Sari la conținut

2020 KTM 690 Enduro R sau de ce vreau sa o ucid pe Greta


ERU
 Share

Postări Recomandate

Salut tuturor.

 

Cred ca am intarziat un pic cu povestea, dar firul epic este extraordinar de rasucit si cum orice topic fara poze e de 2 lei, cam asa a inceput povestea:

 

                                                  IMG_20201223_201948.thumb.jpg.a281a5f4358001af3685318f31c07ff1.jpg

 

Am gasit portocala in garaj in ajun de Craciun, nu mi-a venit sa cred, deci Mosul exista va spun clar este real si ca dovada ca stie chestii nu a adus doar portocala ci si asta :

                                                       IMG_20201224_160754.thumb.jpg.efdd6807d7c4d79c745b4be6c5d3472c.jpg

 

Ce sa va spun cand am vazut portocala am ramas ca la dentist, chiar nu ma asteptam. Acuma cum sa va spun mosul are si el ajutoarele lui , ca sa ajunga la mine in garaj un cetatean a cumparat portocala de la nemti si in data de 30.12 am facut contractul de vanzare cumparare la RAR am ajuns de abia pe 04.01 ca atunci au avut primul loc disponibil.

Pana atunci am iesit la o plimbare scurta cu alte portocale :

 

                       IMG_20201225_153014.thumb.jpg.fa35cb6a3aa5c2e4610db1f1c33f2c30.jpg

Dar cum ziceam la rar au inceput problemele, in primul rand nu am gasit CIV-ul, ramasese nush cum la cetateanul cu pricina, dar a doua zi pe 5 eram inapoi la RAR cu CIV-ul in dinti. Il ia nea injineru se uita la el si zice " Cred ca ai pierdut ultimul tren!"

Cum adica? Ce vreti sa spuneti.

"Pai asta e Euro4, de la intai ianuarie gata s-a terminat."

Cum adica? Ce vreti sa spuneti?

Pai de la intai ianuarie doar Euro 5 mai inmatriculam. 

Pai stati asa zic eu , e model 2020, am cumparat-o la sf anului si voi nu ati avut locuri pana acum 

"Ghinion"

Pai cum domne vrei sa imi spui ca mi-am luat mobra noua si voi nu o inmatriculati

"Domne, daca veneai cu o cotoarba de vitezana din 90 si in 2 timpi, care a mai fost vreodata inmatriculata pe undeva, nu era nici o problema, dar asta e noua, nu a mai fost inmatriculata si e Euro4."

 

Aici am crezut ca il iau de gat si ii rup capul, inspir, expir si il intreb

Deci viteana din 92 in doi timpi o ok, dar Euro 4 2020 nu e ok

"Exact" zice el.

 

Pai bine domne dar eu ce vina am, eu mi-am cumparat mobra ca un om normal de buna credinta, ce fac cu ea, merg fara numar?

 

"Domne zice el, e nasol, stiu aveti doua variante, prima va duceti la grivita la domnul director sa va faca derogare sau o inmatriculati pe Bulgaria"

Sincer cand am auzit faza cu Bulgaria [la care ma gandisem si eu] iar mi-a venit sa-l bat, adica plm tu reprezinti autoritatea si imi spui sa o inmatriculez pe Bulgaria  ......

 

Plec acasa cu gandul ca indiferent cum o voi inmatricula pana la urma din toba aia scot silencerul clar, nu atat pentru zgomot ca nu sunt mare fan, dar daca iese un pic de fum i n plus deja simt ca am castigat. De asemenea ma gandesc cat costa un bilet de avion pana in Suedia sa-i fac un buzunar suplimentar pe beregata Gretei.

Apropo stie cineva cam cat ulei pot pune in benzina fara sa afectez injectorul si motorul in general?

 

Dupa cateva telefoane 2 zile mai tarziu plec cu mobra pe remorca la RAR Buzau unde aveam promisiunea ca se rezolva:

 

        IMG_20210112_100825.thumb.jpg.e7cc4b41efc403e51e9ab91ea7d4129a.jpg

 

Nu s-a rezolvat si am si rasturnat platforma, din fericire dmg minim dupa cum se poate vedea din poza. nu s-a rezolvat pentru ca aia de la Voluntari au blocat mobra in sistem.

Mai dau niste telefoane si un amic imi spune ca ma trimite la seful de la RAR, zis si facut, in drum spre il sun pe un amic care lucreaza pe Grivita si care tocmai isi luase si el un ktm. Ii zic ca sunt i n drum spre RAR si il intreb daca iese la o tigara dupa ce termin pe acolo , ca restaurante plua, vorba aia Kuie Mlaus precum si altii, am o lista cu aia carora le-as face felul fara nici o remuscare.

