind formularea de mai sus... am cam dat-o de gard.

Din fericire, se poate intelege cam ce am vrut sa spun.

Scuze pt exprimare.

Bancul este genial :) 

Acum 37 minute, superbec a spus:

aham

amg-gt-r-pro-voorkant.jpg

Salutare!

Treaba este urmatoarea: daca aceasta masina nu ar avea steaua pe grila, nu ai putea spune a cui este.

Pe vremuri, atunci cand vedeai o masina, dupa forme, grila, si altele , stiai despre ce firma este vorba.

Dupa parerea mea (oi fi imbatranit 🙈) masinile din ultimii 20-30 de ani nu mai au personalitatea definita clar. Lucru normal de altfel, avand in vedere ca legile fizicii in privinta aerodinamicii sunt aceleasi pentru toti, toti au aceleasi soft-uri, etc, si asta este, seamana intre ele.

Da, evident ca nu arata rau merzanul asta, si are muschi si pileste asflatul si ... si  .....  dar mi se pare ca nu mai are farmecul unui Datsun 260, Jaguar E-Type cabrio sau a unui Mercedes cabrio SL W107 sau ... lista e lunga.

Ca aici este vorba de farmecul masinilor.

Probabil ca tine de varsta mea 🤦‍♂️....

173598559_DATSUN260.thumb.jpg.eb7f7ceb86b35a36b3c2d3909671709a.jpg

909038443_W107CABRIO.thumb.jpg.42c6354182ce4b41ef436132aa7b5123.jpg

De altfel sunt convins ca tinerii din ziua de astazi se uita la fiarele astea asa cam cum ne uitam noi la acuma 40 de ani de ex. la un Ford Mainline (cel dupa care au facut rusii Volga GAZ-21).

2121131296_FORDMAINLINE.thumb.jpg.c0c6920b0943e181b3b603c45b2beb2b.jpg

Acum 41 minute, mony a spus:

Bancul este genial :) 

Nu era mare greșeală, de dragul bancului am pus. 

On: am auzit de mai multe cazuri de chitre care s-au repezit la electrice pentru că aveau încărcare moca lângă casă, s-au trezit că nu au ce merge în concediu ba chiar făceau socoteala unde s-ar opri pentru încărcări spre Grecia... Electrica e pentru hipsteri cu bani, ca a doua mașină, nu pentru zgârciți. 

La 23.03.2021 la 18:56, john17 a spus:

2 accidente cu tico din care au rezultat mortaciuni am vz, unul live pe Dorobanți cu o dubă tv la care s-a rupt direcția si care a avut un far spart și parbrizul căzut pe asfalt, și altul pe Valea Prahovei la câteva minute după producere, cu un Clio, tico era sectionat intre stalpul B de pe stg și cel A de pe dreapta, iar conducătorul atârna inert în centură. Brrr! Și era inainte de a le deveni pesmet tabla, când tico apăruse abia de câțiva ani. De fapt sărăcia nu a avut niciodată omologare pt a circula în Germania, ceea ce spune oareșce despre nivelul de siguranță. Matizul a fost mai evoluat dar cântarea sensibil mai mult. 

Abia mi-am convins prin 98 dințăreasa să-și ia un vehicul mai de doamne ajută, ea fiind f încântată de ticozaur! 

Sunt curios șpringul ce hram poartă, te pomeni că are vreo celulă din carbon kevlar ca la f1 și de aia e așa ușor! Sau o fi carton în loc de carbon? :huh:

doi motociclisti stateau de vorba...

auzi, zise primul , ma gandesc sa mi iau o masina ... dar nu prea i sigura la impact

😂😂😂😂😂😂😂

Acum 1 minut, ianachim a spus:

doi motociclisti stateau de vorba...

auzi, zise primul , ma gandesc sa mi iau o masina ... dar nu prea i sigura la impact

😂😂😂😂😂😂😂

Bună asta! Chiar foarte. 

@Penetru

Sa stii ca de amorul aventurii, as putea incerca sa ies in Grecia sau Turcia cu Springul... dar sigur timpul de incarcare ma va rupe. Sa faci 150 km si sa stai cate o ora la incarcat e absolut descurajant.

@ Silver Arrow

Da, asa este. Fiatul 500 avea 18 CP cand era nou. Atingea 100 km/h intr-o ora, daca aveai vantul in spate sau daca o legai de vreun BMW... (nu stiu daca atingea vreodata viteza aia) dar frumusestea, simplitatea masinii, senzatia pe care ti-o dadea, nu pot fi exprimate in cuvinte.