Ma duc la RAR , dar seful de la RAr nu era decat un neen intermediar care stia pe cineva la RAR dar care era in vacanta asa ca am vb cu un coleg de-al aluia care o tinea una si buna ca trebuie sa trimita KTM Romania [adica Dementor] seria motocicletei pe seria de sfarsit de productie sau asa ceva. In prealabil acelasi amic care a incercat sa  ma ajute cu RAR-ul, vorbise cu Tatoiu care a zis, " Nu e luata de la mine, ma doare in plua"


Si uite asa stau pe trotuar cu celalat amic la o tigara [a lui ca eu fumez doar pasiv si pipa cand nu am chef sa port botnita] si ii povestesc tot de'a fir a par precum si altele ca nu ne mai vazusem de mult. In fine peste cateva ore, al doilea amic, il voi numi Juristul ma suna si imi spune, bai fii atent am fost la RAR am gasit pe unu sa ma asculte am vb cu ei si au zis ca ne trebuie un mail macar de la KTM in care sa ateste ca e model 2020 ca e EURO4 ca e sfarsit de serie si o rezolva el.

Pai zic eu, toate astea se vad din actele pe care le am , nu e nevoie de nici un mail de la KTM.

Da ma stiu zice el, dar atat se poate, fii atent am vorbit la Mattighofen si mi-a zis gagica cu care am vb , [dupa ce in prealabil i-a zis ca decat sa ne vedem in instanta mai bine o rezolvam ca el e si mediator si alte d'astea] ca trebuie sa intri pe site la KTM.com si sa faci o sesizare, parea ca stie despre ce e vb.

Facusem asta deja, ii dau fw la mail in timp ce vorbeam si asta zice stai asa ca o sun din nou.

O suna pe austriaca in cauza si fata ii zice ca s-a informat si ca trebuie sa luam legatura cu Dementor, Juristul ii zice intr-o traducere aproximativa ca Dementor isi baga plua, la care fata aia ia foc si zice ca rezolva ea.

A doua zi juristul primea tel de la austrica ca a rezolvat si ca Dementor a fost instiinta si ar trebui sa fie mai cooperant.

Juristul suna la Dementor, le zice ca au mail de la mama Austria, aia evident nu stiau nimic, se lamurec pana la urma si ma suna Juristul sa imi spuna sa le dau mail.

Le dau mail si aparent se vor ocupa sa trimita la RAR.

Juristul se duce la RAR imi confirma ca au primit, si imi spune ca de luni ma pot duce inapoi la Voluntari sa finalizez treaba. Luni dimineata sunt acolo, dar ghici ce, nenea de la moto nu e acolo.

Marti rezolv in fine. Ma duc la fisc, aici alta incurcatura, care dureaza cam 4 saptamani dar nu mai am taste sa o detaliez si pe asta, fapt pentru care imi trece programarea la politie, intr-un final pe 10 maritie aveam talon si numar: IMG_20210310_091356.thumb.jpg.17b634c392f72eae4e8e0c4bde67a411.jpg

 

 

 

In we la plimbare IMG_20210314_141248.thumb.jpg.06ce3e506450620c0cace6244c63522a.jpg

Ce nu apare in poze sau nu e asa de vizibil sunt modificarile, am pus koubalink pentru ca am o statura impunatoare si era prea joasa motoreta pentru mine si Xtrig pentru reglerea mai facila a preloadului de asemenea niste protectii pentru motor:

IMG_20210302_162914.thumb.jpg.91a7734cfa20cee5b88de9d0e7d4b97e.jpg

 

Mai am pe drum un fairing de la nomad-adv.com scut de la AXP si niste bagaje de la Tusk.

De asemenea voi mai schimba slave cilinderul de la ambreaj, KTM-istii stiu de ce.

 

 

Pana una alta asta este povestea mea, sunt interesat sa organizez un accident de mediu sau mai bine un accident in masa al unei organizatii din asta de "tree huggers", daca avetii informatii nu ezitati sa ma contactati.

 

IMG_20210305_082606.jpg

IMG_20210314_141248.jpg

P.S.

 

Ambii amici despre care am vorbit sunt membrii pe forum si poate vor comenta poate nu , oricum le multumesc mult amandorura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator _Raul_

Prea misto topicul 😄.

 

Despre momentele nasoale...?! Fuck`em. 

 

Multe momente πzda impreuna 😎.

 

(PS - Frumoase exemplare in garajul ala.)

 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-o fi speriat KTM-ul că ajunge pe mâini "dementore" și s-a cramponat (apropo' poate nici E07 nu i-a plăcut) să iasă pe străzi cu tine-n cârcă :D 

Lăsând caterinca la o parte, bună alegere. Într-un final, o mobră pe care să nu mai dai vina 😛 

Mulți km de coclau adevărat!

 

P.S. Cam curată...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, _Raul_ a spus:

Prea misto topicul 😄.

 

Despre momentele nasoale...?! Fuck`em. 

 

Multe momente πzda impreuna 😎.

 

(PS - Frumoase exemplare in garajul ala.)

 

 

Din cele 4 exemplare trebuie sa ramana doar 2.

Acum 6 ore, easy ride on! a spus:

Ce să faci cu ulei în benzină? Să ungi supapele? 

Sa-i dau dureri de dinti lu' Greta si idiotilor likeminded.

Acum 6 ore, vis-a-vis a spus:

S-o fi speriat KTM-ul că ajunge pe mâini "dementore" și s-a cramponat (apropo' poate nici E07 nu i-a plăcut) să iasă pe străzi cu tine-n cârcă :D 

Lăsând caterinca la o parte, bună alegere. Într-un final, o mobră pe care să nu mai dai vina 😛 

Mulți km de coclau adevărat!

 

P.S. Cam curată...

Cu E07 vine, o sa le mut pe aia mare si ii pun E09 pe spate cel putin, pentru fata caut altceva dar inca nu am gasit.

Acum 5 ore, PzKpfW a spus:


E nesimțită toba aia :) 

Sa moara Greta  ...

Acum 5 ore, hora09 a spus:

Multa distractie si amintiri faine!

Legat de bugetari, am mai zis, daca dispar toti maine, nu se intampla nimica.. rau.

+1

Acum 5 ore, Grigore1 a spus:

Luni la prinz veneai de pe Grivitei si intrai spre Piata Amzei ?

Nu, nu eram eu. Nu prea am iesit cu mobra, are doar 150 km aprox, astept sa vina fairingul ca sunt cam ca steagul pe ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ERU a spus:

Cu E07 vine, o sa le mut pe aia mare si ii pun E09 pe spate cel putin, pentru fata caut altceva dar inca nu am gasit.

Încearcă Pirelli MT21 dacă e pt dual sport. Altfel, mai bine de cross... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, ERU a spus:

Sa-i dau dureri de dinti lu' Greta si idiotilor likeminded.

Încearcă lichid de frână, iese fum mai dens! Dacă îl bagi pe un furtun de vacuum e perfect. 

Puerilă abordare oricum, când până și eu, care nu sunt câtuși de puțin interesat de o achiziție de 🏍️ 9, știam de chestia cu înmatricularea de la 1 ianuarie! Vorba aia, te-ai supărat ca văcarul pe sat. :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Distrusii aia de la Dementor ar merita puși la zid și împușcați. 'tu-le mama lor de nesimțiți. Sper sa le pice-n cap afacerea cât mai curând. Da știu, e copilărește, dar mi-e greață cu ei de când doream sa iau de la/prin ei. 

 

Bafta maxima la motoretă și distra ție plăcută! 👍

Acum 19 ore, PzKpfW a spus:


E nesimțită toba aia :) 

Confirm. 😁

Sa postezi aici păreri despre noul clutch slave cylinder dupa Ce faci vreo 3000km.😁 Marca, model și durata de viata adică. 😜

Acum 4 ore, einstein1984 a spus:

Daca maninci fasole, metanul ala e mai nasol decat ce scoate mobra. Urat din partea lu kTM ca vand eur 4 fara sa te anunte de problema asta, ca  stiu de ani de zile. 

Pai și clientul ar fi frumos sa se documenteze de normele de poluare cerute și îndeplinite sau nu de mobra ce urmează a fi achiziționată(de noua evident) înainte de achiziție. Nu? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, goe 75 a spus:

E cumparata de la nemti ...scrie pe la inceput...

Asta am priceput din start. Doar spuneam ca oricine da o suma considerabila de bani pe ceva, ar fi indicat sa se documenteze înainte de toate aspectele. Dpmdv cel puțin. Doar ca nah... Oricum, Dementor a fost de cacao refuzând să-l ajute pe colegul. Pt a cata oara? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
1 oră în urmă, einstein1984 a spus:

Eh, cine stie ce turc era si dealrul neamt, "nemtii nu face dina stea"

 

Și meduzele au supraviețuit milioane de ani. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti inainte sa imi spuneti sa ma documentez, ar trebui sa va documentati voi, legea spune ca motocicletele EURO4 pot fi comercializate in continuare din stocuri ba chiar si produse in "limited quantities" in baza stoculrilor de "piese", dar romanii de la RAR sunt experti in a nu intelege nimic si a se acoperi de hartii.