Era doar un zambet mersul cu acea masina. Nu conta ca plecai de la semafor ultimul. Nu conta nici ca intorceai toate privirile. Iubeai fiecare clipa petrecuta in acea masina lenta, zgomotoasa, fara niciun fel de performante.

Nu am detinut un fiat 500, am avut un coleg de facultate care a avut 2 si cu unul dintre ele am mers si eu. Atunci m-am indragostit de masinuta aia. 

Preturile exorbitante ale exemplarelor intr-o stare cat de cat decenta, precum si lipsa mea de bani, m-au impiedicat sa imi cumpar una.

Am mai vazut cateva prin trafic in Bucuresti. Le-am urmarit de fiecare data pana mi-au disparut din campul vizual. Nostalgie, emotie... masinuta aia inca transmite, emana sentimente.

De asemenea, imi place Mini Morris, Citroen DS pe care am avut ocazia sa le vad si sa ma urc in ele... sau imi mai plac cum arata masinile Dusenberg (stiu, sunt alta clasa, alta mancare de peste). Pentru cei care nu stiu cum arata, serch pe Google dupa Dusenberg. Sunt senzationale.

Acum 2 minute, john17 a spus:

Bună asta! Chiar foarte. 

+1! 😂

Acum 2 minute, mony a spus:

Duesenberg

Fixed. 

Eu sunt pă beamveu: vechituri E09, E24 (am avut 2), iar din cele după '90 de departe Z8, dar ar mai fi fo' doo. Și Alfa mai are câteva modele moderne care îmi plac, nu e că au dispărut complet. Reinterpretările unor clasice - 500, mini, beetle - mă lasă complet rece. 

@john17

Merci pt corectura. Neatentia si graba sunt de vina.

Nici mie nu-mi plac reinterpretarile respective.

8 minutes ago, mony said:

@Penetru

Sa stii ca de amorul aventurii, as putea incerca sa ies in Grecia sau Turcia cu Springul... dar sigur timpul de incarcare ma va rupe. Sa faci 150 km si sa stai cate o ora la incarcat e absolut descurajant.

O sa fii in siguranta . Nici macar hotii de Bg nu o sa se deranjeze sa fure asa o minunatie.

Cat despre mersul 150 km cu doar 1 h incarcare ... ramane de vazut . Multe chestii din pamflet nu se pot reproduce in lumea reala , in domeniul auto , in special consumul/ distanta.

1 oră în urmă, mony a spus:

Sigur vor face youtuberii

32h București - Sighișoara cu un zoaie, a fost un pervers! :crack:

A încărcat pe la prize, că stații rapide mai salcâm. 

@mony in 1988 am mers cu un Fiat 850. O incantare.

Duesenberg... aia a fost ceva de exceptie. Zisa si Duesy😊 

Rolls Royce? Pistol cu apa.

Toti actorii americani bengosi din perioada interbelica aveau un Duesy.

Exista si o vorba cand o masinarie mergea perfect, ca  merge ''duesy''. Desi unii contesta etimologia cuvantului.

Acum 7 ore, Silver Arrow a spus:

@mony in 1988 am mers cu un Fiat 850. O incantare.

Duesenberg... aia a fost ceva de exceptie. Zisa si Duesy😊 

Rolls Royce? Pistol cu apa.

Toti actorii americani bengosi din perioada interbelica aveau un Duesy.

Exista si o vorba cand o masinarie mergea perfect, ca  merge ''duesy''. Desi unii contesta etimologia cuvantului.

Am avut 6 ani Fiat 850... am muncit 9 luni ca sa o fac utilizabila zi de zi...

M-am născut cu 850 la ușă și m-am școlit pe el. M-am răsturnat cu el imediat după ce am luat permisul - sâmbăta primit permis în cadru festiv, mers și sărbătorit cu prietenii, duminică n-am avut voie să circul și luni l-am răsturnat. :lol:Bine măcar că nu am comis-o înainte, fără permis, că l-am birjărit destul. Nu mi-aș mai dori așa ceva! Poate un 850 sport, măcar ăla e frumos, dar mai degrabă un 600 pe care sapun motor de busa și să-l fac de coastă. 

1 oră în urmă, john17 a spus:

dar mai degrabă un 600 pe care sapun motor de busa și să-l fac de coastă. 

Ca sa te rastorni si mai repede, gloaba cum esti tu te rastorni in primii 50 de metri...

Acum 9 ore, Silver Arrow a spus:

in 1988 am mers cu un Fiat 850. O incantare.

Pt ca erai tanar, era o masina utila dar era nu era o incantare.