BTW si dealerul neamt a avut aceeasi abordare ca si Dementor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Dacă te-ai fi documentat mai bine ai fi aflat că orice produs poate fi comercializat dacă este în stoc, indiferent dacă se poate înmatricula sau nu.😂

Ca să înmatriculezi o motocicletă în speța dată de tine ar fi trebuit ca dealerul să o fi declarat la RAR înainte de sfârșitul anului trecut ca fiind în stoc și astfel să fi obținut o autorizare pentru a fi înmatriculată. Cam greu, dacă ai cumpărat-o din Germania, evident că dealerul acela nu a putut și nici nu a avut vreun interes să faca asta, probabil că ei au declarat motoarele la autoritatea lor. Iar Dementor cu atât mai puțin, dacă nu era motoreta lor.

Been there, done that. Cu ceva ani în urmă s-a întamplat exact la fel când a apărut legea cu E4.

@john17 are dreptate, ar fi trebuit să știi sau măcar să te interesezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, taong_mapagbiro a spus:

Si ?...vedem un ktm pe bulgaria pt 1 an de zile ?😀

 

Nope, i n primul post este o poza cu un KTM cu nr de România, ca dovada ca toti cei care o ard cu documentarea sunt, cum se spune ...forumisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Cei care o ard cu documentarea" sunt doar cei care sugerau, la modul general, ca te poți interesa cum merge treaba ÎNAINTE de a dori o înmatriculare. Ca ai scos-o la capat(personal ma bucur ca nu a fost nevoie de alta tara pt acest lucru) e alta poveste și nu anulează faptul ca dacă te interesai cum merge treaba cu RAR-ul romanesc te scuteai de bătaie de cap. Concluzia: nu te agita ca nu are sens. 👌

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In topicul asta am intalnit un posesor suparat ca nu i se ofera in Romania mura-n gura cum sa faca o treaba legal, si cam atat. Pe bune, cine mai crede ca un bugetar, un om pus la RAR sa verifice vehicule are in fisa postului indrumarea clientilor spre rezolvarea problemei? Nicio treaba, nu-i intereseaza pe ei ca o simpla informatie gen "declaratie ca e sfarsit de serie" ar insemna posibilitatea inmatricularii legale.  Deci stai linistit, nu esti singurul care o ia razna din cauza incompetentei bugetarilor.

 

In rest, de Dementor stiam ca sunt antisociali atunci cand nu e vorba de motoarele lor, sau atunci cand e vorba de ce au vandut ei dar deja vanzarea s-a produs.

 

Totusi, ma tot intreb....cine e Greta si ce treaba are Suedia cu un motor austriac adus din Germania? 

 

 

P.S. Chestia cu "Du-te, domnule, si o inmatriculeaza pe Bulgaria" nu mai tine. Bulgarii sunt si ei in UE, si la ei e=sunt aceleasi legi referitor la inmatricualrea motoarelor Euro4. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, george05 said:

"Cei care o ard cu documentarea" sunt doar cei care sugerau, la modul general, ca te poți interesa cum merge treaba ÎNAINTE de a dori o înmatriculare. Ca ai scos-o la capat(personal ma bucur ca nu a fost nevoie de alta tara pt acest lucru) e alta poveste și nu anulează faptul ca dacă te interesai cum merge treaba cu RAR-ul romanesc te scuteai de bătaie de cap.

:agree::10:

 

 

 

 

53 minutes ago, mircea.cazachevici said:

 

:goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
La 17.03.2021 la 22:18, ERU a spus:

Din cele 4 exemplare trebuie sa ramana doar 2.

 

Presupun (doar) ca raman 690 si 790-ul, urmand sa plece X Country-ul si F 800-le. 

Daca ai si 690 si 790, nice, felicitari, 2 motociclete superbe in clasele lor.

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 20.03.2021 la 9:08, mircea.cazachevici a spus:

 

 

Totusi, ma tot intreb....cine e Greta si ce treaba are Suedia cu un motor austriac adus din Germania? 

 

 

 

Greta e o handicapata, mental la propriu, problema e ca face parte dintr-un trend de alti handicapati [de data asta nu chiar la propriu] care nu alt scop in viata decat sa "salveze planeta" nici ei nestiind prea bine de la ce si cum, pe astia i-as ucide fara remuscari pe toti, dar poate ii conving sa se sinucida intrucat e mai bine pentru planeta ca mna emit CO2.

Acum 18 ore, _Raul_ a spus:

 

Presupun (doar) ca raman 690 si 790-ul, urmand sa plece X Country-ul si F 800-le. 

Daca ai si 690 si 790, nice, felicitari, 2 motociclete superbe in clasele lor.

 

 

Cam asa, 790-ul nu este inca al meu, dar asta e planul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...